Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tablete (preponderent folosite pt. GPS) - Versus

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Bună seara,

Aduc în discuție câteva modele nediscutate pe forum (ci doar ,,frați/surori” ale acestor versiuni)
În primul rând menționez că voi folosi tableta în special pt. navigație (Waze, iGO, HERE) - așadar, doresc un receptor GPS relativ bun.

1. E-boda IzzyComm - Z71 vs Z73. F. apropiate ca preț (4 lei diferență). Caracteristici identice (la prima vedere). Apreciez modulul GSM, poate fi folosit si ca telefon. Apreciez procesorul (1GHz) Nu găsesc deosebiri între ele (in afara de Android v 4.4 vs 4.4.2) - omit eu ceva?. De ce una, de ce alta?

http://www.mediagala...b-android-4-4-2
http://www.mediagala...droid-4-4-negru

512MiB RAM și 4GB memorie internă (pe care îi voi extinde cu un micro de 32GB) spun ca sunt suficienti pt. navigatie (3-4 softuri). Nu doresc cine stie ce procesor, am desktop, am laptop (sunt programator Posted Image)

2. Eboda Z700 (s-a mai discutat, doresc doar părerea pt. folosirea ca navigator)
http://www.pcgarage....black/#pe-specs

3. Myria: Bubble E15
http://tableta-iefti...a-cadou/302.htm

Are frecvența clock-ului 1.2GHz, dar 800x480 pixeli. Este in oferta MediaGalaxy.

Păreri? Înclin spre E-Boda-uri, dar doresc sfaturile voastre (mai ales dacă ați avut astfel de modele, și le-ați folosit în special pt. navigație + web browsing)

Edited by Rhesus, 29 May 2016 - 21:35.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fugi de tabletele cu gps ci chipset MTK (Mediatek) ca de necuratul!

E-bola aia vine cu virusi preinstalati.

http://forum.softped...zycomm-z700-ii/

Myria aia e jeg mai mare decat e-bola, da, nici eu nu credeam ca poate exista vreuna care sa bata ebola la capitolul acesta.

Cauta macar un lenovo a7-30, nexus 7, lenovo a8-50 sau lenovo tab 2, nu te incurca cu modele noname daca vrei sa o folosesti pt GPS

Edited by gumball3000, 29 May 2016 - 21:45.


#3
rkaroly

rkaroly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.09.2015
In dupamasa asta discutam cu sotia,ca ce rost are un GPS daca si o tableta sau un telefon stie acelasi lucru, plus are ecran mai mare si porbail se vede mai bine si nu costa o tableta cat un GPS.Daca primesti un raspuns, te rog sa ma anunti si pe mine ca m-ar interesa si parerile altora.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si tableta are neajunsurile ei:
1) ecranul glossy(lucios), foarte deranjant cand este folosita in afara casei, din cauza reflexiilor.  Pentru unele modele am vazut folii mate, destul de rare totusi.
2) trebuie sa-i cumperi separat suport de parbriz + incarcator auto, daca te zgarcesti la vreo chinezarie de 20-30 lei, sunt mari sanse sa ti se descarce in mers, pentru ca nu furnizeaza un amperaj suficient de mare incat sa o poata incarca.
3) greu de manevrat, un gps/telefon il bagi in buzunar si aia e
4) modelele noname, branduri romanesti, marea majoritate a celor cu chipset mtk, au probleme cu receptia,/pozitionarea/durata de achizitionare a semnalului GPS
5) ocupa o bucata prea mare din bord, taie inutil din vizibilitate, un GPS mai mult il folosesti pt indicatii vocale
6) majoritatea modelelor low cost sau mai vechi au antene gps cu mult sub cele pe care le au chiar si gps-urile mai vechi.

Pro:
- poti instala mult mai usor un program pt navigatie, chiar si fara sa mai platesti pt el ceva in plus, totusi majoritatea celor open source mai au unele lacune, fie in GUI, fie in rutare, fie in setari/functii
- acces la internet
- procesor mai rapid, ram mai mult
- rezolutie mai mare
- poate fi utilizata si pentru alte functii

Edited by gumball3000, 29 May 2016 - 22:26.


#5
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
@gumball cunosc modelele menționate de tine. Doar că depășesc binișor bugetul (sunt peste 300 de lei unde am căutat). Mersi de feedback-ul referitor la recepție!

Știu că sunt unele mai bune, mai performante dar de ex. nu are sens să dau bani pe procesor + GPU cât timp nu mă joc pe tabletă (și nu utilizez alte aplicații). De aceea bugetul e undeva la 200.

Ce are chipsetul Mediatek? Nu sunt in temă Posted Image Știu că sunt ceva taiwanezi sau coreeni ... Nu e cine știe ce, dar nu am știut că e pocnitoare...

Tableta (defapt, sistemul de operare de pe el) îmi permite să aleg dintr-o gamă largă de programe de navigație. De aceea prefer Android (în ciuda WinCE sau nu mai vorbim de Windows Phone.....).

Edited by Rhesus, 29 May 2016 - 22:37.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai tocmai, ca nu procesorul sau ram-ul e problema, ci constructia de doi lei, ecranul prost, antena slaba.
Cauta SH daca nu vrei noi.

Mediatek se conecteaza greu la sateliti, la un allview nano spre exemplu poti astepta si 90 minute ca sa-si ia semnal (asemanatoare cu izzycom 1).
Si problema cu ele mai e si cu difuzorul, se aude foarte incet, mai e pozitionat si aiurea pe spatele tabletei. Pe cand la cele pe care ti le-am enumerat de la lenovo, au difuzorul pe fata, chiar si stereo cu dolby.

Decat sa te uiti apoi ca ai pierdut 200 lei aiurea, mai bine mai plusezi acum.

Vezi si lenovo a1000 a3000

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Mersi de sfaturi! Mă reorientez atunci Posted Image

By the way, mi-ai recomandat Lenovo A7-30 care tot are chipset MTK :lol:

Edited by Rhesus, 29 May 2016 - 22:47.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
e-boda face produse ieftine, nefiabile, proaste. Am avut 2 pînă acum, al treilea nu-l mai iau.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Rhesus, on 29 mai 2016 - 22:45, said:

Mersi de sfaturi! Mă reorientez atunci Posted Image

By the way, mi-ai recomandat Lenovo A7-30 care tot are chipset MTK Posted Image
Stiu, dar e o generatie o idee mai noua, am avut-o prin casa si iti pot spune cu siguranta ca se comporta cu mult peste cele la care te uitai. Am lasat si un review pe forum pt ea, igora partea in care blamam touch-ul, au gresit si altii mai buni (niste site-uri de gadgeturi), era de la adezivul care ramanea de pe folia de protectie.

 XON-XOFF, on 29 mai 2016 - 22:54, said:

e-boda face produse ieftine, nefiabile, proaste. Am avut 2 pînă acum, al treilea nu-l mai iau.
E-boda nu face, eboda doar stampileaza logo-ul.

Edited by gumball3000, 29 May 2016 - 23:13.


#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ideea e că nu stau bine financiar, și am spus să nu investesc într-o tabletă (investit = peste 300-400 lei), mai ales că nu o voi folosi (chiar urăsc tabletele, sincer să-ți spun Posted Image ). Dar pt. navigație auto prefer o tabletă (ecran mai mare, Android, 512MiB RAM, etc.) în ciuda Mio-urilor, Serioux-urilor, sau altor drăcovenii cu WinCE si 128MiB RAM.

+ web browsing maică-mea. să nu o uit. Deci exclus jocuri sau alte aplicații and shit...

Edited by Rhesus, 29 May 2016 - 23:42.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Vezi ca Sygic nu merge de pe card. Trebuie să îl bagi în memoria interna. Și Navigon parcă, restul nu am testat.
Apoi numai el mănâncă jumătate de giga ram. Eu am o tableta Asus Memo pad luată de la EMAG și după 2 ani de frecat intens încă rezista din toate punctele de vedere.
Sotia are tot un Asus de un an. Amândouă au fost în zona de 400 și ceva de lei. Super mulțumit și de asta.
Waze nu consuma resurse multe dar îți trebuie date și în afara țării e cam nașpa. Înclin sa cred că descarca bateria și mai tare decât orice alta aplicație de gps.
Faci cum crezi dar din ce ai enumerat dai și bani și nu ai nici lucru.

#12
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Daca vrei numai GPS, intotdeauna unul dedicat ( Mio, Garmin, Tomtom, Serioux, etc ) este cu mult peste tabletele pe care doresti sa le achizitionezi cu bugetul tau (200 lei ).
Si crede-ma, nimic nu e mai frustrant decat sa mergi in strainatate ( sau in Ro ) si sa vezi ca la intrarea intr-o intersectie mare ramai fara semnal la sateliti...Posted Image

Edited by titacodita, 30 May 2016 - 10:20.


#13
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 Rhesus, on 29 mai 2016 - 23:40, said:

Dar pt. navigație auto prefer o tabletă (ecran mai mare, Android, 512MiB RAM, etc.) în ciuda Mio-urilor, Serioux-urilor, sau altor drăcovenii cu WinCE si 128MiB RAM.
Acei 512MB sub Android s-ar putea să dea latențe(lag) și timpi de așteptare(calcul trasee lungi sau complexe) mai mari decât acei 128MB sub WinCE.
Pentru Android recomand minim 1GB RAM pentru fluență.

Pe de altă parte, tableta ar putea suferi din punct de vedere al temperaturilor de lucru relativ la un sistem de navigație care este prevăzut a funcționa în acea plajă de temperaturi, câteodată extreme atât ca valori cât și ca variații.
Caz concret: Evolio EvoTab Fun(tabletă livrată ca navigator GPS) are probleme cu stocarea/utilizarea în habitaclu, constând în dezlipirea ecranului, unflarea acumulatorului, probleme cu contactele alimentării.

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 gumball3000, on 29 mai 2016 - 21:42, said:

Fugi de tabletele cu gps ci chipset MTK (Mediatek) ca de necuratul!
Daca are chipset Mediatek nu inseamna neaparat ca are probleme cu GPS-ul, nu e bine sa generalizezi. Stiu ca mai de mult era asa. Acum am un dispozitiv de la Xiaomi cu Mediatek Helio X10 ( fost varf de gama de la Mediatek ) care se descurca cel putin la fel de bine ca GPSul masinii si chiar mai bine ca LG G2 cu Snapdragon 801 ( la fel, fost varf de gama de la Snapdragon, dar mai vechi ).

Edited by Robiacs, 30 May 2016 - 14:43.


#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Revenind la subiect, am primit o oferta de la Orange, Vonino Xavy L8 (care are toate cerintele mele - totuși încă nu știu dacă are funcție de apelare/telefon - logic, ar trebui să aibă atâta timp cât deține tehnologia 4G). Are chipset Mediatek (Posted Image), dar nu știu dacă face parte din chipset-urile Mediatek ,,noi” (adică alea mai bune decât cele menționate de colegul gumball).

Prețul oficial are fi undeva la 150 de euro. L-aș primi gratis pt. abonament lunar de 12 euro (date) + puncte OTY.

Totuși mă pune pe gânduri chipset-ul Mediatek, in rest ar fi ok (la prima vedere)...

Repet: În special doresc să știu cum se comportă modulul GPS + aspecte legate de navigare pe Internet. Nimic mai mult.

LE: E vorba de Mediatek MT8735M

Edited by Rhesus, 08 June 2016 - 20:15.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pare ok chipsetul, pana acum e cel mai bun dintre cele la care te uitai.
Vad ca e 15 euro fara TVA abonamentul acela.
Te duce la vreo 780 lei/an (cu 12 euro cat ai spus).
Un Tab 2 A8-50  il gasesti si la 350 lei pe olx

Edited by gumball3000, 08 June 2016 - 20:16.


#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Aaaa nu ma deranjeaza .. cica mi-au facut oferta la 12 euro. Oricum cartela o voi folosi cel mai probabil și pe alte device-uri Posted Image .

Deci pare ok chipsetul? Probleme în recepția semnalului GPS?

Practic știu ce vrei tu să spui (referitor la faptul că plătesc aproape dublu pe aparat), dar ,,psihologic” ajută mai mult persoanei care o cumpără Posted Image . De aceea vorbim doar de performanțe acum...

Edited by Rhesus, 08 June 2016 - 20:36.


#18
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Părerea mea este că GPS - ul pe telefon/tabletă este un fel de moft, o jucărie, ceva care să te ajute într-o situație în care ai mult timp la dispoziție și mult spațiu în jurul tău.
Astfel, unghiurile de vizibilitate sunt mai mici, conectarea și păstrarea legăturii cu sateliții mult mai dificilă, ceea ce duce la mai multe probleme, cum ar fi :
-presupune că ai ajuns în mijlocul Bucureștiului, pe o stradă cu 6 benzi și pierzi semnalul/contactul cu satelitul;
-dacă ai timp, iar în jurul tău este liber (cum ar fi la ora 3 noaptea să zicem) nu-i problemă; te oprești și aștepți să revină semnalul;
-dar dacă ești la ora de maximă aglomerație - pe ce stradă oprești, unde te duci și mai ales cât timp pierzi;
-nu mai zic dacă ieși din țară și nu mai ai semnal - de unde pe te duci, pe cine ai putea să întrebi - adică este foarte complicat și în loc să mergi liniștit în concediu ajungi un pachet de nervi.  
Din punctul meu de vedere, dacă ai nevoie să ajungi în diverse locuri, un aparat GPS dedicat este cel mai bun.
Dacă nu ai nicio grabă, vrei să mai folosești tableta și pentru internet, văzut filme sau altceva poți încerca, iar dacă nu merge bine ca GPS asta este, o folosești pentru altceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate