Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vodafone - Internet Wi-Fi Acasă

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Nu routerul te ajuta ci antena pe care o conectezi pa router. Citește ce antena am cumparat eu.

#38
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007

View Postabpostelnicu, on 07 august 2016 - 12:41, said:

Nu routerul te ajuta ci antena pe care o conectezi pa router. Citește ce antena am cumparat eu.
Si care este castigul oferit de antena respectiva ?
Aici mă refer la cel real de download/upload, ca cel de semnal nu ma incălzeste cu nimic .

Am cumparat de la dipolnet o antena mimo,modelul cu elementi(din specificatii era speciala pentru d-link, dar si pentru b310).
http://www.dipolnet....a__A7056_10.htm
Am testat-o pe d-link dwr 921 si huawei b593 .
Va spun sincer ca nu a adus nici un spor de viteza, indiferent unde am montat-o pe casa, pe teresa, in camp deschis, zero, nada, nulla .
Am fost nevoit sa o returnez ....cei de la dipol au fost ok, insa pe mine ma interesa sa primesc un produs care sa-si faca treaba descrisa in specificatii--adica pana la 9dbPosted Image  .

Edited by bog4u, 07 August 2016 - 15:32.


#39
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Pai antena isi face treaba iti da câștig de semnal viteza e alta treaba :)

#40
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Ok, dar nu ai raspuns la intrebare !
Sa fiu mai explicit : ai testat routerul fara antena?..ce viteze ai avut ?
-Ai testat cu antena...ce viteze ai ?

Edited by bog4u, 07 August 2016 - 16:21.


#41
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Fara antena nu am semnal 4G cu antena am semnal macim, antena este montata in vârful casei. Viteza medie este de 30mbps.
Viteza este limitată de doi factori, semnal care duce la pierderea pachetelor si factorul fizic al releului si anume modul cum este el conectat la backbone.

#42
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Era mai simplu daca ai fi raspuns asa din prima.

Esti norocos, te afli la limita 3g/4g si probabil antena e mai performanta(sau functionala) decat ce am avut eu, desi acum observ ca tot max 9db ofera castig.
Nu mai risc sa comand si modelul acesta decat atunci când se vor apropia cu 4g cei de la Vodafone .. de 1 an au incremenit la 10-15km de localitatea mea.

Edited by bog4u, 07 August 2016 - 16:59.


#43
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Cum adica la limita 3G-4G tu măcar stii despre ce vorbești? Crezi ca diferenta dintre 3G si 4G este doar viteza?:)))
Un Multumesc ar fi fost suficient!

#44
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
La cat de sictirit raspunzi la  intrebari , meriti intradevar multumiri pentru ce ?

Tu singur ai spus ca nu ai semnal 4G cu routerul fara antena, in postarea #41 , daca ai uitat .
Si care-ar fi diferenta intre 3g si 4g după tine ?, faptul ca ti se aprinde alt beculet la routerPosted Image

#45
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
fara antena nu am semnal de loc , cu antena am semnal 3 lini 3 g .
fara antena am si nu am viteza chiar daca pun routerul langa geam , si cand am semnal , merge cam cu 100 de kilo , cu antena merge si 3 mb.
cam asta-i antena.
am luat de pe traiect.ro si am mai luat si la vecini , dar ceva mai bun decat am eu.
nu prea am stiut la inceput ce si cum sta treaba , mai tarziu am invatat si vreau sa-mi iau ceva mai bun la anul viitor.

#46
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
@redbotos , un răspuns clar si la obiect , merci !
În zona mea este o ciudatenie de semnal : practic cu telefonul identific 5 antene la distante intre 3 si 6km,
semnalul este fluctuant indoor, am routerul la parterul casei , insa am testat si la mansarda(6 m mai sus) viteza este aceeasi.
Nu mai spun ca am testat antena de la dipol 3 zile in zeci de pozitii, inclusiv sus pe casa , degeaba nu aducea nici un spor de semnal/viteza.
Acum am intre 3-10mbs intr-o singura zona din casa, in functie de perioada zilei , au fost vremuri când ajungea la 10-14mbs , in urma cu un an.

#47
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postbog4u, on 07 august 2016 - 20:18, said:

La cat de sictirit raspunzi la  intrebari , meriti intradevar multumiri pentru ce ?

Tu singur ai spus ca nu ai semnal 4G cu routerul fara antena, in postarea #41 , daca ai uitat .
Si care-ar fi diferenta intre 3g si 4g după tine ?, faptul ca ti se aprinde alt beculet la routerPosted Image
In loc sa pui întrebări stupide si sa te astepti sa capeČ›i răspunsuri la acestea mai bine citeai topicul cap coada.
Daca vrei sa facem putina Č™coala intrucat e greu sa foloseČ™ti google pentru a înČ›elege ce înseamnă 3G, 4G si cum diferă acestea uite încă o diferenta majora pe langa viteza: latency!

In loc sa te fi plimbat prin casa cu antena mai bine contactai operatorul sa iti spună pe ce releu se afla conectat routerul si poziČ›ia acestuia!

Este irelevant ce viteza au oamenii cu antena montata intrucat la tine setul e altul iar infrastructura diferă de la locaČ›ie la locaČ›ie, pe tine ce te intereseaza e semnalul, daca ai semnal dar nu viteza atunci e o limitare de la operator.

Încă un aspect foarte important si anume banda pe care te conectezi, dar asta poti afla sunind operatorul.

Dar tie Č›i-a fost mult mai usor sa intrebi prostii irelevante si mai ai si impresia ca iti răspund eu in doi peri.

Edited by abpostelnicu, 07 August 2016 - 21:01.


#48
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
INTRADEVAR , trebuie sa stii care antena iti ofera conexiunea, si sa indrepti ctre acolo antena, apoi sa vezi si banda care iti functioneaza  3g, sau 4g .
antena trebuie sa fie de banda larga, sau dedicata, daca stii frecventa.

#49
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postredbotos, on 09 august 2016 - 18:49, said:

INTRADEVAR , trebuie sa stii care antena iti ofera conexiunea, si sa indrepti ctre acolo antena, apoi sa vezi si banda care iti functioneaza  3g, sau 4g .
antena trebuie sa fie de banda larga, sau dedicata, daca stii frecventa.

Exact! Cel mai bine evita antena de banda larga intrucat este a jack of all trades.

#50
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
adica ?

#51
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Adica merge pe un spectru larga dar nu excelează pe nici o banda!

#52
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
eu am mers pe ideea ca pe viitor or sa schimbe antenele cu 4 g .
adica stiu de la o sursa sigura ca o sa ia din orase antenele 4g si o sa le puna in zone rurale , iar in loc o sa bage urmatoarea generatie.
pana in 2018.

#53
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Daca nu ma înșel in zone rurale antena merge pe 1800mhz iar in orașe 800

#54
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007

View Postabpostelnicu, on 07 august 2016 - 20:53, said:

In loc sa pui întrebări stupide si sa te astepti sa capeČ›i răspunsuri la acestea mai bine citeai topicul cap coada.
Daca vrei sa facem putina Č™coala intrucat e greu sa foloseČ™ti google pentru a înČ›elege ce înseamnă 3G, 4G si cum diferă acestea uite încă o diferenta majora pe langa viteza: latency!

In loc sa te fi plimbat prin casa cu antena mai bine contactai operatorul sa iti spună pe ce releu se afla conectat routerul si poziČ›ia acestuia!

Este irelevant ce viteza au oamenii cu antena montata intrucat la tine setul e altul iar infrastructura diferă de la locaČ›ie la locaČ›ie, pe tine ce te intereseaza e semnalul, daca ai semnal dar nu viteza atunci e o limitare de la operator.

Încă un aspect foarte important si anume banda pe care te conectezi, dar asta poti afla sunind operatorul.

Dar tie Č›i-a fost mult mai usor sa intrebi prostii irelevante si mai ai si impresia ca iti răspund eu in doi peri.
Daca studiai putin aceasta arie, ai fi descoperit singur ca exista un topic dedicat deschis pe tema Vodafone wi-fi acasa cu 2 ani inainte sa
deschizi acest topic paralel si complet inutil.
http://forum.softped...mobil-fix-2014/

Acum sa revenim la doleantele tale : in prima postare din acest topic spui ca ai 2 liniute semnal 4G pe router.

View Postabpostelnicu, on 29 mai 2016 - 12:03, said:

Buna ziua,

De citind am achiziționat acest tip de abonament internet: https://www.vodafone...et/wi-fi-acasa/

Locația unde am instalat routerul este o zona in afara Buzăului dar spre surprinderea mea am doua linii de semnal 4G. Cum routerul huawei are ieșire pentru doua antene externe LTE ma gândesc sa cumpăr astfel de antene si sa le pun in vârful casei pentru un semnal mai bun.

Imi poate recomanda cineva spre ce tip/ model de antena sa ma îndrept?

Multumesc

iar când te-am intrebat ce semnal ai cu routerul fara antena poftim ce ai răspuns:

View Postabpostelnicu, on 07 august 2016 - 16:25, said:

Fara antena nu am semnal 4G cu antena am semnal macim, antena este montata in vârful casei. Viteza medie este de 30mbps.
Viteza este limitată de doi factori, semnal care duce la pierderea pachetelor si factorul fizic al releului si anume modul cum este el conectat la backbone.
Oricum este de apreciat faptul  ca cineva care in urma cu 3 luni habar nu avea ce este o antena directionala, acum este deja expert in domeniu !

În speranta ca ti-ai rezolvat problemele de semnal , ai si viteza suficienta pentru torenti , facebook si youtube , putem continua discutia pe topicul dedicat ,
acesta se poate inchide.
Seara frumoasa !

Edited by bog4u, 09 August 2016 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate