Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1963
mircea_e

mircea_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2012
Nu mai sunt probleme pe aici??

#1964
janos

janos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.05.2005
Buna tuturor
Caut disperat softul Ezcom C62 pentru o centrala antiefractie Cerber C62.
Stiu, ca toate functiile se pot programa de la tastatura, dar deoarece nu este profesia mea, as prefera sa fac setarile pe laptop.
Inteleg ca merge pe modem, am si facut rost de un laptop cu modem.
Peste tot, pe toate paginile care mai vand inca placa de baza sau centrala, afirma ca programul de upload/download este gratuit, dar nu l-am gasit nicaieri sa-l pot descarca. M-am si inscris pa pagina unei firme care avea link (pentru utilizatorii inregistrati), dar linkul nu functiona.
Am contactat si firma producatoare RoEL dar nu s-au sinchisit sa imi raspunda.
Mi-a mai promis un prieten cine monmteaza centrale, dar deocamdata nimic...
Softul nu e mare si nici mare secret, dar nu mai e de gasit.
Poate careva membru il are sau stie un link de descarcare.

Toate cele bune,

Janos

#1965
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Asta este singurul pe care il am, incerc sa-l pun:

Attached Files



#1966
janos

janos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.05.2005

View Postmateus13, on 03 aprilie 2018 - 17:07, said:

Asta este singurul pe care il am, incerc sa-l pun:

Multumesc, mateus13
Neaparat o sa incerc, poate merge. Problema este, ca centrala e instalata la fratele meu, la 130km distanta si m-ar ajuta mult sa mearga...

Toate cele bune,

Janos

#1967
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
salut,

Ma poate ajuta cineva va rog cu niste principii de baza pentru pozitionarea unor senzori PIR si eventual a unora magnetici?
Am tot citit pe aici insa in afara de niste exemple nu am gasit ceea ce ma intereseaza. Ma intereseaza la ce distanta de geam, la ce inaltime, la ce distanta de usile de access, etc.

Atasez si planul parterului casei. Multumesc frumos!

Attached Files


Edited by catalijns, 09 May 2018 - 11:37.


#1968
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Salut, in mod normal intr-o locuinta senzorii se pozitioneaza in functie de mobilierul existent si de
sursele de caldura dar este imoprtant ca acestia sa supravegheze toate caile de acces (usi, geamuri
etc.). Inaltimea normala pentru montarea unui senzor este de 1,90m - 2,30m fata de podea dar pentru
ca majoritatea au suporturi care permit orientarea sus-jos, stanga-dreapta, aceasta inaltime poate suferii
modificari in functie de spatiu. Ca si idee iti recomand montarea la 15-20cm sub tavan. In baie nu
se recomanda montarea senzorilor, fiind un spatiu cu mediu umed, aburi, acestea pot influenta functionarea
senzorilor (deteriorare sau alarme false). Nu se recomanda montarea senzorilor direct in fata geamurilor
sau in apropierea surselor de caldura.
Am facut o schita cu o eventuala pozitionare a senzorilor si a 2 contacti magnetici, aceasta este
orientativa, poate fi modificata tinand cont de sfaturile de mai sus.

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   102.25K   30 downloads


#1969
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multumesc frumos Mateus!

Pentru geamul de la baie putem sa punem  ceva senzor magnetic sau se aplica acelasi principiu cu umiditatea crescuta in bai?
Pentru cele 3 geamuri de la drum (dreapta jos in imagine) nu ar fi o idee sa avem ceva senzor care sa detecteze si geam spart? Ma gandesc sa nu arunce careva din drum cu piatra si sa testeze sistemul de securitate.. Adica aceeasi pozitionare a senzorului propus de catre tine dar un alt tip de senzor.
Suplimentar: pentru senzorii magnetici trebuie pozate niste fire pentru sursa electrica de energie, ai idee ce tip si la ce inaltime si pozitionare fata de usile respective?

Pentru pozitionarea centralei anti-efractie probabil cea mai buna locatie este camera tehnica de la demisol insa pentru tastatura care ar fi locul potrivit? cumva in vestibul, la intrarea in casa?

multumesc mult de ajutor !

Edited by catalijns, 11 May 2018 - 05:08.


#1970
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Se poate monta un contact magnetic la geamul de la baie daca vrei. Exista senzori de miscare care au si detector de geam spart incorporat (https://www.neosis.r...-102pigbss.html). Contactii magnetici se monteaza direct pe usa si pe toc (partea fixa care se leaga pe 2 fire, pe
toc si partea mobila, adica magnetul propriu zis care nu are fire, pe usa la aprox. 2-4mm unul fata de altul. Centrala de alarma este ok in camera tehnica dar se recomanda un senzor
si acolo. tastatura am pozitionat-o pe schita, in vestibul.

#1971
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmateus13, on 11 mai 2018 - 05:20, said:

Se poate monta un contact magnetic la geamul de la baie daca vrei. Exista senzori de miscare care au si detector de geam spart incorporat (https://www.neosis.r...-102pigbss.html). Contactii magnetici se monteaza direct pe usa si pe toc (partea fixa care se leaga pe 2 fire, pe
toc si partea mobila, adica magnetul propriu zis care nu are fire, pe usa la aprox. 2-4mm unul fata de altul. Centrala de alarma este ok in camera tehnica dar se recomanda un senzor
si acolo. tastatura am pozitionat-o pe schita, in vestibul.

Multumesc MULT!
Ai cumva idee si de pozitionarea unor camere pe exterior? Pe fata si pe spate imi imaginez si eu dar pe laterale cu se monteaza a.i. sa acopere cat mai multe unghiuri posibil (ideal toate). ?

#1972
dorin62

dorin62

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2017
Buna ziua,

Am instalat recent pt casa o centrala de alarma pe fir tip DSC PC 1404 impreuna cu cativa PIR si sirena interioara conectata la o firma de securitate.
Ulterior am realizat necesitatea unei sirene exterioare, dar nemaiavand posibilitatea de a trage noi cabluri in exterior m-am gandit la o sirena wireless.
Din pacate centrala mea nu suporta (sau cel putin asa am inteles) un modul wireless.
Totusi, cautand pe net o solutie, am gasit o sirena wireless " universala" tip Siren WLS compatibila cu orice centrala antiefractie pe fir cu ajutorul unui transmitator radio inclus in pachet. Am comandat-o online de la o firma specializata in solutii de securitate, dar stupoare, a sosit numai sirena, fara ambalaj original, alimentator, manual de instalare si  transmitatorul aferent.
In fine, s-au scuzat , zicand ca a fost o eroare, ca produsul nu mai este pe stoc, etc. ramanand sa imi returneze banii.
Continuand cautarile am gasit o noua varianta, adica sirena wireless Elmes WSS si transmitatorul Elmes WSM. Detaliile tehnice sunt destul de complete in acest caz si produsele sunt disponibile la mai multe firme online.
Intrebarea mea, este aceasta o solutie buna sau mai exista si alte solutii similare (poate mai ieftine) compatibile cu centrala mea ?
Va multumesc.

#1973
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Cel mai simplu si ieftin ar fi daca ai vreun senzor montat pe un perete exterior al casei, unde se preteaza sirena, sa dai o gaura de trecere de langa senzor
in exterior si un singur fir liber ar ajunge sa legi si sirena (alimentarea poate fi comuna cu alimentarea senzorului ). Ar fi foarte bine sa ai mai multe fire
libere pe cablul senzorului sa poti duce alimentarea din centrala. In general cablurile folosite sun cu 6, 8 sau 10 fire, 4 sunt suficiente pentru senzor daca
sunt conectati DEOL si astfel poti monta o sirena pe cablu. Altfel ramane doar varianta Elmes sau ce se mai gaseste pe piata.

#1974
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna tuturor, am un sistem de alarma de la Paradox, as vrea sa dezactivez cateva zone, puteti sa ma ajutati ?

#1975
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am atasat o copie cu locul din manual unde este explicat cum se programeaza zonele. Desi nu spune explicit, banuiesc ca daca la "zone definition" pui 00 zona va fi dezactivata.

Attached Files



#1976
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Eu am 6 senzori, 6 zone si as vrea sa dezactivez 5 zone, sa ramana doar 1, cand au montato mi-au spus fiecare senzor ce numar are alocat!

#1977
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Probabil au numere de la 1 la 6. Zona este recunoscuta de alarma insa ca un numar cu 3 cifre, adica pentru zona 2, trebuie sa bagi 002. Iti trebuie si codul de instalator. Urmeaza pasii de mai sus si vezi ce se intampla.

#1978
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Fie faci cum a spus colegul dinainte, programezi zonele respective cu definitia 00 fie, in functie de legatrui, le poti anula direct cu rezistente in centrala.

Programarea se face astfel:
Enter-cod instalator- sectiunea (numarul zonei din 3 cifre)-definitia zonei (00 pt anulat)-partitia (1 sau 2) - obtiuni de zona ( nu schimbi nimic, apesi enter).

Inca ceva. Paradox produce mai multe tipuri de sisteme de alarma. Aceasta programare functioneaza pt gama sp , mg5050 si mg5000 si cam atat. Daca ai alt sistem de alarma nu va functiona. Si atentie, codul de instalator nu este cel cu care armezi si dezarmezi tu sistemul.

#1979
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna seara, inca ceva va rog, cum pot scoate optiunea autoarm  ?
De la autoarm, am setat sa se activeze alarma de la o ora automat, cum fac va rog sa dezactivez aceasta functie ?

Attached Files


Edited by speedhubro, 14 June 2018 - 20:33.


#1980
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Intri cu cod instal in sectiunea [741] pentru partitia 1 sau [742] ptr. partitia 2 si pui [1] pe OFF

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate