Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Am gasit un meteorit sau..?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nimeni nu poate fi atât de prost.

#56
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

 tfmercedez, on 30 mai 2016 - 16:20, said:

O cometa este uriasa. Si coada este gaze gheata si alte mizerii. Deobicei la un meteorit, craterul are diametrul de cateva zeci de ori mai mare decat ce ramane din meteorit la final. Iar la intrarea in atmosfera la fel, dimensiunea initiala poate fi mult mai mare decat ce ramane dupa impact.
Majoritatea nici nu ajung pe pamant, ard in atmosfera.  
Deci dintr-o bucata mare cat un autoturism, in functie de unghi,  poate sa ramana o chestie sau mai multe cat un ghiveci, sau nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jDUD3uz0ez8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Corectez, este o bucata de coada de cometa, nu e toata coada. O bucata care n-a ars in atmosfera , era cam cat un autoturism si a intrat exact sub unghiul potrivit.

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Este kktul fratilor Micula

#58
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
doar eu am vazut acest meteorit sa lumina verde-albastruie ce a traversat cerul Bucurestiului in seara asta ?
acum 10 minute ? ..... sigur am vazut ceva luminos in cadere de la inaltime mare.

Edited by Mihai_3, 02 November 2016 - 21:14.


#59
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Mihai_3, on 02 noiembrie 2016 - 21:13, said:

doar eu am vazut acest meteorit sa lumina verde-albastruie ce a traversat cerul Bucurestiului in seara asta ?
acum 10 minute ? ..... sigur am vazut ceva luminos in cadere de la inaltime mare.

O chestie de genu asta am vazut si eu acum 2 saptamani dar nu in bucuresti.....

#60
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 Lup_Victor, on 28 mai 2016 - 23:41, said:


Chiar,ce regim juridic au astia? :P

La ce legi tâmpite avem probabil îi poți deține doar dacă ți-au căzut direct în cap.



#61
cristisg1

cristisg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.07.2009

 keta, on 28 mai 2016 - 23:23, said:

La prima vedere seamana.
Cum miroase ? Ca parca arata ca o bucata de asfalt aruncata pe camp ?
Incearca eventual sa incalzesti o parte si vezi daca are miros .
Un meteorit ar trebui sa fie insensibil la foc normal.

Salutare am găsit și eu o asemenea rocă din întâmplare căzut în asfalt cu o densitate mai mare adică mai grea este rotundă și pare a fi un meteorit ce părere aveți ,atrage magnetul dar foarte puțin și magnetul nu este neodim și are 500g și o liniuță vreau să aflu ceva păreri ,Mulțumesc mult Posted Image

Attached Files



#62
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu este adevarat referitor la ceea ce zici cu meteoriti si orice artefact. Nici cu monezile de la bunica confiscate. Exista un comert sanatos cu antichitati in Romania fara sa te temi. In plus artefac nu inseama ceva vechi - exista un comert serios cu monezi de aur si argint de sec 18-19. Ele se vand efectiv la valoarea metalului ca s-au emis zeci de milioane.
In plus detectorul trebuie autorizat in vederea folosirii, nu detinerii - am avocat in familie. Poti sa iti cumperi 100. Nu le poti folosi in Romania fara autorizatie, atat. Le pui in masina si mergi in alte tari. Eu am detinut detector timp de 1 an si 5 luni fara nici un act, nici macar factura. Si am declarat ca il am de 1 an si 5 luni si tot l-am inregistrat fara factura - am platit doar 30 de lei in plus declaratia notariala. Si l-am inregistrat si am autorizatie incepand cu ian 2019.
Legea este clara - tot ce e mai nou de 100 de ani nu are cum sa fie patrimoniu sub nici o forma. Rocile (prin extensie meteoritii, florile de mina si fosilele) nu intra la patrimoniu fiind create de natura nu de actiunea umana. Eu am cautat fosile in scop comercial si am o colectie bogata de flori de mina, singura grija a mea era sa nu sapi in rezervatie fosilifera (gen Dealu cu melci spre exemplu) - sa nu fii acuzat de distrugere, atat.

#63
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 JurasikMan, on 29 mai 2016 - 09:50, said:

Nu postez ca sa intru in polemici. Dupa 4 ani de detectie si intalniri de gradul zero cu toti tampitii din diverse instituti , cred ca stiu ce vorbesc. Puteti avea o alta opinie , insa ea vine dintr-o lipsa de cunoastere a modului cum stau lucrurile in practica . Orice zacamant , orice artefact , orice lucru valoros gast in pamant , pe teritoriul Romaniei , apartine statului roman. Orice alte abordare este pe langa subiect. Un meteorit , gasit in pamant , in urma oricarui tip de actiune ( detectare organizata , descoperire intamplatoare intamplatoare ) este proprietatea statului roman . Cititi legea patrimoniului si veti constata ca exista multe alte lucruri care ... pot face obiectul discutiei. Orice se incadreaza , dar a carui drept de proprietate nu poate fi dovedit cu acte , apartine statului roman. am dat un link mai sus tocmai pentru a pricepe modul in care autoritatile vad lucrurile . Este o dovada graitoare pe care doar nestiinta va poate face sa o ignorati ....sau orgoliul de a auca sa postati ceva fara sa ganditi destul in prealabil. Voi chiar credeti ca oamenii sapa dupa monede fara a avea detectoare ? Celor care au dus la expozitie monedele de la bunica , li s-au confiscat , nu pentru ca proveneau din situri arheologice ( asta nu se putea proba ) si nici pentru ca detineau ilegal detectoare ( pentru asta faceau puscarie , detectorul de metale avand statut asemanator armelor de foc si detinerea unuia neinregistrat inseamna puscarie ) , ci pentru ca nu detineau acte de proprietate asupra lor Posted Image . Daca voi nu v-ati lovit de asta , nu inseamna ca nu se practica , dovada fiind faptul ca interpretati eronat actiunea descrisa in link . Deasemenea , stiu ca legea prevede rascumpararea , sau despagubirea celui care descopera anumite lucruri , cu 30 - 45 % ( 45 % daca se tezaurizeaza ...apare un 15 % bonus  ) ...dar in realitate aceste sume nu se mai platesc de pe vremea guvernului Ponta . Sunt cateva zeci de procese cu privire la drepturile detectoristilor nerespectate de statul roman si ....interpretarea este ca , legea patrimoniului spune ca se despagubesc " descoperirile intamplatoare " ..iar cautarea cu detectorul nu este " intamplatoare " ....chestie de nuanta , in mintea statului explicatia este corecta Posted Image .
Deci , cu tot respectul pentru userii care nu s-au lovit de asta , ....vorbiti din carti , prietenii mei . Posted Image
Multa negativitate este si necunostiinta de cauza. Meteoritul este al tau indiferent cum l-ai gasit. Ca si fosila. Am cautat o vreme fosile in scop comercial. Ce gasesti este perfect legal sa beneficiezi de el. In plus este un comert sanatos cu roci, flori de mina, meteoriti - (am o colectie sanatoasa de flori de mina si fosile). Nici macar nu sunt valorosi. Acelea sunt povesti cu mii de euro. Nu mai tineti minte cazul cu ala din Mures ce a gasit un meteorit gigantic, l-a trims la Institutul Geologic din Bucuresti care a confirmed ca e meteorit, i l-a trimis inapoi si respectivul fiinca nu l-a putut vinde intr-o bucata l-a taiat si vandut pe bucati. Cauta pe Okazii si Olx ca apar ocazional. Sunt si dealeri de meteoriti - oriunde de la 10 lei
ceva banal si mic la 25000 USD 1 gram de roca lunara.
Absurditate si negativism dus la extrem de unii - aur este perfect legal sa cauti si sa il insusesti dar meteoritul nu. Nu mai raspanti zvonuri idioate. Cauta, vinde aur meteroiti roci
fosile fara grija. Singura ta grija este sa iti faci firma societarie commerciala daca vinzi asa de des
Cat despre detector vorbesti prostii - poti sa detii cate vrei, nu le poti folosi fara autorizatie. Eu am detinut unul 1,5 ani fara nimic, nici macar factura nu aveam. In ian 2019 am decis sa il autorizez pentru folosire si in 1 saptamana am avut autorizatia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate