Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Este posibila inlocuirea ONT-ul RDS ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#199
ToothFairyOG

ToothFairyOG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2019

View PostBortSimpson, on 08 martie 2019 - 09:09, said:

In caz ca mai era nevoie de vreo dovada asupra faptului ca habar n-ai despre ce vorbesti. Nu numai ca nu ai avut vreodata FTTH, dar cred ca nici macar n-ai vazut (prin vecini) cum arata o instalatie FTTH. Poate ai confundat fibra optica cu firul pentru electrovalvele de gaz.

Nu se foloseste cablul ala normal (galben) si este mai rezistent decat crezi. Nu-si lasa nimeni grasimea de pe deget pe terminatia optica, fiindca nu toata lumea s-ar comporta asa cum ai te-ai comporta tu. Instalatorul care s-a ocupat la mine de realizarea legaturii pe casa scarii mi-a solicitat permisiunea de a se spala pe maini intai. Pigtail-ul cu care vin instalatorii este mufat deja la un capat, iar mufele au capacele de protectie. In vreo 3 ani am avut zero probleme cu FTTH-ul, fata de caderile lunare pe FTTB.

Ai vazut vreodata cum arata interiorul cutiilor pentru FTTB? Cred ca fiecare cutie ar necesita cel putin juma' de zi de munca pentru a fi aranjata cat de cat ok. E mai ieftin sa treaca la FTTH, iar peste cativa ani sa demonteze complet aceste cutii. Este excelent ca si Telekom au introdus FTTH. Sper ca si UPC sa renunte la coaxiale, desi cu Vodafone la carma sunt slabe sanse.


Si ca sa fiu on-topic, nu, nu se poate inlocui ONT-ul RDS decat cu un alt ONT RDS. Poti solicita sa fie trecut in mod bridge si astfel este dispozitivul devine irelevant, iar apoi iti instalezi cel mai smecher router pe care-l doresti.


Ai dreptate, nu am avut niciodata FTTH (si nici nu am avut nevoie), dar nici standardele internationale la FO nu s-au schimbat doar pentru RDS.
Cablul nu se va strica daca il indoi putin, dar nu stiu cum sa iti explic, nu va mai functiona la parametrii normali.
Conexiunile de fibra pe care le-am instalat eu au fost si de100Gbps, unde nu se accepta ping mai mare de 0ms.
Plus ca m-am jucat destul de mult cu aparatura Fluke Networks ca sa stiu cat de usor deteriorezi o conexiune de FO doar prin simplul fapt ca atingi varful optic de o hartie, asta ca sa iti explic faptul ca oricat te-ai spala pe maini, tot deteriorezi calitatea de transmisie a cablului. Chiar si cu manusi, daca ai atins putin cablul, e gata. Dar prin simplul fapt ca voi acceptati orice vi se spune, sau vi se pare profesinal modul in care s-a comportat imi spune suficient cat sa inteeg ca sunteti persoane "merge si-asa".

View PostdiZy, on 08 martie 2019 - 08:27, said:

Si-a facut clona ca sa ne insulte si sa dezinformeze din nou. Fara demonstratii latri la luna ca un caine vagabont.
Pana ne demonstrezi raspunsul ramane acelasi. NU SE POATE!

V-am insultat pentru simplul fapt ca ati sarit toti pe iulian, care este clar in tema, iar la voi se vede de departe ca luati de buna ce va zice operatorul rds.
O sa va demonstrez, dar imi va lua o perioada buna de timp, pentru ca am nevoie de ceva cabluri si aparatura specializata, asta dupa ce ma decid ce device o sa folosesc si evident dupa ce il am fizic.
Si tu fara sa demonstrezi ca NU SE POATE, miauni ca o mata in calduri tot ce ti s-a servit de la call center-ul rds
Tu ai nevoie de demonstratii, dar tu nu poti demonstra ce sustii.

Off-topic: 13 Monkeys e filmul ala bun, 12 Monkeys este doar un serial rasuflat, cu replici de iti crapa venele in ochi.

View PostRealThing, on 08 martie 2019 - 09:23, said:

Colegul a luat pauza 3 zile.

Mersi de pauza si pentru post-ul sters. Inteleg ca a fost un pic cam direct, dar asta nu inseamna ca nu a fost adevarat.
O sa incerc sa nu mai fiu asa de impulsiv pe viitor.

#200
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Incercati sa pastrati un dialog civilizat si nimeni nu intervine, pentru ca nu este cazul. Multumesc.

#201
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@ToothFairyOG
Vorbesti prostii, unele mai mari ca tine.
Totusi, hai sa ne jucam in continuare; asadar, cateva intrebari sa ne luminezi pe noi astia, mai "saraci" cu duhu':

1) cum afli vlan-urile date/voce/tv si cel nativ ?
2) cum afli parola dintre olt si ont ?
3) cum confirmi din/in OLT adaugarea noului ONT?

#202
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostToothFairyOG, on 11 martie 2019 - 10:27, said:


V-am insultat pentru simplul fapt ca ati sarit toti pe iulian, care este clar in tema, iar la voi se vede de departe ca luati de buna ce va zice operatorul rds.
O sa va demonstrez, dar imi va lua o perioada buna de timp, pentru ca am nevoie de ceva cabluri si aparatura specializata, asta dupa ce ma decid ce device o sa folosesc si evident dupa ce il am fizic.
Si tu fara sa demonstrezi ca NU SE POATE, miauni ca o mata in calduri tot ce ti s-a servit de la call center-ul rds
Tu ai nevoie de demonstratii, dar tu nu poti demonstra ce sustii.

Off-topic: 13 Monkeys e filmul ala bun, 12 Monkeys este doar un serial rasuflat, cu replici de iti crapa venele in ochi.


Tu esti ca habotnicii aia care urla la atei sa demonstreze ca nu exista prietenul lor imaginar.
Au incercat altii inaintea ta sa conecteze alte jucarii in loc de ont-ul RDS si nu a mers. Nu e suficient? Pai ajungem la ce am zis eu. Tu trebuie sa demonstrezi ca se poate si daca se poate spune-le si altora care vor asta.
V-a explicat si Kagaroth cu lux de amanunte de ce nu se poate folosi alt echipament, dar voi batman, batman.
Eu nu vreau inlocuirea ont-ului RDS cu altceva. Vreau sa ramana al lor si responsabilitatea tot a lor in caz ca se intampla ceva.
Astept sa mi-l arati pe batman si dupa aia mai vedem.
PS. Nu ma intereseaza parerea ta despre filme.

#203
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1.

View PostToothFairyOG, on 11 martie 2019 - 10:27, said:

Conexiunile de fibra pe care le-am instalat eu au fost si de100Gbps, unde nu se accepta ping mai mare de 0ms.
Nemaipomenit si extraordinar. Problema e ca nici SDH si nici DWDM nu sunt IP deci ping = irelevant pentru capacitatea mentionata. Iar 100Gbps e mai degraba DWDM decat SDH. Oricum e amuzanta faza cu ping-ul. Nu stiu sa se foloseasca capacitati de 100Gbps Ethernet / IP. Adica nu orice agarici are 2 echipamente IP conectate pe legatura de 100Gbps fara DWDM intre ele (vorbim de niste costuri totusi).  

2. Ma uimeste cum de sunt asa multe persoane care au impresia ca o retea PON e simpla ca LAN-ul din dormitor, adica ce rahat scos o cutie, pun alta cutie in locul primei cutii si gata am rezolvat. Numa' experti pe aici, restul sunt habarnisti. Unii se lauda ca au reusit sa faca una alta dar niciunul nu a venit cu explicatie cap coada cum au "realizat" minunea. Eu astept pe nenea de mai sus, cel pe care l-am citat, sa vina sa explice ce a reusit cand o sa reuseasca (niciodata) ceea ce zice.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 14:08.


#204
ToothFairyOG

ToothFairyOG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2019

View PostdiZy, on 11 martie 2019 - 11:45, said:

Au incercat altii inaintea ta sa conecteze alte jucarii in loc de ont-ul RDS si nu a mers. Nu e suficient?
Am mai spus in prima postare ca nu recomand schimbarea ONT-ului, dar asta nu inseamna ca nu se poate.
O sa revin in cateva luni in cadrul programlui "demonstration time", pentru ca deocamdata nu am internet de la rds, si nici nu m-am documentat in legatura cu ce ont voi folosi.
Plus ca am suficient de lucru, si asta va fi doar cand am timp.

View PostMembruAnonim, on 11 martie 2019 - 14:07, said:

Nemaipomenit si extraordinar. Problema e ca nici SDH si nici DWDM nu sunt IP deci ping = irelevant pentru capacitatea mentionata. Iar 100Gbps e mai degraba DWDM decat SDH. Oricum e amuzanta faza cu ping-ul. Nu stiu sa se foloseasca capacitati de 100Gbps Ethernet / IP.

Intr-adevar era conexiune intre south core si north core intr-un DC, si era conexiune DWDM, dar asta chiar nu insemna ca nu se poate masura latenta (I-am zis ping, care-i problema).
Si se poate sa fie IP over DWDM, dar nu se foloseste din mai multe considerente. Nu are rost sa intram in detalii asa adanci cand suntem total off topic. Ideea era alta oricum. Ai atins terminatia optica sau ai indoit cablul mai mult decat trebuie si nu mai ai aceleasi rezultate.
Dupa cum am spus mai sus, o sa dureze cateva luni si o sa va demonstrez ca se poate, chiar daca nu recomand lucrul asta.

#205
ToothFairyOG

ToothFairyOG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2019

View Postogo, on 11 martie 2019 - 11:09, said:

@ToothFairyOG
Vorbesti prostii, unele mai mari ca tine.
Totusi, hai sa ne jucam in continuare; asadar, cateva intrebari sa ne luminezi pe noi astia, mai "saraci" cu duhu':

1) cum afli vlan-urile date/voce/tv si cel nativ ?
2) cum afli parola dintre olt si ont ?
3) cum confirmi din/in OLT adaugarea noului ONT?

1) De ce presupui ca trebuie sa aflu vlan-urile?
2) De ce presupui ca ONT-ul se autentifica pe OLT cu o parola?
3) De ce presupui ca voi altera setarile portului din OLT?

Sau ai tu pe cineva care face asta si esti 100% sigur ca asa sunt setarile? M-as mira, dar nu pot exclude complet ceea ce ai spus tu.
1) Vlan-urile sunt setate pe portul OLT-ului la care e conectat ONT-ul, si nu sunt setate pe ONT.
2) ONT-ul se autentifica cu SN si MAC.
3) Modific partitia din sectorul boot al ONT-ului si inlocuiesc SN-ul si MAC-ul.

Assumption is the mother of all failures !!!

Dupa cum le-am spus si celorlati, ne auzim in cateva luni, pentru ca asta este doar un side project.

#206
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostToothFairyOG, on 11 martie 2019 - 18:13, said:

3) Modific partitia din sectorul boot al ONT-ului si inlocuiesc SN-ul si MAC-ul.
Stii ce e ala MAC? Nu de alta dar e amuzanta propozitia de mai sus. Mai departe ai idee despre partitii si sectoare de boot? Nu zic nimic doar intreb ca pare interesant unde duce discutia.

PS: Pentru ceilalti implicati in discutie dar mai ales pentru cei interesati, omul vorbeste despre un anumit procedeu care implica un anumit cost destul de mare, nu stiu sume exacte dar par a fi de ordinul a mii de euro. Deh scule specifice care costa si nu asa putin cum s-ar crede.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 20:32.


#207
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
pe mine nu ma deranjeaja orice chinezarie fo imi pun rds, dar, banuiesc ca nu e bridge "pur", mai degraba ceva de genul ppoe forward. si afirm asta pentru ca nas-ul vede 2 routere. am vorbit cu cei de la rds, pe unii ii cunosc, (oras mic). hai ca mai vorbim, bla-bla. au vorbit si ei cu altii, si raspunsul a fost ca nu se poate altfel, stim ca se vad 2 routere, asta e. tot ce mi-as dori ar fi sa imi instaleze un mediaconvertor, dar nu au asa ceva. se pare ca nici echipamentul lor nu poate fi setat ca mediaconveror, si, apropo, 1. nemtii sunt disperati daca nu au "fritzbox" 2. regulamentul european este OBLIGATORIU in toate tarile membre (a se vedea gdpr). este regulament, nu recomandare.

#208
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Postr-bruce, on 26 octombrie 2019 - 19:39, said:

pe mine nu ma deranjeaja orice chinezarie fo imi pun rds, dar, banuiesc ca nu e bridge "pur", mai degraba ceva de genul ppoe forward

Ce e aia pp(p)oe forward?
Dar "bridge" ne-pur ce inseamna?


1. RDS iti face bridge L2. Mai pur ca asta nu exista.
Tot ce trebuie sa intelegi este ca nu exista niciun alt router intre routerul tau si serverele (ca sunt 2) ce raspunde la broadcast-ul facut de tine cand trimiti primul frame de 38 de bytes (304 biti/octeti) dintr-o sesiune pppoe.
Poti verifica singur asta observand ca router-ul tau trimite in primul pachet PADI ca destination broadcast ff:ff:ff:ff:ff:ff avand ca sursa adresa mac a interfetei ethernet a router-ului tau pe care este configurata sesiunea pppoe, deci LAYER2 (mac-ul nu se propaga layer3) si NU trimite ca destination broadcast 255.255.255.255 ca sa fie LAYER3 (limited) broadcast, a.i. sa zici ca apare si "al 2lea router" de care ai amintit.

2. Ai FTTH sau FTTB? Pentru ca FTTB posibil sa vezi si alte MAC-uri ce nu sunt ale tale. Daca router-ul stie debifeaza pentru inceput proxy arp pe interfata ethernet pe care e configurata sesiunea de pppoe.

3. Ce treaba are gdpr-ul aici?

#209
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
1. echipamentul "vede" 2 routere. cum am spus, asta e. eu insa continui sa vad ce pot face la routerul meu. pana la urma gasesc o solutie. scuze ca am "mancat" un p. si am probat jucaria la un prieten care are router orange 4g iar acolo functioneaza, fara modificari. este vorba de un nas.
2. FTTH (casa).
3. nu are treaba. dar am dat exemplu, ca amandoua sunt regulamente (obligatorii in toate tarile ue), unul diabolic de bine pus la punct (gdpr) si unul facut aiurea (hai sa facem ceva). gasesc ca a fost pierdere de timp sa citesc mizeria de regulament postata mai sus.

Edited by r-bruce, 27 October 2019 - 17:55.


#210
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Arata-ne si noua ce vede echipamentul ala ca esti ambiguu in exprimare. Ce router ai si ce vede nas-ul. Ce nas e, etc toate detaliile.

#211
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postogo, on 27 octombrie 2019 - 18:25, said:

... ca esti ambiguu in exprimare.
in fine, domnule, eu cred ca am fost foarte clar....
rourter linksys wrt3200acm cu fw dd-wrt. am incercat si cu openwrt si cu mai vechiul lede. acelasi rezultat. am incercat si cu vpn si fara vpn pe router.
nas synology ds918+
ok, nu sunt disperat ca sa am acces din afara la el, dar poate am nevoie vreodata. de aceea nici nu ma crizez. dar imi place sa fac lucrurile sa mearga.

o idee ar fi sa activez ipv6 pe router. o sa incerc zilele astea si asta, poate merge pe ipv6.

cauta te rog pe google "two or more routers" si ai sa vazi ca sunt unii care dupa ce au schimbat isp-ul nu mai au aceasta problema. eu nu am de gand sa plec de la rds pentru asemenea problema. sunt inca multumit de serviciile lor.

Attached Files



#212
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
continuare: oare nu ar fi mai bine ca rds sa ofere mediaconverter compatibil cu olt-ul lor (sarma-de-sticla la sarma-de-cupru), pentru cei ce au si alte optiuni? ceva de genul, frate alege: mc si te descurci sau ont-ul nostru si optional petarda de kaon.

Edited by r-bruce, 27 October 2019 - 20:10.


#213
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce ip EXTERN ai tu? Nu cumva CGN?
ia vezi aici:
http://ip.bieringer.de/cgn-test.html

si da si un trace din windows:
tracert -4 -d -w 1 1.1.1.1  
si paste la rezultat

#214
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
uite:

Attached Files



#215
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Fa port fwd clasic si nu te baza pe synology.
Seteaza  pftw in router  catre ip local al nas-ului. Daca folosesti porturile standard synology fa fwd doar la https, adica la 5001
acceseaza de un telefon neconectat la wifi HTTPS://IP-TAU-EXTERN:5001 si vezi daca merge. Daca merge e de la synology. Daca nu merge, CE IP EXTERN ai? E in range-ul 100.64.0.1 - 100.127.255.254 ?

#216
mario4sound

mario4sound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 22.05.2007

View Postr-bruce, on 27 octombrie 2019 - 19:56, said:

continuare: oare nu ar fi mai bine ca rds sa ofere mediaconverter compatibil cu olt-ul lor (sarma-de-sticla la sarma-de-cupru), pentru cei ce au si alte optiuni? ceva de genul, frate alege: mc si te descurci sau ont-ul nostru si optional petarda de kaon.

Din păcate, logistic, economic, n-au cum să ofere câte un Media Convertor în head-end și unul la abonat raportul va fi un raport de 1:1. MC <-> fibră <-> MC, probabil, doar în cazuri speciale dar nu cred că o vor face persoanelor fizice.

Pe când OLT-ul suportă 128 de ONT-uri per port, o placă are, să zicem 8 porturi si pot fi nenumărate plăci, în funcție de necesități. Așa că e mai avantajos să pleci cu o fibră din port și să o împarți la capătul ei, față de câte un fir pentru fiecare Media Convertor. În plus, pe ONT pot oferi și CATV, pe când pe MC doar date.

Atașez și o schiță, pentru o vedere de ansamblu.

Attached File  MC vs ONT.png   807.17K   46 downloads

Edited by mario4sound, 28 October 2019 - 22:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate