Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reversarea alergiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Am un nepot -5 ani- care are tot felul de alergii, la par de animale, alune, si inca cateva
Acum cateva zile zicea mama copilului ca ar fi auzit ca unele alergii pot fi reversate, chiar daca nu total macar partial
Exista asa ceva ?
Nu conteaza unde in lume se poate face asa ceva, important e sa stiu daca exista asa ceva si apoi eventual ma apuc de sapaturi
Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Fii mai explicit

REVERSÁRE s.f. (Rar) Inversare; reversiune (2) [în DN]. [Cf. engl. reversal, fr. reversion].

Zau ca nu pricep la ce te referi...

#3
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Probabil vindecare.  Desi "reversarea" ar sugera, mai degraba, sa devina alunele alergice la copil.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Reversiune
De ex - e alergic la alune 300% ( nici nu stiam ca exista procentaje in asa ceva dar asa mi-a zis )
Ce se poate face sa nu mai fie alergic deloc sau sa se duca in jos ....sa zicem 200%
Dar daca ar exista ceva pe baza de tratament, pastile, bacterii, chiar si transplant de cacat daca transplant se numeste ..ala pt flora intestinala
Mentionez ca alergiile astea le are de mic

View PostBarboso, on 27 mai 2016 - 19:48, said:

Probabil vindecare.  Desi "reversarea" ar sugera, mai degraba, sa devina alunele alergice la copil.
Reducere bre sau cum io zice in romaneste

#5
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
A confundat termenul cu reversibil.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai fix aia inseamna, si ma gandeam no...au alunele mandria lor dar nici chiar asa :lol:


Alergiile apar, dispar sau raman. Cam dupa noroc si mediu.
De obicei alergiile din perioada copilariei dispar, majoritatea (cu mici exceptii, printre care si aia la par de animale si la alune), de la sine.
In timpul vietii pot fi dobandite alergii noi sau diverse intolerante alimentare.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlex404, on 27 mai 2016 - 19:51, said:

De obicei alergiile din perioada copilariei dispar, majoritatea (cu mici exceptii, printre care si aia la par de animale si la alune),
Asa ia zis si doctorul, ca pe la 12 ani cu putin noroc situatia se va indrepta
Numai ca mama nu mai are rabdare, umbla cu adrenalina dupa in poseta

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Linistita sa tot umble cu adrenalina.


E mama, sa se obisnuiasca. Un procent foarte mare de copii au alergii sau intolerante alimentare (lucru total diferit) la anumite chestii.

Eu tin minte cand eram copil aveam un vecin cu vreo 2 ani mai mic care era alergic la zmeura & co in schimb avea vreo 10m de tufa de zmeura. Ghici cine-o manca? :lol:

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Sunt niste injectii de desensibilizare, care se fac dupa anumite scheme, dar important e sa mearga la un alergolog eventual indrumat de pediatru.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlyanna, on 27 mai 2016 - 20:42, said:

Sunt niste injectii de desensibilizare, care se fac dupa anumite scheme, dar important e sa mearga la un alergolog eventual indrumat de pediatru.
Poti sa-mi spui unde se poate face asa ceva ?
Nu conteaza unde in lume , important e unde

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Luati legatura cu un cabinet (bun) de alergologie.
Se fac si in Romania, dar sincer nu cred ca merita.



btw; se muta pe alergologie

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlex404, on 27 mai 2016 - 20:54, said:

Se fac si in Romania, dar sincer nu cred ca merita.
Umde frate ?
In cj sigur nu ca baiatul e in cluj

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Sa caute mai binisor :) Clinicile private fac.

dar astea nu functioneaza pe orice. Se numeste imuno terapie specifica cu alergen si are rata de succes in cazul prafului/ polenului/ parului de animale.

Cele alimentare raman dupa noroc.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlex404, on 27 mai 2016 - 21:03, said:

Sa caute mai binisor :) Clinicile private fac.
In cj?
Daca da , da si mie un nume , un indiciu , da-mi orice

#15
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
@Petre69

In calitate de om ce si-a mai domolit alergiile, iti pot spune din experienta mea ca:

-Metoda clasica de tratament ce o ofera medicina este o aberatie. Aceasta metoda recomanda izolarea, fuga cat mai rapida de alergen si consumarea acelor chimicale toxice cu efect chipurile antialergic. Cele mai multe din aceste antialergice "adorm" anumiti centri nervosi (cum ar fi de exemplu cel al stranutului) provocand somnolenta si implicit imposibilitatea desfasurarii activitatii de zi cu zi, inclusiv al conducerii de vehicule de orice fel. Unele mi-au provocat o asa somnolenta ca nu ma puteam concentra sa traversez o strada sau calcam in balti fara sa-mi dau seama. Fuga de alergen provoaca accentuarea fobiei si cresterea obsesiei cum ca peste tot este alergenul iar alergia se accentueaza pe principiul subconstient "de ceea ce ti-e frica nu scapi". In fata acestei agravari, sau a disparitiei efectului datorita obisnuintei, medicii nostri recomanda crsterea cantitatii de antialergic sau recomanda altceva nou inventat mai scump si uite asa omul devine dependent de mafia lor farmaceutica;

-Singura solutie sanatoasa este expunerea treptata la factorul alergen (pe principiul "iti infrunti problemele si nu te ascunzi sau fugi de ele") insotita de autoeducarea unui control psihic de inducere a relaxarii la contactul alergenul. Tratamentul este indelungat, dar rezultatele sunt garantate.

-Sau solutia mixta propusa de colegul forumist:

View Postlex404, on 27 mai 2016 - 21:03, said:

Sa caute mai binisor Posted Image Clinicile private fac.

dar astea nu functioneaza pe orice. Se numeste imuno terapie specifica cu alergen si are rata de succes in cazul prafului/ polenului/ parului de animale.

Cele alimentare raman dupa noroc.

Edited by cap_tepos, 27 May 2016 - 21:27.


#16
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Du-te la ALERGOLOG, intreaba-l de astea si el iti zice daca se poate face sau nu pentru ce are baietelul.
Pentru unele alergii se face, pentru altele nu se face, pentru unele se face doar de la o anumita varsta in sus ... MEDICUL iti va zice ce si cum. Nu te-apuci tu sa faci dupa ureche.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai asta cu expusul functioneaza doar la anumite categorii de alergeni. In niciun caz la cele alimentare/ albine/ viespi/ etc care de obicei provoaca soc foarte repede. Bine, alea alimentare se manifesta de obicei ca intolerante si-s mai light.

#18
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postlyanna, on 27 mai 2016 - 21:28, said:

Du-te la ALERGOLOG, intreaba-l de astea si el iti zice daca se poate face sau nu pentru ce are baietelul.
Pentru unele alergii se face, pentru altele nu se face, pentru unele se face doar de la o anumita varsta in sus ... MEDICUL iti va zice ce si cum. Nu te-apuci tu sa faci dupa ureche.

Omul e destul de patit cu doctorii romani. E clar ca nu ii mai crede.

Cred ca intreaba daca are cineva experiente legate de acest fenomen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate