Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Chestionar Referitor la opinia populației municipiului București asupra gradului de pregătire antiseismică a cetățenilor.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cobpee

cobpee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2016
Va invitam sa participati la sondajul de opinie realizat de o echipa de cercetatori de la Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti referitor la cercetarea si evaluarea gradului de pregatire antiseismica a cetatenilor care locuiesc in municipiul Bucuresti. Sondajul a fost elaborat in cadrul proiectului "Inginerie seismica bazata pe comunitate", acronim COBPEE si il puteti accesa pe pagina de web a proiectului:

http://cobpee.utcb.ro/

Chestionarul se adreseaza exclusiv persoanelor care locuiesc in Bucuresti!

Distribuiti pe facebook: https://web.facebook...r&tab=page_info

Pentru intrebari sau informatii suplimentare va rugam sa ne contactati pe emai: [email protected]

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Link direct spre chestionar:
https://docs.google...._requested=true

1. Credeți că în România există pericolul producerii unui cutremur major în următoarea perioadă? (bifați una)
Nu e definita perioada de timp, deci am sa consider o perioada nelimitata, minim 1000 ani si am sa bifez cu DA

2. Vă simțiți în siguranță în clădirea în care locuiți? (bifați una)
Parțial

Ma simt in siguranta cand stiu ca niste babe vigilente ca vecini, dar mai putin cand stiu ca ultima data mi-a venit vecinul cu cutitul la usa.
Aaa, stai, sau vrei cumva sa intrebi "Considerati ca este sigura din punct de vedere al rezistentei cladirea in care locuiti?"

3. Sunteți informat cu privire la măsurile de prevenire si comportamentul pe care trebuie să-l aveți în caz de cutremur conform broșurii <<Ghidul cetățeanului pentru situații de urgență>> al IGSU? (bifați una)
IGSU - Inspectoratul General pentru Situații de Urgență
E facuta aiurea scala, lipseste varianta 5. Deloc.

4. Aveți pregătit “rucsacul pentru situații de urgență” sau ceva similar? (bifați una)
rucsacul pentru situații de urgență conține obiecte care vă ajută să supraviețuiți 3-5 zile (apă, conserve, lanternă, radio, fluier, etc.), în cazul în care este nevoie să vă părăsiți locuința
Exista doua variante NU. Variantele de raspuns nu trebuie sa se suprapuna.

5. Știți să acordați primul ajutor? (bifați una)
Intrebarea e vag formulata,  trebuia enumerat si ce presupune acordarea primului ajutor, banuiesc ca la cel medical faceti referire..

Eu stiu sa pun o carpa pe post de pansament, deci bifez DA.
Si aici se suprapun variantele de raspuns, apare de doua ori DA.

6.
IDEM 4 si 5

Edited by gumball3000, 25 May 2016 - 20:05.


#3
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Este o buna idee.

va rog sa analizati cu mare atentie problema peretilor cortina construiti in mare parte fara a tine cont de nici o norma antiseismica, si sa includeti in  comunicari si aceasta potentiala mare problema.
La fel modificarile haotice ale pertilor apartamentelor din blocuri, precum si inchiderea cu "termopane" a tuturor balcoanelor de la blocurile reabilitate termic.

Multumesc.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
editat in primul post

Edited by gumball3000, 25 May 2016 - 20:01.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
OK, succes.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu inteleg "pregătire antiseismică a cetățenilor" din titlu. Adica cetatenii nu se clatina in timpul seismului?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Ura.Ce noroc ca doar in Bucuresti apar seismele.Noi,"provincia",suntem si de data asta deosebiti,ca pe la noi nu exista cutremure.

Acel chestionar respecta cu strictete traditia roamaneasca care zice ca vrem nu vrem trebuie sa ne dam "rotunzi" daca n-avem ce face.
Acel asa-zis ghid ar trebui distribuit din usa in usa nu pe facebook.
De asemenea,acele intrebari sunt facute,fara suparare,de catre prosti pentru prosti,cum bine a punctat gumball3000.

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcobpee, on 25 mai 2016 - 19:30, said:

Va invitam sa participati la sondajul de opinie realizat de o echipa de cercetatori de la Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti referitor la cercetarea si evaluarea gradului de pregatire antiseismica a cetatenilor care locuiesc in municipiul Bucuresti. Sondajul a fost elaborat in cadrul proiectului "Inginerie seismica bazata pe comunitate", acronim COBPEE si il puteti accesa pe pagina de web a proiectului:

http://cobpee.utcb.ro/

Chestionarul se adreseaza exclusiv persoanelor care locuiesc in Bucuresti!

Pentru intrebari sau informatii suplimentare va rugam sa ne contactati pe emai: [email protected]

Doream sa raspund si eu la chestionar dar accesand linkul propus, mi-am dat seama ca, locuind in Bucuresti,  "nu cunosc" limba engleza:
- Community based performance earthquake engineering;
- Pavel, F., Ciuiu, D., Vacareanu, R. (2016). Site dependent seismic hazard assessment for Bucharest based on stochastic simulations. In: Vacareanu, R., Ionescu, C. (eds.). The 1940 Vrancea earthquake...

Pe scurt: in 1977 aveam 20 ani, locuiam in Dr Taberei intr-un bloc de 9 etaje (etaj 4). Unii pereti din apartament (din beton) au crapat si au fost consolidati ulterior prin injectare de beton in crapaturi (largire crapatura, acoperire cu o folie lipita de perete (fibra de sticla?) si injectare beton prin niste duze atasate de folie).
Peretii din caramida rosie, din bloc, crapati in forma de X datorita fortelor de forfecare au fost doar tencuiti.

Acum locuiesc tot in Bucuresti intr-un bloc de 8 etaje constuit prin 1987. Din cate am inteles, dupa cutremurul din 1977, au fost majorati coeficientii de siguranta folositi la proiectarea antiseismica cladirilor.

Nu stiu daca, in prezent, cladirile sunt construite cu proiectare antiseismica si nici nu stiu daca se respecta indicatile proiectantului privind structura de rezistenta si materialele folosite, cand se construiesc sute de blocuri de catre "dezvoltatorii imobiliari".
Probabil ca o sa aflam la urmatorul "mare cutremur".

Cand se va produce urmatorul "mare cutremur" nu stiu.
De exemplu Marcian Bleahu zicea la TVR in 1977, dupa 4 martie, ca urmatorul cutremur mare se va produce cam peste 20 de ani (in 1997). Eronat...
Daca cineva ar descoperi o metoda de a indica cu precizie data producerii unui cutremur (mic/mare) probabil ca ar fi la fel de important ca cel care ar descoperi in viitor motorul warp cu care calatoreau cei din Star Trek.

D.P.V. pregatire antiseismica: singurul lucru pe care l-am facut a fost sa pun intr-un singur loc toate actele importante ale familiei/casei astfel incat, daca reusim sa iesim in timp util din bloc, sa pot lua rapid documentele cu mine.
===

Se zice ca in Bucuresti sunt anumite suprafete/zone mai "insensibile " la cutremur, de ex zona de sud, unde locuiesc.
Asa este?

Edited by gabicen, 29 May 2016 - 14:18.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.r...mobile&ie=UTF-8

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgumball3000, on 29 mai 2016 - 14:08, said:


Stiu zonele seismice din BU dar la chestionar nu am raspuns fiindca pe site scrie in engleza. Am facut 8 ani de engleza din scoala primara pana in liceu, inteleg engleza si o folosessc dar am pretentia ca pe un site adreasat unor romani, sa s-e fololoseasca doar limba romana.

In noaptea de dupa cutremulul "petrecut" acasa in 1977 pe la ora 9 seara am plecat (dupa o vizita la bunica) din Dr. Taberei In Rahova ca sa vad daca prietena este bine.

Prietena era bine impreuna cu pariintii plecati la o casa de curte, m-am intors acasa si m-am culcat in pat...cred ca pe la ora 3 dimineata.
Aveam impresia ca patul se misca cu mine cand incercam sa adorm. De fapt patul chiar se misca - replici cutremur - asta am aflat mai tarziu ca daca stiam ca sunt cutremure/replici chiar saream din pat.

Urmatorul mare cutremur l-am simtit la servici: am iesit pe scari toti ca sobolanii din cladirea laboratorului amplasta pe 4 picioare de beton. Nu imi amintesc anul dar stiu sigur ca , dupa ce am iesit din cladire, aceasta inca se mai legana pe picioarele de beton.

Am trait un cutremur (live) si aici, cand scriam pe laptop un comentariu pe forum softpedia: zgomote suspecte, vibratie pereti, miscare scaun cu role, dar nu m-am speriat (am antrenament). Tin minte ca am comentat pe forum ca in timp ce scriu este cutremur.
===
Adevarul este ca planeta noastra, Pamant, este inca vie si ne mai sperie uneori cand isi aranjeaza cojoacele din placi tectonice.

Edited by gabicen, 02 June 2016 - 04:02.


#11
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Ma astepam ca ca performanta in inginerie seismica sa fie ceva legat de aplicatiile tehnice ale stiintei, care ar putea insemna proiectarea, producerea si montarea unor izolatori sau amortizori seismici (cum se realizeaza acum la biserica Aroneanu de langa Iasi), s-ar putea discuta despre importanta ductilitatii structurilor si materialelor, despre perioada proprie de oscilatie sau perioada de colt, despre forte orizontale, acceleratii si intevale medii de recurenta, despre noile normative in constructii. Cand ce sa vezi, ingineria consta in sondaje si chestionare sociologice care se adreseaza in mare parte unei populatii fara cunostinte specifice in domeniu, de cele mai multe ori lipsita chiar si de experienta vreunui cutremur major. E trist sa vedem ca performanta noastra inginerie seismica se rezuma de fapt la niste sfaturi pentru bucuresteni legate de fluiere, lanterne si conserve.

Edited by real32, 19 June 2016 - 11:45.


#12
cobpee

cobpee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2016
Multumim de comentarii.

Prin acest proiect ne dorim sa stabilim o legatura intre cerintele comunitatatii (evident fara cunostinte de inginerie) si termenii ingineresti. Chestionarul reprezinta doar prima faza a proiectului. Multumim tuturor celor care participa la completarea sondajului.

View Postgabicen, on 02 iunie 2016 - 03:59, said:

Stiu zonele seismice din BU dar la chestionar nu am raspuns fiindca pe site scrie in engleza. Am facut 8 ani de engleza din scoala primara pana in liceu, inteleg engleza si o folosessc dar am pretentia ca pe un site adreasat unor romani, sa s-e fololoseasca doar limba romana.

In noaptea de dupa cutremulul "petrecut" acasa in 1977 pe la ora 9 seara am plecat (dupa o vizita la bunica) din Dr. Taberei In Rahova ca sa vad daca prietena este bine.

Prietena era bine impreuna cu pariintii plecati la o casa de curte, m-am intors acasa si m-am culcat in pat...cred ca pe la ora 3 dimineata.
Aveam impresia ca patul se misca cu mine cand incercam sa adorm. De fapt patul chiar se misca - replici cutremur - asta am aflat mai tarziu ca daca stiam ca sunt cutremure/replici chiar saream din pat.

Urmatorul mare cutremur l-am simtit la servici: am iesit pe scari toti ca sobolanii din cladirea laboratorului amplasta pe 4 picioare de beton. Nu imi amintesc anul dar stiu sigur ca , dupa ce am iesit din cladire, aceasta inca se mai legana pe picioarele de beton.

Am trait un cutremur (live) si aici, cand scriam pe laptop un comentariu pe forum softpedia: zgomote suspecte, vibratie pereti, miscare scaun cu role, dar nu m-am speriat (am antrenament). Tin minte ca am comentat pe forum ca in timp ce scriu este cutremur.
===
Adevarul este ca planeta noastra, Pamant, este inca vie si ne mai sperie uneori cand isi aranjeaza cojoacele din placi tectonice.

Site-ul nostru este realizat atat in limba engleza cat si in limba romana pentru diseminarea rezultatelor obtinute. Chestionarul este realizat numai in limba romana: https://docs.google....t?usp=drive_web

#13
cobpee

cobpee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2016
REZULTATE --- Chestionar - pregatire in caz de cutremur a locuitorilor municipiului Bucuresti ---

În perioada februarie - septembrie 2016 s-a desfășurat, in cadrul proiectului COBPEE, un sondaj de opinie la nivelul populației din municipiul București.

Multumim tuturor celor care au completat chestionarul, făcând astfel posibilă atingerea target-ul propus.

Rezultatele pot fi vizualizate accesând pagina proiectului:

http://cobpee.utcb.ro/rezultate.html

Cu stima,
Echipa COBPEE

#14
elTropicoPresidente

elTropicoPresidente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 02.11.2016
Doar 2000 de morti si 3000 de raniti conform simularii ? M-as mira sa fie asa in realitate.....cred ca asta e un scenariu ultra-optimist la un cutremur de  6,8  grade -7 grade fix .....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9KEH6Y4Rzmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.agerpres....tional-09-35-09




Realitatea e mai crunta decat se crede, dar nu se spune ca sa nu panicheze populatia.
http://www.dcnews.ro...bru_493425.html

Vor muri pana un milion doar in Bucuresti la un cutremur similar cu cel din 1977 dupa cum o spune un inginer experimentat. Si nu neaparat din cauza cutremurului in sine, ci a consecintelor imediate  si a gestionarii incompetente a autoritatilor.

Edited by elTropicoPresidente, 04 November 2016 - 00:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate