Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AIMP - Topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
AIMP (Artem Izmaylov Media Player) este un audio player gratuit pentru Windows, cu sursă închisă, scris în Delphi. El a fost creat de programatorul rus Arteom Izmailov, iar în prezent lucrul asupra proiectului e continuat de o întreagă echipă de programatori - AIMP development team (AIMP DevTeam).[1] Conceptul a fost bazat pe biblioteca audio BASS dar începând cu versiunea beta 3.00, AIMP posedă propriul său motor audio, dar incă folosește anumite părți componente ale librăriei BASS.
Proiectul a fost început încă pe când Arteom învăța la școală, inițial el fiind doar de anvergură locală, ulterior însă a fost făcut disponibil și pe Internet. Arteom Izmailov a lansat prima versiune de AIMP, sub denumirea "AIMP Classic" pe 8 august 2006.

AIMP poate reda mai multe tipuri de fișiere, printre care MP3, Advanced Audio Coding (AAC), Dolby AC-3, Ogg Vorbis, Opus, Speex, Windows Media Audio, Apple Lossless, FLAC, WAV și CD-DA. AIMP mai poate reda și multe alte formate precum Monkey's Audio(APE), Tom's lossless Audio Kompressor (TAK) și TTA; DTS, MP1, MP2, Musepack, OptimFROG, WavPack, MIDI, Impulse Tracker, MO3, MOD, MultiTracker Module, S3M și Fasttracker 2 Extended Module.
AIMP suportă interfețele audio DirectSound, Audio Stream Input/Output și WASAPI și folosește procesarea audio pe 32 de biți pentru egalizatorul său de 18 benzi și efectele sonore integrate (Reverb, Flanger, Chorus, Pitch, Tempo, Echo, Speed, Bass, Enhancer, Voice Remover). El mai are un navigator de radiouri pe Internet, și poate reda de la Icecast sau stații radio personale. De asemenea mai are posibilitatea de a înregistra radio de pe Internet în formatele WAV, Vorbis, AAC, MP3, ș.a.
AIMP are alte câteva caracteristici, cum ar fi:
  • LastFM Scrobbler
  • Creare cozi de semne de carte și playback
  • Multiple liste de redare, câte una per filă
  • Suport de CUE Sheet
  • Redare fișiere audio până la 250MB direct din RAM
  • Suport mod multi-utilizator
  • Interfață multi-lingvistică
  • Regim de taste de comenzi rapide (configurabile și globale)
  • Editor de taguri și de liste de redare
  • Sistem de organizare și căutare a fișierelor librăriei audio
  • Deșteptător / Închidere automată programată a calculatorului
  • Suport de extensii(plug-ins) și costume(skins)
Sursa: Wikipedia

Ultima versiune: v4.0.2 Build 1717 (08.05.2016)

[ http://cdn.ghacks.net/wp-content/uploads/2015/08/aimp-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Părerile/întrebările le puteți scrie în topicul acesta!


ROG UN MODERATOR SĂ FACĂ TOPICUL PINNED !!
MULȚUMESC!

Edited by red46, 25 May 2016 - 19:06.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
De ce pinned? Exista nenumarate player-e free, grozave, cum ar fi Foobar2000, pe care il folosesc de cativa ani. Poate are acest AIMP caracteristici speciale (altele decat cele descrise care sunt comune chiar si unor player-e ale SO mobile) si nu le stim, astfel incat sa merite evidentierea pe SP. Care sunt acestea?

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
foobar si aimp le foloseam acum ani de zile, ce mai vremuri:) aimp mi se parea genial atunci cu functia de shutdown la un timp anume. Dar acum am uitat si de winamp, si ele, ce mai ascult pe youtube una alta. Din ce testasem cele 2 dau un randament f bun alaturi de-o placa de sunet performanta, cel putin foobar rupea norma atunci. Pe un codec integrat e cam frectie, te mai joci pe al EQ dar nu se compara sub nici o forma cu ce poate scoate o placa dedicata.

Edited by xkos, 25 May 2016 - 19:50.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Absolut de acord.
O placa audio dedicata face mult.
Am pus Foobar2000, in teste. Voiam sa vad ce poate. Aveam sistem 5.1 cu sunet prin optic. Acel player mi-a destupat urechile. de atunci, ii sunt fidel.

#5
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu folosesc ultima versiune de AIMP.
Am placa de sunet integrata de generatie noua cu 24biti la care se adauga un GENIUS 5005, si scoate cel mai frumos bassul, winampul dadea gresi la greu.

Edited by anoniymus, 25 May 2016 - 21:57.


#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
sa nu uitam ca winamp e mort si ingropat cu acte in regula. desi promiteau unii ca-l resusciteaza...

niciodata nu m-a "prins" foobar. interfata mi s-a parut stupida la propriu (si greoaie in acelasi timp), iar placa mea de sunet (o batrina audigy 1) nu reda mai bine sunetul cu foobar (parere personala). i-am dat eject, desi am incercat in mai multe rinduri sa-i dau o sansa, bazindu-ma pe ce auzeam de la altii.

folosesc aimp inca de la versiunea 2. este playerul meu preferat, pentru ca spre deosebire de winamp, care a incercat sa devina un MEDIA player (si NU a reusit), aimp a ramas focusat pe audio. si o face bine, cu stil si fara sa ocupe resurse multe.

uneori il folosesc si la serviciu, pe mac. chiar daca ruleaza prin intermediul lui wine, ii da clasa si ca interfata, si ca functionalitate, si ca ergonomie, oricarui player nativ de mac (ma refer la cele descoperite de mine, nu am pretentia ca le cunosc pe toate - sint un utilizator de mac non-entuziast, asa e la serviciu si accept asta)

acasa am trecut recent de la v3 la v4, parca totusi preferam v3 mai mult. iar skinul meu preferat e unul clasic...

[ http://i65.tinypic.com/97jtyg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

personal, nu cred ca topicul are de ce sa devina pinned. dar nu eu decid asta, si oricum nu m-ar deranja.

LE

il folosesc si pe telefon. din pacate aici nu are puterea altora mai performante (neutron, jet audio sau poweramp), dar e mic, destept si gratis. uneori, asta ajunge...

Edited by tEo, 25 May 2016 - 22:26.


#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 YOUR_GOD, on 25 mai 2016 - 19:22, said:

De ce pinned? Exista nenumarate player-e free, grozave, cum ar fi Foobar2000, pe care il folosesc de cativa ani. Poate are acest AIMP caracteristici speciale (altele decat cele descrise care sunt comune chiar si unor player-e ale SO mobile) si nu le stim, astfel incat sa merite evidentierea pe SP. Care sunt acestea?
Dar Foobar2000 ce caracteristici speciale are ca să fie PINNED ??

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
AIMP este softul meu preferat cand doresc sa scriu CD_uri cu muzica ;)
Cum asa ? Stie sa faca captura la un Internet radio si sa salveze pe disk sub forma de MP3 (cu putin efort), WMA, OGG...etc ;)
il folosesc decand WinAMP a decedat.

#9
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu am inceput sa-l folosesc, de cand winamp ajunsese la versiunea 5.2.
Pur si simplu am testat AIMP 3, abia aparuse, si am renuntat la winamp, dupa ce am vazut diferenta canalelor de sunet, pe atunci aveam o placa de sunet Creative Audigy LS.

Edited by anoniymus, 26 May 2016 - 09:30.


#10
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Cel mai bun player evar!!!!

#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 red46, on 25 mai 2016 - 19:01, said:

ROG UN MODERATOR SĂ FACĂ TOPICUL PINNED !!
MULȚUMESC!

Om mai vedea. AIMP mai are ceva până să atingă popularitatea foobar2000. Iar utilizarea Caps Lock în exces nu este un argument pro. :)

Din ce văd acolo, AIMP mai are mult de prins din urmă ( de exemplu eu folosesc foobar ca și convertor inter-formate și mi se pare senzațional din acest punct de vedere ).

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Foobar2000 este player pentru meseriasi. SI nu ma dau mare. Exista componente pentru orice. Asa e, varianta de pe site este pentru utilizatorul obisnuit si pare...altfel. Dar este usor, de aceea nu are briz-brizuri. Daca vrei ceva profi, il faci cum vrei. Eu il folosesc de ani de zile si la party-uri si acasa, peste tot. Fac cu el tot ce inseamna audio. Reda din arhive, daca vrei. Are atat de multe functii, incat nici nu le voi scrie. Skin-uri?! Mii, zeci de mii, cu vumetre analogice, ce vrei. Vizualizari, cum vrei. Orice. Sunt genul care cauta mereu cel mai bun si functional soft. Pentru audio am Foobar2000 si pentru video, VLC (dar aici este o alta poveste).

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi ca VLC e praf pe partea video. E bun ca rapiditate  dar prost la calitate video. Revin cu completari si explicatii daca trebuie pe topic dedicat sau mesaj daca se doresc amanunte.
Cat despre foobar 2000 ,numai de bine ,si eu il folosesc. Sunetul AIMP mi se pare procesat in sensul de a pacali urechea.

Edited by edigee, 09 June 2016 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate