Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare chitare acustice

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare !

Vreau să-mi cumpăr o chitară și aș dori niște recomandări, menționez că sunt începător. Aș dori o chitare avantajoasă ca preț și de calitate.
Am auzit că sunt destul de bune chitarele Fender.

Buget: 200 - 650 lei

Vreau părerea voastră. Posted Image

Edited by sommne, 25 May 2016 - 15:22.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Parerea noastra e ca mai trebuie sa zici ce-ti place sa canti si pana unde vrei sa ajungi.

Sa ma explic. Vrei acum acustica, ok! Una buna e si scumpa. Dai 650 lei, adica tot bugetul si incepi sa exersezi. S-ar putea sa iti dai seama peste un an ca poate vrei una electrica si atunci o sa regreti ca ti-ai dat toti banii pe una acustica. Iar trebuie sa strangi bani si poate dura.
In plus depinde de ce canti, ti se poate recomanda chitara cu corzi de naylon

Pentru inceput orice chitara e ok, cu conditia sa fie corzile destul de moi.

#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru începători se recomandă chitara clasică pentru că e mai uşor să te acomodezi cu corzi de nylon, dar te obişnuieşti şi cu cele de metal. Astfel, de 650 RON îţi poţi cumpăra o chitară electro-acustică.
Eu m-am reapucat de chitară, după o pauză de peste 15 ani. Am ales Fender electro-acustică şi sunt mulţumită de ea. Mi-a fost recomandată şi, la rândul meu, ţi-o recomand.

P.S. Dacă îţi iei acustică, nu e ok să-i pui corzi de nylon, nici la clasică să-i pui corzi de metal.

Edited by Velareya, 25 May 2016 - 16:48.


#4
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

 Velareya, on 25 mai 2016 - 16:42, said:

Pentru începători se recomandă chitara clasică pentru că e mai uşor să te acomodezi cu corzi de nylon, dar te obişnuieşti şi cu cele de metal. Astfel, de 650 RON îţi poţi cumpăra o chitară electro-acustică.
Eu m-am reapucat de chitară, după o pauză de peste 15 ani. Am ales Fender electro-acustică şi sunt mulţumită de ea. Mi-a fost recomandată şi, la rândul meu, ţi-o recomand.

P.S. Dacă îţi iei acustică, nu e ok să-i pui corzi de nylon, nici la clasică să-i pui corzi de metal.

Mersi pentru sfat, îmi poți spune te rog care e diferența între cele 2 tipuri de chitară ?

#5
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Am cântat (urăsc cuvântul) la chitară zeci de ani, încă mai cânt. Sfatul meu e să-ți iei Takamine, și-ți explic și de ce. Firma asta se dedică exclusiv construcției de chitări acustice, calitatea produselor e excelentă.

Am deținut în trecut o Takamine, părerea mea e că sunt mai bune decât celelalte mărci în aceeași plajă de preț.

Edited by KurtKnispel, 25 May 2016 - 17:42.


#6
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

 KurtKnispel, on 25 mai 2016 - 17:34, said:

Am cântat (urăsc cuvântul) la chitară zeci de ani, încă mai cânt. Sfatul meu e să-ți iei Takamine, și-ți explic și de ce. Firma asta se dedică exclusiv construcției de chitări acustice, calitatea produselor e excelentă.

Am deținut în trecut o Takamine, părerea mea e că sunt mai bune decât celelalte mărci în aceeași plajă de preț.

Scump, doamnă, scump, dincolo era mai ieftin ! Posted Image
Am văzut pe câteva site-uri prețurile și sunt destul de mari. Trec mult peste bugetul meu.

Sunt OK chitarele astea ?

http://www.guitarsho...ustica_p51.html
http://intl.fender.c...-nylon-natural/
http://www.guitarsho...-3-4_p1118.html

Edited by sommne, 26 May 2016 - 06:11.


#7
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
avand in vedere ca esti incepator si la bugetul alocat chiar nu conteaza ce alegere faci si pe ce criterii.
chitari care au sunete distinctive atat intre modele dar si intre producatori nu vei gasi decat de pe la 4k in sus (ma refer strict la chitara rece)
la fel, nu ai ce alegere sa faci la electro-acustice sub 2k.
eu spre exemplu am un Stag pentru harjoana dar am si o Amati Nympheas pentru rasfat acustic.

#8
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Mulțumesc frumos pentru sfaturi, din păcate chitarele recomandate ori sunt prea scumpe ori nu sunt pe gustul meu. Am ajuns la concluzia că Chitara acustică Fender CD-60 este cea mai bună alegere, la un raport calitate-preț destul de convenabil.

Gusturile nu se discută, de aceea trebuie înţelese. - Ovidiu Kerekes

Good luck ! Posted Image

Edited by sommne, 29 May 2016 - 06:37.


#9
Lambchop

Lambchop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2016
Hello, eu mi-am luat saptamana trecuta o Yamaha F310 NT.
Super multumit!!!!!
567 Lei la muziker.ro

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Hi! Sa nu creez inca un topic, postez aici.
Am incercat sa exersez la o chitara din lounge room-ul de la lucru sa cant.. Chitara pare a fi normala, ma gandesc ca e 4/4. Si mi-a spus un coleg ca are grid-ul prea mic pentru degetele mele si mie mi-ar trebui o chitara un un grid mai mare.
Nu as vrea sa iau o chitara sumpa, ceva low-cost doar sa incerc. (Eu am prostul obicei sa mi se puna pata pe diverse chestii, dar sa nu ma tina).
Asa ca voi lua una SH.
Intrebarea este, de unde imi dau seama ce grid imi trebuie?

#11
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nimeni, nimic? :(

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nu ma pricep, dar iti dau 2 sfaturi de "profesionist":

1. iti intrebi colegul ce a vrut sa zica, ca pare in tema. El te-a bagat in dilema, el sa te scoata :D
2. du-te la magazin  si incearca 2-3 chitare, intri in vorba cu oamenii de acolo, care ar trebui sa fie cat de cat documentati si experimentati si iti explica ei ce si cum. Nu e musai sa le cumpari produsele, zici ca te mai gandesti.

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Bursul, on 19 septembrie 2016 - 16:07, said:

Nu ma pricep, dar iti dau 2 sfaturi de "profesionist":

1. iti intrebi colegul ce a vrut sa zica, ca pare in tema. El te-a bagat in dilema, el sa te scoata Posted Image
2. du-te la magazin  si incearca 2-3 chitare, intri in vorba cu oamenii de acolo, care ar trebui sa fie cat de cat documentati si experimentati si iti explica ei ce si cum. Nu e musai sa le cumpari produsele, zici ca te mai gandesti.
1. Eu stiu ce-a vrut sa zica, problema e daca sunt niste specificatii anume de unde sa-mi dau seama de marimea grid-ului (tastelor).
2. Buna idee. Posted Image

Merci!

Edited by AndyM, 19 September 2016 - 16:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate