Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Existenta nu are scop in infinit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
329 replies to this topic

#325
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nu, nu, nu...exclude si Timpul: tot o stare/fara-stare ai.

Cand ai (cel putin) aceasta Realitate poti sa imbratisezi conceptul de ante-Nimic (inclusiv de fara-timp) dar nu poti sa scapi de faptul ca Realitatea (cu timpul ei) a venit...E, venitul asta soseste din Infinit (ca nu ai cum sa ii aplici caracteristici de finit acolo-ului de unde a venit)

Este o evidenta atat de flagranta incat o face aproape singura certitudine valabila dincolo de orice indoiala: dintr-un infinit, doar dintr-un infinit, soseste unul, doiul, treiul, etc.

#326
OctavianAA

OctavianAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 11.05.2016

View Postcuculili, on 05 noiembrie 2016 - 07:58, said:

Nu, nu, nu...exclude si Timpul: tot o stare/fara-stare ai.

Cand ai (cel putin) aceasta Realitate poti sa imbratisezi conceptul de ante-Nimic (inclusiv de fara-timp) dar nu poti sa scapi de faptul ca Realitatea (cu timpul ei) a venit...E, venitul asta soseste din Infinit (ca nu ai cum sa ii aplici caracteristici de finit acolo-ului de unde a venit)

Este o evidenta atat de flagranta incat o face aproape singura iicertitudine valabila dincolo de orice indoiala: dintr-un infinit, doar dintr-un infinit, soseste unul, doiul, treiul, etc.
Doar lasa loc sa existe atat ar face certitudinea infinitului,dar personal daca te pui cu spatele la infinit te pierzi si atunci ce sens mai are sa inveti toate conventiile sociale sa fii un vecin bun ,daca totu se rezuma la grebla ii facuta sa grebleze poti sa te intinzi si sa mori

aia cu grebla, daca noi dam scop de ce ar trebui sa avem si noi unul

aveam poetul ala care spunea:eu cu lumina mea maresc a lumii taina
Imagineazati ca cel infinit ii facut din straturi ,daca privesti de sus esti insignifiant daca privesti de aproape poti fi piatra de temelie

#327
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostOctavianAA, on 06 noiembrie 2016 - 00:34, said:

aia cu grebla, daca noi dam scop de ce ar trebui sa avem si noi unul
pentru ca existam, exact ca si grebla aia.

#328
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
credem ca 1 e mai mare decat 0
dar daca 0 e mai mare decat 1 ?

#329
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postpro-civilizatie, on 16 noiembrie 2016 - 13:04, said:

credem ca 1 e mai mare decat 0
dar daca 0 e mai mare decat 1 ?
posibil sa fie adevarat in alte Universuri(multivers) unde legile fizicii sunt cu totul altele
nu exclud nimic...
eu cred ca Universul asta cognoscibil nu este singurul si nu poate fi singurul, filosofic vb.nu cred ca 14 miliarde de ani au fost irositi doar pt.ca un leu sa fie nevoit sa devoreze o gazela doar ca sa-si asigure existenta efemera...din anumite pct de vedere mie viata de pe Terra mi se pare primitiva si cred/sper ca in alte Universuri lucrurile sa stea altfel

Edited by Valmont43, 24 November 2016 - 18:30.


#330
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
Însăşi etimologia termenului EXISTENŢĂ îl contrazice pe cel care a pus titlu acestui topic... şi pe ceilalţi de aceeaşi părere...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate