Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sunt discromat?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Problema se manifesta pe ceata sau noaptea, atunci distingi ceva mai tarziu formele sau siluetele din fata.
La permis asta vor sa depisteze.

Edited by ElcapoMafia, 23 May 2016 - 21:45.


#20
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 ElcapoMafia, on 23 mai 2016 - 21:44, said:

Problema se manifesta pe ceata sau noaptea, atunci distingi ceva mai tarziu formele sau siluetele din fata.
La permis asta vor sa depisteze.
Eu am condus si noaptea, este intr-adevar putin mai dificil, adica ma "orbesc" farurile masinilor, dar am si ochii albastrii, sunt mai sensibili la lumina.

#21
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Nu e vorba de orbirea din fata. Daca un om merge noaptea pe drum tu vezi silueta lui ceva mai tarziu decat cei fara aceasta problema.
O distingi mai greu in intuneric.

Edited by ElcapoMafia, 23 May 2016 - 21:55.


#22
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 ElcapoMafia, on 23 mai 2016 - 21:54, said:

Nu e vorba de orbirea din fata. Daca un om merge noaptea pe drum tu vezi silueta lui ceva mai tarziu decat cei fara aceasta problema.
O distingi mai greu in intuneric.
Am inteles, insa eu ma refeream la faptul ca si orbirea din fata este un factor care influenteaza.

#23
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Dar de ce ti-a aratat testele in timp ce erai pe cantar? Sa vada daca devii mai usor cand raspunzi?

#24
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 Stan_Patzitul, on 23 mai 2016 - 22:09, said:

Dar de ce ti-a aratat testele in timp ce erai pe cantar? Sa vada daca devii mai usor cand raspunzi?
Habar nu am, probabil voia sa ofere si alte date celeilalte asistente care scria in fisa medicala. In camera se aflau doi asistenti, un doctor, eu si inca doua persoane.

#25
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu nu am nicio problema cu perceptia culorilor, primesc astfel de teste la vizitele medicale de la serviciu care se fac periodic, am iesit perfect si la armata (cand eram eu in clasa a 12-a era inca obligatorie) si nu am avut nicio problema nici cu testele de pe net.

M-am nascut insa cu strabism si desi din punct de vedere estetic a fost rezolvat nu am dezvoltat vederea stereoscopica (cea care iti permite sa vezi de exemplu efectele 3D in filmele 3D). Asa cum exista teste pentru perceptia culorilor exista si pentru vederea stereoscopica si aceste teleste nu le trec niciodata indiferent de cat de obosit sau odihnit sunt.

Ca ne place sau nu oamenii care nu au nicio problema cu vederea vor trece mereu toate testele de vedere iar cei care au probleme vor "pica" unele teste in functie de problemele pe care le au. Vederea ta cromicatica in mod cert nu este perfect normala, daca ar fi fost atunci ai fi trecut toate testele indiferent de circumstante.

Uite testul asta: http://www.xrite.com...-test-challenge l-am incercat pe diferite monitoare si nu l-am picat niciodata rezultatul meu fiind mereu perfect. Pe de alta parte nu am reusit nicodata sa vad rechinul 3D aici https://en.wikipedia...m_Dot_Shark.png datorita lipsei vedereii stereoscopice.

Trebuie sa ne acceptam defectele si sa traim cu ele, nu prea avem ce face. Posted Image

Edited by e2k, 23 May 2016 - 22:41.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://discromat.wo...esti-discromat/ Posted Image

E posibil ca si din cauza stresului. Si eu am dat cand am facut dosarul pentru scoala de soferi, le-am vazut pe toate, dar eram foarte stresat si nu e deloc ok Posted Image

#27
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 e2k, on 23 mai 2016 - 22:40, said:

M-am nascut insa cu strabism si desi din punct de vedere estetic a fost rezolvat nu am dezvoltat vederea stereoscopica (cea care iti permite sa vezi de exemplu efectele 3D in filmele 3D).
De asemenea. Asta mi s-a spus in urma cu 7 ani, insa treaba cu discromatopsia, nu mi s-a spus.

#28
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@sNarkkk: nu oi fi fost testat pana acum si din aceasta cauza nu ti s-o fi spus. :) Oricum pentru activitatile obisnuite de zi cu zi nu conteaza foarte mult lipsa vedereii stereoscopice si nici problemele cu perceptia culorilor atata timp cat nu sunt grave, dar si daca ar fi grave tot te descurci in final. :) Aceste probleme insa din pacate iti limiteaza anumite optiuni de cariera precum si efectuarea anumitor activitiati, de exemplu nu prea poti sa joci tenis daca nu ai vedere stereoscopica.

#29
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 e2k, on 23 mai 2016 - 22:55, said:

@sNarkkk: nu oi fi fost testat pana acum si din aceasta cauza nu ti s-o fi spus. Posted Image Oricum pentru activitatile obisnuite de zi cu zi nu conteaza foarte mult lipsa vedereii stereoscopice si nici problemele cu perceptia culorilor atata timp cat nu sunt grave, dar si daca ar fi grave tot te descurci in final. Posted Image Aceste probleme insa din pacate iti limiteaza anumite optiuni de cariera precum si efectuarea anumitor activitiati, de exemplu nu prea poti sa joci tenis daca nu ai vedere stereoscopica.
Evident. Dupa cum am spus, tot nu imi vine sa cred. Nu au existat niciodata dubii, nu m-am contrazis cu nimeni in legatura cu intensitatea anumitor culori.

Edited by sNarkkk, 23 May 2016 - 23:03.


#30
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@sNarkkk: probabil ca defectul tau de vedere in ceea de priveste perceptia culorilor este foarte mic, adica vederea ta cromatica este poate foarte buna insa nu "perfecta" (prin perfecta inteleg trecerea tuturor testelor).

#31
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cand iesiti in amurg cu masinile la plimbare sa ne spuneti sa stam acasa

 sNarkkk, on 23 mai 2016 - 21:43, said:

acum macar stiu sigur ca nu am dreptul de a fi politist.
daca nu erai decis sa iei spaga, oricum n-aveai ca sa cauti printre ei

#32
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 marcusdefeis, on 23 mai 2016 - 23:42, said:

cand iesiti in amurg cu masinile la plimbare sa ne spuneti sa stam acasa

Avand in vedere ca nu am absolut nicio problema cu vederea cromatica nu m-a interesat sa "googlesc" foarte mult despre subiect insa este adevarat ca astfel de probleme iti afecteaza vederea pe lumina redusa? Exista studii in acest sens? Sa caut?

Edited by e2k, 23 May 2016 - 23:49.


#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Pardaleon, on 23 mai 2016 - 21:36, said:

tine de nuanta de hue, adica de intensitatea culorii, nu de culoare in sine treaba
Omule, te exprimi ca o cizma, si-l tampesti pe initiator, care are o problema pe care refuza s-o accepte! Hue e o chestie, intensitatea e alta chestie, iar nuanta e o a treia chestie...

Hue = Culoarea in sine (rosu, verde, violet, etc)
Shade = Nuanta/Valoare (cat e de deschisa sau inchisa)
Saturation = Intensitate/Saturatie (cat e de pura)

#34
10110010

10110010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2005
Sunt discromat parțial, adevărul ca din toate acele planse nu vad decât pe prima cu numarul 12 și inca vreo 2-3 dar parțial sau greșit. Culorile semaforului le vad perfect în orice condiții! La distanță vad foarte bine chiar de invidiat pentru mulți, pe întuneric la fel vad mult mai bine decât majoritatea din cate am observat, deci cei discromati au alte avantaje pe care mulți nu le au.

Pentru toți cei care aveți aceste probleme în distingerea corecta acelor planșe nu va descurajați, se pot învața pe de rost plansele și încă destul de simplu. Concentrați-vă atenția în partea de sus a cercului cu buline colorate, memorizati poziția, mărimea și culoarea lor și atribuiți fiecărei planșe numărul corect, astfel când vi se pune în fata o sa fie destul de simplu. Repetați în fiecare seara și dimineața timp de 1-2 săptămâni și va garantez ca o sa le știți pe de rost.
Personal am ales sa dau diferite denumiri fiecărei planșe care sa aibă o legătură imaginara cu un grup mic de buline din partea superioara fiecărei planșe.

Succes

Edited by 10110010, 31 August 2022 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate