Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Inlocuire push button

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Va salut.
Am de inlocuit 1 - 2 astfel de push butoane, pe o placa de comanda a unui monitor.
Unul dintre ele nu mai decupleaza si ca atare functia pe care o comanda ramane prezenta pe ecranul monitorul (crestere volum - monitorul are difuzoare incorporate).
Placa este scoasa din monitor si acesta functioneaza fara probleme, insa vreau sa o repar.

Pe langa pompa pentru fludor, am nevoie evident si de un letcon, pe care trebuie sa-l cumpar.
Ce putere maxima trebui sa aiba acest letcon, incat sa nu afectez restul pieselor de pe placa electronica.

Am pistol clasic de lipit, insa este clar ca am nevoie de precizie.
Eventuale exemple cu un astfel de letcon mi-ar fi de folos. Nu fac toata ziua astfel de lucrari, stiu sa le fac, insa nu vreau sa investesc o suma prea mare si sa-l tin sa adune praf, poate ani la rand.
Multumesc.

Edited by radudd, 23 May 2016 - 12:10.


#2
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Pentru cateva lipituri Iei un letcon de 30W ... ar trebui sa iti fie deajuns .

#3
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Daca nu stii ce letcon iti trebuie , sigur nu stii sa faci o lipitura de calitate .
Scuza-mi sinceritatea dar am facut lipituri de acest gen ,mai multe decat firele de par pe care le aveam in tinerete .
de aceea recomand sa mergi la cineva care se pricepe .
Este posibil sa fii mai multumit de calitatea lucrarii .

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca e mai ieftin sa ti le schimbe cineva decat sa mai dai bani pe scule. Cand lipiturile si implicit cantitatea de cositor nu e mare pompa devine ineficienta si e nevoie de tresa. Dar daca stii sigur ca acele switchuri sunt duse le tai piciorusele si in felul asta le scoti usor terminalele fara sa incingi prea mult cablajul, cureti gaurile ca sa intre usor noile butoane si le dai cate un punct de cositor.
Daca ma intrebi pe mine as spune ca poti face treaba si cu un letcon vechi de 100w, nu puterea letconului te opreste in a distruge traseele de pe cablaj ci priceperea in a face astfel de lucrare.

Edited by atupi, 23 May 2016 - 12:49.


#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Si uite asa invata omul.
Nu am doua maini stangi, am facut lipituri, nu acestea ar fi primele, nu am distrus niciodata nimic din ce am bricolat, insa nu am fost niciodata preocupat de aspecte atat de fine cum este puterea unui letcon.
Ca atare avand aceasta situatie ceva mai "delicata", m-am gandit ca merita de intrebat. Cum placa cu pricina nu este capitala pentru functionarea monitorului, pana la urma nu-mi ramane decat sa-mi fac mana, iar daca si reusesc cu forte proprii, cu atat mai bine.
Prin urmare, un 30W este rezonabil si ma descurc cu el.
Multumesc.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Daca tot dai banii si ai de gand sa mai mesteresti si altceva poti lua unul un pic mai puternic, cei 30w sunt numai ptr lipituri micute, nu o sa poti dezlipi sau topi cu el zone cu mai mult cositor.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu este chiar sa ai o statie de lipit la care sa-i poti regla puterea. astfel o poti folosi la mai multe tipuri de lucrari.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca ai vrut sa spui: temperatura reglabila si nu putere reglabila.

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Daca ai deja un pistol de lipit, indemanare si nu faci des chestia asta nu are rost sa dai banii pe un alt ciocan de lipit.
Iti poti confectiona o ansa mai subtire la pistol sau pur si simplu bobinezi o bucatica de conductor  de cupru de ansa existenta si-i prelucrezi un capat pentru a-i da forma de care ai nevoie.
Primul circuit in carcasa TQFP64 pe care l-am folosit , l-am lipit cu ciocanul de lipit al bunicului (unul rusesc de vreo 50-75W nu mai retin exact) , pe o placuta de cablaj realizata in ''tehnologia marker''.
Mi-a luat 2 zile dar am reusit pana la urma.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, corect

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Eu ma descurc de minune cu asa ceva:
http://conexelectron...us.php?id=14121

#12
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Intrebarea e foarte buna.

Majoritatea componentelor sunt facute sa suporte 350 de grade celsius usor, la lipire. Butoanele si alte componente cu plastic pe ele sunt specificate sa reziste temperaturi de lipire pana la 350 de grade, pentru un interval scurt de timp (gen 3 secunde). Altele au rating mai mic (250 de grade).

Tinta este intotdeauna sa livrezi o cantitate suficienta de temperatura in cel mai scurt timp, dar nu mai mult.

Eu cand schimb o componenta, folosesc intre 350 si 400 de grade, in functie de componenta, thermal relief si ce varf folosesc. Un varf subtire are capacitate termica mica, asta inseamna ca in momentul in care este pus pe lipitura, ii scade temperatura repede si ea trebuie ridicata din nou de catre statie, in cazul in care dezlipesti o componenta cu capacitate termica mare sau fara thermal relief si lipita pe un plan de cupru ai doua variante: temperatura mare sau varf gros.

Pericolul in cazul in care letconul e prea rece sau prea cald este acelasi: daca stai cu el prea mult acolo si incalzesti ce nu trebuie. Riscul sa se intample asta cu un letcon rece sau fara capacitatea de a regenera temperatura varfului, cand e pus pe o componenta cu capacitate termica mare, este crescut (un letcon de putere mica spre exemplu).

Acum despre letconuri:
15W, 30W, etc.

Letconul are in el o rezistenta, atata timp cat intra curent in el, se incalzeste. Cele care se baga direct in priza, asa sunt, se incalzesc maxim si continua sa se incalzeasca. Asta inseamna ca un letcon de 15W se incalzeste mai incet si puterea lui de regenerare este mai mica. Temperatura la care se incalzesc depinde de raportul dintre puterea consumata si suprafata prin care face schimbul de temperatura cu aerul. Daca suprafata este mai mica, se va incalzii mai tare ca sa poata disipa aceeasi cantitate de energie pe care o consuma.

Statiile de lipit au un senzor in varful letconului si pastreaza temperatura constanta, iar puterea lor (15W, 30W, etc), ne ofera o idee despre cat de repede se incalzesc. Eu am o statie de 60W. Se incalezeste la 350 de grade in ~30 secunde.


Daca as fi in locul tau, as incerca sa folosesc pistolul de lipit, ajung la o temperatura f. mare, f. repede. Pistoalele de lipit sunt folosite de obicei pt. cele mai grele lipituri (nu neaparat cele mai fine), gen, lipirea unui fir pe o carcasa metalica.

In cazul in care consideri ca pistolul de lipit nu e suficient de bun, un letcon de 30W suna rezonabil. Eu am avut unul de 15W si nu as recomanda nimanui.

[ https://americanbeautytools.com/images/product_images/3178_ACTION_562016093936.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by suiren, 23 May 2016 - 22:05.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Pistoalele de lipit sunt folosite de obicei pt. cele mai grele lipituri (nu neaparat cele mai fine), gen, lipirea unui fir pe o carcasa metalica.
Hehe...cate lipituri fine am facut eu cu pistolul de lipit sa fii sanatos. Cum ? Simplu: Facut ansa din sarma de cupru de 2mm si varful il turteam cu patentul. Era esential sa il turtesc ca sa aiba suprafata de contact mare. Apoi varful turtit il pileam si faceam un varf cat de cat ascutit. Pentru ca era turtit si avea suprafata mare de contact in varf tinea destul de mult....si uite asa aveam un varf ascutit pentru lipituri oricat de fine vroiam eu...cu pistolul de lipit.

Edited by tehnics, 23 May 2016 - 22:56.


#14
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Ah, n-am vrut sa spun ca nu se poate. Cand eram mic nici nu stiam ce e ala letcon.


Erata:
Am scris ca "Butoanele si alte componente cu plastic pe ele sunt specificate sa reziste temperaturi de lipire pana la 350 de grade". Am vrut sa spun ca de obicei sunt specificate pt. temperaturi de lipire pana la 350 de grade.

Edited by Wzzz, 24 May 2016 - 18:21.
citat


#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postsuiren, on 23 mai 2016 - 21:58, said:

In cazul in care consideri ca pistolul de lipit nu e suficient de bun, un letcon de 30W suna rezonabil. Eu am avut unul de 15W si nu as recomanda nimanui.
Depinde de letcon si de ce vrei sa faci cu el. Nu o sa reusesti sa dezlipesti TO-263, dar pentru chestii uzuale ce am recomandat eu e perfect. Nu are absolut nici o legatura cu cele de 20-30 de lei iar varfurile sunt minunate. Eu sunt la al 3-lea Antex de 12 sau 15W (mi-e lene sa ma uit acum; la unul a fost distrusa rezistenta prin calcare si la unul s-a ars) si niciodata nu le-am schimbat varful, fiecare avand mult peste 100 de ore de folosire.

#16
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc tuturor pentru toate indrumarile.

#17
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013

View PostAlice, on 23 mai 2016 - 23:11, said:

Depinde de letcon si de ce vrei sa faci cu el. Nu o sa reusesti sa dezlipesti TO-263, dar pentru chestii uzuale ce am recomandat eu e perfect. Nu are absolut nici o legatura cu cele de 20-30 de lei iar varfurile sunt minunate. Eu sunt la al 3-lea Antex de 12 sau 15W (mi-e lene sa ma uit acum; la unul a fost distrusa rezistenta prin calcare si la unul s-a ars) si niciodata nu le-am schimbat varful, fiecare avand mult peste 100 de ore de folosire.

Am avut si eu Antex de 15W si asa e, isi facea treaba dar se incalzea in ~2 minute si la componente cu masa termica mare avea dificultati.

Mi-a venit o idee, o sa va pregatesc ceva :)

#18
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postsuiren, on 25 mai 2016 - 12:59, said:

Mi-a venit o idee, o sa va pregatesc ceva Posted Image
O idee? Simplu și ieftin: un letcon de 45W românesc (20lei) alimentat printr-un dimmer (regulator de lumina cu triac)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate