Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legile vietii

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#37
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Cred ca topicul nu a fost deschis pe aria asta ca sa ne mangaiem pe crestet si sa ne batem unii pe altii pe umar, spunandu-ne unii altora vorbe pline de incurajare. Topicul se numeste legile vietii, iar eu nu am facut decat sa le descriu. Pentru posturi incurajatoare cer bani, sa fie clar. =)))

#38
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Nu e bine dom'le ce zici tu, ca trebuie sa-i calci pe cei slabi in picioare pt a ajunge tu in varf... de fapt trebuie sa traiesti in armonie cu tine si cu cei din jur, cam asta-i tot.

#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu cred ca nu intelegi semnificatia cuvantului armonie!

aia slabi trebuie condusi de cineva si exploatati!!!... altfel, se ineaca toti ca oile...
orice turma trebuie pastorita!...
selectia naturala faca si ea parte din viata!

Edited by Nero-d, 23 May 2016 - 22:27.


#40
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postragabader, on 23 mai 2016 - 22:24, said:

Nu e bine dom'le ce zici tu, ca trebuie sa-i calci pe cei slabi in picioare pt a ajunge tu in varf... de fapt trebuie sa traiesti in armonie cu tine si cu cei din jur, cam asta-i tot.
N-am zis ca e bine sa faci asta, ci am descris legile vietii, legile dupa care se ghideaza oamenii. Ce-i asa greu de inteles? :o

#41
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
exact!
pe principiul: dura lex, sed lex! (doar ca na, legile vietii sunt strâmbe pentru ca viata nu-i dreapta si sunt dure... nu toti supravietuiesc)
totusi... unii le mai fenteaza!!! (practic, legile-s pentru prosti! un dram, o fărâma de inteligenta, iti va oferi alta perspectiva)

unii vor sa treaca cu masina prin pomi... ca atata ii duce capul (pe principiul foarte adevarat: drumul drept si fara ocolișuri e cel mai scurt!)... altii ii ocolesc... si merg mai departe!

Edited by Nero-d, 24 May 2016 - 07:56.


#42
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCristi_E, on 23 mai 2016 - 17:15, said:

Cred ca topicul nu a fost deschis pe aria asta ca sa ne mangaiem pe crestet si sa ne batem unii pe altii pe umar, spunandu-ne unii altora vorbe pline de incurajare. Topicul se numeste legile vietii, iar eu nu am facut decat sa le descriu. Pentru posturi incurajatoare cer bani, sa fie clar. =)))
Sunt aspecte pe care așa le vezi tu, posibil adevărate pentru mulți dintre oameni.
Dar dacă ei se vor complace în accepțiunea asta a ta de blazare și resemnare, nu vor avea nicio șansă mai bună în viață.
Un om nemotivat este unul aproape mort.

#43
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postretele, on 24 mai 2016 - 08:58, said:

Sunt aspecte pe care așa le vezi tu, posibil adevărate pentru mulți dintre oameni.
Dar dacă ei se vor complace în accepțiunea asta a ta de blazare și resemnare, nu vor avea nicio șansă mai bună în viață.
Un om nemotivat este unul aproape mort.
Nu se complace nimeni in blazare si resemnare. Asta este o premisa inventata de niste escroci, pentru a vinde adolescentilor carti de indobitocire si ratacire mintala. Asadar care sunt legile vietii dupa parerea ta?

#44
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ce premise ale escrocilor? Eu vorbesc de ceea ce spui tu pe aici, tu ești cel care propăvăduiește ideile astea, vrei să te citez iar?

#45
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postretele, on 24 mai 2016 - 09:20, said:

Ce premise ale escrocilor? Eu vorbesc de ceea ce spui tu pe aici, tu ești cel care propăvăduiește ideile astea, vrei să te citez iar?
Nu, eu descriu legile vietii, folosindu-ma de teoria evolutiei. Tu nu intelegi semnificatia cuvantului a descrie?

View PostASCENDED, on 23 mai 2016 - 11:02, said:

Primesti ceea ce dai
Sau poti sa oferi si sa nu primesti nimic la schimb.

View PostSophia___, on 22 mai 2016 - 22:01, said:


Credeti ca putem descoperi cum functioneaza in parametri optimi pentru noi viata?

Depinde ce asteptari ai de la viata.
Vrei sa te faci cantareata? Du-te la romanii (n)au talent.
Vrei sa te faci tinichigiu auto? Fa-te ucenicul unui meserias.
Tu zici, *vreau sa am succes in viata*. Dar niciodata nu ai definit ce inseamna succesul pentru tine.
Iti plac cuvintele si expresiile rasunatoare, dar n-ai stat o clipa sa reflectezi asupra lor, sa vezi ce reprezinta
ele in realitate. Probabil te gandestii la succesul oamenilor de afaceri. Suna frumos *om de afaceri*, nu? Dar te-ai gandit
vreodata cu ce se ocupa in realitate un om de afaceri? Te-ai gandit vreodata cum sa inventezi o afacere? :o

#46
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostCristi_E, on 23 mai 2016 - 08:05, said:


Selectia naturala a facut in asa fel incat iubirea sa fie daruita in special acelor indivizi ce dispun de material genetic de calitate, sau celor ce au sau pot avea acces la resurse materiale. Natura nu se joacă si nici nu face risipa aiurea de energie, astfel ca iubirea este un efect si nu o cauza in sine. N-ai material genetic de calitate sau nu detii reurse materiale, nu ai parte de iubire.


Cum se probeaza ce afirmi despre iubire? Si-n cele mai sarace triburi oamenii sunt capabili de-a iubi.

#47
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Post-Daniel, on 24 mai 2016 - 10:38, said:

Cum se probeaza ce afirmi despre iubire? Si-n cele mai sarace triburi oamenii sunt capabili de-a iubi.
Toti oamenii sanatosi la cap sunt capabili de iubire, insa nu toti oamenii au parte de iubire.
Sociobiologia nu este matematica, sa bagi cateva formule si sa demonstrezi ipoteza. Pentru a intelege aceasta
disciplina iti trebuie intuitie, minte flexibila, simtul realitatii, sinceritate. In cele mai sarace triburi oamenii se iubesc dar se mai si mananca intre ei - un exemplu de situatie in care ai nevoie de o minte flexibila pentru a intelege asa numitele paradoxuri ale realitatii, care de fapt nu sunt paradoxuri, daca stam sa le analizam logic.. Posted Image

Edited by Cristi_E, 24 May 2016 - 11:02.


#48
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
In cele mai sarace triburi oamenii se iubesc

Pai tot tu spuneai: “N-ai material genetic de calitate sau nu detii reurse materiale, nu ai parte de iubire.
Intre ce indivizi nu se poate manifesta iubirea daca si oamenii saraci (simpli, bolnavi) iubesc si sunt iubiti?

dar se mai si mananca intre ei

Si acesti “indivizi ce dispun de material genetic de calitate, sau celor ce au sau pot avea acces la resurse materiale” se mai si mananca intre ei.

#49
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCristi_E, on 24 mai 2016 - 10:25, said:

Nu, eu descriu legile vietii, folosindu-ma de teoria evolutiei. Tu nu intelegi semnificatia cuvantului a descrie?
Bun, le descrii, dar te și ghidezi după legile astea?
Că de asta era vorba în topic, legile după care trăiești, și eventual dacă aceste reguli îți îmbunătățesc sau nu viața.
Pentru că e evident că ceea ce "descrii" tu nu-ți poate îmbunătăți defel, nimic. Sunt niște reguli de moluscă tristă.

#50
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Post-Daniel, on 24 mai 2016 - 11:48, said:

In cele mai sarace triburi oamenii se iubesc

Pai tot tu spuneai: “N-ai material genetic de calitate sau nu detii reurse materiale, nu ai parte de iubire.
Intre ce indivizi nu se poate manifesta iubirea daca si oamenii saraci (simpli, bolnavi) iubesc si sunt iubiti?

dar se mai si mananca intre ei

Si acesti “indivizi ce dispun de material genetic de calitate, sau celor ce au sau pot avea acces la resurse materiale” se mai si mananca intre ei.
Ti-am spus ca iti trebuie o minte flexibila pentru a intelege sociobiologia. :)
Oamenii saraci nu se iubesc intre ei ci se omoara intre ei, se inseala intre ei s.a.m.d. Vrei sa punem niste  studii si statistici sa vezi ca nivelul saraciei este in stransa legatura cu crima, (in)capacitatile cognitive, starea de sanatate, studii, infidelitatea in cuplu?

View Postretele, on 24 mai 2016 - 11:55, said:

Bun, le descrii, dar te și ghidezi după legile astea?
Că de asta era vorba în topic, legile după care trăiești, și eventual dacă aceste reguli îți îmbunătățesc sau nu viața.
Pentru că e evident că ceea ce "descrii" tu nu-ți poate îmbunătăți defel, nimic. Sunt niște reguli de moluscă tristă.
Toti ne ghidam dupa acele legi ale vietii, descrise de mine. Cine spune ca nu o face, mananca rahat cu gura plină.

#51
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostCristi_E, on 24 mai 2016 - 10:25, said:

Sau poti sa oferi si sa nu primesti nimic la schimb.
Te asigur că nu este așa.Ar fi o chichiță,pe care nu am spus-o în postul meu:
Dacă se încearcă "manipularea" "legii" ăștia,nu va funcționa.

#52
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCristi_E, on 24 mai 2016 - 12:12, said:

Toti ne ghidam dupa acele legi ale vietii, descrise de mine. Cine spune ca nu o face, mananca rahat cu gura plină.
La faza asta, ți-ai tuflit tot șarmul tău de om de știință, atât pe formă, cât și pe fond.
Controlează-te puțin, încearcă o atitudine mai academică, nu suntem la căminul cultural.
Cât despre faptul ca îi știi tu pe toți din lume ce reguli și principii au... înseamnă ca nu mai e loc de niciun dialog aici.

#53
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postretele, on 24 mai 2016 - 14:53, said:

Cât despre faptul ca îi știi tu pe toți din lume ce reguli și principii au... înseamnă ca nu mai e loc de niciun dialog aici.
Pai oricum nu e niciun dialog, atata timp cat tu nu postezi ontopic, ci doar ai pretentia ca eu sa te incurajez, sa scriu
rahaturi motivationale.

#54
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostCristi_E, on 24 mai 2016 - 12:12, said:

Ti-am spus ca iti trebuie o minte flexibila pentru a intelege sociobiologia. Posted Image
Oamenii saraci nu se iubesc intre ei  
Spuneai ca si in cele mai sarace triburi oamenii se iubesc. Acum spui ca oamenii saraci nu se iubesc. E contradictie sau nu sunt eu flexibil?

Quote

ci se omoara intre ei, se inseala intre ei s.a.m.d
Si bogatii (si indivizii din clasa de mijloc) se omoara intre ei, se inseala intre ei.

Quote

Vrei sa punem niste  studii si statistici sa vezi ca nivelul saraciei este in stransa legatura cu crima, (in)capacitatile cognitive, starea de sanatate, studii, infidelitatea in cuplu?
Criminalitate si infidelitate in cuplu intalnim si-n randul celor bogati (sau al celor din clasa de mijloc). Da, saracia poate favoriza o criminalitate mai ridicata, dar asta nu demonstreaza ca daca esti sarac nu iubesti si nu esti iubit.

Edited by -Daniel, 24 May 2016 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate