Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rețelele 3G vor dispărea în următorii patru ani

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
Rețelele 3G vor dispărea în următorii patru ani

Operatorii telecom vor renunța la serviciile 3G odată cu apariția rețelelor 5G, potrivit analiștilor telecom.
Analiștii telecom de la compania Ovum consideră că operatorii Vodafone și O2 din Marea Britanie vor renunța la rețelele 2 G și 3G în favoarea noilor tehnologii, iar acest lucru se va întâmpla în următorii patru ani.
Rețelele 2G sunt folosite în special pentru voce și text, iar pe partea de date, GPRS, EDGE, sunt încete și depășite. Standardul 2G există de peste 20 de ani și este încă folosit în zonele rurale .
3G-ul a adus viteze de internet mai mari și standarde precum UMTS și HSPA.  Odată cu lansarea rețelelor 4G, în 2012, cele 3G par inutile în prezent și la ele se va renunța odată cu apariția standardului 5G în 2020.
În prezent, în țara noastră, Orange și Telekom oferă servicii 4G pentru 96,2% din populația urbană și 72,1% din populația totală, ca urmare a parteneriatului încheiat, iar Vodafone oferă o acoperire de 100% din populația unui număr total de 19 orașe mari ale țării, cu viteze de până la 150 Mbps: Arad, Bacău, Baia Mare, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Iași, Galați, Oradea, Pitești, Ploiești, Sibiu, Timișoara, Tîrgu Mureș și București.

Sursa:
http://www.capital.ro/retelele-3g-vor-disparea-in-urmatorii-patru-ani.html

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Debinde si ce raza de actiune au retelele astea 5g. Ca 2G bate mult mai mult si e mult mai putin pertrurbat de relief sau obstacole artificiale (blocuri inalte, etc) decat cele de frecventa mare. De aia si e folosit in rural, pentru ca e economic si ai acoperire de voce/sms cu cat ma i putine celule

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Analistii aia mai bine se lasa de meserie.
Inca avem retele 2g care functioneaza si pe care le folosesc foarte multi clienti si care inca mai au multi ani de functionat de acum inainte.
Cand esti in varful muntelui esti foarte multumit daca prinzi internet, nu mai conteaza cu ce viteza, si de obicei abia prinzi 2G care are acoperire mare.
In acest moment cei mai multi clienti au 3G pentru ca 4G costa mai mult si diferenta de viteze e neglijabila la folosire ocazionala, pana la 5G mai este cale lunga tare.

Edited by Kroghy, 22 May 2016 - 09:50.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E vorba de alte tari deocamdata! Noi suntem aparte!

Deci in cativa ani, o anumita retea va disparea la noi? Give me a break!

Edited by arab, 22 May 2016 - 09:58.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum sa puna ccineva link cu telefonul ala 4g de 100kg

#6
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 22.03.2008
Retelele astea abia si-au prelungit licentele pe inca vreo 20 de ani. Mi-e greu sa cred ca vor renunta la ele daca atunci au platit fara sa clipeasca. Daca chiar aveau in plan sa le elimine in urmatorii ani negociau in asa fel incat sa plateasca mult mai putin.

#7
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
acelasi problema s-a pus si in cazul retelelor 2g ...... tota lumea zicea ca or sa dispara

si nu au disparut

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ericsson has a 5G phone, and it weighs 150kg

http://www.pcworld.c...ighs-150kg.html

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 gabybcr, on 22 mai 2016 - 10:19, said:

Retelele astea abia si-au prelungit licentele pe inca vreo 20 de ani. Mi-e greu sa cred ca vor renunta la ele daca atunci au platit fara sa clipeasca. Daca chiar aveau in plan sa le elimine in urmatorii ani negociau in asa fel incat sa plateasca mult mai putin.
Au platit banda de frecvente, licenta nu a fost legata de o tehnologie, scrie intr-un document la ANCOM.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
5G?! Lol. Analistii aia sa-si schimbe meseria cu una la care se pricep. Noi la momentul actual, nu avem nici 3G peste tot, 4G este un fel de dama de oras, in timp ce, in cea mai mare parte a tarii, acoperirea 2G face cartile. Eu ma uit la net. Cum ies din oras, unde am 4G (mai mult afara...in casa, semnalul este slab), nu prind nici 3G. Prognosticurile astea de Mama Omida, ma lasa rece. Domnii respectivi vorbesc din teorie.Practic, acoperirea 3-4G in Romania este slaba. Cea 4g este ca si consumul la auto: 5% in afara, deci un fel de praf in ochi pentru cumpărătorul credul. Am vazut ca unii pluseaza si vin cu 4G+. Acesta este echivalentul cocalarismului tehnologic.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dincolo de prognoza lor, nici nu trebuie sa batem in cuie traseul obligatoriu prin fiecare etapa a dezvoltarii, se poate face in salturi. Insa e departe, nici terminale nu sunt acum dar sa le mai si schimbe majoritatea !

Edited by neagu_laurentiu, 22 May 2016 - 11:26.


#12
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 MembruAnonim, on 22 mai 2016 - 09:45, said:

Ca 2G bate mult mai mult si e mult mai putin pertrurbat de relief sau obstacole artificiale
Asta tine de frecventa radio utilizata, nu de tehnologie. De exemplu, 4G pe 800 MHz va acoperi o raza mult mai mare decat 2G pe 1800 MHz, la aceeasi putere de emisie.

 MembruAnonim, on 22 mai 2016 - 09:45, said:

De aia si e folosit in rural, pentru ca e economic si ai acoperire de voce/sms cu cat ma i putine celule
E folosit acolo fiindca echipamentele au fost instalate in trecut si nu are rost, dpdv financiar, sa fie inlocuite inca.

#13
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Analistii astia nu sunt chiar prosti de tot. La un moment dat, poate nu neaparat in 4 ani, aceste tehnologii vor disparea pentru simplul motiv ca operatorii vor avea nevoie de spectrul radio pt noile tehnologii. Si vor avea de ales intre a-i oferi 2G, de exmplu, lui Ion de pe deal pentru voce si a-i oferi, pe acelasi spectru, 4G sau 5G lui Gheorghe de la oras care plateste si voce si internet. Asta ca sa nu mai zic ca si Ion de pe deal va vrea si va avea nevoie de internet, deci...

Edited by iRunaway, 22 May 2016 - 11:46.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

E vorba de alte tari deocamdata! Noi suntem aparte!
romania se afla in topul tarilor la viteza de internet... asa ca lasa-ne cu alte tari... in care internetul vine inca prin modem de 14kbps

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Absolut de acord Nero. Suntem azi in ceea ce priveste viteza datelor mobile, la nivel mondial. Am avut norocul ca am fost ghinionisti si nu am detinut o infrastructura solida. Cand netul a explodat, lucrurile au evoluat la noi, de la zero, unde ne aflam, la infinit, unde am ajuns. Daca ceva nu exista la noi, probabil c anu exista nicaieri. Franca, germania, Italia...net?! Ii batem urat.

#16
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 iRunaway, on 22 mai 2016 - 11:45, said:

Si vor avea de ales intre a-i oferi 2G, de exmplu, lui Ion de pe deal pentru voce si a-i oferi, pe acelasi spectru, 4G sau 5G lui Gheorghe de la oras care plateste si voce si internet. Asta ca sa nu mai zic ca si Ion de pe deal va vrea si va avea nevoie de internet, deci...

Pai tocmai asta-i "smecheria". Cine are nevoie de net mobil utilizeaza deja 3G-ul si va trece la 4G si/sau la 5G cat mai repede posibil. Pe de alta parte, cine e multumit azi cu 2G mai mult ca sigur va fi multumit si peste cinci ani cu acelasi 2G. Iar cine nu e multumit azi cu 2G si nu are acces la 3G (sau 4G mai nou) probabil locuieste intr-o zona cu cerere foarte mica pentru net mobil, deci inca un motiv de a ma indoi de faptul ca operatorii se vor inghesui sa investeasca acolo.

Normal ca in viitor o sa dispara si 3G-ul si 2G-ul, insa si eu as pune pariu ca 3G-ul va iesi din peisaj inaintea 2G-ului. De exemplu, de ce si-ar bate capul, in Romania, Orange si Telekom cu 3G-ul pe 900 MHz, cand ar putea oferi in mediul rural 2G pe 900 MHz (retea deja existenta, cu echipamente ieftine, cu o tehnologie a carei patente expira, cu terminale scumpe cat o pizza si trei beri) si 4G pe 800 MHz (a carui capacitate e departe de a fi atinsa)? In locurile cu trafic mobil intens, cum ar fi in statiunile turistice, mai degraba ar instala 4G suplimentar, pe frecvente mai inalte si ar lasa 2G-ul in pace.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu inca nu reusesc sa port o conversatie in 2g si voi imi vorbiti aici de 5g ? Posted Image

Edited by TruculMagic, 22 May 2016 - 12:20.


#18
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
In Romania am impresia ca, in general, numai Digi (urban si rural) si Vodafone (rural) s-au preocupat de 3G in 900 MHz. La Orange si Telekom nu tin minte sa prea fi observat asa ceva.

Poate peste cativa ani o sa ne trezim cu 5G pe 2100 MHz, in locul 3G-ului. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate