Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Reclamatie OPEL

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Ce noroc ai sa te bage cineva in seama; ca pe forumurile auto ai torturat lumea cu ineptiile tale si te-au luat la suturi.

#20
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Daca ai dovezi te rog sa le treci in postul tau. Evident nu oricine o capabil sa inteleaga o problema si sa ofere un raspuns coerent.

#21
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Parca ti-au inchis si topicul din cauza torturii psihice la care i-ai supus

#22
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Parca...

Hai sa spun eu ceva concret:

Am trimis o solicitare pe email la Opel SEE (pentru ca cei de la Opel Romania nu vor sau nu stiu sa raspunda) in care am cerut o lista actualizata cu Serviceurile autorizate si certificate Opel. Am specificat ca nu ma intereseaza Dealerii Opel pentru ca evident un dealer nu e neaparat si service.

Eu am o astfel de lista in caietul de service al masinii dar evident nu e actualizata (exista trecut un dealer care a dat faliment), caietul e din 2006.

Mi s-a raspuns ca lista cu Reprezentantele Opel e cea de pe opel.ro unde poti sa cauti Dealeri Opel si ca acestea sint autorizate si ca service. Nu am inteles de cine sint autorizate si nici de ce se numesc Reprezentante.

Solicitarea mea a fost simpla - am cerut o lista actualizata asemanatoarea cu cea din caietul meu de service si sint trimis pe un site pe internet care cine stie de catre cine este intretinut si cit de actualizat este pentru ca:
- acolo apare un dealer care a intrat in faliment de anul trecut
- un dealer care desi spune ca e si service nu apare ca fiind autorizat pe siteul RAR

..si cireasa de pe tort acum trebuie sa descilcesc si ce naiba inseamna Reprezentanta.

Chiar e asa greu sa ni se ofere niste informatii clare ca sa stim si noi unde mergem cind ne lasam masina intr-un service?

#23
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
1 Eu cred ca te cam plictisesti
2 Nu PARCA, SIGUR l-au inchis fiindca i-ai terorizat psihic
3 Pe un alt forum nu te-a bagat nimeni in seama de peste o luna
4 Lucreaza cu spor si aici
Bafta

#24
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
Dar de ce crezi că nu bagă lumea în seamă problemele ridicate de el?

#25
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
@cleo23: nu l-au inchis, l-au subliniat sau "tras in tepusa" - cum iti convine. Cred ca ai remarcat ca mi s-a permis sa pot solicita redeschiderea daca voi considera necesar.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
E offtopic dar vad ca la Bacau iar a deschis Opel reprezentanta. Pe Calea Moldovei. Vechiul Gold &  Platin era inchis demult.

#27
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Posted Image nu esti chiar off-topic... poti sa verifici si pe siteul RAR sa vezi ca nu apare: http://www.rarom.ro/?page_id=889
o fi autorizat de un alt service... prin imprumut de personal...

Edited by cebinee, 05 July 2016 - 19:44.


#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am trecut pe langa el si parea "pe final"  cu amenajarea.

#29
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Mecanici erau pe acolo?... sau erau trimisi la specializare la producator?

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am vazut din mers, de pe strada. Nu am dat mare importanta. Nu mai am demult Opel.

#31
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Eu lucrez cu oamenii de ani de zile. Am invatat sa.i citesc, din felul in care imi expun in primul minut problema.
Persoane de genul tau, asa chitibusare fara nici un rost, nu le ofer serviciile si.i refuz in 5 minute. Le spun ca nu ma intereseaza si sunt foarte ocupat. Daca mai insista le spun un pret de 10 sau 20 de ori mai mare, platibil pe loc si i.am calmat.
Asa imi pastrez si eu mintea limpede.
Ce expui tu este o problema care streseaza lumea si de care oamenii se feresc. Nu iti va rezolva nimeni nimic si vei fi o persoana ocolita de multi. Rudele apropiate trebuie sa suporte, restul nu.
Picatura chinezeasca in timp reuseste, dar aia cade in tacere.

P.S.esti casatorit? Intreb pt.ca vad asa ca esti tipu de om, care distruge mintile si linistea cuiva cu nimicuri.

Nu o lua in nume de rau, dar daca te.ai schimba si ai fi mai tolerant cu nimicuri, ai reusi mai multe.

E o masina din 2006, ce astepti de la ea.
Eu zic sa vezi si mecanicii care ti.au reparat, ce scoala au. Daca au diploma da inginer sau nu. Propun sa mergi la fiecare scoala absolvita din cls.1 a fiecaruia, sa discuti cu profesorii si sa le spui de problema masinii.
Sa ceri copii dupa notele primite la materiile studiate. Conteaza mult.


Edited by Torquemada-666, 18 July 2016 - 18:17.


#32
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

View Postcebinee, on 05 iulie 2016 - 17:30, said:

@cleo23: nu l-au inchis, l-au subliniat sau "tras in tepusa" - cum iti convine. Cred ca ai remarcat ca mi s-a permis sa pot solicita redeschiderea daca voi considera necesar.

Ba chiar l-au inchis, iar moderatorul ti-a recomandat in mod cat se poate de explicit sa nu deschizi altul pe aceiasi tema.
De permis ti s-a permis sa te plangi adminilor daca te simti nedreptatit.
Forumurile auto in cauza sunt clubopel (aici i-ai tampit si moderatorul ti-a inchis threadul) si astraclub unde nu te-a bagat nimeni in seama.
Probabil ca mai sunt si altele, ca tare vrednic ai fostPosted Image .

@Torquemada-666: felicitari, ai scris exact ceea ce trebuia

Edited by cleo23, 27 August 2016 - 23:08.


#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcebinee, on 03 iunie 2016 - 14:51, said:


Uite, buletinul cutare ne spune ca daca se aprinde martorul de la bord, cu codul de eroare Pxxx, o posibila rezolvare ar fi ca serviceul sa stringa mai bine, conform nomenclatorului, suruburile x,y,z.... Evident, procedura e valabila si invers! Poti sa slabesti acele suruburi si, in timp, problema martorului aprins se va manifesta. Desigur ca ajungi iar la "service"
Are rost sa spun mai multe?



Da, are  rost, pentru ca am aflat si eu ca daca iti intra apa intr-un anumit loc de la motor, unde nu are cum sa ajunga apa "din senin", dupa citeva zile ti se defecteaza bobina de inductie, usor, motorul iti merge "in 3 timpi", dar iti merge ca sa poti sa ajungi cu ea pe roti la service.
Ar face un service autorizat Opel asa ceva? Ei bine... depinde de mai multi factori, cum afirma unii...
Eu am inceput doar, presupun ca sint multi experti pe acest forum care ar putea sa ne spuna ce alte "neglijente" din service incep sa se manifeste dupa un timp oarecare de la iesirea masinii din service.


Sa nu creada cineva ca eu nu stiu faptul ca piesele se mai si defecteaza, ca masina are garantie limitata.... dar va rog "dragi" mecanici, lasati masina sa isi vada de drumul ei...

1. cred ca starea de paranoia deja se manifesta mult prea evident. adevarul e ca si eu am vazut masini din care cad suruburi, unul era cu niste amortizoare in masina, posibil sa fi ramas de cand le-au desfacut mecanicii in service, am mai vazut becuri prin torpedo, posibil si ele sa fi cazut tot asa dupa vizita la service, adica se intampla, ajungi in service si pleci cu masina ca in desenele animate cu flintstone. rai mecanicii astia.

2. "daca iti intra apa intr-un anumit loc de la motor, unde nu are cum sa ajunga apa "din senin", dupa citeva zile ti se defecteaza bobina de inductie" - crezi ca bobina aia de inductie e un senzor de umiditate din tot compartimentul motor? si care ar fi motivul sa se strice? indifernt de situatie, daca ajunge apa intr-un loc unde sunt numai componente electrice si/sau electronice, se strica, indiferent de natura si destinatia lor, atata vreme cat trece de izolatia de umezeala, evident; asa ca nu este o regula cum ca acea bobina de inductie sa se strice.

cat despre timpul in care se strica o componenta electronica de la contactul cu apa ..... nu terbuie sa treaca cateva zile. uite ce-ti propun, ai un pc, deschide carcasa si arunca cativa stropi in interior, ia vezi, dupa cate zile se strica? ori se strica imediat ce face scurt din cauza apei? hai ca faza asta ne-ai luat de fraieri.

3. motorul iti merge "in 3 timpi" - pariu ca nu stii ce inseamna timpul unui motor sau mai bine zis, a unui ciclu motor. timpul unui motor nu inseamna nr de cilindri. iar la cata mecanica sustii ca esti stiutor ....... e cu atat mai grav.

si ca sa legam punctele 2 si 3, ca sa se arda bobina de inductie, inseamna oprirea motorului cu totul, pt ca bobina de inductie este aceeasi pt toti cilindrii, nu este individual pe fiecare cilindru.

este foarte grav sa arunci cu noroi in niste oameni, pt simplul fapt ca tu cu cartea in brate, nu esti in stare sa te documentezi, iar pt asta spui ca altii sunt nestiutori. doar pt ca ei nu sunt in aceeasi necunostinta de cauza ca si tine.

View Postcaiuscorneliu, on 05 iulie 2016 - 20:10, said:

Am trecut pe langa el si parea "pe final"  cu amenajarea.

View Postcebinee, on 06 iulie 2016 - 22:20, said:

Mecanici erau pe acolo?... sau erau trimisi la specializare la producator?

caiuscorneliu, data viitoare sa intri sa te interesezi de toate datele in privinta mecanicilor, cum poti trece prin fata unui service fara sa stii unde umbla mecanicii? faci un tabel in excel cu fiecare, cu tot cu date personale, date de contact, sa stie lumea ce mecanii umbla liberi prin oras.

#34
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Si tine cont ca Dany_Darke e fata! :)

#35
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
cred ca secretul e sa nu mai calci in viata ta pe la reprezentante .
fa ti un mecanic personal ,in caz de ceva ,barem stii pe cine sa iei la bătaie direct .
başca mai scapă şi lumea pe form uri ......

#36
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostDany_Darke, on 28 august 2016 - 05:50, said:


si ca sa legam punctele 2 si 3, ca sa se arda bobina de inductie, inseamna oprirea motorului cu totul, pt ca bobina de inductie este aceeasi pt toti cilindrii, nu este individual pe fiecare cilindru.


Sunt masini care au bobina pe fiecare cilindru. Nu cred ca e cazul la o rasnita de Opel..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate