Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pistol vopsit - zugravit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosmin_purcarea

cosmin_purcarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2013
Buna ziua,

ma poate ajuta cineva, am gasit un Aparat de vopsit Mastery PRO-SG500, 500W , si as vrea sa stiu daca acest pistol se poate folosi si pentru zugravit. M-am uitat la debit este printre cele mai performante pistoale low-cost. Si as vrea sa stiu daca are cineva idee ce este acea Vascozitate: 100 DIN/sec. Am vazut aparate mult mai scumpe care au ca vascozitate maxim 40 DIN.

Multumesc

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 cosmin_purcarea, on 21 mai 2016 - 13:30, said:

este printre cele mai performante pistoale low-cost.
Nu e performant, vopseste prost.

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Teoretic ce trece de 50DIN se poate folosi la vopsea lavabila.
Pistolul are specificatii peste cele de firma, pe net apare ca fiind foarte bun raport calitate/pret, are in dotare 2 diuze iar la pretul de promotie merita si pentru un gard in loc de pensula .
La pistoale de vopsit trebuie sa le ai in mina , pina atunci totul ramane pe hirtie...am avut wagner low cost si era o mizerie , cel performant era arta mai ales la lavabile .

Edited by xilo, 21 May 2016 - 14:27.


#4
cosmin_purcarea

cosmin_purcarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2013
Va multumesc, frumos, concluzia am tras-o singur :) este o porcarie, imi poate recomanda cineva un pistol in regula pentru zugravit?

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil de la Bosh ?!

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Wagnerele din seria wall perfect. Cat te tine buzunarul de sus in gama.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 cosmin_purcarea, on 21 mai 2016 - 14:50, said:

Va multumesc, frumos, concluzia am tras-o singur Posted Image este o porcarie, imi poate recomanda cineva un pistol in regula pentru zugravit?
Trafaletul ramane sfant . Cu pistolul prin pulverizare o parte din pulbere se usuca inainte de a ajunge pe perete si iese suprafata rugoasa . Raman dungi pe perete din cauza randurilor succesive pe perete oricat de buna mana ai avea . Fluxul de aer iti usuca pulberea de var si randul precedent inainte de a ajunge pe perete si iese o porcarie oricat de bun ar fi pistolul .
   In afara de toate nu vrei sa stii ce " ceata " de pulbere faci intr-un spatiu inchis care se depune peste tot . Pistolul este extraordinar ...pt garduri.

#8
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Un Wagner (Wagner Super Finish 23 Plus) am si eu. Pentru lavabila a mers super. Dar a costat o gramada de bani.
Luasem mai demult un no-name din kaufland ce se lauda ca merge si la lavabile, dar dupa ce l-am incercat l-am dus inapoi.

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Wagner Super Finish 23 Plus costa 100 mil ...daca scoti bani cu el este super dar sa dai atit pentru 1-4 camere odata la 5 ani cind zugravesti mi se pare cam mult.
W990 cel mult .

#10
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu l-am luat ca sa termin mai repede și pentru alte lucrări viitoare. E diferență imensă intre aceasta și un alt Wagner de câteva milioane din hormbach. Pe ultimul îl folosesc la lac.

#11
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu am incercat cu un pistol Bosch de vreo 7 milioane  sa dau lavabila. Dupa ce am dat o camera am luat trefaletul si am refacut:))

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Bosch nu are nici o serie dedicata lavabilului - ma refer sa pui vopsea din galeata in borcan si sa dai cu el . Ei spun ca merge dar doar daca o diluiezi, pina dai 14 straturi ca sa acopere , la Wagner w585 merge direct din galeata iar la w 995 trage de-a dreptul din galeata.
Ce ma enerveaza pe mine pe site-uri care vind : da cineva review la produsul X si scrie "excelent" , "super, il am de 2 luni si merge bine" etc DAR pe 80% din cumparatori ii intereseaza cum merge la lavabil nu la lac, vopsea pe baza de diluant s.a. care sunt fluide si merg cu orice banalitate de pistol daca dai pe gard sau acoperis . La lavabil este extrem de important sa duca peste 40 DIN (real sa duca) si sa nu faca nor de praf - acest lucru DOAR Wagner reuseste la seriile de peste 600 lei .

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut si eu fantezii cu lavabila + pistol, se pare ca faceam mare greseala, sa ma iau doar dupa specificatii.
Eram chitit pe Bosh-ul ala cu furtun ca de aspirator.
Pina la urma, cred ca a fost mai bine cu trafaletul, tot asa am avut dubii, se pare ca instinctul a fost bun.

#14
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Merge bine și repede cu o sculă bună. Dar astea la limita hobby-ului sunt pentru lac

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Am cumparat eu un Mastery pro sg 500 , l-am prins la oferta cu 150 lei ,am avut de dat o cabanuta cu lac si bait. Asa de amorul artei am bagat lavabil sa vad ce stie cu diuza de 2,6 (cea mare) , am diluat ochiometric vopseaua si am dat primul recipient de 800 ml in beci sa-l fac alb , curat - a mers surprinzator de bine ...ma astepta la ceva porcarie dar asta chiar merge la lavabil . Nu am acum ceva mai mare ca suprafata de vopsit si mai cu pretentii dar peste vreo 10 zile am de zugravit o camera si-l inerc sa vad ce stie la finete . La banii dati pe el chiar am ramas surprins ca a bagat sub masa un wagner seria ieftina - bine aici sunt circotas, acesta e cu turbina iar wagnerul era cu electromagnet , nu e corect ce fac dar na, ma asteptam mai mult de la cel de firma. L-am luat dupa comentariile de pe emag  in loc de pensule si roluri , cam tot pe acolo ajungeam .

Edited by xilo, 05 August 2016 - 22:58.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Asta ?

Attached Files



#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Exact .
Dar vad ca a disparut deocamdata din oferta emag .

#18
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
La pistolul Mastery (rebotezat acum de cei de la emag  Steinhaus)  scrie ca e doar pt interior. Adică de ce nu se poate folosi și afara?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate