Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce se poate vizita in Italia, zona Rapallo - Genova?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 andrulina, on 30 mai 2016 - 12:33, said:

Cateva exemple: Lisbon Oceanarium, Oceanografic Valencia, National aquarium Denmark, Nordsøen Oceanarium....
P.S. Parerile nu se emit din "auzite" si "citite".

Nu sunt "mult mai interesante", văd că din nou trebuie să repet.
Iar "ceva mai interesante", conform statisticilor, nu sunt decât cel de la Lisabona (poate) şi cel din Valencia (care e cel mai cunoscut).

PS: de multe ori părerile din "citite" se dovedesc cele reale, ca să nu mai spun că unele chiar ţi-au fost folositoare, dacă ţi-aduci aminte. Iar uneori părerile celor ce vizitează un obiectiv se dovedesc eronate ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 May 2016 - 18:25.


#20
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

 ands, on 21 mai 2016 - 12:59, said:


Si mai raman 3 zile in care as vrea sa vizitez cam tot ce se poate in zona respectiva.
Ceva propuneri?
Multumesc! :)

Salutari, nu stiu daca ai fost in aceasta excursie sau urmeaza sa o faci, dar:
1)Eu unul ti-as recomanda sa aloci 1 zi Genovei.
Este un oras superb atat ca arhitectura cat si ca pozitionare in relief. Ai acvariul, centrul, Castelul Albertis  care arata foarte foarte frumos si iti oferta si o priveliste minunata asupra orasului. Daca esti fan "priveliste" sunt doua tramvaie care duc sus in deal cum s-ar spune pe la noi. Bineinteles sunt mai multe lucruri de vazut, dar cele 3 obiective nu trebuiesc ratate si ocupa destul de mult timp.

La capitolul culinar, ceva de neratat este focaccia genovese col formaggio cu pesto si gnocchi con salsa di noci, cele doua specialitati locale cu un plus pentru prima varianta. Pesto este genovez la baza si nu o sa gasesti in alta parte o varianta mai buna ca aici. Am vorbit cu niste localnici despre ce ne-ar recomanda iar cele doua chestii au fost primele pe lista dintre specialitatile zonei si ce dreptate au avut. Eu unul nu eram fan pesto aici, dar dupa ce am mancat in Genoa, mi-am cumparat un mojar din Ikea, am gasit o reteta italiana foarte buna si o data la cateva saptamani e de nelipsit acea reteta de foccacia Posted Image) Noi am stat o singura noapte in Genova si mancat aici,iar dupa descriere cred ca poti sa iti dai seama ca a fost mai mult decat ok. Pe langa mancare si cei de acolo sunt foarte de treaba, mergand la sfarsitul programului,noi am mai ramas cu ei la o poveste si un mirto (un lichior de-al sardinilor din fructe de padure) din partea casei, facut in casa.

Referitor la problema cu siguranta este o mare tampenie. Intr-adevar sunt multi "imigranti" ca sa spun asa, unele stradute mai putin ingrijite, dar nu am avut nici o problema si nici nu cred ca o sa ai. Am stat pe una dintre stradutele inguste plina de arabi si m-am plimbat cu iubita prin tot centrul pana la 3 noaptea prin fiecare zona . Poate suntem noi bucurestenii mai neinfricati, dar nu vad de ce ai avea o problema. Majoritatea grupurilor considerate de unii "dubioase" isi vedeau de treaba lor si nici nu te bagau in seama

2)Toata acea parte de coasta merita si poti sa mergi oriunde fara iti faci griji deoarece majoritatea au acelasi specific/tema, totusi nu te astepta sa vezi acele culori frumoase din poze.
Eu ti-as recomanda sa vizitezi in doua parti/zile:
1)Portovenere cu barca din Levante sau autobuzul,dar trebuie sa ai grija la acest mijloc de transport deoarece este putin cam haotic organizat. Trenul din pacate nu ajunge, dar o plimbare pe mare este un bonus deoarece pe langa faptul ca poti admira coasta, langa Portovenere poti vedea Torre Scuola   aflat pe una dintre insulele adiacente, insula Palmaria si biserica Sf.Petru
2)Cele 5 sate, cinque terre, Monterosso, Corniglia, Vernaza, Manarola, Riomaggiore. Le poti vizita cu trenul lejer. Acesta face 2,3 minute intre ele si nu trebuie sa cumperi bilet daca vrei sa economisesti 25 de euro in total(pt doua persoane). Avand in vedere ca pentru a vedea majoritatea obiectivelor interesante trebuie sa urci pe delulete, iti ia ceva timp sa faci un tur complet. Noi, fara a vizita Riomaggiore deoarece acolo am stat 2 nopti, am pierdut o zi full pentru a face tot acest tur. Am facut o baie racoritoare dimineata de la 10 la 11 si ne-am mai intors la 22. Ca tot am vb de baie, in caz ca va tenteaza, Monterosso este singurul loc cu plaja cu nisip dintre cele 5 sate, in rest gasesti doar bolovani.
La capitolul culinar, evident peste, proaspat prins sau spada Posted Image

Edited by rotifo, 09 June 2016 - 10:35.


#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cine stie o cazare ieftina in zona Genova?

#22
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Nu as putea sa fiu atat nedreapta si sa spun ca Genova e cel mai frumos oras din Italia. Cred ca fiecare oras are farmecul lui.
Si nu mi s-a parut deloc periculos.
Daca in Genova e periculos ce s-ar putea spune despre Napoli?

#23
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

 anonima1, on 13 august 2016 - 17:00, said:

Cine stie o cazare ieftina in zona Genova?
booking.com sau airbnb.com sunt cele mai la indemana resurse de a gasi ce consideri tu optim

#24
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
http://www.campeggi.com/

Edited by noonna, 17 August 2016 - 14:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate