Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ce se poate vizita in Italia, zona Rapallo - Genova?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Buna ziua!
Voi sta o 5 zile la Rapallo, langa Genova si ma interesa ce as putea vizita in zona respectiva. Dincolo de informatiile pe care le gasesc pe net, mi-ar fi de mare ajutor cateva informatii de la cineva care a fost acolo.
Deocamdata am programat:
- o excursie in Monte Carlo intr-una din zile (fiind destul de aproape)
- o excursie cu vaporasul pe coasta mediteranei cu plecare chiar din Rapallo.
Si mai raman 3 zile in care as vrea sa vizitez cam tot ce se poate in zona respectiva.
Ceva propuneri?
Multumesc! :)

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ce iti propui sa vizitezi ?
Zona Rapallo este una dintre cele mai frumoase zone vazute de mine ! Dar nu sunt (sau nu stiu) asa "obiective speciale" ! Poti sa te plimbi pe coasta !

#3
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
coborand in jos  catre  La Spezia  ( cam 60 km ) poti vizita 5 terre  , foarte renumit in acea zona

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Nu rata Portofino, e acolo aproape ;)
Dar mai ales, dat fiind ca sunt din zona aia, profita din plin sa mananci "focaccia" de la brutarii din zona! orice fel de focaccia gasesti! este cu masline, este aia din Recco cu branza specifica, la ea se zice chiar "focaccia di Recco".
Vai ce mi-ar placea sa vin si eu... Posted Image

#5
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Doar ce ne am intors din Rapallo , am fost cazati 3 nopti in statiune , este foarte frumos , poti vizita Portofino si Santa Margherita Ligure  sau sa te plimbi pe coasta  inspre Geneo , deseteaza autostrada si  luati o pe drumul de langa mare , vei vedea statiunile Chavari , Zoagli , Sestri ;Levante ...un pont , in Zoagli , chiar daca localitatea nu te va inspira de pe sosea , te sfatuiesc sa cobori catre mare , exista acolo o minunata faleza sapata in munte pe care te poti plimba si admira marea ...noua ne a prins foarte bine plimbarea asta , ne am relaxat si incarcat bateriile la malul marii dupa 10 zile de colindat prin Toscana si Liguria

Aaaa, si bineinteles cinque terre , noi am plecat din Rapallo cu masina si am parcat o in Levante , de acolo incepe linia ferata speciala ptr 5 terre , parcarea in gara din Levante costa 7,5 euro ptr 6 ore daca imi mai aduc bine aminte . Zilele urmatoare o sa incerc sa pun cateva poze ,  momentan nu le am pe calculatorul de la care trimit mesajul !

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postands, on 21 mai 2016 - 12:59, said:

... Voi sta 5 zile la Rapallo, langa Genova si ma interesa ce as putea vizita in zona respectiva ...

Nu am fost încă acolo, dar am studiat destul de mult zona, în vederea unei viitoare vacanţe.

De neratat este vizita la Portofino, de unde cu vaporaşul se ajunge la San Fruttuoso, cu abaţia lui, iarăşi de neratat.

Şi dacă tot eşti atât de aproape de Genova, am calculat că mie mi-ar trebui cam o săptămână în oraş exclusiv pentru a vizita bisericile, palatele cu galeriile lor de artă (în special Palazzo Spinola, Palazzo Reale, Palazzo Rosso şi Palazzo Bianco, dar mai sunt încă vreo câteva) şi Acvariul (al doilea din Europa, ca mărime).
Un prieten de-al meu consideră Genova ca fiind cel mai frumos oraş al Italiei (el a vizitat oraşul şi a rămas superîncântat).


Sănătate şi sejur plăcut !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2016 - 03:21.


#7
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Revin cu poze din Portofino

#8
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Coasta Ligurica

Attached Files


Edited by aylla, 26 May 2016 - 07:50.


#9
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Sugestii pentru excursii: Camogli, Portofino, Cinque Terre si Via dell’ Amore (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore), La Spezia (Parcul natural regional Porto Venere).
Cand am fost in luna de miere, am petrecut 5 zile si in Genoa (ne-a parut rau ca am alocat atatea zile acestui oras), ne-a lasat o impresie nu tocmai placuta.
Orasul are un aspect neingrijit, iar pe stradutele din centrul istoric, cladirile se afla intr-o stare de degradare accentuata (miros de igrasie, mizerie, persoane foarte suspecte pe alei). Este un oras periculos pentru turisti (foarte des ni s-a intamplat, ca localnicii sa ne opreasca din drum si ne sfatuiau sa nu ne mai plimbam pe stradutele din centrul vechi, ci sa ne reorientam spre alte zone ale orasului, iar asta se intampla in timpul zilei....imi imaginez cum era seara in acele zone).
Singurul loc care ne-a placut a fost Boccadasse, iar ca obiective, am ramas foarte incantati de muzeul Galata, pe care il recomand tuturor. Acvariul nu merita vizitat, pierdere de timp, specii putine, pret exagerat pentru ceea ce ofera vizitatorilor.

Edited by andrulina, 28 May 2016 - 17:00.


#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrulina, on 28 mai 2016 - 16:56, said:

Este un oras periculos pentru turisti (foarte des ni s-a intamplat, ca localnicii sa ne opreasca din drum si ne sfatuiau sa nu ne mai plimbam pe stradutele din centrul vechi, ci sa ne reorientam spre alte zone ale orasului, iar asta se intampla in timpul zilei....imi imaginez cum era seara in acele zone).
Mie nu mi s-a parut.Intr-adevar,zona veche e plina de imigranti,e si ceva prostitutie,insa fiecare-si vede de treaba lui.Chiar n-am simtit vreun pericol.Si,oricum,generalizarea asupra intregului oras mi se pare exagerata...

Edited by zuv, 28 May 2016 - 18:06.


#11
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008

View Postzuv, on 28 mai 2016 - 18:04, said:

Mie nu mi s-a parut.Intr-adevar,zona veche e plina de imigranti,e si ceva prostitutie,insa fiecare-si vede de treaba lui.Chiar n-am simtit vreun pericol.Si,oricum,generalizarea asupra intregului oras mi se pare exagerata...

Mi-am exprimat punctul de vedere, bineinteles ca fiecare persoana are gusturi si pareri diferite. La finalul vacantei din Genoa, balanta inclina catre aspectele negative, nu catre cele pozitive. .

Edited by andrulina, 28 May 2016 - 19:54.


#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrulina, on 28 mai 2016 - 16:56, said:

Acvariul nu merita vizitat, pierdere de timp, specii putine, pret exagerat pentru ceea ce ofera vizitatorilor.
Posted Image
E in primele 5 acvarii din Europa...
Primele rezultate la o cautare pe Google,cu textul "top 10 aquariums europe" :
https://www.tripadvi...s-cAquariums-g4
http://www.touropia....s-in-the-world/
http://www.theweathe...the-world/17547
http://10mosttoday.c...s-in-the-world/
PS:De scump,da,e destul de scump.

View Postandrulina, on 28 mai 2016 - 16:56, said:

ne-a placut Boccadasse, iar ca obiective, am ramas foarte incantati de muzeul Galata, pe care il recomand tuturor.
Posted Image

View Postandrulina, on 28 mai 2016 - 19:52, said:

Mi-am exprimat punctul de vedere
Pai nu asta facem toti,mai mult sau mai putin subiectiv?

Edited by zuv, 29 May 2016 - 12:47.


#13
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Stiu ca este printre primele din Europa, in opinia mea este supraevaluat, sunt alte acvarii mult mai interesante, decat cel din Genoa. De multe ori, "topurile" nu reflecta realitate si sunt facute cu un anumit scop.
In concluzie, parerea mea este ca, in cele 5 zile pe care le are la dispozitie, nu merita sa piarda timpul in Genoa, cand are multe alte locuri minunte in jur de vizitat.

Edited by andrulina, 29 May 2016 - 16:08.


#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrulina, on 29 mai 2016 - 16:06, said:

Stiu ca este printre primele din Europa, in opinia mea este supraevaluat, sunt alte acvarii mult mai interesante, decat cel din Genoa.
Exemple?

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Nu poate să dea niciun exemplu, pentru faptul că "mult mai interesante" s-ar traduce "minim de 10 ori mai interesante" (vezi matematica din liceu) ! Şi nu există acvarii în Europa de 10 ori mai ...
Las-o, zuvule, e părerea ei, trebuie s-o respectăm. Din păcate, alţi cititori pot fi influenţaţi. Aşa am ratat eu în octombrie 2000 o vizită la acvariul din Barcelona, unul din grupul nostru (un idiot, cum s-a dovedit mai târziu) a exprimat opinia că nu merită vizitat, că sunt prea puţine specii de animale etc. Şi cum la acea vreme nu eram suficient de documentat, am trecut pe lângă clădirea acvariului crezînd că omul ştie ce spune. Mare greşeală !!!

Aşa că aviz amatorilor: nu rataţi o vizită la Acvariul din Genova, e un obiectiv must-see.

Ce-mi place mie este că unul din exemplele date de tine confirmă ce am spus eu, că acvariul din Genova este al doilea din Europa, drept pt. care nu pot decât să-ţi mulţumesc.

Şi cred că mai trebuie să reamintesc celor ce citesc pe aici părerea unui prieten de-al meu că Genova e cel mai frumos oraş al Italiei.
Nu contează că unul sau altul au avut cine ştie ce experienţe negative într-un oraş, acelea sunt excepţii. Ce-ar fi să judecăm un oraş după numărul de experienţe negative pe care le-au avut vizitatorii lui ? Probabil New York-ul ar ieşi cel mai urât oraş ... Nu e absurd ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 May 2016 - 04:39.


#16
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Noi nu am avut timp suficient ptr vizitarea Genoa , am fost impreuna cu vara mea si sotul ei italian , cei doi erau stresati din cauza vremii , ziceau ca daca va ploua Genoa se inunda foarte rau ...in fine , nu suntem noi asa fricosi , n am vizitat Genoa pentru ca in ultima zi ramasa am preferat sa ne relaxam pe coasta , deja vizitasem foarte mult in ultimele 8 zile , 6 zile am colindat Toscana de la Pisa in Val D'orcia , apoi o zi transferul catre Liguria plus Portofino , o zi in 5terre ...deja obosisem :)... Cu siguranta insa o sa vina si randul  acestui oras , candva !

#17
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Cateva exemple: Lisbon Oceanarium, Oceanografic Valencia, National aquarium Denmark, Nordsøen Oceanarium....
P.S. Parerile nu se emit din "auzite" si "citite".

Edited by andrulina, 30 May 2016 - 12:45.


#18
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrulina, on 30 mai 2016 - 12:33, said:

Cateva exemple: Lisbon Oceanarium, Oceanografic Valencia, National aquarium Denmark, Nordsøen Oceanarium....
Din cele enumerate mai sus am vazut Oceanograficul din Valencia.In opinia mea e,intr-adevar,ceva mai frumos decat acvariul din Genova,insa in nici un caz "mult mai interesant".Poate daca la comparatie intra acvariul din Constanta,da...
In ceea ce le priveste pe celelalte,nu ma pronunt,nu am ajuns pe acolo,cum,de altfel,nu-s sigur ca ai facut-o nici tu...
Si ceva legat de subiect,sa nu fim totalmente off-topic:
http://www.acquariodigenova.it/en/

View Postandrulina, on 30 mai 2016 - 12:33, said:

P.S. Parerile nu se emit din "auzite" si "citite".
Posted Image

Edited by zuv, 30 May 2016 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate