Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cum se manipuleaza/fura anunturile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#271
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
De fapt, cuvântul „jidani“ este adaptarea în limba română a cuvântului „Jüden“, care a fost preluat din celelalte limbi cu pronunţie fonetică a scrierii din ţările Europei Centrale şi de Est – din Polonia, Cehoslovacia, Ungaria, Rusia etc. – de unde au venit jidanii în Ţările Române: Moldova, Transilvania şi Muntenia.
Diferenţierea dintre „evreu“ [3] şi „jidan“ se face şi lingvistic, la fel ca în limba română, inclusiv în alte limbi.

#272
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
.

Edited by -lll-, 04 January 2019 - 23:53.


#273
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Postalexandrupope, on 04 ianuarie 2019 - 23:46, said:

In centru e mișto și că ai șanse să stai de vorbă cu oameni că Marin și mai afli una alta. Așa, daca vorbești cu un moș din Berceni ce kkt să îți povestească.
Asa e, Marin ar avea multe de povestit! Si tind sa cred ca istoria bunicilor si strabunicilor lui e una tumultoasa.
Ce vremuri au trait oamenii aia... s-ar putea scrie 10 carti!
Eu insumi cunosc astfel de oameni, putini, ce-i drept, cu o genealogie extrem de interesanta!
Urmasii lor sunt emigrati prin SUA si America Latina.

View Post-lll-, on 04 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Ce înseamnă ceangău în Moldova ?
maghiarii catolici

View Post-lll-, on 04 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Ungur moldovean, asta înseamnă și jidan dar nu ca locație în România.
Asta stiam si eu, am ceva rude mai indepartate in Moldova (maghiari).

Edited by leusteanul, 04 January 2019 - 23:52.


#274
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Radem, glumim ne dãm deștepți, dar cam asta a fost și este capitala României, groso modo, cam asta e de fapt realitatea, ce a povestit marin.
E greu și tot te încãpãțânezi sã zici cã e exagerat, dar asta e realitatea de fapt!!
Așa e peste tot, calmati-va, doar cã la noi inca e sãrãcie și ciobanism.
Acum ce am inceput sa gustam și noi pe varianta îți dau un frigider nou dar îți iau casa, cã americanii :)).
Mai dureazã pânã ne trezim toți, dar noi nu vom prinde acele vremuri, mai e mult.

Edited by alexandrupope, 04 January 2019 - 23:54.


#275
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Sincer, cati sunt cu adevarat bucuresteni din mosi-stramosi?
Marin sigur e unul dintre ei.

As zice ca 70%-80% din asa-zisii bucuresteni sunt provinciali la prima, cel mult a doua generatie in Bucuresti.
Restul s-au pierdut demult in negura istoriei.

#276
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleusteanul, on 04 ianuarie 2019 - 22:57, said:

Ce sa furam, neica, ca s-a furat tot?
Tu ce mai poti sa furi?
Era un banc:
Intreaba cineva pe portarul de la o primarie din Oltenia:
- Cine a fost la sedinta ?
- Fura Primarul, Viceprimarul, consilierii locali, fura toti !
Posted Image

#277
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Macar astia care sunt la prima sau a doua generatie in Bucuresti au facut un salt mare in viata, ei dar mai ales copiii lor, ca Bucurestiul este din toate punctele de vedere peste orice alt oras din Romania fara sa mai pun la socoteala ca multi au venit din tot felul de sate.
Adica e o performanta mare pentru unul care s-a nascut intr-o cocioaba intr-un fund de sat nu foarte diferit de unul din Africa ca nivel de trai si perspective sa isi vada acum nepotii crescand intr-un oras cu apa calda, cu metrou, cu scoli, cu spitale si cu parcuri.

#278
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Asa e, problema e ca aduc si perpetueaza aceleasi obiceiuri in Bucurresti, si anume nesimtirea crasa, lipsa oricarei urme de simt civic, grobianismul in formele cele mai hidoase... cu alte cuvinte, mental inca sunt la casa lor din chirpici cu buda in fundul curtii.

Toti taranii stramutati cu forta la bloc au adus cu ei mentalitati gaunoase, ale caror urme sunt cat se poate de vizibile, chiar si la a doua/a treia generatie.

#279
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleusteanul, on 04 ianuarie 2019 - 22:57, said:

Ce sa furam, neica, ca s-a furat tot?

Tu ce mai poti sa furi?
Fura/ distrug/ vand pe 2 lei cei care sunt la butoane de aproape 30 de ani, nu pot sau/ si nu sunt dispusi sa fure toti cetatenii, Nu exista o democratie a furtului.
Probabil ca in 10-20 de ani rezolva si restul ce mai e de furat/ distrus/ vandut pe 2 lei.
Asta arata cat de bogata era Romania, daca in aproape 30 de ani nu au reusit sa fure/ distruga/ vanda pe 2 lei totul.Posted Image

#280
alexandrabln92

alexandrabln92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2017

View Postleusteanul, on 04 ianuarie 2019 - 18:02, said:

e halucinant cat de disperati sunt unii sa cumpere ultra-ultra central.

Da, mai ales ca vorbim de Bucuresti, nu de vreo capitala mai vestica, facuta cu ceva simt arhitectural and shit. Aici chiar nu vad rostul sa te lupti si sa te inhami la datorii imense pentru...a mirosi putoarea Dambovitei? LOL.

#281
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Nu vezi tu rostul, dar vad altii cu multi bani cash care cumpara tot ce prind prin centru.
Da, ai duhoare, dar ai vazut ce lebede frumoase clampanesc pe Dambovita?!?

#282
camypos

camypos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.11.2010

View Postmaximg, on 21 mai 2016 - 11:02, said:

Adevarul nu supara , poate cel mult doare ... dar nu este vorba despre asta . Este vorba de faptul ca la intervale regulate apar topicurile astea nascute din frustrare .
Te intreb , exista ceva ilegal in activitatea asta de intermediere ????

Adevarul doare... si daca te doare nu esti suparat! Esti vesel?

#283
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 01.04.2016
Bait and switch presupune ca anuntul care te momeste nu exista.. dar ati vazut voi anunturi prea bune sa fie reale? Mie mi se pare ca agentiile pun preturi mai mari decat vanzatorii, nu mai mici.

#284
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
E exact ca atunci cand incerci sa parchezi in Bucuresti in anumite zone: vine un parcagiu si te invita el pe un loc deja liber, cerandu-ti bani pe un non-serviciu. Eu prefer sa-l ocolesc si sa-mi gasesc singur loc chiar daca e putin mai departe, fara sa incurajez aceasta pleava a societatii cu radacini mafiote. La fel si cu agentii imobiliari.

Edited by Mihai_mb, 29 January 2020 - 16:58.


#285
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View PostMihai_mb, on 29 ianuarie 2020 - 16:52, said:

E exact ca atunci cand incerci sa parchezi in Bucuresti in anumite zone: vine un parcagiu si te invita el pe un loc deja liber, cerandu-ti bani pe un non-serviciu. Eu prefer sa-l ocolesc si sa-mi gasesc singur loc chiar daca e putin mai departe, fara sa incurajez aceasta pleava a societatii cu radacini mafiote. La fel si cu agentii imobiliari.
Foarte bine faci, sper ca multi altii sa-ti ia exemplul!!

#286
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Eu as vrea sa stiu care mai e comisionul real la o inchiriere, cat plateste proprietarul?
Stiu ca in mod normal e 50% din prima chirie, dar daca eu am pus anuntul si div. agentii mi l-au preluat?
sau cum se procedeaza in cazul in care agentia ti-a adus chirias care sta mai putin de 6luni, ce faci platesti acelasi 50%comision sau ar trebui mai putin sau chiar deloc?

#287
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postmiki3, on 05 februarie 2020 - 02:50, said:

Eu as vrea sa stiu care mai e comisionul real la o inchiriere, cat plateste proprietarul?
Stiu ca in mod normal e 50% din prima chirie, dar daca eu am pus anuntul si div. agentii mi l-au preluat?
sau cum se procedeaza in cazul in care agentia ti-a adus chirias care sta mai putin de 6luni, ce faci platesti acelasi 50%comision sau ar trebui mai putin sau chiar deloc?

De ce ai plati agentiei in general orice? Dai singur anunt pe olx/imobiliare.ro ca asta face si agentia, nu imparte fluturase la metrou pentru tine

#288
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005

View PostXtremePWN, on 05 februarie 2020 - 10:22, said:

De ce ai plati agentiei in general orice? Dai singur anunt pe olx/imobiliare.ro ca asta face si agentia, nu imparte fluturase la metrou pentru tine

Problema e că mulți chiriași nu catadicsesc să caute pe cont propriu, foarte mulți vin prin agenții.

Edited by asul, 05 February 2020 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate