Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pot circula mai mult de 30 zile daca pe talon sunt trecut la "instrainat catre.." ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Salut,

O firma mi-a facut cadou o masina.
Pe talon este trecuta firma respectiva (la rubrica C2.1) iar la "instrainat catre" scrie numele meu urmat de semnatura si stampila firmei.
Firma a platit asigurarea RCA pe 6 luni.
Masina este inmatriculata ( numere negre )
Pot circula mai mult de 30 zile cu masina respectiva fara sa o inmatriculez pe numele meu, pt a putea beneficia in continuare de asigurarea platita de firma (6 luni)?

Edited by ovidiu-pit, 20 May 2016 - 07:52.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ai 30 de zile la dispozitie s-o inmatriculezi, altfel ti se poate lua talonul. practic.. poti sa mergi, dar mi se pare ca la inmatriculare ti se da o amenda ca nu ai inmatriculat-o la timp. sa nu uiti s-o bagi la impozit la tine

Edited by usrnm, 20 May 2016 - 08:02.


#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Teoretic, nu, practic...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cât de mare este asigurarea la maşina aia dacă merită să rişti să fii amendat şi să rămâi fără certificatul de înmatriculare pentru că nu ai făcut actele în termen? Şi asta pentru contravaloarea asigurării pe mai puţin de 5 luni?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
"pagina" 3 se indoaie pe spate peste pagina 2 si se introduce talonul in coperta
astfel incat, rubrica "intrainat catre:" nu mai e vizibila
la un control de rutina e foarte putin probabil sa iti scoata talonul din coperta!
deci practic, cum a zis colegul... poti sa mergi pana te depisteaza garda... + 15 zile! Posted Image

maxim iti ia talonul si-ti fute o amenda... dar oricum nu conteaza pentru ca la inmatriculare vei obtine talon nou!... asta in cazul in care vrei s-o inmatriculezi si nu te gandesti s-o valorifici!
oricum, pe langa masina, sper ca ti-a facut cadou si o factura!


poate cadoul a venit inopinat si intempestiv!!!
n-are omu' bani acum de inscris masini!

Quote

Nu se poate păstra asigurarea inițială, deoarece este făcută și pe seria sașiului a mașinii?
asigurarea este valabila
doar daca asiguratul, respectiv firma nu cere banii inapoi de la asigurator pe perioada ramasa!

Edited by Nero-d, 20 May 2016 - 08:26.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Nu se poate păstra asigurarea inițială, deoarece este făcută și pe seria sașiului a mașinii?

Edited by aris86, 20 May 2016 - 08:22.


#7
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postovidiu-pit, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Salut,

O firma mi-a facut cadou o masina.
Pe talon este trecuta firma respectiva (la rubrica C2.1) iar la "instrainat catre" scrie numele meu urmat de semnatura si stampila firmei.
Firma a platit asigurarea RCA pe 6 luni.
Masina este inmatriculata ( numere negre )
Pot circula mai mult de 30 zile cu masina respectiva fara sa o inmatriculez pe numele meu, pt a putea beneficia in continuare de asigurarea platita de firma (6 luni)?
Salut,

Probabil ca ai primit o factura, care atesta ca firma a vandut iar tu ai cumparat. Trebuie sa ai si cartea masinii, in original.
- Din punct de vedere legal, vorbind strict de regimul proprietatii, masina este a ta.
- Va trebui sa o declari la Fisc si sa ai grija sa-ti platesti impozitele anuale.

- Din punct de vedere al inmatricularii in circulatie, masina este inregistrata pe numele firmei... si asa ramane, pana cand TU te duci si o reinmatriculezi.
- Legal, ai 30 de zile la dispozitie... dupa aia, daca esti prins in trafic, se poate lasa cu amenda si cu confiscarea talonului.
- Nu exista o baza de date comuna Fisc-Politie... masina NU se radiaza automat din circulatie, odata cu schimbarea de proprietar... firma NU poate sa o radieze la Politie.

- Practic, daca nu faci tampenii in trafic, poti merge cu masina aia si dupa ce expira cele 30 de zile... politistii nu prea scot talonul din copertile de plastic, ca sa poata vedea "instrainarea".
- Sa ai grija la RCA, la rovigneta si la radare... orice amenda de genul asta (radar sau rovigneta) se duce pe adresa firmei care ti-a vandut masina.
- Daca ti se ia talonul, nu se poate recupera decat cu imputernicire de la firma aia.

- Daca tii musai-musai sa beneficiezi de lunile alea de asigurare, atunci fa-ti o copie xerox dupa talon (fara pagina aia cu "instrainarea") si lasa originalul acasa.
- In caz ca te opreste politia, vei arata buletinul tau, permisul auto, asigurarea RCA si copia dupa talon... poti spune ca "talonul original se pastreaza la firma"... politistii pot verifica masina (sa nu apara ca furata, etc).
- In cazul in care politistul e foarte zelos, o sa iei amenda pentru ca n-ai avut actele la tine.

Edited by acvaristul, 20 May 2016 - 08:46.


#8
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
acvaristul a avut raspunsul cel mai competent.
Deci: inregistreaz-o la fisc. Si mergi cu ea pana expira RCA, apoi trebuie sa o inmatriculezi.
Probabil va trebui platit timbru de mediu, deci intereseaza-te din timp si economiseste bani.
Bafta!

Edited by "BandiT", 20 May 2016 - 08:48.


#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View Postovidiu-pit, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

Salut,

O firma mi-a facut cadou o masina.
Pe talon este trecuta firma respectiva (la rubrica C2.1) iar la "instrainat catre" scrie numele meu urmat de semnatura si stampila firmei.
Firma a platit asigurarea RCA pe 6 luni.
Masina este inmatriculata ( numere negre )
Pot circula mai mult de 30 zile cu masina respectiva fara sa o inmatriculez pe numele meu, pt a putea beneficia in continuare de asigurarea platita de firma (6 luni)?
pai tu ce zici, termenul ala de ce e pus acolo daca ai putea sa mergi mai mult de 30 de zile? asa, dupa logica ta...

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postovidiu-pit, on 20 mai 2016 - 07:51, said:

... iar la "instrainat catre" scrie numele meu urmat de semnatura si stampila firmei. ....

Instrainat catre .....................................
la data de ............................................
........................ Semnatura

Nu ai spus nimic legat de rubrica "la data de". Este trecuta sau nu si data la care a fost instrainata masina ? Ca daca nu-i trecuta, nimeni nu stie cind trec acele 30 zile si tu poti spune si peste 5 luni ca ai masina de doar 2 saptamini.

#11
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
CORECT!

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostNero-d, on 20 mai 2016 - 08:18, said:

"pagina" 3 se indoaie pe spate peste pagina 2 si se introduce talonul in coperta
astfel incat, rubrica "intrainat catre:" nu mai e vizibila
la un control de rutina e foarte putin probabil sa iti scoata talonul din coperta!


De fiecare data cand am fost oprit au scos talonul din coperta. De bagat inapoi s-au facut ca au uitat :lol:.

#13
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostSerafim606, on 20 mai 2016 - 09:13, said:

De fiecare data cand am fost oprit au scos talonul din coperta. De bagat inapoi s-au facut ca au uitat Posted Image.

sa vezi ce frumos e cand il scoate si-l rupe. te caci in fericire.

#14
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postflorin71_skoda, on 20 mai 2016 - 09:02, said:

Nu ai spus nimic legat de rubrica "la data de". Este trecuta sau nu si data la care a fost instrainata masina ? Ca daca nu-i trecuta, nimeni nu stie cind trec acele 30 zile si tu poti spune si peste 5 luni ca ai masina de doar 2 saptamini.
Daca politistul vede ca scrie "instrainat", o sa retina talonul fara greturi... nu va bazati pe vrajeala cu "stai domnule, ca nu scrie data instrainarii"!
Mai bine eviti sa ajungi la o astfel de discutie.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

De fiecare data cand am fost oprit au scos talonul din coperta. De bagat inapoi s-au facut ca au uitat Posted Image.
ok...
de fiecare data cand am fost oprit de politie nu mi-au scos talonul din coperta... (si cand mi-a fost retinut, l-au luat cu totul :)
e posibil sa depinda de talon si de coperta...
taloanele mele ies foarte foarte greu din coperta... sa le bagi la loc, e "misiune imposibila" cred ca s-au si lipit de coperta...
depinde cat esti de norocos... pot trece ani buni pana sa fii oprit...
ideea cu copia xerox e foarte buna in schimb... mai ales pentru masinile de firma!

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am parte la fiecare control de misiunea imposibila de a-l baga la loc :|.....

Cand mi l-au luat au fost baieti faini si mi-au lasat coperta :lol:.

#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca ai ghinion va trebui sa platesti mai mult decat face asigurarea aia pe 6 luni.

#18
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

View Postflorin71_skoda, on 20 mai 2016 - 09:02, said:

Instrainat catre .....................................
la data de ............................................
........................ Semnatura

Nu ai spus nimic legat de rubrica "la data de". Este trecuta sau nu si data la care a fost instrainata masina ? Ca daca nu-i trecuta, nimeni nu stie cind trec acele 30 zile si tu poti spune si peste 5 luni ca ai masina de doar 2 saptamini.

Data este trecuta si expira in cateva zile.
Suma de pe asigurare este de 420 lei.Probabil nu merita sa risc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate