Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cum prepar un ton mic?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Din punctul meu de vedere e cel mai fad peste pe care l-am mancat vreodata. Ce e drept, avea vreo 2kg dar nu cred ca asta are importanta. Cert e ca nu voi repeta experienta. Dar daca ti-a placut... sa-ti fie de bine. De gustibus non disputandum.

#20
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostAntirsipowermate, on 21 mai 2016 - 02:10, said:

Recomandare: data viitoare gateste-l impaturit bine in staniol la abur si tine-l pana se face "medium rare". In loc de salata de legume mai bine ai pune cativa cartofi tot la abur, pentru ca nu acopera gustul tonului. Sosul trebuie sa fie un pic "onctuos", dulce-sarat si acrisor pentru a completa gustul.
Daca mai iau o sa incerc sa-l fac asa.... Dar clar nu o sa-l mananc cu cartofi.  De ceva vreme evit combinatia de cartofi sau orez cu proteina.  Salata,  ciuperci sau legume merg...
Totusi eu cred ca merge cu salata....  Mai faceam salata si adaugam conserva de ton cand vroiam sa manancceva mai light....

View PostFreddy12, on 21 mai 2016 - 09:26, said:

Din punctul meu de vedere e cel mai fad peste pe care l-am mancat vreodata. Ce e drept, avea vreo 2kg dar nu cred ca asta are importanta. Cert e ca nu voi repeta experienta. Dar daca ti-a placut... sa-ti fie de bine. De gustibus non disputandum.
Mi-a placut in sensul ca se poate manca,  as mai manca si altadata...  dar clar nu intra intr-un top al preferintelor mele. Imi place sa variez mancarea si f probabil voi mai lua si alta data. Nu se compara cu o dorada sau un seabass sau un pastrav ori o scrumbie si dmpmv nici macar cu un macrou....  La fel cum oricand am sa aleg o conserva de macrou in dauna unei de ton.

Is eu mai ciudat sau mi se pare macroul un peste mult subevaluat? Mie imi place mai mult si decat somonul...

Edited by bubalus, 21 May 2016 - 13:59.


#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu nu intekleg de ce ai cerut pareri pe un forum unde tonul este in cel mai bun caz un peste exotic si rar.
E plin internetul de retete. Tonul bine gatit trebuie sa arate asa, altfel e uscat, innecacios si fad. Cum faci la un ton mic, nu stiu.

[ http://images.media-allrecipes.com/userphotos/250x250/762704.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Lol..... asta-i culmea....sa ma "certi" ca am cerut recomandari despre cum se gateste un anumit ingredient tocmai pe un forum de retete...
In alta ordine de idei eu nu sunt bucatar dar pretind ca stiu ceva mai mult decat sa prajesc un ou, totusi nu sunt atat de bun incat sa transform tonul meu pitic in steakurile alea de ton pe care mi le fluturi in fata si de care internetul e intradevar plin de retete. Daca tu poti sa gatesti tonul pe care l-am cumparat sa arate ca in poza ta, jos palaria.
Normal ca am cautat retete dar tot ce am gasit au fost pentru steakeuri de ton ca in poza....drept pentru care am postat aici si chair am primit sugestii bune....

Edited by bubalus, 22 May 2016 - 01:32.


#23
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Pai nu te cert dar e evident ca aici gasesti mult ma degraba retete de crap si salau decit de ton si peste spada sau crocodil si cangur....
Da ma rog daca a iesit bine si ti-a placut, foarte bine.

#24
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018

View Postcrisstonne, on 19 mai 2016 - 22:28, said:

Ton mic ?!
Parca au zeci de kile, sau mai mult, de unde ai luat ?

la mine in piata, la Progresu, aduce ton mic.
ton intreg si proaspat, nu congelat.
dar mic.
e un pic mai mare ca un macrou.
nici nu stiu daca-i neaparat mai lung decat un macrou, cred ca-i doar ceva mai gros.
parca-i vreo 30-32 de lei kilu.
sigur gasesti si la Obor.

cum l-as gati?
ton tartar, crud
sau gratar, tinut pe piele pana se mai coace si-n sus.

Edited by casuta__papusilor, 15 December 2018 - 21:05.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
La cuptor....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate