Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Platforma foto romaneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Salut!

Vreau sa va expun in cele ce urmeaza un gand de-al meu in speranta ca as putea gasi inca una, doua, trei... persoane interesate.

Detin domeniul bestphotos.ro si am cunostinte tehnice suficiente pentru realizarea unui site oricat de complex (lucrez in domeniu). Ma gandeam sa fac un site dedicat fotografilor din Romania (profesionisti sau incepatori). Acest site ar oferi posibilitatea creari unui portofoliu si a unei pagini/mai multor pagini de prezentare pentru fiecare fotograf. Ma gandesc ca acest lucru ar oferi expunere suplimentara celor care au deja site-uri sau chiar ar putea fi prima alegere pentru cei care inca nu au inca (nu si-au permis, nu s-au gandit sau nu au stiut cum sa faca asta).

As dori sa ofer aceasta posibilitate gratis, costurile fiind suportate de cei implicati in proiect. Daca are success, cred ca se vor gasi moduri de a acoperi costurile prin sponsorizari/publicitate sau chiar prin vanzarea unor pachete premium fotografilor care au pagina pe platforma.

Din pacate timpul meu este limitat, la fel si resursele financiare. Pot contribui cu domeniul, cu partea tehnica si cu o parte din banii pentru hosting. Mi-ar place sa gasesc si alte persoana pasionate de acest domeniu care ar fi dispuse sa investeasca timp si putini bani intr-o astfel de idee Posted Image

In acelasi timp sunt curios ce parere aveti despre asta, credeti ca e o idee buna sau nu va fi nimeni interesat sa se "afiseze" pe un astfel de site? In special sunt curios de parerea fotografilor care ar putea deveni clienti ai platformei Posted Image

Multumesc!

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
M-am gândit și eu la asta dar am renunțat la idee. Cei interesați sunt deja pe 500px, flickr și pixoto. Cu timpul consumat și banii cheltuiți se poate face ceva mai rentabil.

Edited by neur0, 19 May 2016 - 14:58.


#3
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006

View Postneur0, on 19 mai 2016 - 14:56, said:

M-am gândit și eu la asta dar am renunțat la idee. Cei interesați sunt deja pe 500px, flickr și pixoto. Cu timpul consumat și banii cheltuiți se poate face ceva mai rentabil.

Bineinteles ca stiu de site-urile enumerate de tine :) Nu la asta ma gandesc, poate nu m-am exprimat destul de bine.

Ma gandesc la un loc in care sa-ti prezinti serviciile si, de ce nu, gandurile (un mic blog). Nu un loc in care sa incarci mii de fotografii, e suficient sa pui un link catre aceste platforme unde ai incarcate multe fotografii. Sa zicem un fel de olx pentru fotografi, dar nu limitat la anunturi de cateva randuri ci la mini-site-uri care sa te reprezinte ca fotograf. Ideea e sa fi gasit si contactat de potentiali clienti sau doar sa ai o pagina mai personala decat ceea ce ofera cei enumerati de tine mai sus.

In orice caz, e doar o idee, orice alta idee mai buna este binevenita :)

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Care ar fi "piata"?

#5
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006

View Postcrokodilu, on 19 mai 2016 - 15:29, said:

Care ar fi "piata"?

Fotografii aflati mai la inceput de drum din Romania, cei care au nevoie sa se faca cunoscuti, sa se promoveze. Fotografii consacrati nu cred ca vor avea de ce sa foloseasca o astfel de platforma.

De exemplu cei de aici: http://olx.ro/servic...-servicii-foto/

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdragosholban, on 19 mai 2016 - 15:33, said:

Fotografii consacrati nu cred ca vor avea de ce sa foloseasca o astfel de platforma.
Daca aduce expunere dece nu. Dar depinde de platforma.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vreau sa te descurajez dar:

- fotografia prin natura ei nu prea are granite
- din experienta proprie cu diferite softuri (disponibile altminteri cita frunza si iarba) pentru chestii de-astea iti pot spune ca problemele de performanta la chestii de-astea sint monstruoase, chiar pentru ceva practic single-user. La fel problemele de securitate, dar sa zicem ca alea sint cam la fel la orice site complex cu content de la useri (forumuri, etc)
- pe site-urile astea "normale" gen flickr se pot face (si sigur exista) tot felul de grupuri, daca e nevoie de vreun grup pentru fotografi romani (sau de ce nu de exemplu din Cluj) sigur deja exista

#8
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Hai sa dau un exemplu de posibila utilizare a acestei platforme:

Sa spunem ca am nunta peste 6 luni si vreau un fotograf. Intru pe platforma, selectez orasul/zona mea si imi apar listati toti cei care ofera servicii foto in acea locatie. Eventual pot filtra dupa anumite criterii (doar fotografi de nunta, foto + film, etc.). In lista prezentata pot intra pe profilul fiecarui fotograf si vedea detalii despre el, cateva fotografii reprezentative si eventual linkuri catre alte platforme care prezinta mult mai mult din portofoliu. De asemenea, foarte important, vad comenteriile si notele date de alti clienti ai fotografului pentru a-mi forma o parere cat mai corecta. Mai pot vedea un pret minim, o oferta de servicii si alte informatii puse la dispozitie. Daca imi place pot avea o conversatie online prin mesaje direct pe platforma cu fotograful sau il pot contacta direct folosind numarul de telefon sau alt mijloc pus la dispozitie.

Aceste lucrui nu implica procesare de imagine sau alte tehiologii solicitante.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu exista deja platforme/frameworkuri pt. asa ceva? Daca da, care ar fi diferrntiatorul in cazul proiectului tau?

Edited by crokodilu, 19 May 2016 - 16:10.


#10
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Exista? Ma refer la ceva localizat pe Romania... Daca exista, e simplu, facem ceva mai bun, daca nu... suntem primii :)

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
De cat timp lucrezi in domeniu?

#12
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006

View Postcrokodilu, on 19 mai 2016 - 16:14, said:

De cat timp lucrezi in domeniu?
8 ani :)

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdragosholban, on 19 mai 2016 - 16:11, said:

Exista?
Ai facut un studiu?

#14
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Nu. E doar o idee. As putea spune ca postarea ei aici e un studiu :)

#15
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Eu am dat o cautare cu "fotografi de nunta" si al doilea rezultat e un astfel de site.

E adevarat ca ma asteptam la mai multe si ca daca schimbi la "fotograf de nunta" gasesti doar siteuri personale.

#16
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Da, weddingstaff ar fi ceva in genul la ce ma gandesc eu. Dar eu as vrea ceva mult mai complex (la fotografi nu vad decat date de contact si cateva poze) si nu axat doar pe nunta (e adevarat ca nunta va fi probabil cea mai cautata categorie dar sa nu uitam si de altfel de evenimente).

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Teoretic poti extinde platforma si la alte domenii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate