Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Analize colesterol

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am facut analize la colesterolul total si a iesit 243mg. Nu mi-am dat seama sa-i spun ca vreau detaliat, pe tipuri de colesterol. Pe foaie scrie marja 140-200mg ca fiind normal. Are vreo relevanta colesterolul total, sau pana nu-l impart in colesterol bun si rau nu ma pot orienta?
Cat de mult e 243mg? Devine foarte grav cand trece de 200, sau exista si cazuri cu 400, 500?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Exista colesterol bun HDL,colestrol rau LDL si exista persoane care se panicheaza din orice ca asa le-a zis nenea doctoru'.ala nutritionistu'.
Pe pariu ca daca refaci aceea analiza de zece ori vei avea zece rezultate foarte diferite?

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
pînă a ne ''dezvolta'' în capitalizm, era normal 250
ei, cu trecerea la ''civilizaţie'' se pare că  ni s-a schimbat dramatic organismul subit...

#4
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
As dori un raspuns mai la obiect, adica fix ce am intrebat, daca fara HDL si LDL analizele sunt irelevante si ce inseamna valoarea de 243, pentru ca eu nu am cu ce face comparatii decat cu marja de pe foaie si nu stiu cat de grav e.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
E marisor. Si mie-mi iesea 250 totalul si nu-l prea bagam in seama, dar cand am facut un ecograf doctorita mi-a spus ca am depuneri de colesterol pe artere cam mari pt varsta mea si ar fi bine sa fac ceva sa-l scad.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Notsure, on 19 mai 2016 - 14:28, said:

As dori un raspuns mai la obiect, adica fix ce am intrebat, daca fara HDL si LDL analizele sunt irelevante si ce inseamna valoarea de 243, pentru ca eu nu am cu ce face comparatii decat cu marja de pe foaie si nu stiu cat de grav e.
Fa detaliat + Trigliceride/Colesterol VLDL. Afli rezultatele, spui varsta si sexul, atunci primesti pareri in firea lor.

#7
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Daca e mare nu conteaza cum il imparti, tot nu e bine. Nu e grav, dar incerca sa-l tii sub control si sa-ti mai faci analize din cand in cand sa vezi care e trendul.

Cat despre limita de 250 inainte de capitalism nu pot sa zic decat ca atunci daca murea cineva de inima la 65 de ani ziceai ca si-a trait viata, acum zici tanar saracu...

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
M-am dus fara trimitere si nu m-am informat inainte si nici acolo nu m-au intrebat de care, cum...
O sa revin dupa ce refac analizele
Multumesc

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 Notsure, on 19 mai 2016 - 14:28, said:

As dori un raspuns mai la obiect, adica fix ce am intrebat, daca fara HDL si LDL analizele sunt irelevante si ce inseamna valoarea de 243, pentru ca eu nu am cu ce face comparatii decat cu marja de pe foaie si nu stiu cat de grav e.

Uite un raspuns mai la obiect.
Acel 243mg  este destul ca sa-si frece mainile felcerii si sa-ti prescrie minimum doua feluri de pastile,printre care foarte posibil Lipantil.Cu asta.daca n-ai avut treaba cu ficatul pana acum,ai mari sanse sa ai de acum inainte.
Pentru ca doctorii nu cauta cauza,ei vor sa atenueze efectul.Asa mai castiga si ei un ban cinstit si fac punga groasa si fabricantii pastilelor mortii,adica medicamentele.

 mihaicsm, on 19 mai 2016 - 14:53, said:

Daca e mare nu conteaza cum il imparti, tot nu e bine. Nu e grav, dar incerca sa-l tii sub control si sa-ti mai faci analize din cand in cand sa vezi care e trendul.

Cat despre limita de 250 inainte de capitalism nu pot sa zic decat ca atunci daca murea cineva de inima la 65 de ani ziceai ca si-a trait viata, acum zici tanar saracu...

Ai dreptate.
De exemplu se murea pe capete atunci in arenele sportive,nu ca acum cand totul e lapte si miere si fac sportivii performanta.Din pacate lapte si miere din chimicale. nocive,mortale.

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 sarac.lipit, on 19 mai 2016 - 14:24, said:

pînă a ne ''dezvolta'' în capitalizm, era normal 250
ei, cu trecerea la ''civilizaţie'' se pare că  ni s-a schimbat dramatic organismul subit...
Ia ceva de coma la plural = razi si plangi -
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RebjXaK6gEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 sarac.lipit, on 19 mai 2016 - 14:24, said:

pînă a ne ''dezvolta'' în capitalizm, era normal 250
ei, cu trecerea la ''civilizaţie'' se pare că  ni s-a schimbat dramatic organismul subit...

D'aia avem printre cei mai multi bolnavi de inima din Europa?

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu am de gand sa iau pastile daca iese iar mare, reduc din mancarurile naspa, ca acum nu tin cont, mananc tot felul de prajeli si mai rar legume/fructe. Si sa fac mai multa miscare. Atata timp cat nu va fi exagerat de mare, incat sa necesite pastile si sa nu-l pot controla.

#13
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
La acea valoare nici nu se dau pastile, insa trebuie sa iti schimbi alimentatia si apoi sa mai verifici inca o data.
Nu e bine sa ramai cu valoare mare a colesterolului , riscul instalarii aterosclerozei este destul de mare.

 Notsure, on 19 mai 2016 - 16:30, said:

Nu am de gand sa iau pastile daca iese iar mare, reduc din mancarurile naspa, ca acum nu tin cont, mananc tot felul de prajeli si mai rar legume/fructe. Si sa fac mai multa miscare. Atata timp cat nu va fi exagerat de mare, incat sa necesite pastile si sa nu-l pot controla.
Pai cu un asemenea stil de viata era ciudat sa nu ai colesterolul marit . Trigliceridele au iesit bine sau nu le-ai facut ? Combinatia de hipercolesterolemie si hipertrigliceridemie nu este deloc grozava.
Momentuan nu se impun pastile , doar schimbarea stilului de viata . Daca colesterolul e peste 300 atunci se impune un tratament medicamentos.

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Imperathor, on 19 mai 2016 - 15:45, said:

D'aia avem printre cei mai multi bolnavi de inima din Europa?
tind să cred că stresul este infinit mai nociv.
personal beau sucuri din sfeclă roşie cu morcov şi lămîie
pastile am luat doar de durere de dinţi.
cele bune! şi din dietă se rezolvă orice! inclusiv cancerul.
sunt curios dacă inţiatorul a luat ceva măsuri alimentare...după aflarea rezultatelor....primul pas ar fi pas la tutun şi alcool.

Edited by sarac.lipit, 19 May 2016 - 16:52.


#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu am facut nici trigliceridele, o sa fac zilele urmatoare.

M-am uitat pe net, dar nu ma pot lamuri exact cu dieta. Carnea rosie, mai ales grasa, e clar ca afecteaza. La fel untul si margarina. Nu m-am lamurit in legatura cu uleiul, pentru ca mananc mult prajit. Zaharul pare si el sa afecteze, dar parca nu am vazut ceva explicit. Mananc si mult zahar.

#16
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Un regim alimentar este întotdeauna bun, dar te sfătuiesc să găseşti un doctor cinstit, care este dispus să spună adevărul sau mai caută pe net şi vei afla că din valoarea totală a colesterolului, alimentaţia contribuie undeva cu 15-20 la sută. Ceea ce creează o creştere puternică a valori colesterolului este inflamaţia vaselor de sânge şi vei rămâne surprins, că acest colesterol mult hulit "face bine", adică încearcă să rezolve aceste inflamaţii. Cu cât aceste inflamaţii sunt mai dese şi mai mari cu atât valoarea colesterolului este mai mare, indiferent cât regim ţii.
  La fel de bulversat am fost şi eu ca tine şi am întrebat doctorul, care a recunoscut că am dreptate. I-am propus să rezolvăm atunci cauza, adică inflamaţiile vaselor de sânge şi mi-a spus că e greu de controlat acest proces, pentru că se întâmplă undeva la nivel celular. Ideea este că statinele (Sortis şi altele echivalente) luate timp îndelungat afectează ficatul. Aşa că procedura este ca să iei statine până se reglementează valoarea colesterolului apoi te opreşti şi repeţi analiza după câteva luni, ca să vezi trend-ul.  În ce priveşte mâncarea alege întotdeauna untul în detrimentul margarinei, măcar el este natural şi recunoscut de organism. Nu fă totuşi excese de grăsimi, ca să elimini măcar acel 15 la sută colesterol sintetizat din alimentaţie. Să şti că am văzut destui oameni slabi, care aveau un colesterol mare. Tu cu 240 poţi fi linistit şi dacă îl poţi ţine sub control nu te agita. Ca idee, pragul de colesterol acceptat acum este şi mai scăzut are valoaea de 200. Aş că judecă şi tu, de la 260 s-a ajuns la 220, iar acum este 200. Trăiască producătorii de medicamente şi vacanţele în locaţii exotice ale medicilor care prescriu la greu statine.

#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Notsure, on 19 mai 2016 - 16:55, said:

La fel untul si margarina. Nu m-am lamurit in legatura cu uleiul, pentru ca mananc mult prajit. Zaharul pare si el sa afecteze, dar parca nu am vazut ceva explicit. Mananc si mult zahar.
Margarina nu afecteaza colesterolul , afecteaza altceva .
Prajeli- de astea trebuie sa uiti
Zahar - eliminat pe cit posibil, foarte toxic mai ales cel alb rafinat
250 este valoarea optima dar a fost coborata artificial la 200 si imediat au aparut 36 mil. de bolnavi , care nu-i asa trebuie sa ia tratament , un simplu calcul de Crestol (care trebuie luat TOATA viata plus LIV 52 ca-ti distruge celula hepatica) si iaca ce de banuti sar in sus , dar na , noi sa fim tonti sa-i credem si sa luam for life tratament . L-am avut si 300 , l-am coborat prin alimentatie , ma mai scap si eu la minuni, o berica ...

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
colesterolul marit nu-i o boala, e un factor de risc, la fel cum factori de risc sunt si fumatul, consumul de bauturi alcolice, supraponderabilitate, sedentarismul s.a.

Edited by Fane, 24 May 2016 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate