Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Hm, Cluj sau Bucureºti?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai reflecta la asta. Multi stiu o limba straina, cel putin cat sa se descurce in ce practica, dar fac si altceva util. Nu spun ca un absolvent de limbi straine n-ar putea fi translator, profesor ori altceva. Insa treaba-i firava doar din asta pana la batranete !

Edited by neagu_laurentiu, 21 May 2016 - 19:59.


#74
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postneagu_laurentiu, on 21 mai 2016 - 19:58, said:

Pai reflecta la asta. Multi stiu o limba straina, cel putin cat sa se descurce in ce practica, dar fac si altceva util. Nu spun ca un absolvent de limbi straine n-ar putea fi translator, profesor ori altceva. Insa treaba-i firava doar din asta pana la batranete !

Mulţumesc de răspuns, chiar ai dreptate.

#75
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
In orasele mari vei observa ceva super- lumii nu-i pasa ce faci:)absolut deloc.In Bucuresti viata depinde de buzunarul tau- cazare la camin sau garsoniera. La facultate vei invata doar ce trebuie sa inveti:)..Daca esti la limbi straine- ai nevoie de medie mare pentru a intra la fara taxa. Taxa te omoara, din toate punctele de vedere (caminul mult mai scump) si vei da  in jur de 45 de mil..
Viata intr-adevar este misto ca student. Facultatea nu conteaza- te duci la ore doar pentru a stii ce sa inveti (daca esti la uman). La profil real, ai nevoie de matematica, altfel vei fi un prost:). Am intalnit dobitoci care mi-au gresit toate laboratoarele- toate calculele, pentru ca, nu stiau ca inmultirea, se face inaintea adunarii (2+2*2).

La inscriere- banuiesc ca se face pe dosar- toti vor fi super ok cu tine, toti profii:))..Dar sa stii un lucru- ei au tot interesul sa te inscrii la ei:)..Tine mine- tu decizi;)..nu te lasa influentati de ei;)

Bafta la bac;)  cu prima ocazie, sa pleci din tara;)).. nu merita;)

#76
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postmeow91, on 24 mai 2016 - 09:52, said:

In orasele mari vei observa ceva super- lumii nu-i pasa ce faci:)absolut deloc.In Bucuresti viata depinde de buzunarul tau- cazare la camin sau garsoniera. La facultate vei invata doar ce trebuie sa inveti:)..Daca esti la limbi straine- ai nevoie de medie mare pentru a intra la fara taxa. Taxa te omoara, din toate punctele de vedere (caminul mult mai scump) si vei da  in jur de 45 de mil..
Viata intr-adevar este misto ca student. Facultatea nu conteaza- te duci la ore doar pentru a stii ce sa inveti (daca esti la uman). La profil real, ai nevoie de matematica, altfel vei fi un prost:). Am intalnit dobitoci care mi-au gresit toate laboratoarele- toate calculele, pentru ca, nu stiau ca inmultirea, se face inaintea adunarii (2+2*2).

La inscriere- banuiesc ca se face pe dosar- toti vor fi super ok cu tine, toti profii:))..Dar sa stii un lucru- ei au tot interesul sa te inscrii la ei:)..Tine mine- tu decizi;)..nu te lasa influentati de ei;)

Bafta la bac;)  cu prima ocazie, sa pleci din tara;)).. nu merita;)


Hm, mulţumesc de sfat, dap, am să plec.

#77
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostDoub, on 21 mai 2016 - 10:52, said:

Rudele nu sunt un motiv să dau acolo. Nu-mi sunt super apropiate, plus că simt nevoia să mă distanţez şi să încep ceva nou. Cum spuneam, dacă aş şti că în Cluj mi-ar fi mai ok, distanţa nu ar reprezenta nicio problemă. Păi, cam da, având în vedere că stau într-un oraş mic, normal că ele nu pot fi comparate cu oraşele mari la capitolul distracţie sau cultură. Mersi de răspuns.

Oricât de reci sunt relaţiile, rudele alea te pot ajuta să te integrezi în societatea clujeană sau bucureşteană sau ieşeană sau oricare ar fi ea.
O să observi tu singur cum există bisericuţe între nativi şi emigranţi...
Dacă o să mergi în Cluj sau în Bucureşti şi toţi prietenii tăi or să fie ca şi tine, veniţi de la sute de km, dacă o să îţi petrecei mai tot timpul liber cu emigranţi şi în cluburi de emigranţi, atunci nu o să guşti nici măcar o picătură din bucuria de a fi clujean/bucureştean/timişorean/ieşean.
Asta ţi-o spune un nativ timişorean care face imediat diferenţa între un boboc venit dintr-un sat de prin Ardeal în Timişoara şi un reşiţean,craiovean care stă aici de ani de zile. Să nu crezi că e ca în filme, să te integrezi e mai greu decât crezi.

#78
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004

View PostVelaxa, on 02 iunie 2016 - 13:33, said:

bucuria de a fi clujean/bucureştean/timişorean/ieşean.

Nu exista o astfel de bucurie!
Poti fi nativ si sa nu te integrezi, din varii motive. Poti veni de curand, si iata-te integrat aproape imediat in orasul respectiv, depinde de tine, de valoarea ta, de ceea ce esti, ceea ce faci etc.

#79
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdark, on 02 iunie 2016 - 15:04, said:


Nu exista o astfel de bucurie!
Poti fi nativ si sa nu te integrezi, din varii motive. Poti veni de curand, si iata-te integrat aproape imediat in orasul respectiv, depinde de tine, de valoarea ta, de ceea ce esti, ceea ce faci etc.

Cum să nu există?
Desigur că există destui studenţi care se integrează în oraşele noi şi fără să aibe prieteni acolo sau familie. Dar nu toţi reuşesc asta, ţi-o spus din propria experienţă, majoritatea nu ştiu să se bucure de Timişoara, aşa cu bune şi rele cum e oraşul

#80
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004

View PostVelaxa, on 02 iunie 2016 - 19:09, said:

Cum să nu există?
Desigur că există destui studenţi care se integrează în oraşele noi şi fără să aibe prieteni acolo sau familie. Dar nu toţi reuşesc asta, ţi-o spus din propria experienţă, majoritatea nu ştiu să se bucure de Timişoara, aşa cu bune şi rele cum e oraşul
Unii studenti mai si invata, ca de aia au venit la facultate. Invata pe rupte, sa acumuleze cunostinte ca sa poata prinde un job in acest oras, sa-si permita un credit bancar pentru locuinta si apoi au tot timpul sa se integreze...
Viata e dura! Concurenta e acerba. Daca nu invata in timpul facultatii, atunci cand? Si daca nu-i angajeaza nimeni, se intorc in localitatile de origine, parintii nu-i pot tine la nesfarsit sa le toace banii prin Cluj-Napoca/ Bucuresti!

Edited by dark, 03 June 2016 - 11:29.


#81
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 14:21, said:

- pentru un notar este extrem de usor sa obtina o autorizatie de traducator pentru unul din oamenii lui cu specializarea in DREPT sau cum am mai afirmat cu DREPT+LIMBI STRAINE
- chiar daca un traducator extern notariatului face traducerea respectiva , notariatul poarta raspunderea LEGALIZARII acestuia , asta e cel mai important lucru iar pentru asta ORICUM contractul tradus de "autorizatul extern" va fi din nou verificat la sange de un absolvent de Drept/ASE din CADRUL NOTARIATULUI
- asa ca notarii vor sa incaseze ei toti banii si merg pe INTERN , in plus deja majoritatea au experienta in CONTRACTARE si NICIODATA nu vor merge pe un tinerel cu autorizatie proaspat iesit din facultate

Mnu.

Edited by Steetch, 03 June 2016 - 13:02.


#82
steveLB

steveLB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2016

View PostVelaxa, on 02 iunie 2016 - 13:33, said:

Să nu crezi că e ca în filme, să te integrezi e mai greu decât crezi.

doamne , ce probleme aveti , atunci cum vati purta cu mine ( scoala facuta in germania, si o romana pocita, nu stiu regulile cu "-") ? Mati da afara din Romania ? Mati baga la Sirieni ? Aici in germania, ca strain mascul tot numai cu straini vei da, nemti nu te baga in seama nici in scoala, nici in facultate, nici la munca. Poti sa bei o bere cu iei, dar tot fara prieteni mergi acas. Ca strain feminin esti bagat si de cativa nemti ( din ce cauza credeti voi ;) ) in seama. Dar un neamt de la oras sa nu bage un neamt de la sat in seama, nu prea am vazut.

ce mai vreau sa adaug , legat de limba:
si in germania gasesti someri printre cei care au terminat "doar" facultatea de litere, cei care au terminat germana, vor sa fie jurnalisti ( mai sus parca scria unde duc "cartile printate", asa si aici) , cei care termina engleza , sorry dar nui nimica special in ziua de astazi, un inginer stie engleza lui (fara nici nu esti invitat la interview), international Busines ( la fel), etc.. adica si in germania, doar ca sti o limba sau doua nu te ajuta la nimic, faci munca de necalificat ( cu noroc mai folosesti si limba care ai invatato in plus).

de studentie:
din cauza ca dupa studetie vine sasa munca bazata doar pe " cash" ( nu prea vei avea timp sa faci chesti care te passioneaza, tu mereu vei lucra sa isi indeplineasca altcineva visele lui)  este bine sa traiesti viata de student, cash putin, chefuri, conostinte , experiente (bune, chiudate, cu alti oameni) si pe langa sa inveti destul de bine sa primesti "biletule de intrare" (ca altceva nu e licenta) pentru un job "mai bun" .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate