Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#487
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Bridge mode înseamnă să folosești echipamentul lor doar pe post de modem, iar de partea de net să se ocupe routerul. Avantajul ar fi că îți poți administra conexiunea (port forwarding, DMZ, etc.). Echipamentul lor e destul de limitat din punctul ăsta de vedere.

#488
cristialex04

cristialex04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.06.2017
Mulțumesc mult! Eu nu-s așa avansat, mă temeam că nu pot conecta SmartTv ul la wireless :))) Dacă voi vrea bridge mode am văzut că sunt instrucțiuni pe forum.

#489
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Finalul parteneriatului cu T se pare ca se intrezareste:

http://www.economica...-5g_139343.html

==============================
"Ştim că suntem puţin în urmă cu acoperirea, poate ne-am complăcut datorită parteneriatului cu Orange, dar acum extindem reţeaua într-un ritm foarte alert. Ne-am dat seama, în ultimii doi ani, că având în vedere creşterea puternică a traficului de date, şi având în vedere ceea ce va aduce viitorul în această privinţă, nu este posibil să fii dependent în această măsură de un partener extern. Trebuie s-o faci cu mâna ta, iar noi suntem într-o poziţie unică pentru că, având în vedere densitatea de care are nevoie tehnologia 5G, nu este nimeni mai bine poziţionat decât un operator fix care are deja fibră optică instalată în milioane de locaţii din toată ţara.
Astfel, dincolo de un anumit punct în timp, nu mai are sens să continuăm parteneriatul. Acesta a fost foarte folositor pentru a veni din urmă, pentru a ţine pasul cu concurenţa atunci când a fost nevoie", a afirmat Timos Tsokanis.
===================================

Edited by emanu900, 15 June 2017 - 19:48.


#490
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ce ziceam... :)

#491
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Fibra optica instalata in milioane de locatii din tara?

#492
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Nemții investesc masiv şi Orange poate să facă acelaşi lucru. Poate instala mii de antene 4g (compatibile şi 5g) în rural şi investi în propriul dth. Eventual şi în propria fibră optică, dar cred că e mai greu.
Până acum, investiția în 4g a fost destul de slabă în timp şi mă gândesc, aşa cum o spun de ceva vreme, că e timpul să facă ceva concret şi rapid. Faptul că s-au lăsat pe tânjeală că au fibra T, a fost o strategie greşită.

#493
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era clar ca nu o sa ii accepte Telekom la nesfarsit. :)

Cat timp nu au retea proprie de fibra n-au ce face.

#494
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,218
  • Înscris: 22.02.2017
Sigur cei care au acum servicii Orange prin fibra Telekom vor fi transferati la Telekom. Ceea ce e bine, o sa prinda DS-urile, si inca vreo 10 posturi in plus (la TV).

La internet nu cred ca o sa fie vreo diferenta.

#495
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum televiziunea e livrata si acum tot prin Telekom... doar netul vine de la Orange. Desi nici acolo nu mi-e clar daca Orange a investit in OLT-uri si ONT-uri sau si alea-s tot ale T.

#496
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Pot să-şi facă propria rețea de fibră. Dar costă ceva bănuți. Sau bagă antene 4g cu CA şi în rural,  în toate locațiile existente şi oferă mulți gb la net fix.

#497
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Are cineva serviciul instalat prin FTTB?
Ma intereseaza cum au facut cu TV-ul, fiindca din cate am vazut in shop stb-ul se conecteaza prin cablu coaxial, iar modemul VDSL are numai porturi ethernet.

Voiam sa "risc" o portare de la Telekom daca obtin o oferta buna, dar nu as prea vrea sa fac alte gauri prin pereti sa mai trag un coaxial de afara.

#498
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddelin, on 04 iulie 2017 - 10:00, said:

Are cineva serviciul instalat prin FTTB?
Ma intereseaza cum au facut cu TV-ul, fiindca din cate am vazut in shop stb-ul se conecteaza prin cablu coaxial, iar modemul VDSL are numai porturi ethernet.

Voiam sa "risc" o portare de la Telekom daca obtin o oferta buna, dar nu as prea vrea sa fac alte gauri prin pereti sa mai trag un coaxial de afara.
tv-ul iese din ont.
la fel si internetul tot din ont.
este ont cu iesire catv.
La vdsl se trag 2 cabluri.

#499
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am înțeles, pacat ca stb-ul nu se conecteaza prin ethernet la router...

#500
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Au acelasi ONT Huawei HG8247 ca si Telekom doar ca la Orange i-au pus firmware custom si i-au spus Internet Box 1000 ...

#501
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate in bloc am doar FTTB cu pizzabox la subsol, deci fara ONT in casa...

#502
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddelin, on 04 iulie 2017 - 15:12, said:

Din pacate in bloc am doar FTTB cu pizzabox la subsol, deci fara ONT in casa...
Deci VDSL prin 2 fire telecom + cablu de la orange (prin telekom).

#503
botirolando

botirolando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.03.2007
Cei care aveti orange de 1000 aveti pb cu tv, ca la mine de o sapt m a inebunit, imi da mereu blocaje, i am sunat nu stiu de cate ori . Mai are cineva in valcea si are probleme??

#504
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbotirolando, on 09 iulie 2017 - 21:04, said:

Cei care aveti orange de 1000 aveti pb cu tv, ca la mine de o sapt m a inebunit, imi da mereu blocaje, i am sunat nu stiu de cate ori . Mai are cineva in valcea si are probleme??
Verifica semnalul sa fie peste 75%.
La ce posturi apar blocaje?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate