Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#2053
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

View Postcipri2006, on 29 aprilie 2022 - 10:15, said:

Viteza maxima pe lan la abonamentele de 2000 nu prea au cum ca nu au port lan de 2 gbps ONT-urile orange. Cine stie cat o mai dura pana or aduce. Pana atunci trebuie facute combinatii cu ONT Wifi 6+Router cu lan-uri de 2 gbps etc. Mda....

Vorbeam de limita la 600mb/down pe port la orice abonament. A mai postat cineva ca are ambele porturi active si nu prindea mai mult de 500mb

Edited by Infamou5, 29 April 2022 - 10:51.


#2054
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 19.10.2006
Aha, am inteles. O sa ii sun si eu zilele astea sa vad ce se poate rezolva...Imi da drumu la viteza care am avut-o mereu (pana sa mai verific viteza Posted Image ) sau raman asa. Sau ma mut la RDS ca au venit si astia prin zona.

#2055
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008
Cu ONT-ul scos din bridge. Degeaba iti iei abonamentul Fibra 2000, nici macar uploadul de 1gb nu ofera. Nu mai spun ca nu au fost in stare sa imi activeze al 2lea port lan.

wifi ONT: https://www.speedtes...e4-439e34fcd5bb

port lan ONT: https://www.speedtes...15-910fa3784475

Macar au redus pingul la 15ms.

Edited by Infamou5, 05 May 2022 - 21:40.


#2056
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 Infamou5, on 05 mai 2022 - 21:40, said:

Nu mai spun ca nu au fost in stare sa imi activeze al 2lea port lan.

N-au fost in stare sau n-au vrut ?

#2057
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

 marcel201, on 06 mai 2022 - 05:58, said:

N-au fost in stare sau n-au vrut ?

Nu au putut. Mi-au spus ca de partea lor e activat dar ONT-ul nu reactioneaza la setari. S-au chinuit zile sa il scoata din bridge. Trebuia sa ma sune din nou si sa stabileasca daca imi trimite altul dar nu am primit niciun semn.

#2058
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Dupa miliarde de ani de incercari de a face upgrade de la anticul abonament Telekom de 100mbps, am reusit in sfarsit sa-i conving pe cei de la Orange sa lege in subsol cutia noua pentru fibra ce poate pana la 2000mbps. Problema este ca nu pot folosi traseele vechi si voi ajunge cu fibra la usa de intrare in apartament, unde voi pune acel router al lor. De acolo, nu am cum sa merg decat cu wi-fi prin tot apartamentul (PC, NAS, TV, Streamer ...). Mai am 2 "cuburi" de la Ubiquiti ( https://store.amplif...-hd-mesh-router ) pe care le folosesc pentru a primi semnal de la acel router Orange. Din Ubiquiti merg apoi cu fir catre device-uri. Cateva intrebari :

1. Cam ce viteze vedeti strict pe wi-fi in medie ? (am vazut zona 400-650mbps specificat pe alocuri)
2. Cam cum sta acest router cu emisia la distanta ? Un cub Ubiquiti ar fi la 4m in camp deschis de routerul de la intrare si asta cred ca primeste maxim posibil. Celalalt e cam la 8-10m si vreo 2 pereti din zidarie intre iar aici am PC-ul mare
3. Daca routerul Orange nu e suficient de puternic se poate inlocui cu altul aftermarket mai potent sau trebuie folosit si cel Orange primul si apoi legat un altul de el cu un fir scurt alaturi ?

#2059
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.04.2013
Routerul orange ramane in bridge.

#2060
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
1. Viteza pe wifi depinde de extrem de multi factori, Cu receptor capabil,  cu Wifi 6, langa router Huawei, ar trebui sa vezi pe speedtest pe server Orange din RO si peste 1,5Gbps. Odata schimbate oricare din caracteristicile enumerate in propozitia anterioara viteza va scadea semnificativ.
2. Nu poti macar primul AP sa-l conectezi pe cablu la ONT ? E greu de aproximat dar vitezele la un device conectat la AP-ul doi vor fi mult mai mici fata de ce ai langa ONT.
3. Abonamentul Fibra 2000 nu merge cu ONT-ul in bridge, deci daca alegi Fibra 2000 routerul Huawei de la Orange ramane in mod router . Poti pune routerul personal dupa el dar vei avea double NAT.

Edited by MD, 09 June 2022 - 00:06.


#2061
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004

View PostMD, on 09 iunie 2022 - 00:05, said:

1. Viteza pe wifi depinde de extrem de multi factori, Cu receptor capabil,  cu Wifi 6, langa router Huawei, ar trebui sa vezi pe speedtest pe server Orange din RO si peste 1,5Gbps. Odata schimbate oricare din caracteristicile enumerate in propozitia anterioara viteza va scadea semnificativ.
2. Nu poti macar primul AP sa-l conectezi pe cablu la ONT ? E greu de aproximat dar vitezele la un device conectat la AP-ul doi vor fi mult mai mici fata de ce ai langa ONT.
3. Abonamentul Fibra 2000 nu merge cu ONT-ul in bridge, deci daca alegi Fibra 2000 routerul Huawei de la Orange ramane in mod router . Poti pune routerul personal dupa el dar vei avea double NAT.

1. Aici sunt specs de la Ubiquiti Amplifi > https://amplifi.com/...i_Datasheet.pdf (nu stiu daca are wi-fi 6 dar vad standard 802.11AC cu viteza > "13 Mbps to 1300 Mbps (MCS0 - MCS9, VHT 20/40/80)"
2. Te referi sa pun unul din cele 2 Ubiquiti langa routerul Orange legat cu fir scurt si sa emita Ubiquiti semnalul ? Asta pot face daca e nevoie dar mai trebuie sa cumpar unul pentru ca de cele 2 am nevoie sa primesca semnalul prin wi-fi pentru PC/NAS si respectiv TV/Streamer.
3. Daca nu merge cu ONT in bridge, inseamna ca nu pot lega rouerul meu alaturi sa emita el wi-fi fara acel double NAT. Dar de ce nu se poate la Fibra 2000 ? La fibra 1000 se poate ?

PS : Tipul de la Orange mi-a confirmat ca routerul pe care-l voi avea este Internet Box wi-fi 6 > https://www.orange.r.../#internetfibra

Edited by fuscobal, 09 June 2022 - 10:30.


#2062
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
1.802.11ac = wifi 5
  802.11ax = wifi 6
2. Daca legi prin cablu AP-urile vei pastra viteza de pe ONT (sigur in functie si de specificatiile portului LAN din ONT adica in cazul acesta 1Gbps), daca folosesti conexiuni wireless intre ONT si AP-uri vei pierde mult la fiecare conexiune. Amplifi e un router si 2 AP-uri, routerul conecteza-l prin cablu (de ce scurt?) la ONT Huawei Wifi 6.
3. Ce suprafata are apartamentul de ai nevoie de 3 AP-uri (router si 2 AP-uri) pentru a-l acoperi ?  Nu cred ca ai inteles ce ofera abonamentul Fibra 2000.  Primesti un ONT Huawei cu Wifi 6 dar cu porturi WAN si LAN doar de 1Gpbs, deci din el nu poti vedea mai mult de 930-940Mbps pe speedtest pe un cablu. Abonamentul insa iti permite sa conectezi 2 cabluri la ONT sa zicem la 2 PC-uri si pe fiecare sa ai 930-940 Mbps deci adunate ajung la ce zic ei acolo 1800Mbps.

In concluzie daca pui ONT-ul in bridge nu mai ai Wifi-ul lui deci adio viteze peste 1Gbps (langa ONT singur ca dupa un perete ...) si nici nu mai poti conecta 2 device-uri simultan sa poti avea pe fiecare 1Gbps ... nu cred ca exista obtiune de bridge la acest abonament, nu ar avea rost pentru ca nu poti beneficia de ce ofera abonamentul. Daca vrei sa beneficiezi de abonamentul F2000 acest ONT ar trebui sa-l  conectezi la routerul tau care sa stie load balacing .
La Fibra 1000 nu primeste ONT-ul cu Wifi 6 primesti tot un Huawei dar doar cu Wifi5, acesta poate fi pus in bridge si scapi de dublu NAT.

Edited by MD, 09 June 2022 - 15:22.


#2063
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi descrie mai bine situatia din teren.

1. Apartamentul are 165mp.
2. Fibra optica va intra in apartament deasupra usii principale si acolo pun routerul Orange.
3. In Living, la 4m distanta de usa intrare (camp deschis) am 1 Ubiquiti care acum primeste wi-fi de la anticul Router Telekom de 100mbps aflat in birou (primeste aproape maxim culmea).
4. In Birou, la 8-10m distanta de usa intrare (2 pereti intre) am 1 Ubiquiti care acum este legat cu fir de Telekom doar pentru a avea transfer intern gigabit intre PC si NAS (cel Telekom avea 100mbps si intern).
5. Din considerente estetice nu doresc sa trag nici un fir prin apartament de la Orange si pana la cele 2 Ubiquiti, asa ca sunt blocat la wi-fi orice ar fi. Acum am 100mbps si la limita ma descurc (chiar si Netflix prin wi-fi merge fluid ... probabil Netflix comprima cumva imaginea sa poata face fata conexiunii si pierde din calitate pentru a nu sacada), deci probabil si daca vad peste 300Mbps la PC si TV tot e viteza luminii fata de ce am acum.

Astfel, am nevoie de varianta in care acel Orange sa emita maximul posibil prin wi-fi (viteza si acoperire pana la cele 2 Ubiquity).

#2064
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
salutare!

am de 1 an si jumatate internet de 1 gb de la orange cu ont huawei .

problema pe care o intampin este ca mai mereu tv sau telefonul ,uneori si laptopul imi arata ca pe banda de 5ghz desi e conectat nu am internet.

orice i-as face pana nu dau restart nu isi revine

folosesc 3 telefoane , 3 tv ,1 laptop 2 imprimante

uneori si banda de 2.4 imi face aceasta problema .

voi aveti astfel de probleme ?

#2065
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
de vreo 2 ani aceeasi problema. e motivul pentru care ma voi muta de la ei.

#2066
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Daca ai stat 2 ani asa e clar ca nu te deranjeaza cu adevarat.

#2067
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
daca inveti sa traiesti cu o chestie deranjanta nu inseamna ca nu mai e deranjanta. am trecut tot ce se putea pe fir iar pe telefoane avem destul net inclus ca sa nu depindem de wifi. si in plus sunt niste achizitii moka pe care ar trebui sa le platesc si nu vreau(chiar daca as avea sau nu banii necesari)
mi-am batut capul cu reclamatii dar au facut cu bolta peste ele...astfel ca mai suport inca 3 luni pana cand e gata contractul.

ps: lasa sarcasmul deoparte cand nu ai toate datele problemei.

#2068
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
astept sa inchei si eu abonamentul si ma mut la digi , cu ei nu am avut probleme

#2069
sgmihai

sgmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 15.12.2003
1877 / 1035 mbps, Cluj, ora 4:20 abonament orange 2000, cu doua placi de retea folosite pentru multipath routing
https://www.speedtes...d8-631aea731ebc
Destul de enervant ca nu au un echipament cu port de 2.5gbps, s-au zgarcit la $5 sau cat ar fi costat in plus. rusine..

#2070
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Revin cu rugamintea unei solutii la cele descrise la postul #1211 , problema este ca routerul e blocat din configurări pe anumite setări.
DMZ si port forward nu pot fi setate deoarece nu exista un wan device creat.
Nu pot crea wan device pentru ca nu am access la aceasta setare.
Am sunat la Orange, am facut si solicitare scrisa , nu oferă asistenta pentru setări.
https://forum.softpe...6#entry26018709

Attached Files


Edited by alc2, 04 July 2022 - 17:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate