Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#1999
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
De cateva zile vad ca cableaza la greu Sirca- Baltati - Razboieni cred ca vin si in Targu Frumos... desi au proiectul depus la primarie din 2019... dar e prea tarziu...

#2000
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009
net
Promo1
2 euro reducere din taxa lunara de abonament pe toata durata pastrarii abonamentului.
Promo2
Abonamentul Fibra 1000 ofera 940 Mbps viteza maxima de download, 450Mbps viteza maxima de upload la 8
euro/luna TVA inclus.
Fibra 1000 3 euro ( TVA inclus) reducere la abonament (reducere orange love)
8 euro ab reducere 5 euro deci de plata ab internet 3 euro
perioada minima contractuala 24 de luni
maxima nu scrie dar deduc de mai sus ca pe toata durata pastrari abonamentului
iar la tv
7 euro/luna taxa de abonament.
Promo1
3 euro reducere din taxa lunara de abonament pe toata durata pastrarii abonamentului.
TV prin cablu Explore 3 euro ( TVA inclus) reducere la abonament (reducere orange love)
deci reducere 6 euro pt tv de plata 1 euro pt tv
in final de plata pt net 3 euro si pt tv 1 euro
deci net + tv 4 euro
Reducerile vor fi atata timp cat o sa am si pachetul orange love, la reducerile care fac referire la orange love

Edited by stiinta_craiova, 03 December 2021 - 21:45.


#2001
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
FTTH ORO (prin TLK)
Test comparativ cu TLK pe acelasi ODB pe topicul TLK
Attached File  DF5169E8-B199-45BC-AEBA-E5674D64EAD4.jpeg   222.14K   190 downloads
Attached File  67DC641F-B767-41D7-A1B2-408EF22AA5DF.jpeg   369.41K   202 downloads
Attached File  B1B111DB-A492-47A7-BE14-C73F62A7F657.jpeg   997.02K   191 downloads

Edited by MembruAnonim, 13 December 2021 - 12:30.


#2002
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
Revin și eu cu o problemă în ce privește internetul fix în localitatea Ungureni, Jud. Botoșani..
de 3-4 luni nu vrea să mai treacă de pragul de 650 Mbps... pe cablu, o să atașez un screenshot cu testul de viteză efectuat pe Wi-Fi 6 (noul ONT btw) :))

Attached Files



#2003
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2021

 Tudor112, on 04 februarie 2022 - 19:42, said:

Revin și eu cu o problemă în ce privește internetul fix în localitatea Ungureni, Jud. Botoșani..
de 3-4 luni nu vrea să mai treacă de pragul de 650 Mbps... pe cablu, o să atașez un screenshot cu testul de viteză efectuat pe Wi-Fi 6 (noul ONT btw) :))
Da, așa e cu viteza la Orange și in Suceava. De prin Octombrie a început sa scadă de pe la 940 la 650 MAX astăzi. Țin minte ca a venit un tehnician la mine prin Noiembrie cu o verificare la fibra și a zis ca nu vor mai fi vitezele așa mari din cauza deal-ului cu telekomul. Cu 650 tot ai 80MB/s minim pe dl. Să speram ca vor rectifica un pic viteza anul asta după ce termină cu telekomul.

#2004
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
A picat rețeaua în Pitești. Cică și-n alte localități din tara. (infrastructura TKR)

Si-a revenit.

#2005
Benster

Benster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2005
Am observat si eu o scadere a vitezei de download, nu am reusit sa trec de 700 Mbps. Este vreo explicatie oficiala din partea Orange?

Attached Files


Edited by Benster, 09 February 2022 - 09:48.


#2006
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 Benster, on 09 februarie 2022 - 09:46, said:

Am observat si eu o scadere a vitezei de download, nu am reusit sa trec de 700 Mbps. Este vreo explicatie oficiala din partea Orange?

[ https://transfer.sh/lG2mAP/090222-8241.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci nu sunt singurul cu aceeasi problema... din ce judet esti?

#2007
Benster

Benster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2005

 Tudor112, on 09 februarie 2022 - 09:47, said:

Deci nu sunt singurul cu aceeasi problema... din ce judet esti?
Tot din Suceava.

#2008
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 Benster, on 09 februarie 2022 - 09:46, said:

Am observat si eu o scadere a vitezei de download, nu am reusit sa trec de 700 Mbps. Este vreo explicatie oficiala din partea Orange?
Am Observat acum.... ai incercat sa faci teste si pe cablu?

 Benster, on 09 februarie 2022 - 09:48, said:


Tot din Suceava.
Eu sunt din Botosani, am impresia ca te tin minte, Viseu de sus? 😅

#2009
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2021
Cei de la relații clienți spun că viteza normala de dw e 550 deci e peste ea dacă aia 6 700, am vorbit cu o tipă de la ei. Eram curios dacă pot avea și eu ont ul pe wifi 6 dar doar la fidelizare pot sa îl obțin. Un tehnician mi-a zis când instalau fibra anul trecut ca viteza garantată la Orange fix e 60% din 1000 când e full de customeri legați la ea. Deci dacă reteaua e full și ai 600 minim e perfect normal.

#2010
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
daca ai sub 600 mbps poti sa faci reclamatie. fix ca la telekom. dar sa ai echipamente care sa suporte viteze de download care sa permita viteze de descarcare de peste 600 mbps. am facut urat cu telekom, findca viteza de net era foarte slaba si semnalul la iptv practic bloca vizionarea cursiva a programelor, facea freeze pe imagine la un anumit interval de timp, se bloca, apoi pleca mai departe dupa cateva zeci de secunde, etc. asta cand eram abonat la telekom. deci au avut de unde sa invete ca pot oferi doar 600 mbps din 1000 mbps abonament real. hoti la fel ca cei magenta!!!

cine se asemana se aduna, parca era o vorba... portocala cu magenta.

#2011
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
De curiozitate, de ce ar fura un operator “banda”?   Nu vad niciun castig aici, crezi ca cineva isi doreste comentarii negative pe forumuri sau pagina de FB😀.
Faptul ca nu atingi 940-950 Mbps in teste ( 1Gbps e mai greu din motive ce tin de overhead-uri etc) poate avea cauze multiple:
- heavy usage pe respectivul PON tree, desi statistic este destul de improbabil, poate imparti banda cu 10 useri care fac streaming video HD full time sau n useri care se dau pe site-uri de torente in mod continuu ;statistic vb viteza medie pt un user este undeva la. cativa Mbps
-terminalul sau aplicatia/browserul folosit limiteaza viteza afisata.
Oricum atunci cd vitezele amatinse nu sunt cele uzuale si se reclama acest fapt operatorul va dispeceriza resursele necesare pt remediere.
Nimeni nu fura pe nimeni, in fond si la urma urmei  nu esti contorizat la trafic si nici politici de tip FUP nu stiu sa fi fost implementate vreodata pe fix in RO

#2012
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
ca si utilizator casnic daca faci o reclamatie si ei vin si constata cu laptopul de serviciu ca ai viteza de minim 600 mbps, considera ca esti in parametii tehnici si atunci iti anuleaza reclamatia ca fiind nefondata. la fel daca ai echipamente slab dotate (placa de retea care nu suporta viteze de transfer de pana la 1000 mbps, procesor de ultima generatie, ssd ca si hard disk si memorie cat mai mare pe computer sau laptop). nu tin seama de viteze ce se prind prin wifi doar cele realizate prin conexiune directa cu computerul sau laptopul.

cand pe retea se realizeaza trafic la greu, sunt multi utilizatori conectati la acelasi odb, atunci ei iti pot oferi maxim 60% din valoarea abonamentului contractat. de aici spun ca sunt hoti sau smecheri.

Edited by Iaro, 09 February 2022 - 21:22.


#2013
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
Ok, inteleg logica ta, dar pana la urma tu platesti pt o conexiune pe care o imparti cu alti 63 de utilizatori in mod uzual, 2.5 Gbps la 64 de useri. In viata reala in probabil  99% din cazuri nu vei simti vreo  degradare semnificativa, dar prin absurd daca toti  vecinii tai ar fi heavy users vei avea o pb de viteza ( desi sunt putine apicatii cate consuma ff multa  banda constant exceptand poate strreamingul).
PON-ul a democratizat gigabitul in mediul casnic, xgspon-ul va face la un moment dat ac lucru pt 10 Gbps, dar niciodata nu vor veni la pachet cu garantii precum serviciile de tip metro ethernet/LL pt care resursele sunt fie alocate static fie prioritizate prin profil
Dar asta nu inseamna cum am mai spus , ca operatorul nu ar trebui sa verifice fct serviciului in parametri.

#2014
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 hornet1, on 10 februarie 2022 - 00:57, said:

Ok, inteleg logica ta, dar pana la urma tu platesti pt o conexiune pe care o imparti cu alti 63 de utilizatori in mod uzual, 2.5 Gbps la 64 de useri. In viata reala in probabil  99% din cazuri nu vei simti vreo  degradare semnificativa, dar prin absurd daca toti  vecinii tai ar fi heavy users vei avea o pb de viteza ( desi sunt putine apicatii cate consuma ff multa  banda constant exceptand poate strreamingul).
PON-ul a democratizat gigabitul in mediul casnic, xgspon-ul va face la un moment dat ac lucru pt 10 Gbps, dar niciodata nu vor veni la pachet cu garantii precum serviciile de tip metro ethernet/LL pt care resursele sunt fie alocate static fie prioritizate prin profil
Dar asta nu inseamna cum am mai spus , ca operatorul nu ar trebui sa verifice fct serviciului in parametri.
Inteleg ce ai spus aici, dar, asa cum stii, siua am ~650 mbps, insa noaptea la 2-3 am 500-550 mbps, ceea ce nu mi se pare normal :)))

#2015
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007

View PostTudor112, on 11 februarie 2022 - 12:06, said:

Inteleg ce ai spus aici, dar, asa cum stii, siua am ~650 mbps, insa noaptea la 2-3 am 500-550 mbps, ceea ce nu mi se pare normal Posted Image))

Pai se spunea pe la stiri, ca Romania e in top la videochat

#2016
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Te pomenesti ca aia cu videochatul sunt toti pe Orange. Chiar daca ar fi, cred ca se face upload, nu download. Si nu stiu cum se procedeaza, dar daca se foloseste un server intermediar faci upload o singura data pentru toti 'clientii'

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate