Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#1045
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Nu am optat pt Telekom deoarece nu am stiut cum sta treaba exact cu internetul asta de la Orange. Pt aproximativ aceiasi bani, nu cred ca merita sa stau cu 2 routere pe masa. Adica, ce avantaj as avea incat sa raman pe Orange?
Intreb ca si necunoscator, poate sunt avantaje pe care nu le stiu, la fel cum nu am stiut viteza internetului prin wireless.

#1046
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
Ma ustura ochii.
Gigele suntem totusi pe o arie profesionala, e rusinos sa nu cunosti cuvintele router si WiFi, puteai sa depui macar un minim de efort si sa cauti pe google.
"Wifii" e pluralul la WiFi sau de ce ai pus doi de "i"?

#1047
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
Treci pe la farmacie sunt o groaza de picuri de pus in ochii cu care poți scăpa de usturime....suntem într-adevăr pe forum profesional și recunosc că nu știu nici 5% din cit știu marea majoritate de aici ...încercăm să-i dau omului 2 3 idei pt că clar e derutat complet ....recunosc și faptul că am scris wifii in grabă de pe telefon ...fiind la servici chiar daca e simbata no frec la rece in fotoliu cautind greșeli .....nu mă refer neapărat la tine in mod special sunt multi care o fac ....puteam să-i spun și că conexiunea wireless nu suporta mai mult de cit prinde el dar nu cred că asta l-ar fii.ajutat ....și poate îi răspunzi că tot în ceața e omu.corect gramatical și cu marile cunoștințe în domeniu pe care sunt singur că le ai și surpriza poate prinde Omu 250 Mbps.......prin wifi....

#1048
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
A primit deja raspuns. Daca vrea un singur echipament care ofera viteza mai mare pe WiFi va trebui sa opteze pentru Telekom sau UPC.
La RDS daca se intoarce si alege un abonament mai mare de 100 Mbps va fi trecut pe FTTH si primeste un echipament similar cu cel Orange, iar pentru o viteza mai mare va fi nevoit sa foloseasca un al doilea echipament, cum ar fi router-ul Kaon AR4010.
La Orange ONT-ul nu poate fi pus in bridge, pentru a evita dublu NAT trebuie folosit router-ul in mod AP.
De mentionat ca doar RDS si UPC au IPv6.

#1049
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Asta nu stiam, ca si la RDS voi fi nevoit sa folosesc tot 2 routere pt viteza mai mare prin wireless.

Deci raman doar cu UPC si Telekom..

Dar de curiozitate, voi de ce ati ales Orange ca si furnizor?


#1050
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am ales Orange pentru că am toate serviciile de la ei și pentru că am fost mulțumit de serviciile lor ( am multe), pe care le utilizez( unele ) de peste 20 de ani. Nu vreau să am de-a face cu Telekom!

Edited by vio73, 09 February 2019 - 16:35.


#1051
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
La fel si eu, foarte multumit, netul fix de la Orange merge ireprosabil. Pentru viteze mari pe wireless am achizitionat un router wifi cu AC pe care l-am pus in acces point si pe care l-am conectat la unul din porturile lan ale ont-ului de la Orange.

#1052
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie sincer nu mi se pare că Orange ar veni cu ceva in plus, ba mai mult mi se pare cel mai slab pachet dintre toti providerii mari.

#1053
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,354
  • Înscris: 03.04.2004
Pachetul asta de 11 Euro la Orange care iti ofera si Gigabitul plus maximul pe TV eu zic ca bate si T (13 Euro initial si pe urma 16 Euro pe luna) si UPC-ul (la 12.5 Euro).
Daca mai pui ca mai dau si 100 GB bonus in share (asta daca ai macar 2 abonamente de mobil) chiar prinde bine.

Sagecom-ul ala de la T nu se compara cu alte routere de pe piata la preturi decente pentru performanta in 5 Ghz (acoperire + viteza).

#1054
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totuși Orange nu are iptv, nu are canale in plus față de T, nu are arhivă, nu are AC, nu are ipv6. Da, in pachet probabil ca e atractiv, dar așa luat separat mi se pare un serviciu slab.

#1055
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,354
  • Înscris: 03.04.2004
Contractul de share-infra (sa zicem) probabil ca e foarte restrictionat pe accesul care il are ORO la indemana a-l vinde clientilor.
Cumva e normal ca 'ciresele de pe tort' sa ramana in-house ca sa aiba ce vinde si T ceva in afara standardului.
Cumva cum e si cu Renault vs Dacia pe zone categoriei de pret mediu spre low.

Edited by emanu900, 09 February 2019 - 21:57.


#1056
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
Super viteza de 1Gbps. Posted image

Attached Files


Edited by ioanradu, 11 February 2019 - 08:19.


#1057
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010

Vizualizare mesajioanradu, pe 11 februarie 2019 - 08:09, a scris:

Super viteza de 1Gbps. Posted image
In ce aplicatie/platforma ai facut pozele astea ? Vad speedtest, dar de unde ai generat pozele ?
LE: Cred ca am gasit, pe site-ul Digi.

Edited by enrique24, 12 February 2019 - 12:37.


#1058
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aici.

#1059
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010

Vizualizare mesajGif2D, pe 12 februarie 2019 - 12:38, a scris:

Multumesc, dar cum exporti poza?, dar e doar printscreen ?

#1060
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

Vizualizare mesajenrique24, pe 12 februarie 2019 - 12:35, a scris:

In ce aplicatie/platforma ai facut pozele astea ? Vad speedtest, dar de unde ai generat pozele ?
LE: Cred ca am gasit, pe site-ul Digi.
Prima captura de imagine este preluata de pe site-ul Digi.
Celelalte doua sunt preluate de pe
http://testviteza.speedtestcustom.com/
de unde iti poti alege serverul de test dorit.
Cum se poate exporta poza? Simplu. Dupa ce apesi tasta PrtSc deschizi aplicatia Paint si apesi tastele Ctrl - V. Dupa asta poti face crop pe imagine sau sterge anumite informatii ca de exemplu ip-ul, etc...

Edited by ioanradu, 12 February 2019 - 14:31.


#1061
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Ce echipamente primesti la FTTH Orange si care e configuratia ?
La Digi am vazut ca intra fibra optica in Mininode de unde ies: cablul coaxial pentru TV Digital si o fibra catre routerul GPON Fiberhome, de unde poti extinde reteaua Ethernet daca vrei.
Ce e ciudat ca fibra care vine de afara pare sa aiba doua fire/canale, desi este un singur conector la capat.
Sunt de fapt doua fibre, pentru TV/net sau care e explicatia ?, credeam ca e suficienta o fibra pentru TV+net.

#1062
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Fibra care o vezi tu compusa din doua fire este structurata din fibra si fir de otel, pt prinderi, etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate