Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mama surogat de la Biotexcom

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2016 - 13:26, said:

Ai dreptate insa  iei unul deja nascut si crescut pana la o varsta si cunosti cat de cat starea lui de sanatate . Al tau biologic poate vine cu probleme .

Poate. Numai ca eu prefer sa pun energie, timp, bani si de toate intr-unul al meu, fie si cu probleme, nu in genele vreunul satrar zdravan.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsebulbus, on 19 mai 2016 - 21:59, said:

Poate. Sau poate nu.

Am mers anul trecut intr-o calatorie de afaceri si am cunoscut o tanara cu care am avut o aventura. Anul asta am mers din nou si am reintalnit-o accidental. Intr-una din zilele de lucru i-am lasat cheia camerei de hotel, ea promitandu-mi o surpriza la intoarcere. La intoarcere am gasit un bebelus si un mesaj care ma anunta ca a ramas insarcinata anul trecut, a nascut pe ascuns, iar alaturi e copilul meu pe care nu si-l doreste.
Am anuntat politia, dar identitatea pe care tanara si-a declinat-o era fictiva. Mai mult, testele confirma ca sunt tatal biologic al acelui copil. E posibil ca acea tanara sa fi nascut acasa sau intr-o clinica privata, caci nu se pot gasi inregistrari de stare civila care sa se potriveasca situatiei.

/fictiune
Posted Image
Dacă dai biletul polițiștilor + ei nu-s în stare s-o găsească + faci testul ADN de bunăvoie sau obligat de instanță, da. Va avea certificat de naștere doar cu numele tău.
Poate reușește bogdosan să-i arunce cineva copilul din Ucraina peste graniță... cu un bilet de-ăsta rezolvă tot.

#21
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
nu-l mai invatati, mai, pe initiator cum sa faca rost de copil fara mama, poate o fi dreacu' vreun pedofil   Posted Image

Bai initiatorule, insoara-te ca oamenii normali cu o femeie si iti face aia copii cati vrei. Ce idee aiurita mai e si asta ca vrei copil dar nu vrei si mama pentru el?  Posted Image

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Mai degraba gay, cred eu. E un motiv specific lor.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcasablanca1000, on 20 mai 2016 - 22:50, said:

nu-l mai invatati, mai, pe initiator cum sa faca rost de copil fara mama, poate o fi dreacu' vreun pedofil   Posted Image
Posted Image
Așa cum vrea el poate rezolva doar cu un copil de pisică sau de câine.

#24
Girl2012

Girl2012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2017
Clinica de infertilitate ofera nu numai mama surogat, dar si FIV cu ovocite donate si mama surogat cu ovocite donate.
Legea le permite. Mama noastra surogat are doi copii si este casatorita. A mers la acest pas pentru ca sa-si cumpere o casa. Sotul de un an este bolnav si nu poate sa lucreze fizic foarte greu, de aceea..

#25
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2016 - 09:20, said:

Salutare.

As vrea sa stiu daca este cineva pe aici, sau cunoasteti pe cineva care a apelat la serviciile clinicii ucrainiene Biotexcom care ofera si o mama surogat.

Vreau sa incep si eu acest proces insa mi-ar face placere sa discut cu cineva care a utilizat serviciile lor si m-ar putea ajuta cu niste informatii suplimentare din perspectiva parinteului care a apelat la asa ceva.

Imi puteti scrie aici sau in privat.

Multumesc.
Buna...noi am apelat la ei si am facut fiv cu ovule donate..cu ce pot sa te ajut.In linii generale toata informatia o gasesti pe mamasurogat.net sau biotexcom.com.Poti vedea conntractele si costul serviciilor.Noi am ramas multumiti.Dupa 2 ani de incercari in sfirsit am devenit parinti.Am  fost diagnosticice,cu ovare polichistice  si doar cu ajutorul fiv cu ovule donate puteam reusi.Vroiam initial la Cehia ,la clinica Tomasov de la Zlin,insa ei fac cu ovule congelate si nu trebuie sa fii mare savant ca sa intelegi ca la Biotexcom,sansele sunt mai mari.La ei se face cu ovule proaspat recoltate.Initial faceti un apel la clinica si va programati,de regula cam 6 luni dureza ca e nebuneala mare acolo.Aml intilnit spanioli,englezi,romani ...Ulterior le expediati tot pachetul de investigatii care le aveti iar traducatorul(au si de romana) le arata medicului ca sai faca o analiza ceva.Ulterior,cind mergeti oricum mai faceti tot la ei.va inarmati cu rabdare si multa incredere si sigur veti reusi

#26
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View PostGirl2012, on 26 iulie 2017 - 11:17, said:

Clinica de infertilitate ofera nu numai mama surogat, dar si FIV cu ovocite donate si mama surogat cu ovocite donate.
Legea le permite. Mama noastra surogat are doi copii si este casatorita. A mers la acest pas pentru ca sa-si cumpere o casa. Sotul de un an este bolnav si nu poate sa lucreze fizic foarte greu, de aceea..
chiar daca o fac pentru bani,fac un lucru nobil,ma refer la mama surogat.nu cred ca fiecare ar face acest pas si sa se sacrifice pentru altcineva,si inca strain.legislatia le permite doar ucrainencelor sa aplice in program.este si o selectie riguroasa.si in rusia poti apela la mama surogat.am cunoscut o femeie care a fost mama surogat pentru un cuplu de rusi.sotul murise in accident iar ea a ramas singur cu 2 copii.din banii pe care ia permit si a finisat casa si a ramas linga copii eii.era constienta ca est e doar un incubator si doar atit.nu a vazut copilasul dupa nastere,a refuzat categoric.Asa ca incurajez aceasta practica ,pacat ca la noi legea nu permite.

#27
victoria76

victoria76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2017
Care este probabilitatea ca copilul meu in urma tratamentului de fiv cu ovocite donate nu mosteneste boli genetice de la donatoare care se transmit odata la 3 nasteri din neam. Adica copilul ei e super sanatos si ea este ok, dar poate tatal sau mama ei au ceva boli care nu se lecuiesc.
Stiu ca donatoarea la clinica face nenumarate analize si este controlata, dar oricum imi fac griji? In rest sunt gata sa fac acest tratament, chiar imi doresc, dar daca intreb coordonatorul cred ca imi va raspunde ca totul va fi ok. Deci..

#28
alinaludmilaalb

alinaludmilaalb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2017
Buna. Si eu vreau sa merg la ei sa incerc sa am un copil.
As vrea sa intreb pe maryandy3 care zice ca a apelat la serviciile lor, daca au inregistrat copilul la autoritatile din Romania? copilul este cetatean roman acum?ce pasi au urmat?
eu am gasit un articol care spune ca parintii trebuie sa se descurce singuri referitor la acest aspect si nu vreau sa am probleme.
Astept raspuns, multumesc.

#29
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View Postalinaludmilaalb, on 22 octombrie 2017 - 12:34, said:

Buna. Si eu vreau sa merg la ei sa incerc sa am un copil.
As vrea sa intreb pe maryandy3 care zice ca a apelat la serviciile lor, daca au inregistrat copilul la autoritatile din Romania? copilul este cetatean roman acum?ce pasi au urmat?
eu am gasit un articol care spune ca parintii trebuie sa se descurce singuri referitor la acest aspect si nu vreau sa am probleme.
Astept raspuns, multumesc.

Salutare.demult nu am fost pe aici..deci,sa fie clar pentru toata lumea.nu sunt probleme cu scoaterea copilului din tara.in certificatul de nastere a copilui sunteti voi inscrisi ca copil,ceea ce este un mare avantaj.In Rusia,de exemplu este inscrisa mama surogat si tatal.de toate aceste proceduri se ocupa clinica.pe  lingacertificatul de nastere se elibereaza si un certificat caprecum ca ati apelat la serviciile unei mame surogat la clinica data.evident,ca nu ati intrat in tara in 2,fara copil si la iesire aveti copil.mama surogat semneaza actele precum ca renunta la copil si atit.de asta si Ucraina este binevenita in aceasta problema.legea permite ca si cuplu de straini sa apeleze la serviciile unei mame surogat din Ucraina,ceea cu nu este valabil pentru Grecia.la ei atit parintii cit si mama surogat trebuie sa fie cetateni acestei tari
multa bafta

#30
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View Postvictoria76, on 28 septembrie 2017 - 14:45, said:

Care este probabilitatea ca copilul meu in urma tratamentului de fiv cu ovocite donate nu mosteneste boli genetice de la donatoare care se transmit odata la 3 nasteri din neam. Adica copilul ei e super sanatos si ea este ok, dar poate tatal sau mama ei au ceva boli care nu se lecuiesc.
Stiu ca donatoarea la clinica face nenumarate analize si este controlata, dar oricum imi fac griji? In rest sunt gata sa fac acest tratament, chiar imi doresc, dar daca intreb coordonatorul cred ca imi va raspunde ca totul va fi ok. Deci..


DECIZIA ITI APARTINE,INSA CIT ERAM PRIN CLINICA AM INTILNIT CUPLURI CARE SAU REINTORS LA EI PENTRU UN AL DOILEA COPIL.ASTA NEA INSUFLAT INCREDERE.PENTRU  CA DACA FAC O GAFA ,CA DE GENUL SA SE NASCA COPILUL CU VREO BOALA GENETICA,IMAGINATI VA CE LOVITURA LA REPUTATIA LOR,PLUS CA SI PUSCARIE VOR FACE.NU RISCA EI ASA CEVA.MAI SUNT CLINICI CARE POT SA PERMITA CA MAMA SUROGAT SA FIE DE O ALTA NATIONALITATE (CEEA CE ESTE INTERZIS PRIN LEGE),IAR LA EI ESTE FOARTE STRICT CU ASTA.CE VAM SCRIS ESTE CEEA CE AM AFLAT DIN DISCUTIILE CU ALTI PACIENTI,ASTEPTIND PE LA CABINETE

#31
Angela-A

Angela-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2017
salutare..dar cum putem lua legatura cu ei?Au sediu in Romania?
maryandy3,tu cum ai procedat..impartaseste-mi si mie din experienta ta
Ne dorim foarte mult un copil,insa am obosit deja.Am 7 sarcini perdute la activ(in 10 ani),inclusiv 3 fivuri..Suntem disperati.Ultimul medic mia zis ca doar un copil al nostru vom putea doar cu mama surogat.ovulele functioneaza bine,la sot totul este in regula.nu a fost o problema sa ramin gravida ,chiar si cu fiv,doar ca pierd sarcinile la un termen mic(((

#32
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View PostAngela-A, on 12 noiembrie 2017 - 23:48, said:

salutare..dar cum putem lua legatura cu ei?Au sediu in Romania?
maryandy3,tu cum ai procedat..impartaseste-mi si mie din experienta ta
Ne dorim foarte mult un copil,insa am obosit deja.Am 7 sarcini perdute la activ(in 10 ani),inclusiv 3 fivuri..Suntem disperati.Ultimul medic mia zis ca doar un copil al nostru vom putea doar cu mama surogat.ovulele functioneaza bine,la sot totul este in regula.nu a fost o problema sa ramin gravida ,chiar si cu fiv,doar ca pierd sarcinile la un termen mic(((


Imi pare rau sa aud asa ceva...este groazic prin ce ati trecut((sa auzi cum bate o noua viata si tot sa vezi cum te paraseste
Iai legatura prin email cu ei.Si iti raspunde cordonatorul care va ghideaza pe toata perioada.Dureaza cam 6 luni pina ajungi la ei,in cazul mamei surogat(la noi au fost 4)
Mia placut ca am achitat in rate .la fiecare etapa .Primeam pe email toate ecografiile ,uneori  si video cu mama surogat,insa fara ai vedwa chipul.Ea nu a fost de acord(
Sa fiu in cazul tau as face acest pas,pentru caprea multe ai suferit pina acum..Multa bafta.ma tii la curent))

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAngela-A, on 12 noiembrie 2017 - 23:48, said:

salutare..dar cum putem lua legatura cu ei?Au sediu in Romania?
Au site, pare credibil dar la Ultimele postări - practic reclame - nu e trecut niciun cuplu din România.
Te sfătuiesc să întrebi cum rezolvă cu certificatul de naștere românesc. E un aspect care poate ți se pare minor dar te rog să mă crezi când îți spun asta: nu e deloc ușor pentru că legislația noastră nu are procedură de înregistrare pentru așa ceva. Nașterea va fi înregistrată la noi doar dacă aduci un certificat constatator al nașterii în care tu apari ca mamă.    

View PostAngela-A, on 12 noiembrie 2017 - 23:48, said:

maryandy3,tu cum ai procedat..impartaseste-mi si mie din experienta ta
Te rugăm insistent să ne spui cum ai reușit să înregistrezi copilul.

#34
maryandy3

maryandy3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2017

View Postalthea, on 18 noiembrie 2017 - 10:42, said:

Au site, pare credibil dar la Ultimele postări - practic reclame - nu e trecut niciun cuplu din România.
Te sfătuiesc să întrebi cum rezolvă cu certificatul de naștere românesc. E un aspect care poate ți se pare minor dar te rog să mă crezi când îți spun asta: nu e deloc ușor pentru că legislația noastră nu are procedură de înregistrare pentru așa ceva. Nașterea va fi înregistrată la noi doar dacă aduci un certificat constatator al nașterii în care tu apari ca mamă.


Te rugăm insistent să ne spui cum ai reușit să înregistrezi copilul.

Nu sunt fost probleme cu actele,sincer.Se perfecteazaa la consulatul Romaniei  de la Kiev.Legislatia ucraineana prevede ca in cazul apelarii la mama surogat ,parintii copilului sunt cuplu dat.Adica ,in certificatul de nastere sunteti voi inscrisi  ca parinti,la nationalitatea el este roman.Doar ca se elibereaza  un act de la clinica prin care se confirma ca acest copil a fost nascut de o mama surogat.De aia la ei vin cupluri din SUA,Franta ,Germania,chiar si Israel.Sunt abonata si la canalul lor de pe Youtube si acolo la fel sunt video cum externeaza cupluri.Evident ca nu cred ca fiecare vrea sa se filmeze,de aia si poate nu sunt asa de multe.Perosnal,cei apropiati nu stiu cum am obtinut copilul.Noi am facut fiv cu ovule donate la ei,, in 2015 si reusisem,iar ulterior,am decis sa apelam si la mama surogat,deoarece nu era sa mai rezist la atitea tratamente si sansele erau cu mult mai mici ca in urma cu 2 ani.De aia si cunosc toate aceste aspecte.Fiind peste hotare .in Suedia,cei apropiati nici nu au inteles ce si cum sa intimplat))

Edited by maryandy3, 18 November 2017 - 23:47.


#35
alinaludmilaalb

alinaludmilaalb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2017
Buna din nou.
O alta intrebare: trebuie sa sunam direct la clinica sau sunt agentii/comisionari care pentru un comision te ajuta mai repede sa intri in contact cu clinica?
Am citit cum ca s-a scris ca dureaza si 6 luni pana te programeaza sa mergi la un interviu la clinica.
Multumesc.

#36
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Topicul asta e mai mult reclama sau e facut la misto? numai useri/noi cu 2-3 postari care s-au trezit ca vor mama surogat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate