Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Pentax K-1

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#19
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostTS030, on 20 mai 2016 - 22:03, said:


Din pacate, 60-250-ul nu este 100% full-frame...
Nu e nici chiar asa teribil, totusi. Am gasit postata o imagine. Vignetarea aia s-ar putea scoate in mare parte in 'post'.

#20
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostTS030, on 20 mai 2016 - 22:03, said:

Si motorul AF este diferit, mai silentios.

Sa nu spui ca la Pentax autofocusul este cu "surub" ???

#21
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Baioneta K a fost lansata in 1975, iar Pentax pastreaza, desigur, compatibilitatea cu o sumedenie de obiective cu autofocalizare "pe surub". Ca la Nikon, doar ca la Pentax e cu orice aparat, inclusiv cele mai ieftine.
In 2007 Pentax a introdus primele obiective cu autofocus cu motor in obiectiv. Conform Pentax, in gama curenta exista mai multe obiective cu motor incorporat decat cu autofocus "pe surub".
Ultimele obiective K noi cu autofocalizare "pe surub" au fost introduse in 2012, apropo.

Dar, compatibilitatea nu e singurul factor.
Acesta este un Pentax DA 70mm f/2.4 Limited. Un obiectiv excelent, compact, si care acopera full frame fara vignetare sesizabila, chiar la deschiderea maxima.
A se nota ca partea pe care scrie "HD Pentax-DA 1:2.4 70mm..." este parasolarul (extins in poza), si se poate desuruba.
O parte a secretului este focalizarea "pe surub", o parte, stabilizarea in aparat. Trecerea la obiective cu motor AF incorporat nu este fara consecinte.

[ http://www.ricoh-imaging.co.jp/japan/products/lens/img/img-hdpentax-da-70.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca fapt divers, cel mai compact obiectiv este 40mm-ul XS, cu o lungime (excluzand baioneta) de sub 1cm.

View Postandrei100, on 21 mai 2016 - 05:56, said:

Nu e nici chiar asa teribil, totusi. Am gasit postata o imagine. Vignetarea aia s-ar putea scoate in mare parte in 'post'.
Recomand site-ul Pentax, unde exista o sectiune special creata in acest scop:
http://k-1-lab.com/e...m/post-364.html
Desi in afara de vignetare si defecte evidente de imagine, nu poti sa vezi altceva acolo.

Edited by TS030, 21 May 2016 - 10:44.


#22
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
vignetarea asta poate sa dea farmec pozei daca stii s-o folosesti

#23
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Blocul din stanga pare sharp, dar macaralele din dreapta sunt soft rau.

#24
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am observat. Poate fi de la obiectivul respectiv - nu un defect, obiectivul nu a fost garantat sa ofere o imagine de calitate in afara cadrului APS-C - sau de la cine stie ce altceva. Parca-n alte poze arata mai sharp... in fine, sa-mi vina aparatul si-o sa vad cum se comporta obiectivul meu; caci pana la urma asta ma intereseaza.

#25
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmihnearau, on 21 mai 2016 - 11:00, said:

vignetarea asta poate sa dea farmec pozei daca stii s-o folosesti

Vignetarea selectiva, da, de multe ori potenteaza cadrul. Adica sa hotarasti tu ce acopera, cat e de intensa. Cand ai insa un obiectiv care vigneteaza nativ, cropul va fi solutia de cele mai multe ori pentru ca pe langa margini si colturi intunecate vei avea si lipsa detalii si aberatii cromatice,  optica respectiva a fost proiectata corect pentru formatul respectiv din colt in colt, nu si pentru un format mai mare.

Eu am incercat Tokina 11-16 pe FF si am observat probleme mari de CA, lipsa detalii pe margini, pe langa vignetare, si am mai incercat 35 G-ul DX pe full frame cu vignetare la anumite distante de focus dar fara probleme asa mari de CA si lipsa detalii.

Depinde de obiectiv, eu nu as lua un full frame pe ideea ca pot monta obiective crop pe el. Sunt obiective full frame care nu fac fata pe margini si in colturi, si poti fi dezamagit, d'apai obiectiv crop. E pacat sa dai atatia bani pe senzror si sa te trezesti cu imagini numa bune de instagram.

#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
60-250-ul, initial, a fost un obiectiv full frame. Aparent vignetarea dispare daca incepi sa demontezi piese, iar unele exemplare sunt sharp si pe margini.
Nu cred ca o sa ma deranjeze prea tare, presupun ca oricum voi dori sa fac crop. Dar tot ma racaie ca n-am fost prea inspirat, puteam sa iau 300mm-ul in schimb...

Pe wide intentionez sa folosesc 28-105-ul, deocamdata. Evident ca nu luam full frame ca sa-l folosim in mod crop, ideea e ca nu suntem nevoiti sa cumparam toate obiectivele de care-avem nevoie dintr-o data.

Edited by TS030, 21 May 2016 - 12:55.


#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
La pasari oricum faci crop, in cele mai multe cazuri. Interesant de comparat si cu tc 1.4x, nu m-am gandit sa il iau, oare nu il transforma in FF compatible?

Edited by crokodilu, 21 May 2016 - 15:17.


#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Din pacate nici teleconvertorul nu e FF, nu merge 100% cu obiectivele lungi (adica tocmai cele cu care ai vrea sa-l folosesti).

#29
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Ma mai uit pe pentaxforums sa vad imagini facute cu K-1; majoritatea sunt modeste, dar cele cu pixel shift, oricat de proaste ar fi compuse, ma dau pe spate in ceea ce priveste nivelul de detalii. De exemplu aceasta.
Aproape excitant nivelul detaliilor.

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt cativa fotografi buni pe DPReview, daca vrei sa-ti clatesti ochii de-atata modestie :)

Pe site-ul oficial se poate observa efectul PSR (ultimele doua imagini):
http://www.ricoh-ima...1/ex/index.html

#31
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
ti-a venit K-1?

#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Inca nu, si nici nu stiu cand ar putea ajunge :(

#33
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostTS030, on 29 mai 2016 - 10:40, said:

Sunt cativa fotografi buni pe DPReview, daca vrei sa-ti clatesti ochii de-atata modestie Posted Image

Pe dpreview nu sunt asa multe imagini, si nu ma impresioneaza nici fotografii de acolo.

De asemenea, nu e nevoie sa te simti cu musca pe caciula, nu am zis de tine in particular ca esti un fotograf/o fotografa modesta, asa ca nu stiu de ce te erijezi in avocatul altora.

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu te-ai simtit tu bine daca nu te-ai scremut de un atac la persoana... ma baiete, eu doar iti spun ca am vazut fotografii IMHO bune acolo. Restul e in capu' tau.

#35
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Eram sigur ca o sa ma iei cu "ma baiete" inainte de a-ti citi mesajul...ma fata. Daca tu consideri ca alea sunt fotografii bune, ok, parerea ta, dar tine-ti pentru tine remarcile gratuite de tipul "sa-ti clatesti ochii de atata modestie", mai ales ca nu ne tragem de sireturi. Pesemne ca te-ai obisnuit ca oamenii sa nu-ti raspunda la astfel de remarci; ei bine te-ai obisnuit prost.

Si nu vad unde e atacul la persoana din partea mea, in capu' tau probabil.

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
A-ti clati ochii este o expresie absolut inocenta; inseamna a te bucura de ceea ce vezi. A te simti cu musca pe caciula implica vinovatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate