Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare distributie Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
daca iti duce calculatorul, recomand si eu Manjaro XFCE.

#20
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se pare ca operatiunea va fi facuta in acest week-end.

Intrebari:
- nu stiu cu driverele cum sa procedez; adica daca le pot gasi usor;
- bootarea se face dupa dvd? trebuie sa scriu kitul/imaginea pe un dvd?
- partitionarea o fac in ce fel (ca ssitem de fisiere)? parca linuxul poate sa vada si ntfs, dar parca specific linuxului era ext2.

Multumesc


PS. Mai exista un aparat foto, care se poate conecta la laptop, pentru descarcare poze; nu stiu daca pe cd-ul lui (daca o mai exista pe undeva). Oare cum va functiona? Voi gasi programul si driverul la fel de usor ca pentru Windows? Banui ca multi dintre voi aveti Linuz si aparate foto si trebuie sa fie o metoda sa se poata si asta.

#21
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
1. driverele le instaleaza distributia respectiva, la cel video (depinde ce placa ai), instalarea se  face usor....sau putin mai greu.
2. bootarea o faci de pe ce vrei: cd, dvd, stick, memory card..etc
3. alegi ext4, si da vede si ntfs. Daca instalezi "una usoara(distributie)", isi instaleaza pachetele pentru asa ceva...pe altele ai nevoie de pachetele ntfs-3g, gvfs pt stick-uri...

4. eu scot cardul din aparat pentru ca am vreo 2-3 cititoare Posted Image, dar parca merge si direct cu aparatul, nu mai retin...

Edited by xxvirusxx, 24 May 2016 - 21:39.


#22
Cordial

Cordial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.05.2003
Salut, ce ai instalat pana la urma? Eu as fi propus Arch+xfce sau Manjaro+xfce sau MX 15. Cel mai stabil pana la urma cred ca e un Xubuntu 16.04.

#23
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Cu scuzele de rigoare pentru redeschiderea topicii, consider ca un mic detaliu poate a fost omis.

Personal cred ca acel laptop avea sa fie folosit tot de tatal sau... poate ca nu a reusit sa se adapteze :)

#24
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Pentu incepatori in lumea linux-ului si pt cei care nu sunt prea "tehnici" cel mai bun distro cred ca e Ubuntu Mate LTS https://ubuntu-mate.org/download/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e521jFJ-TDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danzi23, 16 September 2016 - 11:38.


#25
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postdanzi23, on 16 septembrie 2016 - 11:36, said:

Pentu incepatori in lumea linux-ului si pt cei care nu sunt prea "tehnici" cel mai bun distro cred ca e Ubuntu Mate LTS
........deoarece???

O afirmație neargumentată rămâne doar ceea ce este: exprimarea unei păreri personale și relative, exprimarea gustului propriu.

#26
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Vezi clipul de pe youtube. Daca nu iti apare, cauta asta pe yt "What's The Best Linux Distro?" uploadat de Joe Collins

#27
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Serios dragă?
De când părerea unui oarecare Joe Collins se constituie într-un Adevăr Absolut și, până la urmă, cine e Joe Collins ăsta?

Edited by Dobrin_M, 17 September 2016 - 23:08.


#28
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
E un individ ce are o parere cu care eu sunt de acord. Am lasat link catre videoul lui ca sa nu mai pierd timpul sa explic aici de ce Ubuntu Mate e cel mai tare din parcare pentru incepatori,

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdanzi23, on 17 septembrie 2016 - 23:11, said:

E un individ ce are o parere cu care eu sunt de acord. Am lasat link catre videoul lui ca sa nu mai pierd timpul sa explic aici de ce Ubuntu Mate e cel mai tare din parcare pentru incepatori,
Parerea ta despre parerea lui e fix pix, doar o parere.

Parerea multora e ca Ubuntu e una dintre cele mai inapoiate distributii.

E buna pentru incepatori... dupa care hai rapid pe Debian (ca Ubuntu e pe baza de Debian).

#30
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Da, asta zice si el in clip la inceput. Probabil ca "a uitat" sa sa adauge for beginners in titlu ca sa atrga mai multe vizualizari.

#31
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postcolombo2003, on 18 mai 2016 - 23:47, said:

Ce distributie de Linux imi recomandati pentru un antic laptop MSI, cu procesor AMD Sempron 3500+ 1.8GHz si 1 GB RAM?
As vrea sa fie cat mai light, usor de instalat, configurat, dar mai ales ca utilizare.

Este al tatalui meu. Vine de pe Windows XP (dar pentru care nu se mai ofera suport), pe care de-abia s-a obisnuit. Sper ca trecerea sa nu fie prea dificila pentru el.
Utilizare: casnica, word (sper sa gasesc un inlocuitor bun, care sa semene cat mai mult cu ms-word-ul; el scrie niste carti si de abia s-a obisnuit; trecerea pe altceva ar putea fi dificila la o anumita varsta) si browsing.

Cu driverele nu stiu daca am sa gasesc.
Multumesc

slitaz saauuu galpon minino

Edited by 3sat, 22 September 2016 - 19:39.


#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Am si eu putina nevoie de ajutor in alegerea unei distributii de Linux.

Povestea mea este cam asa:
Lucrez ca programator C / C++ pentru sisteme embedded (automatizari industriale). Din 2009 am folosit Kubuntu pe desktop pentru development si am fost foarte multumit. Am fost un caz fericit, "it just works". Asa ca nu mi-am batut capul prea mult sa inteleg sistemul, nu mi-e foarte clar unde se termina X server si unde incepe desktop environment si care-i relatia dintre unul si celalalt si aplicatiile instalate.

Acum, firma pentru care lucrez a fost "absorbita" intr-o corporatie multinationala si, impotriva vointei mele, trebuie sa renunt la desktop, trebuie sa iau in primire un laptop ales de corporatie si sa am si eu Windows 7 sau 10 pe el. Nu-mi place sa lucrez pe Windows. Nu-mi plac toate animatiile si decoratiunile ferestrelor, prea multa dependenta de mouse, samd.

Am voie sa folosesc masini virtuale pe acest laptop cu 4 GB de RAM. Am voie sa-mi aleg si softul de virtualizare.

Asa ca am incercat KUbuntu guest in VMWare Player pe Windows 7 host si nu-mi place cum se misca si face cam mult swapping. Daca mai am si vreun Word sau Powerpoint deschis pe host, se cam chinuie saracul.

Asa ca am nevoie de recomandare pentru o distributie care sa mearga bine ca guest virtualizat pe host Windows, sa necesite cat mai putin RAM, dar sa aiba urmatoarele aplicatii:
  • g++
  • svn client
  • kdiff3
  • kwrite
  • krusader
  • Midnight Commander
  • ssh client cu X forwarding (sistemul embedded pentru care lucrez ruleaza linux nativ si are interfata grafica)
Accept si recomandari pentru softul de virtualizare (Windows host).

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Orice distro care iti permine o instalare minimala. Daca tot lucrezi in masina virtuala renunta de tot la X si in loc de Kdiff3 si Kwrite mergi pe vimdiff / vim, in loc de Krusader mergi pe MC oricum vrei si MC deci e clar ca deja il folosesti. Cat de ssh X forward e o optiune a server-ului ssh nu a clientului. Asa ca eu as zice Arch / Manjaro net minimal sau CentOS sau cac tot ai folosit chestia aia care isi zice distributie poti sa il folosesti pe tasu' adica Debian tot asa minimal.

#34
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMembruAnonim, on 11 octombrie 2016 - 15:59, said:

in loc de Kdiff3 si Kwrite mergi pe vimdiff / vim
Oh, no, please, anything but that! :D

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Okay nu preferi vim mergi pe altceva... Oricum la 4GiB RAM nu ar trebui sa ai probleme sa rulezi orice distributie care se respecta in masina virtuala.

#36
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Un shrink, si pe 100Gb pui Kubuntu !
Si eu pe laptopul de serviciu mi-am facut opartitie de Linux pe care lucrez curent.
Pe Win intru din an in paste.

Nu te poate acuza nimeni ca ai facut ceva ilegal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate