Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare distributie Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce distributie de Linux imi recomandati pentru un antic laptop MSI, cu procesor AMD Sempron 3500+ 1.8GHz si 1 GB RAM?
As vrea sa fie cat mai light, usor de instalat, configurat, dar mai ales ca utilizare.

Este al tatalui meu. Vine de pe Windows XP (dar pentru care nu se mai ofera suport), pe care de-abia s-a obisnuit. Sper ca trecerea sa nu fie prea dificila pentru el.
Utilizare: casnica, word (sper sa gasesc un inlocuitor bun, care sa semene cat mai mult cu ms-word-ul; el scrie niste carti si de abia s-a obisnuit; trecerea pe altceva ar putea fi dificila la o anumita varsta) si browsing.

Cu driverele nu stiu daca am sa gasesc.
Multumesc

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Linux Mint 17 Xfce are tot ce-ti trebuie preinstalat. Ofera suport pana in aprilie 2019. Si ca interfata e foarte apropiat de XP.
N-ar fi rau sa mai pui 1 Giga de Ram daca poti, scump nu are cum sa fie.

https://www.linuxmin...tion.php?id=169

Edited by caiuscorneliu, 19 May 2016 - 02:17.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Lubuntu pe 32 biti.  https://help.ubuntu....untu/GetLubuntu
Word-> Libre Office writer. https://en.m.wikiped...reOffice_Writer

Edited by shogun1, 19 May 2016 - 05:17.


#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Mai bine ii lasi xp-ul cu toate extensiile necesare pentru securitate... Am cunoscut cazuri de oameni pe care i-am trecut pe linux doar ca sa am bombardeze cu mesaje ca vor inapoi pe windows..nu dupa mult timp.
Daca era mai versatil cu tehnologia mergea, dar daca de-abia s-a obisnuit omul cu o ciorba..
Altfel, poti merge pe sugestiile colegilor, sper sa fie cu happy end.
ps: ideea cu ramul este foarte buna.

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
ChaletOs?

#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pune ultimul Lubuntu .....acesta merge pe calculatoare cu aprox 700 mb ram .....la inca un gb de ram pe care zici tu sa il pui o sa zboare .... de fapt la 2 gb ram merge chiar Ubuntu insa nu stiu ce o sa faci cu placa video care este ceva mai veche.....insa ubuntu poate fi configurat sa nu aiba toate chestiile care solicita mult calculatorul.....
anyway eu zic sa ramai la lubuntu ....
la office incearca OpenOffice ....este exact pachetul microsoft si cuprinde similarul lui word, excel , power point si ce mai vrei tu

*exact ca

View Postn-amname, on 19 mai 2016 - 05:59, said:

Mai bine ii lasi xp-ul cu toate extensiile necesare pentru securitate... Am cunoscut cazuri de oameni pe care i-am trecut pe linux doar ca sa am bombardeze cu mesaje ca vor inapoi pe windows..nu dupa mult timp.
Daca era mai versatil cu tehnologia mergea, dar daca de-abia s-a obisnuit omul cu o ciorba..
Altfel, poti merge pe sugestiile colegilor, sper sa fie cu happy end.
ps: ideea cu ramul este foarte buna.
dai sigur si sa aiba probleme daca sta pe net .... mai ales daca tatal lui mai intra pe cine stie ce site mai dubios....asa cu linux n-are absolut nici o problema cu securitatea .....

#7
linuxnoob0008

linuxnoob0008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.04.2016
Lubuntu

Merge ms office 2007 prin wine (testat de mine)

Edited by linuxnoob0008, 19 May 2016 - 08:35.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Mda.... hai sa punem office prin wine pe linux ca nu exista LibreOffice ....

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Eu recomand XP daca l-a avut pana acum si s-a obisnuit cu el. Eu nu prea inteleg de ce tot timpul va legati de securitate. Parca sta Gheorghe de la stana sa va crape voua computerul ca aveti XP.
Daca omul scrie carti sau face activitati usoare, atunci e suficient. Eu inca folosesc XP si pana acum n-am avut nici o problema de securitate cu el. Sau poate unii din noi, au fisiere de la FBI, Nasa sau cine stie ce alta organizatie.

XP cu un antivirus pe el, e suficient mai ales pentru persoanele in varsta. Oricat de light si friendly ar fi Linux, pentru unii e un chin.

#10
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 08.02.2004
Păi de ce nu? Și unul și altul costă la fel de mult. Posted Image
Sau cum să ne scărpinăm cu mâna stângă la urechea dreaptă.

Caz concret: bărbat la 50+, neinteresat de pc mai mult decât e-mail, print și căutat pe goagăl una alta. S-a achiziționat un pc nou, iar pretenția a fost sa fie ecranul identic cu cel vechi (XP) inclusiv poziționarea iconițelor.
Instalat Debian mate, apoi pigulit la teme de xp, et voila!
De un an de zile nicio plângere. Deci se poate.

#11
linuxnoob0008

linuxnoob0008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.04.2016

View Postpaso87, on 19 mai 2016 - 10:04, said:

Eu recomand XP daca l-a avut pana acum si s-a obisnuit cu el. Eu nu prea inteleg de ce tot timpul va legati de securitate. Parca sta Gheorghe de la stana sa va crape voua computerul ca aveti XP.
Daca omul scrie carti sau face activitati usoare, atunci e suficient. Eu inca folosesc XP si pana acum n-am avut nici o problema de securitate cu el. Sau poate unii din noi, au fisiere de la FBI, Nasa sau cine stie ce alta organizatie.

XP cu un antivirus pe el, e suficient mai ales pentru persoanele in varsta. Oricat de light si friendly ar fi Linux, pentru unii e un chin.
Creatorii de malware verifica dacă malware-ului lor este recunoscut de către toate programele antivirus populare. În cazul în care este recunoscut, ei amesteca codul lor, până când nu mai ușor de recunoscut de către programele antivirus. Cele mai bune programe antivirus vor primi ulterior actualizate o dată programatorii antivirus poate descoperi noua amenințare, dar acest lucru are loc, de obicei, cel puțin câteva zile după noile atacuri încep să apară în sălbăticie. Până atunci, este de obicei prea târziu pentru cei care au fost deja compromise. In plus, bug-uri sunt în mod inevitabil, descoperite în software-ul comun cu noi toți (cum ar fi browserele web), și nici un program antivirus sau firewall poate preveni toate aceste bug-uri de la a fi exploatate.

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postpaso87, on 19 mai 2016 - 10:04, said:

Eu recomand XP daca l-a avut pana acum si s-a obisnuit cu el. Eu nu prea inteleg de ce tot timpul va legati de securitate. Parca sta Gheorghe de la stana sa va crape voua computerul ca aveti XP.
Daca omul scrie carti sau face activitati usoare, atunci e suficient. Eu inca folosesc XP si pana acum n-am avut nici o problema de securitate cu el. Sau poate unii din noi, au fisiere de la FBI, Nasa sau cine stie ce alta organizatie.

XP cu un antivirus pe el, e suficient mai ales pentru persoanele in varsta. Oricat de light si friendly ar fi Linux, pentru unii e un chin.
care e asa marea diferenta intre linux si windows de nu iti permiti sa te obisnuiesti cu linux? vrei meniul start? il ai doar ca in linux ii zice altfel....iconitele de sunet , ora si data si etc sunt exact la fel....browserele sunt aceleasi....terminalul il poti chiar ignora ....iar instalarea din synaptic e asa usoara ....chiar mai usoara decat la windows unde tre sa cauti pe zece mii de site-uri un soft.... sistemul de ferestre e exact acelasi .... daca vrei poti pune hdd-ul pe desktop si pac ...ai my computer .....
si da poti lua un virus chiar de pe banalul email ..... sau de pe un site...ca ma indoiesc ca tatal lui va umbla strict numai pe gsp.ro si alte asemenea....

View Postlinuxnoob0008, on 19 mai 2016 - 10:23, said:

Creatorii de malware verifica dacă malware-ului lor este recunoscut de către toate programele antivirus populare. În cazul în care este recunoscut, ei amesteca codul lor, până când nu mai ușor de recunoscut de către programele antivirus. Cele mai bune programe antivirus vor primi ulterior actualizate o dată programatorii antivirus poate descoperi noua amenințare, dar acest lucru are loc, de obicei, cel puțin câteva zile după noile atacuri încep să apară în sălbăticie. Până atunci, este de obicei prea târziu pentru cei care au fost deja compromise. In plus, bug-uri sunt în mod inevitabil, descoperite în software-ul comun cu noi toți (cum ar fi browserele web), și nici un program antivirus sau firewall poate preveni toate aceste bug-uri de la a fi exploatate.
eu fiind incepator in linux nu stiu....cum se poate apara linux de un program descarcat (sa presupunem ca utilizatorul e mai ignorant) aiurea ...si dat click pe el ? sa presupunem ca programul e un .deb pe care il instaleaza cu gdebi deci nici o treaba asa de complicata precum compilarea .... deci userul e unul ignorant ...

#13
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
http://www.lxle.net/download - pune LXLE pe 32 de Biti si o sa mearga foarte bine daca ii mai pui 1 G DDR.
Eu am la parinti un astfel de sistem Laptop cu T 1300 Intel Core Solo 2 G DDR 2 si se misca bine.
P.S: Pastreaza dual boot cu XP-ul ca tatal tau o sa aibe poate nevoie si de WIN XP macar o perioada.

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sau ceva cu XFCE....
Uite un start (Whisker Menu). Categoriile cu internet, games bla bla...se pot muta si in partea stanga..

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 19 May 2016 - 14:11.


#15
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Partea cu inca 1GB de RAM nu stiu daca e fezabila.
Voi studia si voi reveni cu un feedback (dar un stiu cat de curand; cand imi voi mai face drum sa trec pe la tara).
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#16
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Eu as zice ceva Xubuntu (aduce cu XP intr-o oarecare masura) sau Lubuntu :)

#17
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Deci daca ramai doar cu 1 G DDR probabil 2 atunci Lubuntu sau LXLE deoarece este optimizat pentru laptopuri si chiar merge binisor fiind bazat pe Lubuntu LTS.
Daca ajungi la 1.5 sau 2 G DDR 2 atunci sigur poti incerca Xubuntu sau Linux Mint, Linux Lite, sau alta distributie un pic mai consumatoare de resurse.
Cu oricare din ele vei incerca va fi posibil dual boot-ul cu Win XP si cred ca este chiar recomandat o perioada de acomodare sa aiba acces la WIn XP tatal tau.

#18
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Manjaro XFCE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate