Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cea mai buna husa + protectie ecran?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nicello

nicello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.11.2014
Care ar fi cea mai buna husa si protectie pe ecran? Nu ma refer la un model X. Ma refer din ce material ar trebui sa fie husa/carcasa: Aluminiu? Cauciuc? Plastic moale/dur? Eu am o carcasa din plastic dur, mi-e si frica sa o dau jos sa nu cumva sa zgarie telefonul ( e si foarte fit ) Posted Image . Si la protectie ecran.. Sticla temperata sau folie obisnuita? Am vazut acum o folie Alien Surface HD + sau pro.. ceva de genul; costa in jur de 70 de lei si am vazut ca are un mod foarte frumos de aplicare, cu un spray si o poti fixa perfect si fara bule si nebunii, ce parere aveti de ea? Deci Sticla temperata sau folie obisnuita..? Inca o intrebare, daca am sticla temperata si telefonul pica pe colt, ecranul se sparge oricum, asa-i? Eu ma gandesc ca socul va fi absorbit pe sub folia de sticla.. deci..
Si o intrebare mai personala, v-a durut sufletul la prima zgarietura/lovitura a telefonului? Posted Image

#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
eu nu folosesc momentan nicio carcasa, doar folie de sticla pe ecran. la intrebarea personala: nu m-a durut nici in paispe ca tel a costat 20 ron la abonament si isi facuse treaba cu brio pana atunci, dar spre norocul meu a avut doar o mica livitura in coltul dreapta jos fara sa se sparga ecranul :D

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Eu prefer husele hybrid(ceva plastic+tpu) + folie sticla temperata(dar din aia direct din China, nu luata la suprapret din RO).

Edited by tigerheart, 18 May 2016 - 14:56.


#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Si la tableta si la telefoane am pus sticla temperata ... luata cu 10 lei bucata (20 pt tableta) de la Brasov (gasit pe olx). Tableta mi-a scapat-o nevasta pe un picior de fier al masinii de cusut, s-a spart doar sticla si s-a indoit putin marginea cromata (am luat alta sticla, inca n-am schimbat-o, ca nu e deranjant). Telefonul mi l-a scapat copilul pe manerul metalic de la scaun, s-a ciobit putin de tot sticla intr-o margine (am pilit-o cu pila de unghii) si s-a indoit, la fel, foarte putin, marginea metalica. Sticla asta face toti banii, daca pot spune asa (la cat a costa de putin, as putea s-o schimb lunar).

Edited by shymano, 18 May 2016 - 18:12.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu o sa va inteleg niciodata de ce aveti nevoie de o husa. Nu puteti tine telefonul ala in mana ? Atunci nu va mai luati palete de tenis daca sunt prea mari. Daca sunteti intr-un mediu in care aveti nevoie de un telefon rezistent, atunci luati ceva care vine direct din fabrica cu protectii.
Nu am avut si nu o sa am niciodata o husa la telefon. Telefoanele din ziua de azi sunt prea frumoase pentru a le tine in husa.

#6
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016

View Postnicello, on 18 mai 2016 - 14:45, said:

Care ar fi cea mai buna husa si protectie pe ecran? Nu ma refer la un model X. Ma refer din ce material ar trebui sa fie husa/carcasa: Aluminiu? Cauciuc? Plastic moale/dur? Eu am o carcasa din plastic dur, mi-e si frica sa o dau jos sa nu cumva sa zgarie telefonul ( e si foarte fit ) Posted Image . Si la protectie ecran.. Sticla temperata sau folie obisnuita? Am vazut acum o folie Alien Surface HD + sau pro.. ceva de genul; costa in jur de 70 de lei si am vazut ca are un mod foarte frumos de aplicare, cu un spray si o poti fixa perfect si fara bule si nebunii, ce parere aveti de ea? Deci Sticla temperata sau folie obisnuita..? Inca o intrebare, daca am sticla temperata si telefonul pica pe colt, ecranul se sparge oricum, asa-i? Eu ma gandesc ca socul va fi absorbit pe sub folia de sticla.. deci..
Si o intrebare mai personala, v-a durut sufletul la prima zgarietura/lovitura a telefonului? Posted Image
Husa silicon + folie de sticla

Husa tip carte mi se pare o tampenie; ai telefon sau ai portofel? Arata ca dracu in aia.

*I s.a intamplat cuiva sa aiba folie de sticla si tot sa i se sparga telefonul?

#7
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View PostTruculMagic, on 18 mai 2016 - 18:16, said:

Nu o sa va inteleg niciodata de ce aveti nevoie de o husa. Nu puteti tine telefonul ala in mana ? Atunci nu va mai luati palete de tenis daca sunt prea mari. Daca sunteti intr-un mediu in care aveti nevoie de un telefon rezistent, atunci luati ceva care vine direct din fabrica cu protectii.
Nu am avut si nu o sa am niciodata o husa la telefon. Telefoanele din ziua de azi sunt prea frumoase pentru a le tine in husa.

Punem husă ca să ne protejăm telefonul şi nu are legătură neapărat cu mărimea, spre exemplu un telefon cu corp din aluminiu este mai alunecos decât unul din plastic. Eu nu cred că ţi-ar conveni să dai 1-2-3000 lei pe un telefon şi să se spargă/zgârie după ce îl scapi din greşeală, nu că o husă ar fi indestructibilă dar chiar şi o ieftinătură din silicon tot absoarbe ceva şocuri. Şi chiar dacă nu îl scapi, de la frecuşul cu scosul din buzunar apar micro-fisuri.

Momentan folosesc o carcasă de tip hard case (IMAK Crystal Clear) + folie din plastic.

Edited by driftking91, 18 May 2016 - 21:35.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu am utilizat si telefoane cu sticla pe spate si cu aluminiu si n-am nici o problema, nu stiu ce fel de oameni sunteti voi, dar eu n-am scapat in viata mea un obiect din mana, indiferent ca e telefon sau doza de bere Posted Image
Nu imi convine sa dau 2-3000lei pe un telefon care arata foarte bine (vezi huawei, samsung, etc) si sa il tin intr-o husa, indiferent de cat de subtire, transparenta este. Pana la urma cand aveti timp sa va bucurati ca tineti ceva frumos in maini sau ca aveti acel feeling de telefon bine lucrat ? Cand vi se strica si il duceti la service ? Numai o viata avem.
Folie recomand si eu, protejeaza impotriva zgarieturilor, uneori mai pun din greseala o cheie in buzunar alaturi de telefon. Dar deja sa ii pui huse de socuri, este ca si cum ti-ai lua un S-class si i-ai pune o centura cu perne imprejur si ar arata mai urat ca un logan. Posted Image
Telefonul il tin: pe birou, in masina, in buzunar sau in mana. Deci sansele de a fi scapat sunt nule. Posted Image

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Nici eu nu sunt de acord cu husele, pentru ce mai vreti telefoane frumoase si subtiri daca le bagati intr o bucata de plastic sau de cauciuc urata si groasa?

#10
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostTruculMagic, on 18 mai 2016 - 22:40, said:

Eu am utilizat si telefoane cu sticla pe spate si cu aluminiu si n-am nici o problema, nu stiu ce fel de oameni sunteti voi, dar eu n-am scapat in viata mea un obiect din mana, indiferent ca e telefon sau doza de bere Posted Image
Posted Image


Mai taie din ele :)   Pana si robotii mai scapa lucruri din mana  , nu mai zic de oameni .  Sau te pomenesti ca ai avut training de ninja de mic si poti sa prinzi musca din aer cu 2 chopsticks.

#11
danny_ssy

danny_ssy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2021
eu am luat dp mobifan.ro si sunt f multumit. nush ce material este dar..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate