Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Munca in Luxembourg si somajul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014
Am fost la un suc zilele trecute si langa masa mea, erau doi oameni (23-27 de ani) care vorbeau despre Luxembourg. Am auzit din gura lor ca au lucrat 7 luni sau ceva de genul in Luxembourg si cand au venit in Romania aveau somajul de peste 1.000 euro. Este adevarat? Daca lucrezi in Luxembourg 7 luni sau chiar mai mult poti beneficia de somaj cand te intorci in Romania? Si in ce tari se mai aplica chestia asta?

#2
n1c9a7

n1c9a7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2014
In Elvetia e cel mai tare.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In Elvetia trebuie sa muncesti minim 1 an sa primesti somaj iar valoarea acestuia este pana la 80% din ultimul salariu. Problema e ca acolo nu-ti plateste nimeni somaj sa o freci pe banu statului ci o sa ai un consilier peronal alocat care sta de capul tau si-ti ofera jobui daca tu nu-ti cauti si la un moment dat daca refuzi 3 oferte nu prea mai sunt draguti cu tine si se cam taie acel ajutor.
In Germania e cam la fel, stiu un cunoscut care el fiind in somaj plecase la ski si cand l-a sunat consilierul si a aflat ca e la distractie spus sa vina instant in Germania sa ca ramane fara ajutor de somaj.
Nu stiu cum e in tarile mai lejere (latine).

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
a. trebuie sa te prezinti la fortele de munca din cind in cind plus la ce interviuri iti gasesc ei (minim), etc
b. nu e ajutor social sa-ti plateasca la infinit
c. trebuie sa ai rezidenta acolo. Poate parea o chestie banala pentru romanii care au buletinul in Ciorogirla desi au plecat din Romania de n ani dar pe afara totul se face prin posta si daca le sint respinse scrisorile n-o sa fie bine pentru tine.

#5
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Pe langa ce-a zis colegul de mai sus, poate esti un om normal la cap, care daca reuseste sa se angajeze incearca sa-si pastreze jobul si sa evolueze, sa traiasca mai bine, nu da cu piciorul la tot pentru cateva luni de somaj cu 1000 de euro pe luna.

Si inca ceva, tre sa fii bun de tot, sa te dea aia afara, daca iti dai demisia nu cred ca primesti niciun somaj.

#6
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Nu stiu cum e in tarile mai lejere (latine).

In Franta e cam ca in Elvetia.
Ai 75% din valoarea ultimului salariu net pe care l-ai primit pe o perioada de 1 an.
Dupa care incepe sa scada prograsiv pana cand dupa doi ani dupa ce ai intrat in somaj nu mai ai dreptul la nimic.
Trebuie sa te declari in fiecare luna ca fiind inca in cautare de munca pentru a continua sa primesti ajutorul de somaj si trebuie sa participi la diverse seminarii organizate de "pole emploi" (institutia care se ocupa de someri in Franta), fie ca sa te pregateasca pentru interviurile pe care le vei da, sau sa-ti propuna cursuri de recalificare daca nu reusesti sa iti gasesti in domeniul tau.

Quote

daca iti dai demisia nu cred ca primesti niciun somaj.
Nu, daca tu ti-ai dat demisia nu primesti ajutor de somaj. In schimb daca societatea te da afara, il primesti.

Edited by LordRaptor, 18 May 2016 - 14:16.


#7
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Da, dupa 26 de saptamani, daca esti concediat poti cere ajutor de somaj, maxim 85%. Dar trebuie sa te prezinti la fiecare 2 saptamani la ei si sa te duci la interviurile pe care ti le propun si evident sa accepti ofertele care ti se fac.
Cei care lucreaza in Luxembourg dar locuiesc in alta tara, se refera aici la frontalieri din Belgia, Franta si Germania aplica pentru somaj in tara respectiva si probabil autoritatile lor cer banii de somaj autoritatilor luxemburgheze. Nu stiu exact detaliile dar contributiile sociale se pot transfera intre tari. Bafta in a convinge autoritatile romane sa-ti dea 1000 de euro somaj pentru ca ai lucrat 7 luni in afara!

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Usor cu pianul pe scari! Ajutorul de somaj este o asigurare pe care o platesti (si nu putin si se presupune ca nu muncesti 7 luni toata viata!) si daca te loveste nenorocul esti ajutat, in limite! Nu ca iei bani pentru ca existi, iei bani pentru ca ai platit.

#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 PhaseZ, on 18 mai 2016 - 14:44, said:

Cei care lucreaza in Luxembourg dar locuiesc in alta tara, se refera aici la frontalieri din Belgia, Franta si Germania aplica pentru somaj in tara respectiva si probabil autoritatile lor cer banii de somaj autoritatilor luxemburgheze. Nu stiu exact detaliile dar contributiile sociale se pot transfera intre tari. Bafta in a convinge autoritatile romane sa-ti dea 1000 de euro somaj pentru ca ai lucrat 7 luni in afara!
Nu cred ca face nimeni naveta romania-luxemburg :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate