Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mitul oualor rosii de paste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
Mica, mica, dar cine nu cunoaste crede ca si alte popoare sarbatoreau Pastele si cu ocazia asta mai vopseau si niste oua. Uite asa se duce pe rapa adevarul.

#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View PostBursul, on 18 mai 2016 - 13:31, said:

Mica, mica, dar cine nu cunoaste crede ca si alte popoare sarbatoreau Pastele si cu ocazia asta mai vopseau si niste oua. Uite asa se duce pe rapa adevarul.
Si mincau mici si beau bere,...de manele nu mai zic,...

#21
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postocj11, on 18 mai 2016 - 12:55, said:

ce tare; adica ala, taranul, nu gasise alt loc sa manance decat sub unul din care picura sange. Posted Image

Pare foarte credibil, omul din timpuri străvechi a fost atras de senzațional, de macabru.
De exemplu azi nu se mai așează sub crucea sângerândă, doar deschide teve-ul la știrile potrivite.

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostNeamtul, on 18 mai 2016 - 12:49, said:

am auzit o grozavenie in ziua pastelui romanesc la o televiziune romaneasca
un popa se chinuia sa explice cum e cu sarbatoarea asta si o microfonista il intreaba la un moment dat de unde vine ...
Daca tot scrii asta, da-ne si noua sursa sa stim exact ce a zis,de unde stiu eu ca preotul respectiv nu a spus si "in folclor" sau din "traditie " etc. sau poate nici nu era preot etc. (sau macar spune-ne emisiunea si canalul TV, sa nu cumva sa-mi spui  ca  ai uitat instant pe ce canal tv te-ai uitat si ce emisiune ai vizionat ? )
Si eu pot sa spun ca am auzit si vazut pe un canal TV din China la o stirista ca tu minti  si culmea ! iti pronunta numele asa de bine in romana incat nici nu ziceai ca e chinezoaica.

Edited by stlk, 18 May 2016 - 14:06.


#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postneur0, on 18 mai 2016 - 13:28, said:

Coloratul ouălelor
:lol:

#24
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am comis-o. :D

Ouălelele se mai pot colora și de Înălțare.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postocj11, on 18 mai 2016 - 12:55, said:

ce tare; adica ala, taranul, nu gasise alt loc sa manance decat sub unul din care picura sange. Posted Image
in trecere pe varful dealului, unde armata rastignea 3 oameni,

halal popas

View PostBursul, on 18 mai 2016 - 13:08, said:

Nah, a mai inflorit-o si el sa fie pe intelesul tuturor. Eu ma mir ca ai avut taria sa-l asculti Posted Image

Cat timp ai tarie lichida poti sa asculti orice.

#26
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Voi va bateti joc de minuni...
Sa vezi ce zicea zilele trecute la un post italian . Pe la o biserica ( Siena mi se pare ) cica ar fi pocalul din care a baut Isus cu apostolii la cina aceea stiti voi . Pocalul e o chestie ornament din aur si cu un pahar de sticla , cristal sau ce o fi , tinut intr-un sistem modern de securitate te crucesti . Initial se zice ( santo padre explica ) ca in pahar ar fi fost vin cu o bucata de paine muiata . Cica pe la 1700 toamna au desfacut ei si au descoperit ca vinul se facuse sange . Ok....Pe la 1970 au deschis iar seiful si au gasit ca bucata de paine se transformase intr-o bucata - au studiat stiintificii - de inima .Dupa inca ceva ani au controlat din nou -inimii i.a mai crescut o bucata si o aorta ceva pe acolo .

Acum asteptam sa vedem ce mai iese din minunile astea , am sa va tin la curent daca mai traiesc pana creste un miel sau Isus , sa vedem . Depinde si de pocal ca nu e asa mare si nu stiu ce poate incapea sa mai creasa dar...minunile sunt minuni , ce conteaza cat e paharul?

#27
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
da, e plin de minuni
da nu stiu cum 'mnezo asta nu poate face bani sa le dea la popi

si am am mai scris in primul topic ala cu credinta ortodoxa, dar a fost sters, nu's de ce... :D , cum zicea si banciu ala prost de gura, daca in 2000 de ani nu exista un mesaj, un biletel, un sms de la 'al de sus va dati seama cat de ridicol e
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IpxHXU8JcUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostNeamtul, on 18 mai 2016 - 18:53, said:

da, e plin de minuni
da nu stiu cum 'mnezo asta nu poate face bani sa le dea la popi

si am am mai scris in primul topic ala cu credinta ortodoxa, dar a fost sters, nu's de ce... Posted Image , cum zicea si banciu ala prost de gura, daca in 2000 de ani nu exista un mesaj, un biletel, un sms de la 'al de sus va dati seama cat de ridicol e
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IpxHXU8JcUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mda.... si astepti sa-ti scrie, sunt real prostule.
oare cat o sa mai radem de o traditie care nici  nu ajuta, dar nici nu strica?
radem ca sa ne facem sa credem ca sintem mai inteligenti ,nu?
cu ce va afecteaza pe voi oualele ?
sau povestea?
sa nu mai cititi nici o poveste de dragul povestii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate