Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Mitul oualor rosii de paste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
am auzit o grozavenie in ziua pastelui romanesc la o televiziune romaneasca
un popa se chinuia sa explice cum e cu sarbatoarea asta si o microfonista il intreaba la un moment dat de unde vine traditia oaulor vopsite rosu de paste

barbosu cica: pe vremea ceea cand era isus rastignit pe cruce trece pe acolo un taran care mergea la lucrul campului. si s-a asezat el sub cruce. si-a scos plasa cu merinde, a scos niste oua fierte din plasa si in timp ce se ruga la isus, sangele lui isus a curs pe acele oua si le-a inrosit

cat de retardat sa fii sa vii cu astfel de povesti?
am pretentia ca popii au facultatea de teologie si au facut ceva scoala si stiu deja ca actiunea cu isus se petrecea in israel unde e desert si taranii nu prea merg cu plasa cu merinde la munca campului
eu cred ca mint intentionat, inventeaza povesti sa creada prostimea in povesti frumoase

Edited by Neamtul, 18 May 2016 - 12:49.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Tu acum ai aflat? Asta am invatat la scoala acu ... sa tot fie vreo 25 de ani.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
E o poveste ticluita pentru prostime . Ce sa le faci , are si el un job din care trebuie sa-si scaota malaiu . Traditia ortodoxa a luat locul evangheliei .

#4
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 Neamtul, on 18 mai 2016 - 12:49, said:

am auzit o grozavenie in ziua pastelui romanesc la o televiziune romaneasca
un popa se chinuia sa explice cum e cu sarbatoarea asta si o microfonista il intreaba la un moment dat de unde vine traditia oaulor vopsite rosu de paste

barbosu cica: pe vremea ceea cand era isus rastignit pe cruce trece pe acolo un taran care mergea la lucrul campului. si s-a asezat el sub cruce. si-a scos plasa cu merinde, a scos niste oua fierte din plasa si in timp ce se ruga la isus, sangele lui isus a curs pe acele oua si le-a inrosit

cat de retardat sa fii sa vii cu astfel de povesti?
am pretentia ca popii au facultatea de teologie si au facut ceva scoala si stiu deja ca actiunea cu isus se petrecea in israel unde e desert si taranii nu prea merg cu plasa cu merinde la munca campului
eu cred ca mint intentionat, inventeaza povesti sa creada prostimea in povesti frumoase
ce tare; adica ala, taranul, nu gasise alt loc sa manance decat sub unul din care picura sange. :)

#5
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011

 Bursul, on 18 mai 2016 - 12:51, said:

Tu acum ai aflat? Asta am invatat la scoala acu ... sa tot fie vreo 25 de ani.
eu stiam de copchil ca ouale cica ar fi inrosite de sagele lui isus dar de grozavia cu taranul, plasa cu merinde si munca campului recunosc ca abia acum am auzit :D

#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
State la umbra crucii,...ca nu prea erau pomi,..da nu s-a uitat in sus,...

Auziti voi,...sa dea cu sapa prin desert,...

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Daca povestea tine la babele din sat care înconjoară biserica in genunchi scopul e atins. Ce mai conteaza?

#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Uite aici sfaturi babesti,...  http://jurnalul.ro/s...abe-566444.html

Cica "sa nu-ti tai unghiile seara ca iti mor oile",..alea de la bloc,...

Attached Files



#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 Neamtul, on 18 mai 2016 - 13:02, said:


eu stiam de copchil ca ouale cica ar fi inrosite de sagele lui isus dar de grozavia cu taranul, plasa cu merinde si munca campului recunosc ca abia acum am auzit :D
Nah, a mai inflorit-o si el sa fie pe intelesul tuturor. Eu ma mir ca ai avut taria sa-l asculti :D

#10
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011

 Bursul, on 18 mai 2016 - 13:08, said:

Nah, a mai inflorit-o si el sa fie pe intelesul tuturor. Eu ma mir ca ai avut taria sa-l asculti Posted Image
da na, era pe un post de stiri, cred realitatea si printre alte stiri  apare si popa cu microfonista
imi pare rau, s-a intamplat prea repede, n-am apucat sa schimb canalul si am auzit grozavenia :D

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Ouale rosii, traditie si semnificatii : http://www.crestinor...atii-68750.html

"Simbolistica oualor de Pasti trebuie cautata inainte de nasterea lui Hristos, in timpuri stravechi. Oul era dat in dar, fiind considerat simbol al echilibrului, creatiei, fecunditatii, simbol al vietii si al reinnoirii naturii, obiceiul vopsirii lui fiind intalnit la chinezi cu doua mii de ani inainte de Hristos.

Obiceiul colorarii oualor s-a transmis crestinilor si este inca practicat mai ales la popoarele Europei si Asiei.

Culoarea rosie cu care le vopsesc crestinii la Pasti, reprezinta pe de o parte focul, cu puterea lui purificatoare, dar si sangele lui Iisus care s-a scurs pe cruce pentru mantuirea lumii.

#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cristi,...ai dreptate cu simbolistica,...omul vroia sa expuna penibilul povestii,...

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Bagă și tu un ochi pe Wikipedia, mai lasă tv-ul:

Quote

Conform Danielei Dumbravă, istoric în cadrul Institutului de Istorie a Religiilor din cadrul Academiei Române, vopsitul oualelor vine din Persia, din vremuri imemoriale, iar primul ou vopsit de care se știe este Oul de struț punic din sec. IV-III î.Hr. descoperit în Cartagina.[1]
Coloratul de ouă de Paști este o răspândită tradiție pre-creștină cunoscută, începând din Armenia, Rusia, Grecia, zona mediteraneană, până în Europa centrală.

În general, în istoria artei oul este simbolul Învierii - în picturile vechi religioase, de cele mai multe ori în fondul picturii.

Folclorul conserva mai multe legende creștine care explică de ce se înroșesc ouăle de Paști și de ce ele au devenit simbolul sărbătorii Învierii Domnului. Una dintre ele relatează că Maica Domnului, care venise să-și plângă fiul răstignit, a așezat coșul cu ouă lângă cruce si acestea s-au înroșit de la sângele care picura din rănile lui Iisus


#14
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu auzi bre ca nu era Maica Domnului,...era un taran care dadea cu sapa prin desert,...eu plusez si zic ca era petrolist,....

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

Coloratul de ouă de Paști este o răspândită tradiție pre-creștină cunoscută, începând din Armenia, Rusia, Grecia, zona mediteraneană, până în Europa centrală.

Deci de cand aveu rusii si grecii Pasti?!?!? Nu era sarbatorit Pastele doar la evrei? Posted Image

#16
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011

 neur0, on 18 mai 2016 - 13:18, said:

Bagă și tu un ochi pe Wikipedia, mai lasă tv-ul:

Quote

Una dintre ele relatează că Maica Domnului, care venise să-și plângă fiul răstignit, a așezat coșul cu ouă lângă cruce si acestea s-au înroșit de la sângele care picura din rănile lui Iisus

si mamica lu domnu umpla asa prin desert cu paneriu cu oua? :D

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Bursul, on 18 mai 2016 - 13:23, said:

Deci de cand aveu rusii si grecii Pasti?!?!? Nu era sarbatorit Pastele doar la evrei? Posted Image
Coloratul ouălelor, dar nu de Paști. O mică eroare.

#18
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
E cum,...alta treaba nici nu mai aveau,...colorau oua toata ziua,..
Da de ce sa stau eu cu voi,...ca a mai ramas vopsea de la Pasti,...oua parca mai sint prin frigider,....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate