Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

mesaje maill nesolicitate de la pay pal sau aplee

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nelu79

nelu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2010
buna ziua desi nu am cont la pay pal imi vin mereu in casuta de mail mesaje cum ca trebuie sa imi verific contul sau daca nu vin in casuta de mail imi vin in spam asta dureaza de vreo un an si ceva a mai intimpinat cineva asa Your accеss has bееn disabled.
Dear [email protected],
Αѕ раrt оf оur оngоіng effоrt tо рrоvіde а ѕаfer, ѕіmрler аnd mоre ᴄоnvenіent ѕervіᴄe tо оur ᴄlients, оur security deраrtement іѕ flаggіng ѕоme ѕuѕрeᴄted аᴄᴄоuntѕ.
Reᴄentlу, уоur аᴄᴄоunt wаѕ revіewed аnd disabled beᴄаuѕe оf а роtentіаl ᴄоnneᴄtіоn tо ѕоme frаudulent activities. Tо аvоіd аn eventuаl reѕtrіᴄtіоn tо уоur аᴄᴄоunt, you should verіfу some іnfоrmаtіоnѕ bу lоggіng іn tо оur Lіtіgаtіоn mаnаgement service.
Thіѕ ᴄаn be dоne bу ᴄlіᴄkіng оn the buttоn belоw.ceva ?

#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
vezi si tu adresa de unde le primesti si asa iti dai seama de la cine sunt. e clar ca sunt tot felul de mesaje dubioase care iti aduc niste "vizitatori" nepoftiti in calc.

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Vezi ca nu cumva linkul din mail sa fie o capcana sa te faca de user si parola... phishing.
Si dat fiind ca indivizii nu stiu exact cine are sau nu are cont la PayPal, primesti si tu, chiar daca nu ai.

Mai e si varianta sa fie cineva idiot sa fi trecut adresa gresita, sau domeniul gresit.
Am patit si eu ca in loc de @domeniu.it individul cand a completat si-a dat adresa ca @domeniu.com si intrau la mine mailurile :D

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
editeaza-ti adresa de mail ca daca oa lasi asa peste tot o sa primesti si mai multe spam-uri.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
1. iti verifica adresa de mail - ca e valida ca sa trimita si mai mult spam.
2. incearca sa-ti ia datele de logare si sa-ti foloseasca adresa de mail ptr "alte activitati"
3. linkul/atasamentul oferit contine virusi.

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E clar ca e o teapa, ca de obicei mailurile oficiale se adreseaza cu numele, nu cu adresa de mail.
Ca bine a spus cel de mai sus, daca lasi mailul pe toate gardurile (cum ar fi Biserici Sataniste :D, sau siteuri de "cuplari") o sa primesti tot felul de "scrisori".

Edited by vubiv, 18 May 2016 - 11:59.


#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
off: sper ca ai apasat pe linkul ala, nu? ca altfel nu-mi ajung datele tale personale la mine.
on: sunt spamuri cu ceva virusi, si eu am primit de la "apple" cica, ca al meu cont icloud este dezactivat si imi scria nr icloud, a 2a zi am primit din nou si era alt nr icloud :D nu baga in seama aceste spamuri care apasand pe linkurile din ele vei da de virusi.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 debusy, on 18 mai 2016 - 12:00, said:

si eu am primit de la "apple" cica, ca al meu cont icloud este dezactivat si imi scria nr icloud, a 2a zi am primit din nou si era alt nr icloud Posted Image
Daca te schimbi in iPhone-uri in fiecare zi, si umbli cu cate trei in mana, normal ca ai mai multe conturi :D

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
da, pai am 2 ultra mega cel mai nou iMac de 90", 1 macBook pro, 2 MacBook Air, 3 iphone-uri 6s + rose gold, vreo 2 ipaduri (ca nici nu mai stiu ce model sunt, dar oricum, toate sunt ultimul racnet ce sa mai), si vreo 6 smart watch-uri apple am, acum am in plan sa-mi iau o masina iCar (n-ai bani de benzina), ma astept de-acum sa tot primesc mail cu icloud-urile blocate si la celelalte tehnologii.

on: ce-i drept am un iPad mini 2 cu ecran cretina, dar nu se potriveste nici-cum  icloudu, si a 2a zi mi-am dat seama ca e teapa, cand am vazut al 2lea mail cu alt nr icloud :) si cica mailul e trimis de la apple.

#10
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Pe mine m'au disperat cu mailurilr lor. Le-am dat report pt phishing. Acum mailurile intra in spam insa mai scapa unul doua pe luna nedetectat si intra in casuta.


Pay-Pal <[email protected]>

Paypal <[email protected]>

PayPal Support <[email protected]>


Sper sa putrezeasca in timp ce e in viata ala/aia care a/au initiat spamul asta imputit. (mailurile contin in atasament virusi)


LE: alte spamuri

lTunes <[email protected]>

Amazon. com <[email protected]>

WhatsApp <[email protected]>

Edited by alexandrualexe, 18 May 2016 - 12:50.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si eu primesc frecvent asemenea mesaje, cica sa ma loghez, sa-mi confirm datele, bineinteles pagina e fake, n-are treaba cu paypal, dar daca dau peste un fraier sa-si bage contul si parola, care are si ceva bani in cont sau pe cardul atasat, ramane fara bani.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Campanie, necampanie asta e phishing in toata regula. Nu dati curs mesajelor ca sunt false.

#13
nelu79

nelu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2010
multumesc frumos pentru raspunsurile primite dar cum sa fac sa scap de eii vad ca mai sunt use care au aceiasi problema .Sa fie cauza pentru ca accesez anumite sitturi mai pentru barbati ?

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
daca iti lasi adresa de mail pe acolo: da.

#15
nelu79

nelu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2010
totusi ce se poate intimpla cu aceste mailluri?

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sa ajunga in junk/spam/trash?

#17
nelu79

nelu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2010
vad ca acum au schimbat tactica imi trimit pe spam  de la amazon aceiasi treaba nu stiu ce sa mai fac sa scap de eii .Ma gindesc ca e vreo problema  faptu ca am accesat spre vizionare niste sitturi xxx pentru vizionare?

#18
nelu79

nelu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2010
alte pareri?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate