Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Kristal Residence Metalurgiei

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
Dacă nu dai peste o consilieră ca oamenii la bancă.. poți avea destule dificultăți..eu am pățit pt un credit de nevoi personale... aici n am vrut să risc ...asta este nu ne dau banii afara din casă dar...nici timpul ...vara. mea s.a dus pe cont propriu.. si nervi si timp mancat...nu vreau să influențeze pe nimeni alegerea mea...

#20
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 18 mai 2016 - 12:48, said:

Dacă nu dai peste o consilieră ca oamenii la bancă.. poți avea destule dificultăți..eu am pățit pt un credit de nevoi personale... aici n am vrut să risc ...asta este nu ne dau banii afara din casă dar...nici timpul ...vara. mea s.a dus pe cont propriu.. si nervi si timp mancat...nu vreau să influențeze pe nimeni alegerea mea...
Te cred. Pe mine ma inspira si faptul ca ei nu-si iau banii decat daca dosarul e acceptat.

#21
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
eu pe 4 aprilie am semnat antecontractul la notar si in aceeasi zi am fost si la credit24 le-am zis verbal ca vreau sa merg cu ei....pe 7.04 m-a programat la banca la ora care am putut eu...si la banca deja erau trimise actele si scoasa fisa fiscala de la anaf Posted Image Posted Image Posted Image contractul l-am semnat dupa vreo 2 sapt cu ei...si mi-au zis ca daca nu se finalizeaza cu apartamentul imi dau banii inapoi...Posted Image ma gandesc ca au si ei oarece relatii cu bancile...de a decurs totul asa de repede

#22
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016
Apropo de documente, cu exceptia antecontractului, care sunt celelalte documente solicitate de banca?

#23
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
eu m-am dus doar cu adeverinta de salariat..si copie contract de munca si acte aditionale conform cu originalul, antecontractul si declaratiile date la notar au fost trimise de credit, la care am inteles ca se mai adaugau niste acte ..gen autorizatie de construire...actul de proprietate asupra imobilului/terenului pe care urmeaza sa se construiasca, extrase din documentatia cadastrala...
cred ca te poate lamuri o persoana care a umblat singur pt dosar...eu n-as vrea sa te incurc cu vreo informatie aiurea

#24
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 19 mai 2016 - 10:46, said:

eu m-am dus doar cu adeverinta de salariat..si copie contract de munca si acte aditionale conform cu originalul, antecontractul si declaratiile date la notar au fost trimise de credit, la care am inteles ca se mai adaugau niste acte ..gen autorizatie de construire...actul de proprietate asupra imobilului/terenului pe care urmeaza sa se construiasca, extrase din documentatia cadastrala...
cred ca te poate lamuri o persoana care a umblat singur pt dosar...eu n-as vrea sa te incurc cu vreo informatie aiurea
Acelasi lucru mi-au zis si mie. Luni semnez antecontractul si eu.

#25
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016

View PostUnForsaken, on 19 mai 2016 - 13:12, said:

Luni semnez antecontractul si eu.

Ai avut ocazia sa citesti un draft de antecontract? Sunt clauze dubioase incluse, respectiv conditii de returnare a avansului, la ce duce neaprobarea creditului din partea bancii, etc..

#26
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View PostMiuu13, on 19 mai 2016 - 15:23, said:


Ai avut ocazia sa citesti un draft de antecontract? Sunt clauze dubioase incluse, respectiv conditii de returnare a avansului, la ce duce neaprobarea creditului din partea bancii, etc..
Pana maine a zis ca mi-l trimite pe mail si il verific peste weekend. Conditiile de returnare stiam ca sunt daca te refuza banca sau daca refuza el sa-ti vanda (dublu). Daca te gândesti, pierzi avansul. Ma înșel?

#27
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016
Clauza cu returnarea dubla din partea lor e aproape nula. Cel putin, in contractul de rezervare, aceasta clauza e anulata de cea de sub ea, in care se spune ca au dreptul sa intarzie (sau sa refuze, daca nu ma insel) incheierea contractului de vanzare cumparare, in situatia in care constructia nu este finalizata conform planificarii, din cauza conditiilor meteo sau a unor conditii care nu depind de constructor, dar fara a se limita la acest motiv. Cu alte cuvinte, pot invoca si alte motive pentru care sa refuze semnarea contractului...

Edited by Miuu13, 19 May 2016 - 16:13.


#28
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View PostMiuu13, on 19 mai 2016 - 16:10, said:

Clauza cu returnarea dubla din partea lor e aproape nula. Cel putin, in contractul de rezervare, aceasta clauza e anulata de cea de sub ea, in care se spune ca au dreptul sa intarzie (sau sa refuze, daca nu ma insel) incheierea contractului de vanzare cumparare, in situatia in care constructia nu este finalizata conform planificarii, dar fara a se limita la acest motiv. Cu alte cuvinte, pot invoca si alte motive pentru care sa refuze semnarea contractului...
Sincer putin imi pasa de dublu, corect e ca daca se intampla ceva din cauza mea, pierd banii. Daca e din cauza lui sa ii  primesc inapoi.
Ideal e sa fim vecini la anul  :lol:

#29
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
Eu nu știu ce scrie la tine în rezervare dar la mine nu scrie de starea vremii nimic...îți poți pierde avansul dacă nu te acceptă banca..nu prea mi.a plăcut dar asta n.am putut săo eliminăm dca gândim la rece banca te refuză dacă nu te mai încadrezi financiar... dacă întârzie ei poți lua dublul avansului sau avansul depinde de cauză ..acum să fim serioși să o iau de la capăt?mai bine mai aștept puțin..pe asta se bazează și ei...

#30
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 19 mai 2016 - 18:39, said:

Eu nu știu ce scrie la tine în rezervare dar la mine nu scrie de starea vremii nimic...îți poți pierde avansul dacă nu te acceptă banca..nu prea mi.a plăcut dar asta n.am putut săo eliminăm dca gândim la rece banca te refuză dacă nu te mai încadrezi financiar... dacă întârzie ei poți lua dublul avansului sau avansul depinde de cauză ..acum să fim serioși să o iau de la capăt?mai bine mai aștept puțin..pe asta se bazează și ei...
Stai putin, daca banca ma respinge pierd banii?

#31
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
Eu când am vb cu cei de la credit înainte de plată avansului deja trimisese la brd si imi făcuse simulare si ma incadram ...eu nu sunt sigură în contract ...la mine era o teamă că am minim pe cartea de muncă...Dar a fost ok pt ca trebuia sa ma încadrez la jumătate....asta se poate întâmpla și când îți dă efectiv creditul... presupunem că rămâi fără serviciu...banca nu îți mai da credit..deci pierzi si avansul

Știu este nasol dar astea sunt condițiile... pe care am încercat să schimb si eu si alții  . M asta a fost o explicație generala la toți cei care au încercat...acum chipurile ii incurcicu vânzarea

#32
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 19 mai 2016 - 19:14, said:

Eu când am vb cu cei de la credit înainte de plată avansului deja trimisese la brd si imi făcuse simulare si ma incadram ...eu nu sunt sigură în contract ...la mine era o teamă că am minim pe cartea de muncă...Dar a fost ok pt ca trebuia sa ma încadrez la jumătate....asta se poate întâmpla și când îți dă efectiv creditul... presupunem că rămâi fără serviciu...banca nu îți mai da credit..deci pierzi si avansulȘtiu este nasol dar astea sunt condițiile... pe care am încercat să schimb si eu si alții  . M asta a fost o explicație generala la toți cei care au încercat...acum chipurile ii incurcicu vânzarea
La venit sigur nu apar probleme, am peste 3000 pe cartea de munca, nu vad sa am problema cu respingerea. Sa se termine fondurile sau programul in sine e temerea mea.

#33
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016
Aceeași problema o ridic și eu. Dacă nu prinzi fondurile de anul ăsta, ce faci? Ce se întâmplă? Îți recuperezi avansul sau te rogi sa întârzie lucrările astfel încât sa nu fie gata la timp, dandu-ți șansa să prinzi ceva fonduri anul viitor? Nu cred ca se pune problema de anulatul programului, dar... Ce s-ar întâmpla în aceste situatii ar tb menționat clar în antecontract...

#34
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
Dacă se termină prima casa primești banii înapoi asta este stipulat în contract... eu puteam să vin si cu alte venituri dar dacă m.am încadrat nu m.am mai agitat. Ideea este că ar fi bine să băgați dacă nu ajung fondurile si pt dosarele voastre să vă primiți banii înapoi...

Dacă se termină prima casa primești banii înapoi asta este stipulat în contract... eu puteam să vin si cu alte venituri dar dacă m.am încadrat nu m.am mai agitat. Ideea este că ar fi bine să băgați dacă nu ajung fondurile si pt dosarele voastre să vă primiți banii înapoi...

#35
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Am primit draft-ul de la antecontract. Sunt putin dezamagit, nu scrie nimic de Prima Casa. Ca sa trec direct la clauze:

Quote

În cazul în care, până la data stabilită pentru realizarea vânzării, Promitenta Vânzătoare nu respectă termenul de încheiere a  contractului de vânzare-cumpărare promis din motive obiective, cum ar fi: întârzierea lucrărilor de construire sau a branşamentelor de utilităţi, întârzieri la întocmirea documentaţiilor cadastrale şi/sau a lucrărilor de publicitate imobiliară, ori la obţinerea oricăror acte administrative necesare definitivării documentaţiilor mai sus menţionate, Promitenta Cumpărătoare poate solicita Promitentei - Vânzătoare restituirea avansului, într-un termen de maxim 30 de zile de la data la care a fost notificată în scris de Promitenta Cumpărătoare, iar părțile vor fi repuse în situația anterioară, fără plata altor penalități sau despăgubiri de către Promitenta Vânzătoare și fără obligația de a mai încheia contractul de vânzare-cumpărare cu privire la imobil. În acest caz, Promitenta Cumpărătoare va putea solicita restituirea avansului plătit, urmând a semna un act adițional de încetare a promisiunii de vânzare-cumpărare. Dacă Promitenta Cumpărătoare nu va solicita restituirea avansului plătit pana la (inclusiv) data stabilită pentru încheierea contractului de vânzare-cumpărare, termenul promisiunii de vânzare cumpărare se va prelungi cu perioade de minim 30 de zile calendaristice, până la încetarea cauzelor care au generat imposibilitatea semnării contractului de vânzare-cumpărare, urmând a fi semnat un act adițional de către părți privind prelungirea termenului contractual.
În cazul în care, Promitenta Vânzătoare refuză nejustificat să încheie contractul de vânzare-cumpărare la termenul şi în condiţiile stabilite, Promitenta Cumpărătoare poate solicita instanţei de judecată pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract de vânzare-cumpărare. În cazul în care, Promitenta Cumpărătoare renunţă la beneficiul promovării unei acţiuni judecătoreşti pentru executarea vânzării, Promitenta Vânzătoare este obligată la plata către Promitenta Cumpărătoare a dublului sumei plătită cu titlu de avans în termenul maxim de 30 zile calendaristice de la notificarea scrisă transmisă de către Promitenta Cumpărătoare, fără alte despăgubiri sau penalități și fără obligația de a mai încheia contractul de vânzare-cumpărare;   
În cazul în care, Promitenta Cumpărătoare refuză să încheie contractul de vânzare-cumpărare la termenul şi în condiţiile stabilite, nu va putea cere Promitentei Vânzătoare restituirea avansului, această sumă având caracter de daune interese pentru neexecutarea obligației, urmând a fi reținută de către Promitenta Vânzătoare. De asemenea, dacă Promitenta Cumpărătoare nu va îndeplini condițiile de creditare și creditul său nu va fi aprobat, nu va putea cere restituirea avansului plătit, cu excepția situației în care creditul nu s-ar aproba din cauza documentelor de proprietate furnizate de către Promitenta Vânzătoare, caz în care se va restitui suma plătită cu titlu de avans în termenul maxim de 30 zile calendaristice de la notificarea transmisă de către Promitenta Cumpărătoare, fără alte despăgubiri sau penalități și fără obligația de a mai încheia contractul de vânzare-cumpărare.

Voi ati avut/aveti altceva?

#36
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016
Salut,

Daca nu ma insel, este mentionat undeva faptul ca plata diferentei (exceptand avansul), se va face prin creditul Prima Casa.
Ce este ingrijorator, este faptul ca au mentionat returnarea avansului doar in situatia in care nu se acorda creditul din motive care le sunt imputabile lor.
Ar fi recomandat sa se mentioneze faptul ca avansul se poate returna si in situatia in care conditiile de creditare sunt indeplinite, insa nu mai exista fonduri Prima Casa disponibile, sau programul a fost anulat...

Eu inca nu am primit antecontractul.. mi s-a promis ca il voi primi pana la sfarsitul zilei...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate