Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Kristal Residence Metalurgiei

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Urca in 1...

#110
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Si etajul 6 exista doar in 1 sau in toate blocurile din ansamblu? Eram convins ca toate sunt P+5, caci asa le-am vazut pe teren, asa apareau in toate schitele + asa sunt listate si la sud rezidential pe site.

Edited by soft0811, 31 January 2017 - 17:16.


#111
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Doar in 1...este o extindere a apart de la et 5...se pare dezvoltatorul?!- asa vorbesc muncitorii

Edited by gcom61, 31 January 2017 - 17:23.


#112
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
S-a mai interesat cineva de stadiul lucrarilor?

#113
catalincf

catalincf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.06.2016
9 feb, nu se toarna nimic ca ninge si e ger. se lucreaza la electrice, tevi si se sparge. gauri etc.

Attached Files


Edited by catalincf, 09 February 2017 - 22:26.


#114
Betausser

Betausser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2017
Salutare,

Eu am achitat avansul pentru un apartament 3 camere etaj 4 in Bloc 4 La kristal Metalurgiei. Acum vin si va intreb si pe voi, ati cumparat parcarea? Intentionati? Ca desi ei cer mai putin decat alti dezvoltatori, mie personal mi se pare ca acei 1800 de euro pot fi folositi in alt scop. Pareri ?

#115
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu...poate se elimina tva...

#116
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Asa e... Puteti face altceva cu banii... Mai bine blocati strazile cu masinile parcate si pe urma va plagenti ca nu face primaria parcari....

#117
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sigur ca putem face altceva cu banii....sponsorizam demonstratiile...

#118
Betausser

Betausser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2017

View Postnonameshadow, on 11 februarie 2017 - 09:35, said:

Asa e... Puteti face altceva cu banii... Mai bine blocati strazile cu masinile parcate si pe urma va plagenti ca nu face primaria parcari....

Replica ieftina. Urmaream sa aflu daca vi s-a facut ( voua tuturor) aceeasi oferta ca si a mea si ce timp de plata vi s-a dat in cazul in care ati validat avansul catre agentie. Locuri de parcare in zona oferite de primarie sau la 'moca' nici nu e cazul sa mentionam.

#119
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ne poti spune ce oferta ti s-a facut?
Ca si lucrari,...in 2 s-a terminat de placat scara pana la et 3 si s-a mai pus gresie in apartamente...

#120
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostBetausser, on 10 februarie 2017 - 20:38, said:

Salutare,

Eu am achitat avansul pentru un apartament 3 camere etaj 4 in Bloc 4 La kristal Metalurgiei. Acum vin si va intreb si pe voi, ati cumparat parcarea? Intentionati? Ca desi ei cer mai putin decat alti dezvoltatori, mie personal mi se pare ca acei 1800 de euro pot fi folositi in alt scop. Pareri ?

View PostBetausser, on 15 februarie 2017 - 23:11, said:

Replica ieftina. Urmaream sa aflu daca vi s-a facut ( voua tuturor) aceeasi oferta ca si a mea si ce timp de plata vi s-a dat in cazul in care ati validat avansul catre agentie. Locuri de parcare in zona oferite de primarie sau la 'moca' nici nu e cazul sa mentionam.

Ieftina, ieftina dar mai bine ai citi inca o data ce intrebari ai pus si cu ce explicatii ai venit pe urma...
Sunt satul de toate blocurile nou costruite in care multi locatari incearca sa fenteze achizitionarea unui loc de parcare, blocand ulterior cu masinile trotuarul sau cate o banda de circulatie.....

Vrei apartament si ai si masina? Atunci asuma-ti si cumpararea unui loc de parcare... Si aici nu ma refer neaparat la cazul tau ci vorbesc la modul general...

Edited by nonameshadow, 16 February 2017 - 17:53.


#121
Betausser

Betausser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2017

View Postnonameshadow, on 16 februarie 2017 - 17:52, said:

Ieftina, ieftina dar mai bine ai citi inca o data ce intrebari ai pus si cu ce explicatii ai venit pe urma...
Sunt satul de toate blocurile nou costruite in care multi locatari incearca sa fenteze achizitionarea unui loc de parcare, blocand ulterior cu masinile trotuarul sau cate o banda de circulatie.....

Vrei apartament si ai si masina? Atunci asuma-ti si cumpararea unui loc de parcare... Si aici nu ma refer neaparat la cazul tau ci vorbesc la modul general...

In cazul in care ai observat nu ai ce trotuar sa blochezi iar banda de circulatie decat daca vrei sa risti sa ti-o gasesti zgariata serios ( nu e cazul meu) . Intrebarea mea venea ca sa aflu daca voi v-ati inghesuit ca sa stiu ce tactica vor avea ei. Ai auzit vreodata de vanzari? Incearca un curs inainte sa te saturi de parcarile aiurea din zona. Ah si asteapta-te sa se umble zona ca in curand se vor face mai mult blocuri mai spre metrou, sa te tii atunci cu trotuarul.

#122
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cum am precizat, vorbeam la modul general. Nu ma intereseaza in mod particular trotuar/strada din acea zona pentru ca nu locuiesc acolo... Despre vanzari ce pot sa zic... astept cu nerabdare momentul in care vor scadea pretul locurilor de parcare sau le vor da gratis pentru ca nu s-au vandut :))))))

#123
Betausser

Betausser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2017

View Postgcom61, on 16 februarie 2017 - 06:32, said:

Ne poti spune ce oferta ti s-a facut?
Ca si lucrari,...in 2 s-a terminat de placat scara pana la et 3 si s-a mai pus gresie in apartamente...

Pai 5% avans din cei 69 mii caci eu mi-am luat cu trei camere iar la parcare mi-au spus 1500 euro plus TVA ceea ce inseamna 1800 euro si ca nu e nevoie sa ma grabesc deoarece nu e ridicata solicitarea privind parcarea. Din ce m-am uitat pe planul de amplasament, imi lasa impresia ca nu vor fi chiar multe locuri de parcare. Totusi din ce am discutat cu cei de la agentie, se pare ca vor fi totusi niste locuri suplimentare si ca ei au alocat 1 loc per apartament si ca dupa ce se cumpara sau dupa un timp, vor lua decizia cand vor scoate si restul locurilor de parcare.
Acum motivul pentru care am ales Kristal si nu Viva sau alte surprize mai mici ca marime, este pentru ca agentul mi-a recomandat si ca a spus ca ei au cele mai de calitate blocuri comparativ cu ceilalti dezvoltatori. Vrajeala cu dezvoltatorul care se va muta mai sus, nu o cred. Locul de parcare, sincer mi se pare scump ca pret si nu o zic comparativ cu alte proiecte imobiliare, ci o spun din perspectiva unui antreprenor care totusi produce ceva si cunoastea relatia investii-profit.
Alte impresii? Poate va intereseaza. Vorbeam acum 2 ore cu un prieten care a construit un mini bloc ( am fost si l-am vazut) in apropiere de Kristal Residence, mai exact pe una dintre strazile laturalnice dar mult mai apropiat de metrou. Costul? 100 000 euro cu tot cu finisaje ( aproape acelasi calitativ cu cele de la Kristal), pat, televizor,bucatarie mobilata,dus,masina de spalat,canapea langa pat,centrala si doua balcoane pentru cate o garsoniera. Are un total de 6 garsoniere si 2 per fiecare etaj. Cladirea este P+2. Vorbind cu el am realizat ca acest dezvoltator vinde ceva mai scump dar am zis Hei, poate o da si calitativ mai bine. Asta ramane de vazut. Amicul asta mi-a spus ca a bagat cu 35 lei per MP la gresie si faianta si am observat o calitate mai scazuta a faiantei comparativ cu Kristal. La Kristal la showroom faianta este de genul..medie spre scumpa, satisfacator pentru mine si mai ales ca modelele alese nu sunt deloc din categoria 'urate'. Acum ramane sa vedem cum se comporta si Dorel cu faianta aia si cu parchetul ala. Ah si inca un detaliu interesant de luat in considerare, am fost zilele trecute pe santier pentru a vedea showroomul si starea constructiei si.. am discutat cu 'seful' de santier si cu inca un tip de la Kristal. Seful de santier m-a lasat in showroom ca a trebuit sa plece repede la o vizionare la Viva si dupa s-a intors. M-am dus impreuna cu seful de santier si reprezentantul Kristal intr-un apartament asemanator ca sa vad pe ' viu' cum va iesi totul. S-au comportat profi dar am observat ca au o mica apasare asa, o vinovatia pe fetele lor asa ca am pus intrebarea cheie :' Va fi gata apartamentul in luna lui Mai? Asa cum prevede contractul?' Si raspunsul a venit pe un ton vinovat ' Nu vor fi gata in Mai' iar eu am continuat ' Ah,e in grafic pentru ca eu am luat in considerare ca veti termina la inceputul sau jumatea lui Iunie' iar ei au raspuns ' Mai degraba pe la inceputul lui iulie, ca stiti e mai greu cu finisajele si e frig afara si nu ne putem misca foarte repede etc' Mi-am zis ca dupa aceasta scurta conversatia am aflat de ce aveau fetele alea vinovate. Nu stiu cum si-au imaginat astia ca vor putea sa se apuce in toamna si sa lucreze in iarna dar e okey si asa. Era de asteptat. Iarna i-a luat prin surprindere.

#124
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
A reusit cineva sa se mute in bl 2 ?
In urma cu o luna jumate,era cineva care forta deja mutarea...

#125
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017

View PostMiuu13, on 18 mai 2016 - 11:13, said:

Salut,

Dupa indelungi cautari si analize, m-am decis sa achizitionez un apartament cu 3 camere in Kristal Residence, Metalurgiei.
Intr-adevar, pare cea mai buna optiune in acest moment, din piata.. parerea mea.
Locatia este ok, destul de aproape de metrou, accesul este destul de rapid catre centru (sper sa finalizeze si pasajul de la Piata Sudului la scurt timp dupa finalizarea ansamblului - adica in urmatorul an).
Data de finalizare este estimata a fi in decembrie 2015. E posibil, insa greu de crezut ca vor obtine si autorizatiile necesare, pentru a putea permite cumparatorilor sa se mute. Pe planuri cladirile figureaza a fi P+4, daca nu ma insel, insa in realitate vor fi P+5. Autorizatia pentru constructia ultimului etaj va fi obtinuta ulterior, ceea ce o sa duca la intarzieri..
Stie cineva in ce stadiu sunt fondurile pentru prima casa?

Mai sunt cumparatori Kristal Residence, Metalurgiei, pe aici?
Pareri? Idei? Intrebari?



  Salutare,
  Ai reusit sa te muti ?
  Cum iti este pana in acest moment?
  Am vazut si eu un apartament in Viva Metalurgiei, care intruneste aproape toate conditiile.
  Problema este ca m-am tot uitat pe langa bloc si n-am gasit ghena de gunoi :)
  Ai avut probleme cu canalizarea ?

  Merci .

#126
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017
Stiti ceva de un nou Kristal care ar urma sa se faca tot in Metalurgiei Park?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate