Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kristal Residence Metalurgiei

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Salut,

Vreau sa achizitionez un apartament in cadrul acestui complex, am fost la fata locului, lucrarile sunt in stadiu de fundatie. Se lucreaza la blocurile 1,2 si 5 dintr-un total de 6.
Mai sunt pe aici cumparatori?

Evident prin sudrezidential si credit24h incerc sa rezolv, mai ales ca acum va urma o noua transa pentru Prima Casa si poate au posibilitatea de a urgenta dosarul/aprobarile.

Am vizitat Kristal-ul de pe str. Fermei, am ramas impresionat de aspectul lor.

Maine ma intalnesc cu dezvoltatorul sa dau banii pentru rezervare apartament si loc de parcare. Aveti ceva sfaturi pentru rezervare/antecontract? Poate cei care au cumparat la Kristal din Popesti aveti ceva informatii, sunteti multumiti?

Multumesc,

Alex.

#2
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Sa fie intr-un ceas bun!

#3
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Salut,
Eu am cumpãrat în popesti city
Sincer pânã acum sunt foarte mulțumit .
Voi în metalurgiei puteți cumpãra locul de parcare?

#4
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postbulan60, on 17 mai 2016 - 18:43, said:

Sa fie intr-un ceas bun!
Sa fie! Multumesc.
Cand m-am apucat sa caut in ianuarie am folosit diferite firme si majoritatea imi aratau... o groapa: "Aici va fi, aici se va construi, aici vor fi locurile de parcare"...etc. Nu-mi venea sa cred ca apartamentele astea se vand din stadiul de proiect si a durat cam o luna si jumatate pana m-am convins ca asa merge treaba.
Pana la urma n-am avut de ales, majoritatea apartamentelor vandute deja "pe hartie" erau rezervate, cred ca am avut noroc sa prind. Acum sper sa fie totul ok.

View PostBebe_miezu, on 17 mai 2016 - 18:58, said:

Salut,
Eu am cumpărat în popesti city
Sincer până acum sunt foarte mulțumit .
Voi în metalurgiei puteți cumpăra locul de parcare?
Da, locul de parcare se plateste separat (nu am mai gasit oferte recente care sa-l ofere gratuit). 1500E + TVA.

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostUnForsaken, on 17 mai 2016 - 19:01, said:

Cand m-am apucat sa caut in ianuarie am folosit diferite firme si majoritatea imi aratau... o groapa: "Aici va fi, aici se va construi, aici vor fi locurile de parcare"...etc. Nu-mi venea sa cred ca apartamentele astea se vand din stadiul de proiect si a durat cam o luna si jumatate pana m-am convins ca asa merge treaba.
Eu am avut noroc pentru ca atunci cand s-au apucat sa sape fundatia au gasit niste tevi in pamant si domnii bugetari au decis sa se roteasca blocul cu 45* ca sa nu fie deranjate tevile.
O parte dintre locatari au renuntat si aveau apartamentele rezervate de aproape doi ani.
Asa am reusit sa prind o garsoniera in ansamblul in care doream.

#6
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Sunt curios si daca ati mai lucrat cu sudrezidential si in special cu cei de la credit24h si cum a fost experienta.

#7
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
eu am mers cu ei...f ok...si cei de la credit 24 s-au miscat f repede...tot prima casa am facut si eu

#8
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 18 mai 2016 - 08:44, said:

eu am mers cu ei...f ok...si cei de la credit 24 s-au miscat f repede...tot prima casa am facut si eu
Multumesc, chiar am oarece reticiente, parca prea se grabesc, poate doar ca sa ma aiba drept client.

#9
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Eu personal am lucrat cu Cristi Farcas de la sud rezidential si am fost foarte multumit de el

Cu cei de la credit24 nu am lucrat....am preferat sa alerg eu decat sa dau milioane la ei.

#10
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
ideea este urmatoarea eu am mers ..am vazut ceva...prin popesti...i-am zis agentului ca vreau la metalurgiei...atunci n-am gasit decat la et 5 la tophouse...i-am zis ca vreau la un etaj gen 1...2..3.. mi-a spus ca o sa intre joy in curand...asa a fost...dar sincer ei sunt n agenti pe aceleasi apartamente/blocuri...iti dai seama ca fiecare vrea sa vanda ...cat despre cei de la credit f ok mi-au facut initial o simulare....apoi cand le-am zis ca merg  cu ei ...mi-au trimis dosarul la banca f repede...ca sa nu mai pierdem timpul am fost eu direct la banca cand m-a programat de la credit cu tot cu adeverinte si bine am facut ca a fost bataie la fondurile de prima casa...eu sunt la BRD consiliera o tipa draguta am fost pr 7.04 si pe 11.04 aveam dosarul incarcat la fond, apoi cand s-a aprobat dosarul m-au sunat de la credit...desi verificam si eu...plus ca dupa terminarea blocului trebuie sa reluam pasii pentru fond...ei stiu exact cum sa faca dosarul...pe mine ma cheama doar sa semnez la banca...

#11
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016
Salut,

Dupa indelungi cautari si analize, m-am decis sa achizitionez un apartament cu 3 camere in Kristal Residence, Metalurgiei.
Intr-adevar, pare cea mai buna optiune in acest moment, din piata.. parerea mea.
Locatia este ok, destul de aproape de metrou, accesul este destul de rapid catre centru (sper sa finalizeze si pasajul de la Piata Sudului la scurt timp dupa finalizarea ansamblului - adica in urmatorul an).
Data de finalizare este estimata a fi in decembrie 2015. E posibil, insa greu de crezut ca vor obtine si autorizatiile necesare, pentru a putea permite cumparatorilor sa se mute. Pe planuri cladirile figureaza a fi P+4, daca nu ma insel, insa in realitate vor fi P+5. Autorizatia pentru constructia ultimului etaj va fi obtinuta ulterior, ceea ce o sa duca la intarzieri..
Stie cineva in ce stadiu sunt fondurile pentru prima casa?

Mai sunt cumparatori Kristal Residence, Metalurgiei, pe aici?
Pareri? Idei? Intrebari?

Edited by Miuu13, 18 May 2016 - 11:14.


#12
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View PostBebe_miezu, on 18 mai 2016 - 10:49, said:

Eu personal am lucrat cu Cristi Farcas de la sud rezidential si am fost foarte multumit de elCu cei de la credit24 nu am lucrat....am preferat sa alerg eu decat sa dau milioane la ei.
Cristi Farcas e manager de proiect la Kristal. Nu lucrez cu el, ci cu un coleg de-al lui.

In ceea ce priveste datul banilor la credit24 .. se poate face o discutie. Poate in mod normal nu as fi optat sa lucrez cu ei, dar pentru un comision de 700 de lei prefer sa prind urmatoarea transa de fonduri pentru Prima Casa. Din cate am inteles vor intra inca 500 mil cat de curand si sunt deja destule dosare in asteptare.

View PostMiuu13, on 18 mai 2016 - 11:13, said:

Salut,

Dupa indelungi cautari si analize, m-am decis sa achizitionez un apartament cu 3 camere in Kristal Residence, Metalurgiei.
Intr-adevar, pare cea mai buna optiune in acest moment, din piata.. parerea mea.
Locatia este ok, destul de aproape de metrou, accesul este destul de rapid catre centru (sper sa finalizeze si pasajul de la Piata Sudului la scurt timp dupa finalizarea ansamblului - adica in urmatorul an).
Data de finalizare este estimata a fi in decembrie 2015. E posibil, insa greu de crezut ca vor obtine si autorizatiile necesare, pentru a putea permite cumparatorilor sa se mute. Pe planuri cladirile figureaza a fi P+4, daca nu ma insel, insa in realitate vor fi P+5. Autorizatia pentru constructia ultimului etaj va fi obtinuta ulterior, ceea ce o sa duca la intarzieri..
Stie cineva in ce stadiu sunt fondurile pentru prima casa?

Mai sunt cumparatori Kristal Residence, Metalurgiei, pe aici?
Pareri? Idei? Intrebari?
Eu azi dau banutii pentru rezervare, bloc 2, etaj 2, tot 3 camere. Salut, vecine!

#13
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016

View PostUnForsaken, on 18 mai 2016 - 11:19, said:

Eu azi dau banutii pentru rezervare, bloc 2, etaj 2, tot 3 camere. Salut, vecine!

Rezervarea am achitat-o. Sper ca saptamana viitoare sa pot merge sa achit avansul, asta in conditiile in care voi primi draftul antecontractului pana la sfarsitul saptamanii.

Cineva mentiona pe undeva de canalizare. Se cunosc detalii din acest punct de vedere? Restul instalatiilor vor fi ingropate oare?

In ceea ce priveste dosarul, inca nu m-am decis daca o sa merg cu credit 24h sau nu. Din cate stiu, dosarele se pot face doar in momentul in care fondurile sunt disponibile. Dosarele nu se pot pune in asteptare..

P.S. Salut, vecine! Posted Image

Edited by Miuu13, 18 May 2016 - 11:39.


#14
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View PostMiuu13, on 18 mai 2016 - 11:35, said:


Rezervarea am achitat-o. Sper ca saptamana viitoare sa pot merge sa achit avansul, asta in conditiile in care voi primi draftul antecontractului pana la sfarsitul saptamanii.

Cineva mentiona pe undeva de canalizare. Se cunosc detalii din acest punct de vedere? Restul instalatiilor vor fi ingropate oare?

In ceea ce priveste dosarul, inca nu m-am decis daca o sa merg cu credit 24h sau nu. Din cate stiu, dosarele se pot face doar in momentul in care fondurile sunt disponibile. Dosarele nu se pot pune in asteptare..

P.S. Salut, vecine! Posted Image
Nu se face dosarul acum, dar trebuie luata aprobarea de la banca si facuta scrisoare catre Fond ca sa-ti rezerve fondurile, apoi in toamna facem si dosarul. Dosarul nu se face cand sunt fonduri, ci cand sunt actele apartamentului gata, probabil in iarna.
Totusi nu stiu cu rezervarea, acolo te obligi sa semnezi antecontractul, dar pe ala nu-l vezi la momentul rezervarii. Daca nu-ti convin anumiti termeni ce faci?

#15
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

View PostUnForsaken, on 18 mai 2016 - 11:19, said:

In ceea ce priveste datul banilor la credit24 .. se poate face o discutie. Poate in mod normal nu as fi optat sa lucrez cu ei, dar pentru un comision de 700 de lei prefer sa prind urmatoarea transa de fonduri pentru Prima Casa. Din cate am inteles vor intra inca 500 mil cat de curand si sunt deja destule dosare in asteptare.
750 este comisionul...de prinsul fondurilor mi-a fost frica si mie...pe mine m-a trimis la o sucursala unde stia sigur ca mai sunt fonduri...acum fiecare cu alegerile lui...
bafta!

#16
Miuu13

Miuu13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2016

View PostUnForsaken, on 18 mai 2016 - 11:48, said:

Totusi nu stiu cu rezervarea, acolo te obligi sa semnezi antecontractul, dar pe ala nu-l vezi la momentul rezervarii. Daca nu-ti convin anumiti termeni ce faci?

Aceeasi problema am pus-o si eu la momentul semnarii rezervarii. Mi s-a spus ca totul este discutabil. Le-am cerut sa se mentioneze in contractul de rezervare mentiunea conform careia avansul, inclusiv banii pentru rezervare, se vor returna in situatia in care nu se va ajunge la un consens din punct de vedere al conditiilor contractuale... Nu s-a facut nicio modificare, a ramas doar la nivel de discutie, cu promisiunea ca orice clauza contractuala poate fi discutata si ca nu vor fi probleme din acest punct de vedere.. Recomand totusi introducerea unei clauze de acest gen...

#17
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
in antecontract este stipulat ca daca din cauza antreprenorului nu se termina lucrarea la timp se restituie dublul avansului (rezervarea face parte din avans), daca se blocheaza prima casa se restituie banii, ramai fara bani doar daca te razgandesti sau nu iti da banca creditul.desi cunosc persoana careia nu i-a fost aprobat dosarul de catre banca si a primit rezervarea inapoi.
cand mergi la notar ti se da draft si daca este vreo doleanta se poate modifica cu acordul partilor implicate.

#18
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcoffetta, on 18 mai 2016 - 12:13, said:

in antecontract este stipulat ca daca din cauza antreprenorului nu se termina lucrarea la timp se restituie dublul avansului (rezervarea face parte din avans), daca se blocheaza prima casa se restituie banii, ramai fara bani doar daca te razgandesti sau nu iti da banca creditul.desi cunosc persoana careia nu i-a fost aprobat dosarul de catre banca si a primit rezervarea inapoi.
cand mergi la notar ti se da draft si daca este vreo doleanta se poate modifica cu acordul partilor implicate.
Pentru 750 lei cred ca merita, cel mai probabil au "relatii" la banci si urgenteaza treburile. Plus cat este de umblat, acte, nebunii. Am multe cunostinte carora li s-a respins dosarul din varii motive, alte drumuri...etc. Asa ei au deja "mana formata".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate