Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cat costa ore de meditatii la drept

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

Mai am o intrebare cat costa meditatiile facut ori cu avocati magistrati ori cu profesori universitari oameni cu rezultate si experienta pt admiterea in barou sau magisratura?Cate ore pe saptamana ar trebui luate pe parcursul celor 4 ani de faclutate pt a fii bine pregatit pt examen si a-l promova pt o persona medie ca si inteligenta.
Va multumesc

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e prima oara in viata mea cand am auzit de meditatii in facultate!!! personal mi se pare o idee super tampita!
admiterea in barou se face dupa ce ti-ai incheiat stagiatura... exista cursuri intensive pentru admitere
la magistrati e test grila (gasesti si online)... nu e cu meditatii!

Edited by Nero-d, 17 May 2016 - 18:22.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Admiterea în barou / magistratură se poate da imediat după absolvire, stagiatura se face după admiterea în profesie. După stagiatură se mai dă încă un examen pentru avocați și mai multe pentru magistrați.
Sunt de aceeași părere: meditațiile în timpul facultății sunt inutile. Trebuie să înveți foarte mult în timpul școlii, să o faci la zi, să nu lipsești de la cursuri... în primul rând trebuie să înveți cum să înveți :)
Te gândești prea departe deocamdată.

#4
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
BUna in primul rand multumesc pt raspunsuri.Da e test grila dar nu e usor ca se pica pe capete.Eu asa am auzit ca trebuie sa iei meditatii daca vrei sa intri in magisratura.Si eram curios cat costa daca iei 4 ani meditatii si esti o persoana de inteligenta medie ai 80-90% sanse sa intri din prima daca nu din a 2-a.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Părerea mea e că inteligența trebuie să fie mult peste medie iar pe lângă inteligență mai ai nevoie și de logică. Plus cunoștințe aprofundate de limba română.
Apoi, nu meditațiile te bagă în magistratură ci tot ce am scris înainte plus studiul individual. Grilele sunt foarte bune ca să te verifici singur. Mie îmi pare că dai prea mare importanță meditațiilor, de banii care i-ai da degeaba unui profesor care nu-ți poate băga în cap materia mai bine îți cumperi teste-grilă făcute de profesorii care fac subiectele la INM.

Înscrie-te întâi la facultate că dup-aia o să ai cu cine discuta despre asta și cred că o să-ți dai seama singur dacă ai șanse sau nu. În faza asta, în care n-ai nici măcar un an de facultate, e mult prea devreme să visezi atât de departe.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

BUna in primul rand multumesc pt raspunsuri.Da e test grila dar nu e usor ca se pica pe capete.
se pica pe capete pentru ca, concurenta e foarte mare!!! gen 25 pe loc sau chiar mai multi!
de regula la examen la magistratura vin oameni cu experienta in sistem!!!...
direct de pe bancile facultatii e foarte greu spre inposibil...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate