Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#73
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Argentum, daca lemnul e cumparat deja uscat? Mai are vreun rost sa-l lasi in soare? Care-i treaba cu arsul rasinii?

#74
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
chiar si asa.
sa spun de ce. in primul rand, e posibil sa nu fie uscat f bine si ca a fost tinut in cuptor exact cat trebuie. poti baga mana in foc ca nu au fost scoase afara mai devreme?  scandurile vin paletizate. stau inchise, una peste alta. apropos, nu intarziati montarea lor, adica sa le cumparati azi si sa le instalati luna viitoare. daca vreti sa le tineti timp indelungat, aveti grija sa ramana paletizate, sau prinse bine strans in chingi.  se stramba si se modifica odata ce sunt desfacute din palet. scandurile de gard sunt subtiri, nu's dulapi grosi. se incovoaie etc. aici ar mai fi de discutat si cum pe pui, cu partea disnpre coaja spre stalp sau spre exterior. ca scandura tinde sa se incovoaie catre inima copacului.
cum spuneam, vin paletizate, transportate cu trenul, camionul etc. stau inchise. tot ai ceva umiditate acolo. lase'le la aer dupa ce le'ai montat daca ai aceasta posibilitate.
nu e neaparat rasina. sunt uleiuri din lemn etc, da ocazia sa se evapore bine.

Edited by argentum, 02 November 2017 - 16:28.


#75
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Mersi pt. detalii. Am cumparat o gramada de rigle de brad rindeluite si uscate (42*28) pentru gard. Intr-adevar au venit in pachete. Totusi nu au stat mai mult de vreo 2 saptamani la aer in curte in luna Iulie.
Le-am mai slefuit pe fiecare in parte, pentru ca desi calitatea declarata e A/B, unele fete nu sunt rindeluite si oricum sunt rindeluite la norma, sa zic asa.

Deci dupa 2 saptamani le-am grunduit in 2 straturi si pe urma le-am vopsit in 2 straturi cu o vopsea alchidica.

Am observat dupa vreo luna ca in destul de multe locuri a iesit rasina, intr-o cantitate chiar mare, culmea, inainte de a le aplica diversele tratamente, nu aveau pic de rasina.

#76
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Și dacă lași gardul ceva timp fără sa îl vopsești, nu-l afectează ploile?

#77
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cum am spus, depinde cand il construiesti. vara nu are nici pe naiba. lemnul sta in picioare, apa se scurge. cateva saptamani e ok. 2 ani e alta treaba.

#78
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
A, eu ma refeream acum dacă îl faci.

#79
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Tot referitor la gardul din lemn cu stâlpi bagati în pamant:după ce bagi stâlpii de lemn în pământ, în loc să-i stabilizezi cu pietre, nu merge sa torni beton?

#80
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu am crezut ca am postat instructiuni f bune despre cum sa pui stalpii si sa faci un gard

#81
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Scuze, am vrut s-o fac pe Toma Necredinciosul :)

#82
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Fa groapa adanca, arunca juma de lopata de pietris pe fund si pune stalpu cu beton. E cel mai bine.

#83
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Adâncă o s-o fac, dar as fi vrut sa fac gropile cu un burghiu manual, cu 2 mânere, cumpărat de la ddman. Și nu prea mai e loc de beton. Eventual sa le lărgesc cu ceva.

#84
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sunt burghie cu diametru reglabil. Depinde ce sol ai si cate gauri vrei sa dai. Ala e ok la o gaura doua... daca e in camp si e sol argila, curat, poate ca merge. Daca ai pietre sau resturi de constructii... nu ai sa'ti blestemi zilele, pt ca nu ai sa ai sansa sa dai gaura. Zilele ti le blestemi la cele manuale, dar cu motor.
Daca ai pietre etc, cel mai bine e sa platesti pe cineva ce are burghiu ca accesoriu la mini excavator. Isi face toti banii cu varf si indesat si scutesti f multa munca.
Am dat gauri cu manuale, cu manuale cu motor si daca ar trebui sa mai fac gauri, nu le'as mai face nici pt 100 de euro pe gaura. Tot chinul garduluil acolo e.
Cand iti e lumea mai draga la juma de metru sub pamant dai de un bulgare de piatra cat o varza. Sa vezi chin sa sapi si sa'l scoti. Si pietrele cat pumnul te rup, ca iti incetinesc munca f mult.
Ce sa cautu sa cumperi, vezi ca sunt niste cupe manuale cu manere lungi sa scoti pamantul din gaura. Ca la o gaura adanca nu reusesti sa scoti pamantul cum trebuie cu burghiul.

#85
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 PoeOvidiu, on 26 octombrie 2017 - 20:35, said:

la scanduri folosești holdsuruburi de  4x60, la leaturi 5x80  toate e de preferat sa fie parțial filetate.
Dar de care mai exact? Ca vad ca sint mai multe modele la aceeași mărime. De ex la 4x60 sint 2 modele. https://www.dedeman....ecat/c/3152?p=2
M-am apucat de gard din lemn toamna. Când sint atâtea ploi... Oare îl voi putea vopsi acum? Sau măcar să-l dau cu ulei ars.

Edited by sov, 09 November 2017 - 12:56.


#86
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Și încă o chestie: o sa mai am nevoie la acest gard de o poarta mică pietonala și de una mare pt acces auto. Acestea se fac tot din lemn, sau trebuie cadru metalic?

#87
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu e nevoie de cadru metalic:
[ https://media.descurcareste.ro/projects/216/5534acaa7899e_750.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Super, mi-ai dat o veste bună :)
Dar la poarta mare, merge tot asa, cu cadrul din lemn?

Edited by sov, 09 November 2017 - 22:35.


#89
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cat de mare? 2m?

#90
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge și la poartă mare. Faci cadrul din rigli de 10*5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate