Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#55
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Asa da! :)

Edited by sov, 30 October 2017 - 07:54.


#56
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
În legătură cu gardul de lemn, ce soluție e mai bună  pt vopsit? Să îl dau doar cu ulei ars sau întâi un bait ceva și apoi ulei ars?  Ma refer la soluții ieftine.

#57
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ulei ars dacă nu contează aspectul.

#58
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
As fi vrut sa aibă totuși și un aspect frumos. Să îl dau cu o vopsea neagra și apoi cu ulei ars merge? Ca sa rămână negru în final, ca uleiul ars am văzut  în timp ca se decolorează.

#59
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ulei ars si frumos nu intra in aceeasi fraza.
Foloseste vopsea. Alba.

#60
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Da, un gard alb este elegant. Dar și unul negru dă o oarecare eleganță. De aia m gândeam la ceva folosit complementar cu uleiul ars, ca să iasă negru total în final. Dar nu-mi dau seama dacă se poate da înainte de ulei cu ceva. Cu o culoare de apa, sau cu un bait, un email  sau cu altceva, nu știu.

#61
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am dat cu ulei de in inainte de vopsea, ajuta la pregatirea lemnului, o sa consumi si mai putina vopsea. este incolor, gaseti cu aprox 8lei pe l. Dupa ulei am dat cu vopsea universala alba din motive de cost, daca imi permiteam dadeam cu lazura peste ulei.

Attached Files


Edited by dell99, 31 October 2017 - 21:32.


#62
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Ai ceva linkuri cu cele 2 produse? A ieșit fain, cel puțin din poze, și se pare ca și ieftin.

#63
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca faci gard nou, depinde cand il faci, dar cateva saptamani cel putin, chiar si o vara intreaga, nu as da nimic pe el.
Abia apoi as baga un bait sau vopsea

#64
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Nu am link, uleiul l-am cumparat dupa olx de la o fabrica din valcea, am luat 100l la 6lei pe l. Teoretic zicea ca acopera 10mp cu 1 l, practic cam 7-8mp. Se gaseste si in leroy sau brico, cred ca e cam 10lei pe l, am mai luat sa dau pe osb inainte de vopsea.
Vopseaua a fost cea marca proprie leroy, practic oarca ii zice, cred ca 9lei pe l.
Eu am ales asta pt ca am suprafata f mare de gard si nu mai aveam bani atunci iar lemnul incepea sa se scorojeasca daca nu ii dadeam cu ceva.... daca as fi avut bani suficienti as fi mers pe varianta cu ulei + lazura, este mult mai frumos si uniform, dar e cam de 4 ori mai scumpa.

Edited by dell99, 31 October 2017 - 21:54.


#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si la cat timp dupa ce ati dat cu ulei de in ati vopsit? Ma intereseaza si pe mine, problema e ca am maxim 2-3 zile la dispozitie deci daca nu merg repede una dupa alta dau doua straturi de vopsea si gata.

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,907
  • Înscris: 03.12.2005
Acoperirile transparente/translucide (prin care se vede textura lemnului) nu pot contine destul inhibitor de UV ca sa protejeze pe termen lung lemnul. Inhibitorii UV uzuali sunt opaci.
Reciproca este valabila, orice produs opac de acoperit lemnul functioneaza pentru multi ani de zile daca nu este atacat de mediu.

#67
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View PostPoeOvidiu, on 01 noiembrie 2017 - 09:03, said:

Si la cat timp dupa ce ati dat cu ulei de in ati vopsit? Ma intereseaza si pe mine, problema e ca am maxim 2-3 zile la dispozitie deci daca nu merg repede una dupa alta dau doua straturi de vopsea si gata.
Hm, nu stiu ce sa zic la cum este vremea acum, eu am dat dupa o saptamana dar era vara... Poti incerca pe cateva scanduri sa vezi cat absoarbe, uleiul asta nu are ce sa strice, este incolor.

#68
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View Postsebulbus, on 01 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Acoperirile transparente/translucide (prin care se vede textura lemnului) nu pot contine destul inhibitor de UV ca sa protejeze pe termen lung lemnul. Inhibitorii UV uzuali sunt opaci.
Reciproca este valabila, orice produs opac de acoperit lemnul functioneaza pentru multi ani de zile daca nu este atacat de mediu.
Adică cu alte cuvinte, cea mai buna vopsire a unui gard de lemn e cu vopsea, și nu cu lacuri, lazuri, baițuri prin care se vede textura lemnului?

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,907
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vorbim de timpul intre reaplicari, da. Cu vopsea va dura cel mai mult pana se va degrada finisajul si/sau lemnul.

#70
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
În acest caz, ar merge întâi un ulei ars și apoi o vopsea neagra. Pt trainicie și buget redus. Era frumos un gard alb, cum a spus colegul argentum, insa merge și unul negru.

Edited by sov, 01 November 2017 - 23:03.


#71
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View Postargentum, on 31 octombrie 2017 - 21:46, said:

Daca faci gard nou, depinde cand il faci, dar cateva saptamani cel putin, chiar si o vara intreaga, nu as da nimic pe el.
Abia apoi as baga un bait sau vopsea
Asta pt a se usca?

#72
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Da, sa mai arda soarele din rasini etc. Prinde si vopseaua mai bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate