Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Si eu spun ca e mult 1m; care-i avantajul sa bagi un stalp atat de adanc in pamant?

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu e mult. in primul rand trebuie sa te cobori sub cota de inghet, ca asa spune la carte, nu?

apoi, daca faci gard cu stalpi de 15 sau 20, imi inchipui ca nu faci gard inalt de 0.5m. gardul ala, cu tot spatiul dintr uluci, spatiu ce il vrei cat mai mic, ca de aia faci gard sa tina dos, va prinde vant. il umfla vantul. inghetul dezghetul actioneaza etc si uite asa, un gard drept in prima zi, va arata ca pisatul boului dupa 5 ani.

https://www.askthebu...om/fence-posts/

The depth of the hole is important. My tests over the years have shown that the amount of buried post should be half the length that extends above the ground. In your case my guess is your fence posts were taller than the fence, so your wood fence posts should be in the ground at least 3 feet.

pt cine nu stie engleza, mai sus scrie ca e f important sa pui stalpii cat mai adanc si spun cel putin ! 1 metru. totul corelat cu inaltimea gardului si junatate din inaltime sa fie adancimea stalpului. deci se merge si mai mult de am spus.
eu zic ca daca mergi 1m e foarte bine. cum am spus in postare, poti trisa si ii pui poate si la 0.7 daca nu ai lungimea necesara a stalpului, dar cat mai adanc, cu atat mai bine

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 iancuMIC, on 13 octombrie 2017 - 20:01, said:

Si eu spun ca e mult 1m; care-i avantajul sa bagi un stalp atat de adanc in pamant?
Nu stiu daca lemnul se comporta la fel, dar cred ca da. Eu am 3 stalpi de beton la gard bagati la 1.2 metri. De 9 ani de cand e bagat deja unul s-a inclinat de varf vreo 5 cm. Acum ma tot socotesc daca sa il sparg sau sa il tencuiesc si sa ii maresc latimea cu 10 cm. Depinde  mult si de teren. Oricum sub 70 de cm nu prea merge.

#40
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Cum ai pus stalpii aia?
Ca o paranteza, la gardul cu soclu si stalpi din metal, daca acestia sunt pusi cum trebuie, n-are voie sa "plece".

#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Soclu si stalpii de metal stau bine. La porti sunt de beton. Din 3 ala din mijloc s-a inclinat 5 cm . Toti suny la 1.2 m bagati si armati corespunzator. Nu a fisurat, s-a inclinat cu totul desi e bagata grinda de beton intre stalpi la baza. S-a inclinat catre celalalt, practic presand grinda.
Cum a ii pun? Am sapat santul intre ei, la 60cm adancime si 30 cm latime, iar in dreptul stalpilor am sapat inca 60 cm in adancime. Am facut armatura, cofraje etc si am turnat betonul.

Edited by PoeOvidiu, 17 October 2017 - 20:59.


#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Asta avem in minte, dar am spus sa nu mai ridic topicul. Acum de se discuta...
Deci facem garduri de beton, cu fundatie, armatura etc de bagam tone de bani in mama lor de garduri. Mai voi intelegeti, fundatie si armatura la garduri... si daca va spun sa construiti gard de lemn, unde puneti la fiecare 2m 2.5m un stalp si pe acel stalp sta toata greutatea unui gard inalt de 2m, si se aduna cev a greutate, voi credeti ca e mult sa il ingropati la 1m. Si nu ai fundatie, armatura etc...

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde mult de teren. Eu presupun de unde e problema la mine dar solutia e sa ma bag la 2 metri cu stalpul...... La 30-40 cm de gard s-a sapat sant  la 1.5 m adancime pentru conducta de gaze. E posibil ca terenul din apropierea gardului sa fie miscat si sa nu mai ofere sustinerea necesara. Ceilalti 2 stapli sunt legati de centura gardului pe doua directii fiecare fiind pe colt. Cel din mijloc trebuie sa se sustina singur si cum pamantul e cum e nu se sustine. La fiecare inghet se mai misca putin.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2017 - 06:45.


#44
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Vreau sa fac și eu un gard din lemn, nu la strada, ci între vecini, mai exact între grădini. Am tăiat niște salcâmi pt a obține stâlpii, și deja m-am blocat, au apărut o sumedenie de neclarități, poate primesc ceva sfaturi:
1) stâlpii trebuiesc cojiti bănuiesc, cu ce scule se face treaba asta, și când, acum, sau ii mai las sa se usuce?
2) fiind gard între terenuri agricole, și plus de asta vreau sa plantez niște conifere cu creștere rapida(1m pe an) pt ca în câțiva ani nici sa nu se mai vadă gardul, din aceste motive m-am gândit sa îngrop stâlpii doar 70 cm. Scândurile fiind de 2 m, cât ar trebui sa fie stâlpii de lungi?
3)Leaturile (lemnele orizontale) e bine dacă sint 5x5 cm?
4)atat leaturile cât și scândurile vreau sa le prind în holșuruburi. Cam cati cm trebuie sa între în stâlpi și, respectiv, în leaturi? Ca sa calculez la ce lungime le iau
5)pt stâlpii din salcâm ce fel de holsuruburi trebuie ținând cont ca e un lemn tare? Și pt scânduri la fel, ce grosime?
6)tot referitor la stâlpi, care e tehnica de punere a acestuia în groapă? Prefer varianta cu pietre, nu cu beton.
7) distanta de 3 m dintre stâlpi e buna, sau e prea mare? Cât e maxim admisa în cazul meu?
Multumesc!

Edited by sov, 26 October 2017 - 19:11.


#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
1 îi cojesti după ce se usucă altfel o sa crape toți.
2 ajunge 70 dacă sunt temporari doar pentru câțiva ani. Altfel o sa se încline după o vreme. Partea din pământ e bine sa o dai cu ulei sau bitum.
3 sunt bune de 5x5
4 la scânduri folosești holdsuruburi de  4x60 la leaturi 5x80  toate e de preferat sa fie parțial filetate.
5 dacă nu merge dai gaura de 3mm cu un burghiu înainte sa vagi șurubul în stâlp.
6 pui stâlpul și înghesui cât de multe pietre poți în groapa și le bagi cu ceva greu.
7 poți pune 3 m dar la mijlocul distantei mai pui un sprijin subțire oară jos sa susțină greutatea ca altfel se va lăsa de la mijloc în jos.  Poți chiar sa faci scandura de la mijloc mai lunga sa sprijine jos.

#46
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc de răspunsuri. Și cam cât trebuie sa aștept pina pot decoji salcâmii? Iar holsuruburile de care sa fie, argintii, galbene sau negre? Mulțumesc încă o data.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Holsuruburi galbene sau albe, nu conteaza, important e sa fie galvanizate ca alea negre ruginesc. De curios as incerca cu un autoforant de lunfime corespunzatoare sa prind leaturile alea pe stalpi ca sa nu dau gaura inainte desi nu prea poate elimina rumegusul deci nu cred ca face mare branza.

Daca acum i-ai taiat asteapta macar pana in primavara. Daca ii cojesti acum vor crapa, o sa ramana intregi si in picioare dar o sa crape pana in mijloc si vor arata urat.

Edited by PoeOvidiu, 27 October 2017 - 06:36.


#48
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc de ajutor!
Off topic : o magazie pt scule, nici mica, dar nici f mare, cam de 20 mp, din ce și cum se poate construi mai ieftin?

Edited by sov, 27 October 2017 - 17:03.


#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
la 20mp este o magazie cam mare spre foarte mare. deja e constructie in toata regula. taie jumatate.
oricum, daca tot stai la dimensiunile astea, cea mai eficienta solutie e sa cauti un container de 20ft (7m lungime) si sa'l pui unde vrei tu pe boltari de beton. trebuie sa'l ridici sa potri deschide usa de zapada.
nu este neaparat cea mai ieftina, dar nu o sa fie nici prea scumpa si o ai in curte pur si simplu batand din palme.
unul folosit, depinde de zona, conditie si accesibiliatte ar trebui sa fie oriunde intre 1000-2000 de euro.

altfel, fa o magazie mult mai mica, cam 4x2 sau 4x3, structura de lemn. acoperis de sindrila bituminoasa. o inchizi fie cu osb si daca e doar magazie si nu vrei aspect, il poti lasa si asa. il vopsesti si aia e. peste 10 ani il schimbi sau arunci magazia cu totul pe foc. sau tragi o invelitoare in stil american cu scandura de se suprapune una peste alta si arata chiar frumos. nici nu ai nevoie de fundatie. o ridici pe boltari. o muti unde vrei.

daca ai acces la materiale ieftine, o faci din metal. daca te bagi la caramida, iti trebuie fundatie mai zdravana.

#50
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Varianta pe structura de lemn e cea mai buna pt mime, mulțumesc mult.

Edited by sov, 27 October 2017 - 18:29.


#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca faci din lemn, cauta paleti de lemn. Ii poti gasi relativ ieftin. Ii folosesti pentru podea. Ii prinzi impreuna, cat si o rama ezterioara si poate una doua grinzi pe mijloc, depinde cat de mare faci magazia si peste ei pui osb. Daca ii asterni pe ceva plat si tare (ciment) nici nu'ti mai bati capul cu grinzi. Daca ai pamant dedesubt, cauta cat mai multi boltari sa pui dedesubt, la nivel. Tot asa, daca ii dai sprinin suficient, nu'ti bati capul cu grinzi. Prinzi bine paletii intre ei si rigidizezi exteriorul plus osb peste

Daca ai o sursa cu niste paleti ok, poti face si peretii din paleti. Vorbim de o magazie, nu trebuie sa fie fancy. Plachezi cu osb, nici nu se vede. Si chiar iesi ieftin

[ https://i.pinimg.com/736x/6c/d6/97/6cd697fcb2f4dac800b352b3ac6f4d43--pallet-shed-plans-pallet-coop.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/9f/b2/c6/9fb2c6faa940f59e977e9d950b30f60c--beginner-woodworking-projects-shed-floor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://summerville-novascotia.com/PalletShed/Olivier_shed-m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://sencemeadow.files.wordpress.com/2012/07/20120722-212845.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc, super sfaturile!

#53
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Am găsit europaleti noi la 25 lei bucata. La o magazie de cca 5x3 m întra aprox 60 paleti, pt cei 4 pereți și podea, adică 1500 lei.  Cum e și în imaginile de mai sus, peste paleti se pune osb, nu? Cam cât mai ajung restul materialelor? aproximativ, ca nu-mi dau seama.
PS: Totuși din paleti nu cred ca e o soluție ieftina.
1500 lei înseamnă 2m cubi de cherestea, din care faci toată magazia și-ți și mai rămâne. Sau greșesc pe undeva?

Edited by sov, 29 October 2017 - 20:17.


#54
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Toata smecheria e sa folosesti paleti folositi in stare buna pe care sa'i obtii aproape moca. Mergi si tu pe la magazine si vb cu receptioneru.
Totusi 5x3 e un mic sopron... cam mare pt gustul meu pt acest gen de improvizatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate