Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#145
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Davse folosesc stalpi grosi, grnzi de min 8X8 sau mai bine 8x12, poti face gardul fara fata urata. Se prind riglele sus, jos, eventual si la mijloc, direct din laterala stalpului. Se umple gardul si apoi pui si pe cealalta parte rigle.
Vedeti gardurile americane, cautati pe google model fortress I sau ii

#146
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Atat ca e aproape dublu la costuri. Tot doua scanduri in loc de una.

#147
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu chiar. Cheltuiala extra vine de la 2-3 rigle ce le pui si de cealalta parte, plus caciula de la gard. Si stalpii mai mari, astia cred ca te rup de fapt.
Oricum, extra e mult spus, pt ca iti scoti parleala in timp. Gardul e mai rezistent,daca e acoperit, are oaresce protectie acolo in plus, tine poate mai mult.
De podit/umplut, tot doar o data bagi scanfurile. Doar ca sunt puse pe mediana stalpului si nu la marginea lui. Riglele merg din stalp in stalp, nu pe langa stalp.

#148
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am priceput acum. Am inteles ca vine rigla si scandura pe ambele parti dar nu e asa. De fapt vine scandura la mijloc si rigle pe ambele parti dar la capetele scandurii.

Edited by PoeOvidiu, 10 December 2017 - 09:49.


#149
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Gardurile alea americane mare parte din ele sunt din PVC, sunt panouri doar sa le prinzi in suruburi cu piulita pe stalpii lor.

Cat priveste ingradirea proprietatii sunt detalii in Codul Civil, nu exista regula cu tu il faci pe ala din dreapta sau pe ala din stanga, poti sa iti faci de jur imprejur pe proprietatea ta, sau pe hotar cu suportare de costuri din partea ambilor. Daca tot il fac pe proprietatea mea il fac sa fie "frumos" la mine nu la vecinul. La strada din motive estetice e clar cum se face

#150
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu sunt garduri de pvc. Eu cand le'am vazut, erau de lemn. Nu pune lumea pvc, ca e scump. Nici acolo nu sunt caini cu colaci in coada.
O pune unu, ici colo, da 95% folosesc lemnul.
Pvc il folosesc mai mult la deckuri, terase etc, dar la garduri mai rar.

#151
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrelu11051, on 11 decembrie 2017 - 22:40, said:

Cat priveste ingradirea proprietatii sunt detalii in Codul Civil, nu exista regula cu tu il faci pe ala din dreapta sau pe ala din stanga, poti sa iti faci de jur imprejur pe proprietatea ta, sau pe hotar cu suportare de costuri din partea ambilor. Daca tot il fac pe proprietatea mea il fac sa fie "frumos" la mine nu la vecinul. La strada din motive estetice e clar cum se face
  Nu a zis nimeni de partea legala. Mai stie lumea care sunt reglementarile dar cam toti aplica "reglementarile din mosi-streamosi" nu alea din codul civil. De alea se leaga in general dezvoltatorii ca sa nu ii coste asa mult gardul, sa le iese profitul mai mare.
Mai ales prin orasele mici lumea tine mai mult la omenie si la o relatie buna cu vecinul decat la reglementarile din codul civil.
  Si nu am zis de vreo reglementare sau obligatie ci de o regula nescrisa. Adica asa se obisnuieste. Daca tu chiar nu vrei nu o sa te oblige nimeni doar ca o sa te cam ocoleasca putin vecinii ca s-au prins de cum ai venit in cartier ca esti sacait si ca nu e bine sa isi faca de lucru cu tine. Adica o sa fi ca la bloc. Ai inchis usa si n-ai vecini Posted Image
Pe mine ai mei m-au crescut cu o vorba care mi-a ramas in creier toata viata ; "pana vine prietenul sau neamul, vecinul e langa tine". Cine vrea sa inteleaga, intelege.

Si daca tot il faci tu, de ce nu il faci si la strada cu partea frumoasa spre tine? ca doar il faci pe banii tai nu pe a primariei?

Edited by PoeOvidiu, 12 December 2017 - 07:32.


#152
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
PoeOvidiu

Tu ai citit ce am scris eu??
Daca oamenii nu contribuie cu nimic de ce sa il faca frumos spre vecini? Nu vorbesc de situatia cand nu ai vecini ca atunci e clar ca o sa il faci pe banii tai.
La strada din motive estetice ( daca te uiti in spate am intrebat daca e strada dupa gard) se face cu partea frumoasa spre strada sau il faci in asa fel incat sa fie estetic pe ambele fete.

Daca vecini nu ai cum il faci? frumos la exterior tot nu, sa vada trecatorii ce gard frumos ai :)) iar tu in interior te uiti la partea urata.

Oamenii care tin la omenie sa fie oameni in primul rand, un om omenos cand se pune problema de gard intre vecini contribuie la realizarea lui, il intretine periodic, daca nu contribuie cu nimic initial nici nu o sa intretina pe existenta lui.

Cunosc destule situatii unde oamnenii au facut chiar si 500 ml de gard din scandura, are peste 10 vecini si exista cazuri unde oamnenii chiar daca nu au contribuit initial (pentru ca nu erau proprietari la momentul facerii) acum se preocupa si intretin sau schimba scanduri care s-au putrezit pe parcursul anilor si exista si oameni care desi erau acolo nu au contribuit cu nimic si nici nu intretin.

Restul e can can

#153
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postrelu11051, on 13 decembrie 2017 - 12:12, said:

[...]

Oamenii care tin la omenie sa fie oameni in primul rand, un om omenos cand se pune problema de gard intre vecini contribuie la realizarea lui, il intretine periodic, daca nu contribuie cu nimic initial nici nu o sa intretina pe existenta lui.

Cunosc destule situatii unde oamnenii au facut chiar si 500 ml de gard din scandura, are peste 10 vecini si exista cazuri unde oamnenii chiar daca nu au contribuit initial (pentru ca nu erau proprietari la momentul facerii) acum se preocupa si intretin sau schimba scanduri care s-au putrezit pe parcursul anilor si exista si oameni care desi erau acolo nu au contribuit cu nimic si nici nu intretin.[...]

De-aia e bine, daca-ti permiti, sa pui un gard cu doua fete. Costa mai mult lemnul dar, in timp, poate genera Posted Image buna vecinatate.

#154
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrelu11051, on 11 decembrie 2017 - 22:40, said:

...... Daca tot il fac pe proprietatea mea il fac sa fie "frumos" la mine nu la vecinul. ........
...si din secunda doi se considera gardul vecinului si apar conflicte . Mai citeste codul civil cum se construieste un gard , ca probabil stai la bloc si n-ai avut treaba si interes .

#155
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 13 decembrie 2017 - 20:04, said:

...si din secunda doi se considera gardul vecinului si apar conflicte . Mai citeste codul civil cum se construieste un gard [...]
Poti pune un link, ceva care sa confirme ce ai spus? Daca nu ai link, poti pune macar numarul articolului? Am citit codul dar ... chestia asta mi-o fi scapat ...

#156
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Stau la casa de mai bine de 7 ani si gardul e facut de mine pe proprietatea mea, nu comun si e facut frumos spre mine.

Daca nu pui paragraful din codul civil consider ca ai scris ca sa te aflii in treaba.

#157
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa stau eu acum sa recitesc ??? N-am timp . Eu stiu .

#158
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Tipic, nu aduci nici un plus de informatie esti pe langa, ca si in alte topice

#159
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Bate campii. Nu e nimic in codul civil de genul asta. Nici nu stiu cum naiba i-a incoltit ideea asta cand exista o prezumtie ce zice ca orice se ridica pe un teren este proprietatea celui care detine terenul si s-a efectuat cu mijloacele acestuia daca prin conventie nu s-a stabilit altfel.

#160
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrelu11051, on 13 decembrie 2017 - 12:12, said:

PoeOvidiu

Tu ai citit ce am scris eu??


Si care e diferena ca nu pricep? Adica ori faci singur un gard (pe dreapta) si fiecare vecin face la fel, ori faci doua jumatati , adica jumatate stanga, jumatate dreapta nu e tot un drac? Tot jumatate din costurile totale iti revin. Ideea era ca ai la strada si o laterala (pe dreapta)identice. Altfel cum il faci? Jumatate modelul tau si jumatate al vecinului? Sau un al 3-lea model care nu il are nici unul.
Se practica asta cu "pe dreapta" pentru simplificarea procedurilor nu din motive de costuri. Ca nu tot trebuie sa umble vecinii unul dupa altul cand are bani, timp, chef. Fiecare isi face partea.
Dar na, asta e la tara, la oras ne place sa ne complicam. Sa nu platim o laterala intreaga ca e mai ieftin doua jumatati decat una intreaga.

Edited by PoeOvidiu, 13 December 2017 - 22:01.


#161
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
PoeOvidiu

N-am zis sa facem jumate jumate, in cazul meu nu am avut cu cine sa impart cheltuielile, eu nu am avut la momentul construirii vecini. Am facut gardul TOT pe cheltuiala mea cu partea frumoasa spre mine, cand s-a construit langa am fost intrebat ce pretentii am, am raspus scurt sa-l ingrijesti cand o sa se strice il vom reconstrui impreuna.

Raman la parerea ca atat timp cat vecinul daca exista nu este interesat sa contribuie sa se faca astfel incat sa fie frumos privit din curte. Daca se implica sa se faca astfel incat sa fie toata lumea multumita.

Tu vorbesti de cazul in care ai vecin, si DACA NU ai ce faci stai fara gard ca il faci dupa regula doar pe o parte?

#162
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dacă nu aveți informații , puteți contacta un avocat specializat și cere informații despre situații de necomunitate ale unui gard . Veți afla multe .
Simpla citire a CC
....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate