Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#1
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006
Salutare,

Am in  jurul curtii de finalizat gardul (3 laturi de ~30m+~20m+~30m). Am deja fundatie de beton (~40cm) si stalpi de fier si as vrea sa finalizez ce a ramas cu lemn. Problema e ca tot caut prin zona (Cluj Napoca) si nu gasesc ceva variante valabile de unde sa pot cere ceva oferte.

Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

Multumesc

#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 mit73, on 17 mai 2016 - 12:05, said:

Salutare,

Am in  jurul curtii de finalizat gardul (3 laturi de ~30m+~20m+~30m). Am deja fundatie de beton (~40cm) si stalpi de fier si as vrea sa finalizez ce a ramas cu lemn. Problema e ca tot caut prin zona (Cluj Napoca) si nu gasesc ceva variante valabile de unde sa pot cere ceva oferte.

Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

Multumesc
Un targ de asa ceva sau un targ de saptamana, in zona Floresti/Gilau ar trebui sa cauti, de ex. marti este targ in Huedin si sigur gasesti cherestea de vanzare...

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Lemnul te tine max 10 ani si iesi = la pret cu tabla . Fa calcul . Eu lucrez garduri de metal / lemn de 30 de ani .
http://olx.ro/oferta...mm-ID5bICS.html

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
adica vrei sa zici ca gardurile de lemn de pe strazi nu au mai mult de 10 ani? Posted Image

in ce sens tine doar 10 ani? sa fiu eu mai norocos? bunicamea care il are de vreo 50 de ani e deja bo$$

#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
tine si mai mult de 10 ani cu conditia sa fie intretinut periodic.
Se stie ca umezeala si razele ultravioletele distrug in timp lacul, vopseaua.
Aceasta trebuie refacuta periodic.

#6
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006

 unucelalalt, on 17 mai 2016 - 13:25, said:

Lemnul te tine max 10 ani si iesi = la pret cu tabla . Fa calcul . Eu lucrez garduri de metal / lemn de 30 de ani .
http://olx.ro/oferta...mm-ID5bICS.html
Multumesc, dar prefer lemnul. Tabla nu se potriveste cu ideea mea despre casa.

#7
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
daca tu vrei lemn , ala-i castigatorul :) . cauta scandura de esenta mai tare ( salcam , stejar etc ) , chiar daca e semnificativ mai scumpa
decat omniprezentul brad  ; in cativa ani ( si nu multi )  o sa vezi diferenta . si inainte de a-l vopsi , da-i macar 2 randuri de ulei de in / de
,,transformator,, ( functie de amplasament si de buget ) . si latii , de asemenea , din lemn tare , astia se duc primii de obicei .

#8
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Se impaca uleiul de in cu vopseaua? Eu stiam ca nu prea...

#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

 forbes29, on 17 mai 2016 - 14:22, said:

Se impaca uleiul de in cu vopseaua? Eu stiam ca nu prea...
Acopera foarte bine si intra mai putin decat daca nu ai da cu ulei inainte. Eu am folosit o vopsea universala ieftina de vreo 8lei kg si arata suficient de bine pt un gard. Ma rog, depinde si cat de pretentios esti si ce suprafata ai de acoperit, eu am avut cateva sute de mp, nu mi-am permis ceva special de lem, o lazura mai frumoasa ...

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 forbes29, on 17 mai 2016 - 14:22, said:

Se impaca uleiul de in cu vopseaua? Eu stiam ca nu prea...
Pai cu ulei de in se face vopseaua , acum e ulei sintetic . Daca e uscat bine se da cu vopsea peste el dar usuca buzunarul bine ca e scump si trebe cantitate nu gluma .Produs bun pt lemn nu ieftin dar bun -SADOLIN , gama larga de culori , protectie pt fungi si putregai , direct pe lemn fara uleiuri in prealabil .

Edited by unucelalalt, 17 May 2016 - 14:32.


#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Exista grunduri pt impregnarea lemnului si care protejeaza si impotriva daunatorilor.

#12
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

 TheWarrior, on 17 mai 2016 - 14:28, said:

Exista grunduri pt impregnarea lemnului si care protejeaza si impotriva daunatorilor.
exista foarte multe solutii de acoperire, depinde si ce buget ai. Si eu daca aveam buget nelimitat dadeam grund si apoi o lazura frumoasa si tratament antidaunatori. Cum nu am avut, solutia cu ulei de in + vopsea te duce cel mai ieftin [4-5lei kg ulei de in si 8-9lei vopsea universala]. Grundul si lazura pleaca de la 12lei , respetiv 20 lei cele mai ieftine variante.

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
E bun si uleiul de in.
Problema e la stratul de finisare, soarele distruge totul in timp, se matuieste, se scorojeste.
Ulucile se mai usuca cat de cat, dar pe lanteti sta umezeala si zapada mai mult timp. Acestia se distrug mai repede. Ar trebui o atentie mai mare cand se acopera acestia cu vopsea.

#14
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cel mai bun e uleiu ars care e gratis daca iti place culoarea, lemnu va tine foarte mult.

#15
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006
Sunt binevenite toate sugestiile legate de finisare, dar dupa cum spuneam, trebuie mai intai sa vad cine il poate face. Deocamdata caut oferte prin zona (Cluj Napoca)

#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
De astea ai vazut ?
http://olx.ro/oferta...html#7f0b893a68
http://olx.ro/oferta...html#7f0b893a68

#17
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006

 unucelalalt, on 17 mai 2016 - 15:22, said:

Cam departe si nu vreau sa creasca pretul prea mult din cauza distantei.

#18
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Cam asa ceva vrei?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate