Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cum să scriem pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#19
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Eu zic să mai băgăm un punct : nu folosiți romgleza!

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 maxy, on Feb 1 2006, 15:31, said:

Eu zic să mai băgăm un punct : nu folosiți romgleza!
Done. Întrebare. Dacă într-un text mai lung folosesc o expresie în limba lui Shakespeare, asta se numește romgleză?

#21
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Citatele au tot dreptul, dar posturi în limbi clocite nu. Parol.

#22
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 mufă, on Feb 1 2006, 15:19, said:

Sincer, nu am prea văzut ca cineva să folosescă semne de exclamare sau de întrebare din abundență. În schimb am văzut foarte multe posturi care arată cam așa: "deci....am fost la ea..si....am stat de vorbă....pe urma....am baut....un pahar de vin..aaa....si..." etc. etc. Încearcă tu să citești un text de 4-5 rînduri, sau chiar mai lung, scris așa și o să înțelegi importanța punctului 3 :)
Cum? Chiar nu ai vazut semne de întrebare din abundența?????? :P

Să știi că exemplul tău de mai sus nu mă convinge pentru simplul fapt că unii se exprimă mai cursiv iar alții mai sacadat să zic așa și e normal să încercăm să transmitem și particularitatea asta prin scris pentru a ne face cât mai bine înțeleși pentru a comunica cât mai bine o anumită stare sau anumite sentimente care ne caracterizau în momentul când scriam postul respectiv iar dacă tu îmi spui că acest lucru nu e important nu pot decât să nu fie de acord cu tine. Știu că ne putem folosi de "smiles" (îmi cer scuze pentru romgleză :) ) dar de asta au fost inventate semnele de punctuație să le folosim nu să ne întrebăm ce-o fi vrut să zică unu' sau altu' prin mesajele lor echivoce.
Să pui tu virgulele! :P

Felicitări pentru semnături (până acum am vazut la maxy, mufă si LoveDeamon; mai are cineva?)! Mă bucur că ați adoptat sugestia! ;)

#23
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 maxy, on Feb 1 2006, 16:37, said:

Citatele au tot dreptul, dar posturi în limbi clocite nu. Parol.
bine, atunci io tot timpu dau citate cand scriu chestii in engleza ... e mai diplomatic un fuck off decat un dute-n sl...pu.. aia a mea ...

#24
punisher

punisher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 22.01.2006
Mă mir că încă nu a făcut nimeni mișto din cauza asta, dar FEMEIA UNDE E?  :w00t:

Sunt acceptabile regulile  :peacefingers:

#25
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Eu kred k threadu' asta n'are sns.
Or sa vina mereu altii si altii care nu o sa il gaseasca si sa inceapa sa scrie k p chat

#26
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Vor fi mereu unii care să îi tragă de mânecă...

#27
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 punisher, on Feb 2 2006, 21:14, said:

Mă mir că încă nu a făcut nimeni mișto din cauza asta, dar FEMEIA UNDE E?  :w00t:

Sunt acceptabile regulile  :peacefingers:

yeah! where's the HOT CHICK? aia ma intrebam si eu... dar nu toti au intrat pe acest thread de la acel link... pana acum doar noi doi ne-am dat de gol :D

#28
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Ptiuuu, si eu care credeam ca aici chiar o sa gasesc o pizza moca.
Uite cum incearca Tyby sa ne ieduce :D

#29
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 mufă, on Feb 1 2006, 15:19, said:

Sincer, nu am prea văzut ca cineva să folosescă semne de exclamare sau de întrebare din abundență. În schimb am văzut foarte multe posturi care arată cam așa: "deci....am fost la ea..si....am stat de vorbă....pe urma....am baut....un pahar de vin..aaa....si..." etc. etc. Încearcă tu să citești un text de 4-5 rînduri, sau chiar mai lung, scris așa și o să înțelegi importanța punctului 3 :)
Postul ăsta suferă din cauza folosirii din abundență a semnului de punctuație respectiv? Deloc. Poate că are el alte păcate, dar punctele de suspensie ne fac să înțelegem mai ușor ce-a vrut să exprime "visătorul" nostru :) .
Așa că cer iar abrogarea punctului 3 (vezi argumentația pentru inutilitatea lui în posturile mele din topicul ăsta!)!

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 hardvare, on Feb 4 2006, 13:39, said:

Postul ăsta suferă din cauza folosirii din abundenţă a semnului de punctuaţie respectiv? Deloc. Poate că are el alte păcate, dar punctele de suspensie ne fac să înţelegem mai uşor ce-a vrut să exprime "visătorul" nostru :) .
Aşa că cer iar abrogarea punctului 3 (vezi argumentaţia pentru inutilitatea lui în posturile mele din topicul ăsta!)!
Punctele de suspensie nu trebuie folosite pentru a arăta că în acel moment tu nu ştiai ce vrei să spui şi te gîndeai. Nu trebuie folosite pe post de "ăăăă" din vorbire. Tocmai în asta stă frumuseţea exprimării în scris: că ne putem gîndi ce scriem, putem cizela, da o formă plăcută pentru cititori. Nu cred că e cineva de pe forum care să-şi scrie toate mesajele cap-coadă, fără nici o pauză de gîndire. Gîndeşte-te ce-ar fi dacă toată lumea ar folosi puncte de suspensie de cîte ori se gîndeşte ce cuvînt să folosească, sau ce să spună mai departe.

Edited by mufă, 04 February 2006 - 14:12.


#31
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 mufă, on Feb 4 2006, 14:11, said:

Punctele de suspensie nu trebuie folosite pentru a arăta că în acel moment tu nu știai ce vrei să spui și te gîndeai. Nu trebuie folosite pe post de "ăăăă" din vorbire. Tocmai în asta stă frumusețea exprimării în scris: că ne putem gîndi ce scriem, putem cizela, da o formă plăcută pentru cititori. Nu cred că e cineva de pe forum care să-și scrie toate mesajele cap-coadă, fără nici o pauză de gîndire. Gîndește-te ce-ar fi dacă toată lumea ar folosi puncte de suspensie de cîte ori se gîndește ce cuvînt să folosească, sau ce să spună mai departe.
Nu are legătură una cu alta. "Visătorul" nostru nu pune punctele de suspensie ca să ne arate că se oprește din gândire în momentul scrisului, ci ca să ne evoce visul (care așa era, cu "puncte-puncte" :) ).
Dar am putea să folosim punctele de suspensie și pentru a sugera cititorului că în momentul acela ne-am poticnit, dacă acest lucru prezintă interes în contextul respectiv.

Știu că sunt și indivizi ca "bon..app..etit", dar excesul de puncte-puncte se manifestă foarte rar pe forum și nu trebuia să existe un "punct 3" care să atragă atenția asupra evitării lui.

În fine, fiind un lucru cvasi-neimportant, nu mai cer stergerea punctului 3 (deși nu pot să nu observ că este "cam" in plus printre celelalte) :) .
:peacefingers:

#32
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
fiecare scrie cum vrea si cum poate. daca nu pot citi un mesaj, trec mai departe.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 hardvare, on Feb 4 2006, 15:51, said:

Nu are legătură una cu alta. "Visătorul" nostru nu pune punctele de suspensie ca să ne arate că se oprește din gândire în momentul scrisului, ci ca să ne evoce visul (care așa era, cu "puncte-puncte" :) ).

Știu că sunt și indivizi ca "bon..app..etit", dar excesul de puncte-puncte se manifestă foarte rar pe forum și nu trebuia să existe un "punct 3" care să atragă atenția asupra evitării lui.

În fine, fiind un lucru cvasi-neimportant, nu mai cer stergerea punctului 3 (deși nu pot să nu observ că este "cam" in plus printre celelalte) :) .
:peacefingers:
Răspunsul meu era cu caracter general, nu mă refeream la postul "visătorului".
Recunosc că n-am stat să fac o statistică referitoare la cît de des se manifestă abuzul punctelor de suspensie la nivelul întregului forum, dar îți pot garanta că pe SL sunt destui care cam așa se exprimă. Mai grav e cînd respectivii ajung să facă asta pe cîte o arie tehnică.

Cît despre propunerea cu scosul, nu-ți pot spune decît atît: "aici se aduce, de aici nu se ia nimic" :naughty:

#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce pofta de pizza mi-era  :w00t:
http://forum.softped...php?showuser=87

#35
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005

 none, on Feb 4 2006, 16:20, said:

fiecare scrie cum vrea si cum poate.

nu e chiar asa... exista un regulament, nu poti sa-l respecti nu scrii

#36
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 none, on Feb 4 2006, 16:20, said:

fiecare scrie cum vrea si cum poate. daca nu pot citi un mesaj, trec mai departe.

normal, acasa pe pereti. da daca o luam asa, si la bacalaureat asa fac corectorii, daca nu pot citi, trec la urmatoarea lucrare. scurt. si macar avem si forta de munca, nu numai intelectuali :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate