Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Credit in lei, plata in euro - ce curs / conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
N-am trecut prin asta, dar ar trebui sa fie astfel: banca ti-a aprobat 232,750, iar tu trebuie sa platesti 52,250 euro.
Banca iti va schimba cei 232,750 lei la cursul de vanzare al bancii (de ex azi e 4.5185 de unde ar rezulta 51,510 euro, iar tu depui restul de 739 euro + eventualul (daca e cazul, desi cred ca e 0 la credite) comision de tranzactie (asta nu cred ca ar trebui sa fie prea mare), incat banca sa vireze in contul vanzatorului suma de 52,250 eur.

Cum se spunea mai sus, cursul de schimb poate fi uneori negociat cand e vb de suma mari, ceea ce e cazul la tine. Vb cu pers de la banca ca vrei sa ti dea un curs negociat, si va veni (hopefully) cu o oferta de curs mai mic. Nu e negociere ca la piata, ei vin cu un curs ma imic daca sunt de acord.

Edited by tablagiu_xxx, 17 May 2016 - 05:35.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
deci prin contract tu ai fost de acord sa-i transferi vanzatorului 52.250 euro, intr-un cont deschis de el la ce banca doreste. costul schimbului valutar (din leii primiti de tine de la banca in euroii doriti de vanzator) si al transferului propriu-zis raman in sarcina ta.
primul pas e sa afli exact la ce banca are vanzatorul cont, eventual sa incerci sa-l convingi sa-si deschida un cont la banca de unde iei tu credit (ca sa scapi de comisionul de transfer). mai departe ai doua variante:
1. fie schimbi la banca ce-ti da tie creditul (folosind cursul lor) si transferi euro catre vanzator
2. fie transferi lei catre banca vanzatorului si schimbi la cursul acestora
costurile difera de  la o varianta la alta si depind in principal de cursurile de schimb practicate de banci. comisioanele de transfer sunt in general decente (cele pentru lei sunt chiar foarte mici).
uite aici o lista cu cursurile de schimb practicate de banci: http://www.banknews...._valutar_banci/ (tu vei folosi valoarea din coloana Vanzare, pentru ca banca iti va vinde tie)

#21
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Posttablagiu_xxx, on 17 mai 2016 - 05:34, said:

Nu e negociere ca la piata
Pot oferi 4 lei/euro astazi :D
Mai gandeste-te, ca nu iti ia nimeni euro cu 4.5185.
Oferta valabila pana la sfarsitul zilei. :D

#22
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
poti sa faci plata in lei in contul de euro al vanzatorului, iar banca vanzatorului v-a face automat conversia la cursul lor de vanzare. diferenta de euro o dai cash tu.
platind in lei, ai comision de plata mai mic de cativa lei, daca faci plata in euro poti plati si pana la 40 eur comision.

#23
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Acum serios, de unde nebunia asta cu euro, am ramas tampit cand un individ a vandut un apartament insistand plata in euro, ca apoi, la scurt timp sa ii schimbe in lei, realizand ca asta e moneda din Romania.
Si eu am vandut lucruri, si tot insistau oamenii cu euro, ca in unele cazuri ii aveau deja.
Evident ca am refuzat euro, din moment ce la cursul BNR iesea mai putin decat suma ceruta in Lei, si daca calculam la cursul de schimb ieseam si mai prost.
I-am trimis la schimb valutar si apoi mi-au dat suma ceruta in lei.

#24
momo20

momo20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 17.03.2016

View Postkiwy, on 17 mai 2016 - 08:51, said:

poti sa faci plata in lei in contul de euro al vanzatorului, iar banca vanzatorului v-a face automat conversia la cursul lor de vanzare. diferenta de euro o dai cash tu.
platind in lei, ai comision de plata mai mic de cativa lei, daca faci plata in euro poti plati si pana la 40 eur comision.
Nu poti sa faci plata in lei intr un cont de euro ! Ii faci intr un cont de lei dupa care se face conversia in euro in contul de euro,iar comisionul de transfer este un procent ce se aplica la suma transferata in functie de banca deci poate depasi 40 euro!

#25
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
merge plata in lei in cont de euro si invers. au mai patit la mine la firma unde lucrez cand clienti externi plateau in contul de ron si banca ii vindea automat la cursul lor prost ~4.4 sau clienti externi care plateau lei in contul de euro iar banca cumpara automat euro la 4.5x

#26
momo20

momo20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 17.03.2016
Eu am intrebat procedurile la banca si mi s a zis clar ca doar asa se poate face! Daca la tine se face altfel nu te contrazic!

#27
maria14

maria14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 03.01.2013

View Postkiwy, on 17 mai 2016 - 09:54, said:

merge plata in lei in cont de euro si invers. au mai patit la mine la firma unde lucrez cand clienti externi plateau in contul de ron si banca ii vindea automat la cursul lor prost ~4.4 sau clienti externi care plateau lei in contul de euro iar banca cumpara automat euro la 4.5x
Ce spui tu e valabil doar pentru transferurile internationale. Intern nu se poate sa transferi lei in cont de euro sau invers.

#28
momo20

momo20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 17.03.2016

View Postdigitalsin, on 16 mai 2016 - 22:18, said:

Pretul imobilului pe care vreau sa il cumpar a fost stabilit la 245.850 RON. Banca mi-a aprobat 232.750.

Am dat avans, la antecontract, suma de 2750 EUR.

Antecontractul a stabilit ca restul de bani sa fie achitati in EUR si ca eu sa achit comisioanele privind conversia sumei de bani in EUR.

Asta inseamna ca suma de 232.750 RON o impart la cursul de cumparare EUR la BNR din ziua in care se semneaza contractul? Sau ma poate lamuri si pe mine cineva cum se calculeaza conversia, la ce curs (BNR sau Banca Romaneasca?), etc?

Am nevoie sa stiu cat am de platit.

Eu inteleg asa: 232.750 RON / 4.4882 (curs BNR de astazi) e 51.858 EUR, ceea ce inseamna ca trebuie sa dau din buzunar inca 392 de euro?
Care este valoarea ap?Ma refer la cat ti a cerut vz pe el! Eu inteleg ca pretul este de 55000 euro pretul si daca scadem avansul ies 52250 euro pe care trebuie sa ii pui in contul vz! Pe antecontract cum s a scris? Trebuie sa dai 52250 euro echivalent la suma 245850 lei? Sau s a scris doar suma in lei? De calculat ai calculat corect la cursul bnr numai ca trebuie sa intrebi la banca la ce curs ti schimba, la bnr sau unul acceptat de banca ! Acesta se va stabili in data virarii banilor adica dupa ce ai intabularea pe numele tau si o prezinti la banca!

Edited by momo20, 17 May 2016 - 10:59.


#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
https://www.flickr.c...066/10574265464

a pus deja un screenshot cu antecontractul, nu inteleg de ce-l mai intrebi ce scrie in el. si nu cred ca o sa gasesti prea usor o banca dispusa sa-ti schimbe la cursul BNR, deci nu are rost sa intrebe prostia asta.

banca o sa-i vireze intr-un cont 232.750 lei. de acolo el ii poate schimba in euro si transfera catre banca vanzatorului, sau ii poate transfera catre banca vanzatorului si-i poate schimba acolo in euro. in ambele cazuri, o sa rezulte o suma X. el va mai trebui sa plateasca din buzunar diferenta pana la 52.250 euro

#30
momo20

momo20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 17.03.2016
Nu vazusem screenshotul, scuze de aceea am intrebat! Uite ca eu am gasit o banca care imi schimba euro la bnr !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate