Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Benzina proasta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
Exista asa ceva? Aud pe multi zicand ''nu lua de la benzinaria x'', ''mi s-a aprins becul in bord de la benzina'', ''masina nu merge bine cu benzina de la y'', etc.
Eu tot timpul iau de unde apuc. Ca e Mol, Petrom, Rompetrol, Lukoil, nu conteaza. N-am avut niciodata probleme. Am bagat si de 95, si de 99, n-am simtit nicio diferenta.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Probabil
Am uitat cã am avut benzinar 30 de ani..da' mergea super cu matrafox, gazolinã, diluant....
Mã dau cu dizãlu clas'sik
Problema benzinei este apa
Unica problemã
Dar cu filtre buune o rezolvi
Mai pui la 1 plin 1 l de spirt...și chiar nu-s belele.
Am pretini cu site în rezervor ce nu lasã apa sã treacã...ceva cilindric în care bagi pompa...dar mi se pare prea de tot...

Edited by sarac.lipit, 16 May 2016 - 12:57.


#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 07.08.2008
Da, in functie de cifra octanica. Unii o mai "inmultesc" si apoi sa vezi ce aventuri poti avea.

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
E o chestie subiectiva de multe ori. Decat daca nu e chiar de la vre-o benzinarie ciudata a lu Nea Costache unde trec 2 masini pe zi, acolo s-ar putea sa fie contrafacuta/amestecata etc.
Pe la lanturile mari mai ales in orase si pe drumurile nationale in linii mari benzina e ok.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu pe benzinare am probleme cu Lukoilul. Nu trag la fel si imi creste si consumul.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Te-au ginit ca esti pro-american.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Cazul ăla de la un Lukoil de pe lângă Dej de acum câţiva ani e relevant, nu au golit corect rezervoarele după curăţare şi câţiva şoferi s-au fript rău.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Pâna acum doua luni umpleam rezervorul (benzina) de la Petrom. La sugestia cuiva am început sa alimentez de la Mol. Se simte diferenta la putirinta masinii (o piticanie Chevrolet Spark New, motor 996 cm3). O simt mai nervoasa cu noua benzina de 95.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista diferente intre benzinele vandute la diferite statii , dar numai la nivelul aditivilor . Mi s-a intamplat sa se aprinda becul de la benzina super aditivata de la MOL , dar sa se stinga de la benzina normala , de la aceeasi benzinarie. .

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
In ultimii 10 ani nu am alimentat mai mult de 50 litri din Petrom de exemplu, vreo 3 ani din Rompetrol pana incepuse motorul sa faca precum cel de Oltcit cu benzina proasta, apoi Lukoil, aveam cel mai scazut consum, in ultimii 5 ani doar din Mol, respectiv 95 urban si evo extraurban (prin 2011 am alimentat si cu 7,04/litru Posted Image).

Edited by mzamfirm, 16 May 2016 - 14:20.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rompetrol este baza la mine. EfixS 98. Se simte clar diferenta la cum trage masina intre benzina de calitate si una lungita.

#12
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
exista.
oriunde in afara oraselor.

eu inca n-am intalnit o benzinarie de sat care sa aiba benzina ok.
acuma depinde si ce inseamna pt tine ok.
la mine dupa ce alimentez intr-un sat motorul se aude ciudat atata tot, nu se aude "lin". si ma gandesc ca nu e un lucru bun nu?

in romania trebuie sa fi smecher si sa te ghidezi dupa ideea ca daca cineva iti poate trage o teapa fara sa riste multe, sigur e teapa si de aia trebuie sa faci tot posibilul s-o eviti inainte.
un alt exemplu sunt magazinele de la sat. pot sa-ti vanda carne expirata? pot. => sigur toti fac asta => nu iti iei carne din magazinele satesti.
astia de la oras pot face asta? mai greu. ca is controale, cumpara multi etc
sau la constructori. acolo e teapa generala. rar dai peste cineva care isi face treaba bine si aia is scumpi.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 florinbad, on 16 mai 2016 - 13:22, said:

Pâna acum doua luni umpleam rezervorul (benzina) de la Petrom. La sugestia cuiva am început sa alimentez de la Mol. Se simte diferenta la putirinta masinii (o piticanie Chevrolet Spark New, motor 996 cm3). O simt mai nervoasa cu noua benzina de 95.
Sau e posibil sa fie si un pic de efect Placebo. Posted Image

#14
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 Log-off, on 16 mai 2016 - 12:48, said:

Exista asa ceva? Aud pe multi zicand ''nu lua de la benzinaria x'', ''mi s-a aprins becul in bord de la benzina'', ''masina nu merge bine cu benzina de la y'', etc.
Eu tot timpul iau de unde apuc. Ca e Mol, Petrom, Rompetrol, Lukoil, nu conteaza. N-am avut niciodata probleme. Am bagat si de 95, si de 99, n-am simtit nicio diferenta.
De parerea asta eram si eu pana acum doua saptamani pana mi-a aparut eroarea aceasta in bord http://easy.uv.ro/error1.jpg . Parca se ineca motorul, si mergea in socuri... Cat am scos cartea masinii sa vad ce e cu eroarea asta, a disparut eroarea...
Am fost cu ea la service, si dupa ce i-a facut o diagnoza, mi s-a zis ca injectorul 3 e cu probleme, si ca sugestie sa merg cu ea turata, in sensul ca vreo 30 de km sa schimb viteza la peste 4000 de ture si cand aproape ajunge pe rosu rezervorul, sa merg si sa alimentez de cateva ori cu motorina de calitate. Cei drept am mai facut vreo 500 de km de atunci si masina merge ok acum...

P.S. La mine este vorba de motorina, si am alimentat de la Petrom. Pana acum auzisem vorbe rele doar despre Lukoil, si desi am alimentat rareori de acolo nu am avut probleme niciodata...

#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 RCmake, on 16 mai 2016 - 15:24, said:


Lukoil are benzina excelenta si la fel si Gazprom.

Edited by Testosteron, 16 May 2016 - 15:31.


#16
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010

 Log-off, on 16 mai 2016 - 12:48, said:

Exista asa ceva? Aud pe multi zicand ''nu lua de la benzinaria x'', ''mi s-a aprins becul in bord de la benzina'', ''masina nu merge bine cu benzina de la y'', etc.
Eu tot timpul iau de unde apuc. Ca e Mol, Petrom, Rompetrol, Lukoil, nu conteaza. N-am avut niciodata probleme. Am bagat si de 95, si de 99, n-am simtit nicio diferenta.
da exista, dar nu la noi. motor de 1.8 benzina

Attached Files



#17
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

 Log-off, on 16 mai 2016 - 12:48, said:

Exista asa ceva?
Unii "oameni de afaceri" s-au jucat chiar cu sanatatea oamenilor, alterand calitatea produselor destinate uzului medical (i.e. scandalul recent cu dezinfectantii)....deci au calcat tot ce le-a stat in cale pentru un profit mai mare.

Ce te face sa crezi ca in industria petroliera romaneasca, "antreprenorii" sunt niste "baeti" cuminti? ;) Putina apa acolo sau o calitate indoielnica a aditivilor, sunt lucruri de trecut cu vederea.

Romanul a fost mereu "ahead of time", inventiv, descurcaret. Prin anii '90, chiar si intr-o prapadita de Dacie, cu cel mai basic motor posibil, daca alimentai de unde nu trebuie, vedeai imediat cat de "smooth" iti functiona motorul, precum un catar cu pneumonie :D

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Plus că şi litrul este o măsură fizică foarte fluctuantă la benzinării, ca şi kilogramul în pieţe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate