Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mirosuri neplacute din stomac-cum le combatem/amelioram ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Bună ziua !

Am o problemă legată de aspectul menționat in titlu, anume mirosuri neplăcute din stomac și aș dori să știu de le cei care au trecut sau trec prin astfel de experiențe, ce remedii, alimentare în principal, sunt pentru astfel de situație ...

Am 49 de ani, am problema asta de câțiva ani doar, nu am probleme medicale stomacale, am o igienă a gurii ok, însă mănânc cam ... condimentat [ usturoi, ceapă, muștar ] nu mă rețin din alimentație, mănânc fără restricții, carne, mici, sarmale [ recunosc, uneori sunt un fel de "Porcului de rasă, de nimic nu-i pasă" :) ] , mai și beau multă cafea, cca 2-3 cafele mari, pe zi, cred că cel puțin jumătate de litru de cafea, în principal filtru și expresso [ ness, nu !].Aș mai adăuga și alcoolul. Nu-s băutor dintr-ăla de performanță, dar consum alcool constant, nu excesiv, repet.

Având în vedere că devine deranjantă pt cei din jur [ soția și băiatul mă atenționează despre asta frecvent ] și sunt conștient că și pt alții cu care conversez, dar care evită să spună, binențeles, doresc să știu ce anume să fac pentru a ameliora drastic problema, chiar sa dispară !

Sunt dispus să fac eforturi în a schimba stilul de alimentație, sunt foarte interesat să știu ce alimente/fructe/legume îmbunătățesc problema, vreau să renunț la ce anume provoacă astfel de mirosuri și să adaug in alimentație ceea ce trebuie.

Nu prea sunt interesat de soluții gen gumă de mestecat, lichide de clătit gura și medicamente, pe cât posibil soluții naturale , aș aprecia asta. Sunt genul care evită pe cât posibil medicamentele.

Vă mulțumesc anticipat pentru orice sfat în problema asta !

Călin

PS : Sper că am deschis subiectul în secțiunea potrivită !
.

Edited by ramurel, 16 May 2016 - 08:36.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Fa-te vegetarian.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Multe cauze pentru halena gurii! De la dantura, ORL, la infectia cu heliobacter, rinichi, ficat si pana la diabet! Complicat!

De la o varsta organismul se resimte!

Edited by arab, 16 May 2016 - 08:46.


#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Inaltime si greutate?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 ramurel, on 16 mai 2016 - 08:27, said:

Sunt dispus să fac eforturi în a schimba stilul de alimentație, sunt foarte interesat să știu ce alimente/fructe/legume îmbunătățesc problema, vreau să renunț la ce anume provoacă astfel de mirosuri și să adaug in alimentație ceea ce trebuie.
Nu provoaca nimic mirosuri dinalea in stomac dohhh... poate doar lipsa igienei si imunitatea slaba ce face sa creasca numarul de bacterii pe tractul esofagian/bucal.

#6
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 HAL9000, on 16 mai 2016 - 08:54, said:

Inaltime si greutate?

1,92 și 102 kg !

Am pus cca 7 kg in ultimii 2 ani, de obicei eram pe la 95 kg in medie

Edited by ramurel, 16 May 2016 - 09:01.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poti incerca sa mesteci cuisoare (condimentul acela oriental), patrunjel crud (dar ramai cu resturi pe dantura), poti sa tii in gura o bucatica de scortisoara....
s-ar putea ca halena sa fie din cauza amigdalelor. in gaurelele din amigdale raman resturi alimentare care se descompun si dau acel miros neplacut, uneori se formeaza amigdaliti, aia miros de-ti muta nasul.
pentru inceput ai putea incerca sa reduci treptat ceapa si usturoiul (crude) din alimentatia zilnica.
e lucru verificat, oricine mananca la pranz/seara usturoi crud sau mujdei, inca mai emana damf de usturoi a doua zi dimineata (si, evident, nu-l simte, dar cei din jur il percep), orice ar manca/bea intre timp, oricat de bine s-ar spala pe dinti.

#8
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 arab, on 16 mai 2016 - 08:42, said:

Multe cauze pentru halena gurii! De la dantura, ORL, la infectia cu heliobacter, rinichi, ficat si pana la diabet! Complicat!

De la o varsta organismul se resimte!

Diabetul și ficatul sunt ok, nu e cazul, iar simptome de helicobater nu am [ dintre cele ce le-am citit pe net ].

Edited by ramurel, 16 May 2016 - 09:06.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Heliobacter nu da simptome clare uneori. Ia zi cum stai cu limba, e incarcata? Posibil si vreo candidoza.

Vezi ca esti cam plinut si nu e deloc ok sa te ingrasi brusc. Metabolismul sufera.

Edited by arab, 16 May 2016 - 09:19.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
ai lucrari dentare in gura? daca da cand strangi dintii se aude ca un pantof plin cu apa?

#11
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 Fane, on 16 mai 2016 - 11:07, said:

ai lucrari dentare in gura? daca da cand strangi dintii se aude ca un pantof plin cu apa?

Am câteva lucrari făcute de-a lungul timpului. Nu , nu se întâmplă așa când strâng din dinți. Nu exclud complet varianta unei probleme stomatologice.

Și eu cred că am cam pus câteva kilograme în exces, mănânc dezordonat și mult , inclusiv seara. Aș da vina și pe nevastă-mea, ca bucătăreasă, da' mi-e că mă dați în gât și-mi dă omoru' ! Posted Image

Am un metabolism foarte lent și mănânc și ca prostu' când mă pun la masă. Aș încerca să elimin în primul rând din alimentație problema mirosurilor. Cred și în treaba cu toxinele, cu detoxifierea, nu am încercat-o niciodată, însă...

Sunt și consumator mare de lactate. Am înțeles că de la o anumită vârstă e bine să cam iasă laptele din alimentație... Așa e ? Nu cred că laptele e responsabil principal cu mirosurile din stomac, doar am amintit colateral de el...

.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Laptele mai da inflamatie si candidoze in organism, la fel ca si dulciurile in exces. Ia in calcul o dieta spre binele tau si al celor din jur.Posted Image

Edited by arab, 16 May 2016 - 12:34.


#13
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 arab, on 16 mai 2016 - 12:24, said:

... inflamatie si candidoze in organism...

Pot primi și eu un link spre candidoza asta, că eu am dat pe Google și tot spre afecțiuni ale organelor genitale mă duce ...

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Eu zic sa te duci la Marius Nasta sa faci o analiza a sputei si in acelasi timp un exudat faringian. Vezi ce iese (daca iese) pe unul sau amandoua. Candida aia despre care cauti informatii va iesi la o astfel de analiza. Ca si alte bacterii care pot da mirosuri urate (si nu asta ar fi problema ta cea mai mare, ci infectii cauzate de bacteriile astea in exces, pana la a ajunge sa fie afectate gatul, bronhiile, chiar plamanii).

Folosesti aerul conditionat in masina? Poate ai mai capatat o bacterie si de-acolo.

Fumezi?

In fine, ori faci analizele astea (ca sa mergi la sursa, sau macar sa elimini o varianta), ori te sfatuiesti cu un doctor, dar va trebui sa-i iei la rand: ORL, gastroenterolog, pneumolog.

Pana una alta, pot sa-ti spun sigur ca lactatele, ca si carnea, dau mirosuri neplacute. Creeaza un mediu acid in organism, care cam asa se manifesta. Despre ceapa si usturoi s-a discutat deja. Culmea e ca usturoiul e antifungic, deci ar trebui sa elimine candida aia despre care se vorbeste. Oricum, iti spun sincer, din proprie experienta, dupa 2 saptamani fara carne si lactate (adica un regim vegtarian), nu mai ai niciun miros (in afara de ceapa si usturoi, daca nu renunti la ele) si mai reglezi si tranzitul intestinal (daca intelegi ce vreau sa zic).

Edited by Michidoo, 16 May 2016 - 14:09.


#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ar trebui sa verifici amigdalele la un doctor ORL. Este destul de frecvent sa se formeze calculi in crevasele amigdaliene. O chestie teribil de neplacuta (culmea, se formeaza fara stirea persoanei in cauza) dar usor de rezolvat la doctor.

#16
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Mulțumesc tuturor pentru interes ! Chiar am citit treburi interesante si unele la care nu m-aș fi gândit și mulțumesc, din nou, tuturor pentru asta !

O să încerc întâi vreo două săptămâni de "post" la majoritatea alimentelor pe care le consumam constant [ și excesiv uneori ] în paralel cu un control stomatologic [ sunt teribil de stresat de a merge la stomatologi ], apoi mai văd ce pași urmează !


.

Edited by ramurel, 16 May 2016 - 17:42.


#17
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

 ramurel, on 16 mai 2016 - 17:41, said:

Mulțumesc tuturor pentru interes ! Chiar am citit treburi interesante si unele la care nu m-aș fi gândit și mulțumesc, din nou, tuturor pentru asta !
O să încerc întâi vreo două săptămâni de "post" la majoritatea alimentelor pe care le consumam constant [ și excesiv uneori ] în paralel cu un control stomatologic [ sunt teribil de stresat de a merge la stomatologi ], apoi mai văd ce pași urmează !
De pe 16.05.2016 "ramurel" n-a mai dat niciun semn de viata !
Sigur vor mai multi sa stie ce s-a mai intamplat intre timp, daca a scapat de probleme si in ce mod !

#18
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 ram, on 23 iulie 2016 - 13:06, said:


De pe 16.05.2016 "ramurel" n-a mai dat niciun semn de viata !

Hahahaa, da, n-a scapat cu viață în urma aplicării sfaturilor primite ! :)

Sunt in curs de rezolvare stomatologic, încă mai am obiceiurile proaste cu cafeaua ( minim juma' de litru pe zi, expresso ) , mai dau si cu alcoolul din când în când, nici de niște extra kilograme nu reușesc să scap, deci...
La medic n-am fost pt controlul ORL, încă .
Tot îmi zic ca m-apuc "de mâine" cu un pic de regim si ceva mișcare , dar când zic, zis rămâne ! :)
Cu guma Orbit mai dau însă e teribil de nasoală, mă apucă tusa dacă mestec multă guma, naiba știe ce bagă în ea...

Deci, spre rușinea mea , nu stau prea grozav până acum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate